چگونه کسب‌و‌کار فری لنسر راه اندازی کنیم؟

آیا قصد دارید کار  فری لنسر شروع کنید یا خیلی وقت است اقدام به این کار کرده‌اید؟ راه‌اندازی یک شرکت چه در خانه و چه بیرون خانه می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز، ترسناک و ماجراجویانه باشد!

می‌خواهیم امروز را به این موضوع بپردازیم که اصلاٌ شروع کار خودگردان باید با چه تدابیری همراه باشد و نیاز به چه مهارت‌هایی دارد؟

در اینجا به این سوالات پاسخ داده می‌شود و امیدوارم راهنمای خوبی برای شروع فعالیتی باشد که شما خود مدیریت می‌کنید.

[highlight]1. آموزش کافی کسب کنید[/highlight]

برای راه‌اندازی یک شرکت فری لنسری باید یقین داشته باشید که قبلا آموزش های لازم را کاملاً فرا گرفته‌اید و کمابیش در زمینه‌ای که می‌خواهید فری لنس باشید، همه ترفند‌ها و کار‌های مناسب را آموخته‌اید. اگر شما دارای چندین سال تجربه و کار در خانه به عنوان یک طراح یا برنامه‌نویس بوده‌اید‌، مطمئنا مهارت‌های لازم برای شروع یک شرکت فری لنسری را دارا هستید و با تجربه خود می‌توانید یک آغاز موفق داشته باشید.

با این حال اگر هنوز تجربیات لازم را کسب نکرده اید باید تلاش و به سرعت در این زمینه عمل کنید. یاد گرفتن مهارت‌ها می‌تواند از طریق انجام پروژه های فردی یا رایگان یا انجام کار با دستمزد کمتر برای افراد دیگر شروع شود که این کار فرصت لازم برای کشف و به‌دست آوردن مهارت و تجربه را به شما می‌دهد که در آینده بسیار ارزشمند خواهد بود.

[highlight]2.  کار نیمه‌وقت راه بیاندازید[/highlight]

از آنجایی که کار فری لنسری را باید به عنوان یک کار تمام‌وقت به آن نگاه کرد که در بعضی از ماه‌ها درآمد داشته و در برخی دیگر از ماه ها ممکن است اصلا درآمد چندانی نداشته باشد، پس از همان ابتدا به فکر تمام‌وقت کار کردن نباشید. می‌توانید ابتدا یک کار تمام‌وقت را انتخاب و آن را به عنوان کار نیمه‌وقت حساب کنید که با این کار هم می‌توان هزینه کافی برای مخارج خانوادگی داشت و هم می‌توان سرمایه کافی برای شروع یک شرکت یا کار بزرگتری را به‌دست آورد.

راه‌اندازی یک کار خودگردان در ابتدا ممکن است به خاطر ریسک کاری، در ماه‌های آینده زندگی را کمی دشوار کند، اما با شروع کار نیمه‌وقت این خطرات به نسبت پایین خواهد آمد.

[highlight]3.  ساعات کاری را مشخص کنید[/highlight]

کار یک آزاد کار یا فری لنسر جدا از بقیه ساعات روزمره زندگی، یک کار تمام‌وقت است. یعنی اینکه باید ساعات طولانی را در یک مکان سر کرده و کارهای مربوطه را به شیوه‌ی یک فعالیت اداری روتین انجام دهید. در غیر این صورت فعالیت چه بسا به بی نظمی و ساعات طولانی ختم شود.

شاید برنامه‌ریزی در وهله اول چندان ضروری به نظر نرسد اما یک برنامه ریزی منظم بهتر از بی نظمی است و باید هر فر لنسری بنا به کار و حیطه فعالیت و ساعات کاری و بیکاری خود، نظم دقیقی داشته باشد تا بتواند هم به کار و هم خانواده خود برسد.

[highlight]4.  دفتر کار داشته باشید[/highlight]

اگر شما یک کار تمام‌وقت را برای خود انتخاب کرده اید که باید بدانید یک فری لنس مطمئنا نمی تواند در خانه اتفاق بیفتد. بنابر این اطمینان حاصل کنید که حتما قبل از شروع و راه‌اندازی کار و شرکت فری لنسری خود، یک مکان راحت و بدور از هر مزاحمتی را برای تمرکز و بدون حواس پرتی برای خود دست و پا کنید.

به طور کلی اگر هم در خانه فعالیت می کنید که حتما باید ابتدا یک اتاق را برای کارتان انتخاب کرده و خانواده خود را مطلع نمایید که می خواهید در خانه کار کنید و نباید از یک ساعت به بعد تا اتمام کارتان به اتاقتان وارد یا مزاحمتان شوند تا بتوانید پروژه های مشتریان را سر زمان مقرر ارائه دهید.

[highlight]5.  برای خود سایت طراحی کنید[/highlight]

یکی از بزرگترین امتیازات طراح آزاد کار، نمونه کار آنلاین است. برای بسیاری از فری‌لنسرهای موفق، سایت نمونه کار برای تبدیل کاربران به مشتریان ثابت از ضروریات کار است.

حتما باید قبل از شروع کار خود یک سایت یا یک صفحه وب را برای نمونه‌کارهای خود که قبلا انجام داده‌اید و یا در حال انجامشان هستید مدنظر داشته باشید که می تواند سایت شخصی باشد، یا جهت اشتراک گذاری پروژه های طراحی که شما به خوبی آنها را می شناسید. همین کار به شما و مشتریانتان شانس خوبی را برای برقراری ارتباطی موثرتر خواهد داد.

[highlight]6.  سرمایه‌گذاری کنید[/highlight]

در موارد بالا اشاره کردم که شروع یک کار فری‌لنسری مساوی است با یک کار تمام‌وقت که می‌توانید از سرمایه شخصی یا از درآمدی که از کار قبلیتان پس‌انداز کرده‌اید در شغل جدید خود به کار گیرید. راه‌اندازی یک کار در خانه یا شروع فعالیتتان در یک شرکت باید با خرید وسایل مورد نیاز مانند یک کامپیوتر خوب، اسکنر، پرینتر، چاپگر، میز و صندلی و … همراه باشد.

به نظر من شروع کار یک فری‌لنس ممکن است به همه این لوازم نیاز داشته باشد و از اول باید به خرید این موارد هم فکر کرد که همین گزینه‌ها در حین کار بسیار کار‌آمد خواهند بود و اختیار عمل بیشتری به شما می‌دهند.

[highlight]7.  برای پیشرفت هزینه‌های زندگی خود را کاهش دهید[/highlight]

ممکن است کار یک فری لنس در ماه‌هایی از سال بسیار خوب و پردرآمد باشد و در زمان‌های دیگر بسیار کم. پس پول و درآمدی که فری‌لنسر از کارش به‌دست می‌آورد با هزینه های زندگی باید برابر بوده و حتی بیشتر باشد. اگر فکر می‌کنید که فردی هستید که بی‌محابا از درآمدتان بسیار هزینه می‌کنید ، بهتر است ابتدا به این موضوع هم فکر نمایید که خرج و مخارجتان باید با درآمدتان بخواند تا بتوانید به کار و زندگیتان سر و سامان دهید.

تا حد امکان باید از هزینه و مخارج بیهوده سرباز زد و برای روزها و ماه های آینده پس‌انداز در نظر گرفت. رعایت همین مورد می‌تواند در آینده برایتان بسیار مفید واقع شده و خطرات احتمالی کاری را کاهش دهد.

[highlight]8. صورت‌حساب ها را فراموش نکنید[/highlight]

هر کاری نیاز به یک دفتر یادداشت برای دریافت‌ها و پرداختی‌ها دارد که فعالیت کاری یک فری‌لنس هم حتما باید به این مورد نیاز داشته باشد. به عنوان مثال می‌توان یک دفترچه برای کار و یک برگه برای هر مشتری در نظر گرفت تا بتوان دریافتی‌ها و درآمد و مخارج حاصل از آن پروژه را در آن یادداشت کرد. بدین ترتیب می‌توان در آینده به راحتی درآمد‌ها و هزینه‌ها را محاسبه کرد.

البته سیستم‌های آنلاین خوبی هم به شکل ایرانی و هم خارجی موجود است که با کمی جستجو آنها را یافته و شیوه اجرایی کار خود را آسان‌تر می‌کنید.

[highlight]9. به وبلاگ بیاندیشید[/highlight]

راه های بسیاری برای جذب مشتریان و در معرض قرار گرفتن شما به عنوان یک فری لنسر وجود دارد که یکی از آنها راه‌اندازی یک وبلاگ است. به‌طور کلی طراحان از وبلاگ خود برای گسترش خدمات و نمایش نمونه پروژه‌های انجام شده خود استفاده می‌کنند چرا که مطمئناً یک راه عالی برای نشان دادن تخصص دقیق و حرفه‌ای، به رسمیت شناختن نام است.

البته شروع یک وبلاگ به این معنا نیست که هر روز باید در آن مطلب قرار دهید و به صورت روزمره آن را اداره کنید، اما وبلاگ‌نویسی می تواند یک ابزار عالی برای شما و کارتان به حساب آید.

[highlight]10. رسانه‌های اجتماعی امکان‌های مناسبی هستند[/highlight]

اکثر فری‌لنسرها و کارکنان آزاد برای گسترش فعالیت خود و کسب تجربه و مهارت‌های جدید از شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و لینکدین استفاده می‌کنند، چرا که مطمئنا یک ابزار عالی برای ارتباط برقرار کردن با سایر فری‌لنسر‌ها و رسیدن به مشتریان جدید است. این مکان‌ها به شما این امکان را می‌دهد که با دیگر افراد ارتباط برقرار کرده و به آنها کمک نمایید و دانش و استعداد خود را با آنها به اشتراک بگذارید که فرصت خوبی برای کسب مشتریان و تجربه های جدید خواهد بود.

[divider]

برگرفته شده از: فناوری اطلاعات استوار

[divider]

دفتر کارمجازی| منشی تلفنی| دفتر مجازی| خط تلفن مجازی| خرید شماره مجازی| کسب و کار خانگی | کسب و کار جدید| فکس اینترنتی| تلفن گویا| اجاره اتاق در تهران| اجاره دفتر کارکارآفرینی | استارت آپ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *