آشنایی با آبشار شلماش در سردشت

برای کسانی که اهل سفرهای ایرانگردی هستند گزینه های بسیار زیادی وجود دارد، آنچه برای سفر بسیار اهمیت دارد زمان و فصل مناسب برای رفتن به سمت آن مقصد است. از همین رو ما در این ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره یکی از گزینه های مناسب برای سفر در فصل تابستان صحبت کنیم، آبشار شلماش در سردشت که یکی از بهترین مقاصد برای طبیعت گردی و فرار از گرمای تابستان محسوب می شود. این آبشار یکی از زیباترین و متفاوت ترین آبشارهای ایران ایت که دسترسی به آن ساده است و می توانید آن را برای مقصد طبیعت گردی بعدیتان انتخاب نمایید. در ادامه همراه با ما باشید تا با آبشار شلماش در سردشت آشنا شوید.

آبشار شلماش در سردشت که فرزند خروشان طبیعت غرب ایران محسوب می شود در روستای شلماش قرار دارد و برای رسیدن به آن می بایست خودتان را به سمت روستای شلماش برسانید تا پس از گذر از جادهای جنگلی و تماشایی که پیش روستان است به این آبشار جذاب و دیدنی برسید. ارتفاع آبشار شلماش در سردشت به ۵۰ متر می رسد و در دره ای سرسبز و کنار جنگل های این منطقه پراکنده جا خوش کرده است.

زمانی که به بازدید از آبشار شلماش در سردشت می روید خواهید دید که این آبشار از ۳ طبقه تشکیل شده اند و به موازات یکدیگر و پشت سرهم نیز قرار گرفته اند. برای بازدید از تمام آن ها می بایست پیمودن ۳۸۰ پله را به جان بخرید تا از تمام قسمت آن ها بتوانید بازدید کنید؛ محله هایی در بالای آبشار شلماش قرار دارد که می تواند برایتان بسیار جالب باشد. این آبشار در نتیجه ی جوش و خروش رودخانه زاب کوچکی است که بر روی گسل بزرگی در مسیر فرعی روستای آلمان و شلماش نیز قرار گرفته است.

مختصری درباره شهر سردشت

شهر سردشت به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد، دارای آب و هوای کوهستانی و معتدل می باشد. نزدیک به ۸۵% از جنگل های آذربایجان غربی در این شهر قرار دارد و همین خود یکی از عمده دلایلی است که مردم به سمت این شهر سفر می کنند. زبان اهالی سردشت کردی با لهجه ی سورانی است اما اکثرشان به زبان فارسی نیز مسلط می باشند. شهر سردشت از جنوب با کردستان، از غرب با عراق، از شمال با پیرانشهر و از سمت شرق هم با مهاباد همسایه است. در این شهر جاذبه های دیدنی بسیاری وجود دارد که ما در این مطلب به آن ها می پردازیم. یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی که در شهر سردشت وجود دارد آبشار شلماش است ولی این تنها جایی نیست که می توانید در این شهر بازدید کنید، چرا که جاذبه هایی نظیر چشمه کانی، گرمابه قدیمی و پل قلاتاسیان از جمله ی این جاذبه های می باشد.

فلسفه نامگذاری آبشار شلماش در سردشت

شاید برایتان جالب باشد که بدانید فلسفه ی نام گذاری آبشار شلماش در منطقه کردنشین کردستان چه چیزی بوده است! برای این منظور باید بگوییم که در زبان کردی شلماش به معنای تخته سنگی بسیار بزرگ به کار برده می شود. این نام گذاری می تواند در نتیجه ی ارتفاع آبشار و سنگی بودن بافت این منطقه صورت بگیرد.

همانطور که در بالاتر هم اشاره کردیم، آبشار شلماش در سردشت مجموعه ای سه طبقه بوده که محوطه بازدید از آبشار را به شکل نمایی از کلی از بالا به پایین تبدیل کرده است. پس از پارک کردن ماشین و پیاده روی به سمت آبشار، از میان درختان بلوط، چنار، انار و گردو عبور خواهید کرد.

فاصله ی این آبشار تا پارکینگ حدود ۲۰ متر است و بعد از آن که به محوطه آبشار وارد می شوید، اولین و بالاترین آبشار را خواهید دید که برای دیدن دو آبشار بعدی می بایست تا قسمت های پایینی دره هم پیش بروید. مسیر کوهستانی که در پیش روی مسافران است دره ای عمیق با بیش از ۳۸۰ پله و حصار است که بهسازی شده اند و تقریبا شرایط مناسبی را برای بازدید از آن ها فراهم آورده است.

شما کافی هست که از پله هایی که در این منطقه تعبیه شده است استفاده کنید و به پایین بروید و در طبقات مختلف توقف کنید تا نماهای دیگری از آبشار را ببینید. در طبقه میانی حتما توقف کنید چرا که بهترین دید را خواهید داشت و فاصله تان تا آبشار به حداقل می رسد.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که با پایین رفتن از پله هایی که برای آبشار شلماش در سردشت تعبیه شده به اعماق دره خواهید رفت و هر لحظه قطره های آب بیشتری به شما پاشیده می شود. زمانی که پایین ترین پله می رسید دقیقا در کنار آبشار شلماش خواهید بود و اگر در فصل بهار به سمت این آبشار رفتید حال و هوای دیگری در این منطقه برپا است.

بهترین فصل سفر به آبشار شلماش

به منظور سفر به آبشار شلماش در سردشت بهترین زمان ممکن اوایل خرداد تا اواسط آبان است؛ در این مدت زمان شرایط آب و هوایی کمی معتدل تر شده و می تواند برایتان یک فرصت عالی برای فرار از گرمای تابستان به شمار بیاید. البته لازم به ذکر است که بگوییم این منطقه از ایران در فصل پاییز هم زیبایی های خاص خودش را دارد و می توانید برای تماشای برگ ریزان پاییز به سمت آن بروید.

ماه اردیبهشت یکی از پر آب ترین زمان هایی است که می توانید آبشار شلماش را در آن مشاهده کنید که البته سرمای نسبتا زیادی در آن برقرار است.

اگر خواستید در فصل زمستان به سمت آبشار شلماش در سردشت بروید حتما قبل از سفرتان به این موضوع توجه داشته باشید که این سرمای نسبتا شدیدی در این منطقه وجود دارد که لازم به تهمیدات ویژه ای برای سفر کردن می باشد.

راه دسترسی به آبشار شلماش

برای دسترسی به آبشار شلماش در سرودشت می بایست به سمت شهر سردشت بروید، پس از رسیدن به این شهر حدود ۲۵ دقیقه با دیگر با آبشار فاصله دارید. شما از سمت شهر سردشت وارد یک جاده کوهستانی آسفالته می شوید و به سمت روستاهای مراغان و شلماش باید حرکت کنید. قبل از اینکه به روستای شلماش در سردشت برسید درون طبیعت زیبایی قرار خواهید گرفت که می تواند برایتان موقعیتی بسیار عالی برای تجدید انرژی و خستگی راهی که طی کرده باشد. بعد از آن به ترتیب مسیری را که تابلوهای راهنما در سراسر مسیر قرار دارد به شما کمک می کند تا به آبشار شلماش در سردشت برسید.

جاذبه های نزدیک به آبشار شلماش در سردشت

  • گرمابه بیستون

بعد از این که بازدیدتان از آبشار شلماش در سردشت به پایان رسید می توانید به سمت بازدید از جاذبه های دیگری که در اطراف این منطقه قرار دارد بروید. گرمابه ای در محله ی سردشت وجود دارد که یکی از آثار تاریخی و بسیار ارزشمند این منطقه به شمار می رود. عملیات بازسازی این بنای تاریخی در سال ۹۷ صورت گرفته است و شرایط برای بازدید عموم فراهم آورده است. این بنای تاریخی در سال ۷۷ در فهرست آثار ثبتی ایران قرار گرفته است. به منظور دسترسی به گرمابه بیستون می بایست حدود ۱۱ کیلومتر از آبشار شلماش در سردشت دور شوید.

  • چشمه کانی گراوان

شهر سردشت منطقه ای بسیار زیبا و دیدنی است که اگر به سمت آن سفر کردید باید از این موضوع مطمئن باید که هر کدام از جاذبه های این منطقه برای خودش دنیایی از زیبایی و جذابیت می باشد. چشمه کانی گراوان یکی دیگر از جاذبه های زیبای این منطقه است که اگر بازدید از آن بعد از آبشار شلماش خالی از لطف نیست. این چشمه غنی آب معدنی در فاصله ۳۰ کیلومتری آبشار شلماش در سردشت قرار گرفته که دارای میزان قابل توجهی از املاح محلول در آب خود نیز می باشد. آبی که درون این چشمه قرار دارد از خواص درمانی به خصوصی برخوردار است و برای امور زیبایی پوست کاربرد بسیاری دارد.

اگر کمی در امتداد این چشمه حرکت کنید صدای جوشیدن آب را به وضوح در آن احساس خواهید کرد، یک رودخانه کوچک به نام زاب از کنار این چشمه می گذرد که در فصل بهار یکی از پرآب ترین رودخانه های منطقه به شمار می رود.

علت نام گذاری این چشمه به گراوان هم این است که اهالی این منطقه در زبان کردی به آب سخت و سنگین گراوان می گویند، از همین رو به دلیل املاحی که در آب این چشمه وجود دارد نام این چشمه گراوان شده است.

بر روی رودخانه زاب در شهر سردشت ۳ پل ساخته شده که نام آن پل قلاتاسیان است که در اواسط قرن سیزدهم شیخ مولانا صادق بین روستاهای بنی آوا و موسالان نیز ساخته شد. این پل فلزی که در سه راهی سردشت، مهاباد و بانه قرار دارد از به دستور رجال معروف دوره قاجاریه در این منطقه ساخته شده است که تماشای طبیعت اطراف آن در فصل بهار چشم اندازهای ویژه ای را فراهم آورده است، این پل در فاصله ۵۰ کیلومتری آبشار شلماش در سردشت واقع می باشد.

نوشته آبشار شلماش در سردشت، منطقه ای بکر برای فرار از گرمای تابستان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

استفاده از مطالب مجله گردشگری و توریستی الی گشت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت به الی گشت تعلق دارد.

نوشته پس از ۷ سال کشتی آرتمیا در دریاچه ارومیه شناور شد اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با آیین تکم گردانی در آذربایجان غربی

حتما تا به حال در کتاب های تاریخی با عنوان ایران گهواره تمدن آشنا شده اید، این کشور با توجه به قدمتی که در طول تاریخی دارد یکی از قدیمی ترین مناطق دنیا به حساب می آید از همین رو آیین ها و رسم های مختلفی را نیز دارا می باشد که هر کدام از این آیین ها برای خود دارای فلسفه ای جداگانه هستند. همانطور که می دانید نوروز یکی از جشن های بزرگ ایران باستان است که تاکنون در بین ایرانی های داخل کشور و خارج از کشور و حتی برخی دیگر از کشورهای همسایه ایران که زمانی جزئی از ایران به شمار می رفته اند نیز برگزار می شود اما این جشن بزرگ در شهرهای مختلف دارای آداب و رسوم های خاص خود می باشد که ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا به سمت آذربایجان غربی برویم و با آیین تکم گردانی در این استان آشنا شویم؛ اگر شما هم مانند ما علاقمند به آشنایی با این مراسم هستید در ادامه همراه با ما باشد.

* در صورتی که شما از جزئیات آیین تکم گردانی اطلاعات بیشتری دارید با ما و همراهان الی گشت در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:
برگزاری آیین جهانی نوروز به تلاش یونسکو در برج میلاد
آیین زار؛ مراسم ترسناک جن گیری در جنوب ایران! + تصویر
کشف آخرین نیایشگاه هخامنشیان در ایران + تصویر

همانطور که در بالا هم گفتیم، جشن نوروز یکی از بزرگترین جشن های ایران باستان است که هزاران سال است با شکوه و عظمت در بین تمامی کسانی که آن را قبول دارند برگزار می شود. جشن کهن نوروز یکی از دیرینه ترین آیین‌ هایی است که در تمام جهان آن را به نام ایران می شناسند. آیینی با سابقه‌ای بیش از ۶ هزار سال تاریخ به ثبت رسیده که در طول تطور و تحولات تاریخی، همواره بنای استوار بر معناهای بنیادین و بدون تغییر خود را در مسیر ستایش پروردگار از یک ‌سو و احترام و کرنش به طبیعت از سوی دیگر متجلی کرده است. در بین تمامی آیین ها و رسم های مختلفی که برای برگذاری نوروز در شهرهای مختلف ایران وجود دارد این بار به سمت آذربایجان غربی رفته ایم تا با آیین تکم گردانی آشنا شویم.

 فلسفه ی پیدایش و خاستگاه «تَکه» یا «تَکم» در آذربایجان غربی

آیین تکم گردانی که با نام های دیگری نظیر تکه یا تکم هم در برخی کتب تاریخی مطرح است، در زبان آذری به معنای «بز نر» نیز معنا می شود. در واقع تکه محور اصلی فعالیت نمایشی آیین تکم گردانی را بر عهده دارد. تکم چی ها یا تکم گردان ها با استفاده از چوب، عروسکی به شکل بز دست می کنند و آن را با پشم سیاه بزهای منطقه آذربایجان می پوشانند، بعد از آن در کوی و برزن افرادی با در دست داشتن این عروسک به راه می افتند و به عنوان نوید دهندگان و مژده بخشان آمدن نوروز با اشعار مختلف آذری و با حرکت دادن عروس «تکم» خود، آمدن نوروز را مژده و نوید می‌دهند.

یک پژوهشگر تاریخی به نام محمدرضا درویشی با توجه به تحقیقاتی که در خصوص آیین ها و موسیقی نواحی ایران داشته در کتاب خود از میان سرودها و سکوت ها خود درباره تکم چی ها و تکم گردانان آورده است: تکم‌چی‌ها یا عروسک ‌گردان ‌های نوروزی، بشارت ‌دهندگان بهار و نوروز در مناطق آذربایجانی‌نشین ایران بوده‌اند. اینان با حرکت دادن تکم‌ ها یا عروسک ‌های کوچک چوبی تزئین شده و خواندن آواز به نوروزخوانی و بهارخوانی می‌ پرداختند. تکم‌گردان‌ها آذربایجان در آستانه عید نوروز باستانی، با «تکه»   عروسک ‌هایی با نمایی از بز و ماجراهای شیرینش به استقبال بهار طبیعت و سال نو می ‌روند.

تکم گردانی در واقع یکی از آیین ها و سنت های رایج و متداولی است که در آذربایجان غربی در آستانه عید نوروز و سال نو خورشیدی نیز اجرا می شود. کسانی این مراسم را برگزار می کنند در حالی که عروسک هایی به شکل بز نر در دست دارند و سر این عروسک های بزی را به این سو و آن سو تکان می دهند شعرهایی هم درباره تکه و ماجراهای او می خواهند. آیین تکم ‌گردانی در هر کوی و برزنی حاضر می‌شود و از مردم در قبال خواندن شعرهایش و بازی دادن «تکه» عروسکی‌اش هدیه و انعام می ‌ستاند.

فرهنگ آیین تکم گردانی در آذربایجان

تکم چی ها در حقیقت بخشی هنری برخاسته از هنر عنی موسیقی آذربایجانی محسوب می شود که همواره در کنار تکم گردانان نوازنده هایی خبره و چیره دست هم هستند تا موسیقی آذربایجانی را به طور زنده در حین آیین تکم گردانی اجرا کنند. به نوازنده های موسیقی در این مراسم به عنوان «عاشیق ها» نیز یاد می شود.

از مهمترین رفتارهای فرهنگی که در طول اجرای آیین تکم گردانی مشاهده خواهید کرد شناساندن نوروز و فرهنگ آن به کودکان و نوجوانانی که به تماشای این مراسم به میدان ها و برزن ها آمده اند می باشد. «تکم چی»ها کودکان و نوجوانان را نیز مانند بزرگسالان به واسطه نوروز به احترام به طبیعت و همراهی با نو شدن سال و رفتارهای خوب و کنار گذاشتن رفتارهای شیطنت آمیز نشویق می‌کنند و نوید می‌دهند.

در حقیقت آیین نمایشی «تکم گردانی» به نوعی انتقال دهنده آموزهای مهم فرهنگ غنی مردمان آذربایجان و اقلیم این منطقه به شمار می‌آید که در سپهر فرهنگی کشورمان، مهمترین مولفه ایرانیان یعنی مهربانی، نوع دوستی، سخاوت، بخشندگی و احترام را در قالب این نمایش عروسکی در مواجهه با کودک و بزرگ به نمایش می گذارد.

از دلایل ماندگاری جشن نوروز

حال که با آیین تکم گردانی در آذربایجان آشنا شدید، جالب است کمی با رمز و رازهایی که ماندگاری و جاودانی این آیین بزرگ ایرانی شده آشنا شویم. نوروز در واقع پیامی از هزاره های پیش در زندگی ساده و بی آلایش مردم در ارتباط با طبیعت از هزاران سال پیش تا کنون بوده است. رمز و راز ارتباط مردم با طبیعت به عنوان مادر مهربان و بخشنده و همچنین فراهم ساختن نیازهای حیات آنها به واسطه رنگارنگی فصل ‌هایش، سایه گستر زندگی متمدنانه جوامع و کشورها است.

از دیگر پژوهشگران نام آور فرهنگ و آیین های ایرانی علی بوکباشی در کتاب «نوروز؛ جشن نوزایی آفرینش» درباره راز ماندگاری و جاودانگی نوروز آورده است:

«پیام نوروز پیوسته آفریده شدن و تحول یافتن است و به جمال و جلال دست یافتن. نوروز آیینی برای حرمت نهادن به زندگی است؛ یعنی گردش و پویایی طبیعت. نوروز پیام شادمانی و زنده ماندن است و شادی و پویایی، بنیان‌های سازنده هر فرد ایرانی است. حضور آیین‌هایی که شادیِ مبتنی بر اندیشه و پاسداشت زندگی را نوید می‌دهند، سازنده آزادی یک ملت هستند، همچنین نشانی از به چالش کشاندن بحران‌های محدودیت آور. نوروز به انسان ایرانی (و تمام انسان‌های جهان) گوشزد می‌کند حقیقت در حرکت و تغییر است نه در سکون؛ یعنی به کمال رسیدن، یعنی خود را پیوسته آفریدن و دیگر شدن و تحول پذیری. جاودانگی نوروز در سودمندی آن برای انسان خواهان شادی، پویایی و زندگی و سرافرازی است، به همین دلیل در طول تاریخ ایران برای تمام اقوام ایرانی جاذبه و کششی غیرقابل انکار داشته و خواهد داشت.»

در پایان لازم به ذکر است که بگوییم زنده نگه داشتن تمامی این آیین ها و رسم های کهن در تاریخ ایران از جمله مهمترین دلایل ماندگانی جشن باستانی نوروز محسوب می شود. ما هم به نوبه ی خود با بازنشر این آیین ها سعی در مکتوب نگهداشتن این آیین های ایرانی در حد توان خودمان داریم. در صورتی که آیین جالبی در شهر و روستای شما برگزار می شود سپاسگزارتان هستیم که با ما آن ها در میان بگذاریم.

نوشته آیین «تَکم گردانی»؛ یادگاری کهن برای استقبال از نوروز در آذربایجان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با کلیسای زور زور در ماکو

آذربایجان غربی از جمله استان های شمال غربی ایران است که با توجه به جاذبه های تاریخی و طبیعی که درون خود جای داده است سالانه مسافران داخلی و خارجی بسیاری را به سمت این استان شمالی ایران سفر می کنند و از جاذبه های آن دیدن می کنند. همانطور که می دانید انسان ها از عزل تاکنون در سراسر جهان پیرو دین ها و مذهب های خاصی بوده اند و همچنان هم هستند از همین رو عبادتگاه هایی هم مختص آیین های خودشان می ساختند تا بتواند اعمال مذهبی خودشان و همینطور گردهمایی که داشته اند را به این ترتیب به جای بیاورند. ما هم در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره یکی از عبادتگاه های مسیحیان به نام کلیسای زور زور در ماکو صحبت کنیم که در استان آذربایجان غربی قرار دارد، لازم به ذکر است که بدانید کلیسای زور زور یکی از کلیساهایی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. برای آشنایی بیشتر و کاملتر با کلیسای زور زور در ماکو در ادامه با ما همراه و همسفر باشید.

از لحاظ موقعیت قرارگیری کلیسای زور زور در ماکو در کنار روستایی به نام بارون قرار گرفته است که عبادتگاهی تاریخی بوده و در سکوتی زیبا و دلفریب نیز فرو رفته است. این بنا خودش را در دهانه دره ای جا کرده که رودخانه زنگی مار از آن می گذرد و هر تکه از آن داستان هایی تاریخی و رازهایی سر به مهر را در دل دارد. این کلیسا نامش کلیسای مریم مقدس است که با نام زور زور شهرت یافته و با چشم اندازی تماشایی در کنار خود، یکی از منحصر به فرد ترین تصاویر را برای شما به نمایش در می آورد. ظاهر کلیسا بسیار ساده و پر ارزش است همین خود دلیلی شده تا نامش در فهرست آثار ملی ایران قرار بگیرد و علاوه بر آن در فهرست جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است و توجه جهانیان را به خود جلب کرده است.

مختصری از تاریخ کلیسای زور زور در ماکو

اگر بخواهیم مختصری از کلیسای زور زور در ماکو بگوییم اینطور بیان می شود که این کلیسا توسط اسقف اعظم تادئوس مقدس به نام زکریا ساخته شده و به یکی از مراکز تعلیمات دینی، فرهنگی و ادبی تبدیل شده است. نکته ی جالبی که درباره ی این کلیسا وجود دارد داستانی تاریخی آن است، داستان این کلیسا به زمانی باز می گردد که پاپ، رهبر کاتولیک ها تصمیم گرفت گرفت پیشنهاد قبول دین کاتولیک توسط ارامنه و قبول رهبریت پاپ بر کلیسای ارمنی را بپذیرد به شرط آنکه اروپاییان به ارامنه کمک کنند تا کلیسای ارمنی را تحت سلطه در آورده و همگان را مجاب به پیروی از کلیسای کاتولیک کند. مقر رهبر کلیسای ارامنه در شهر سیس که پایتخت سیلیسیه (جنوب ترکیه) بود و به دنبال این پیشنهاد، هتوم دوم، پادشاه سیلیسیه، گروهی از درباریان وی و رهبر کلیسای ارامنه، به امید دریافت کمک از اروپاییان آن را پذیرفتند. این تصمیم موجب شد اختلافاتی در بین پیروان این دین شد.  با توجه به بروز این تنش ها زکریا مسئول ساخت کلیسای زور زور در ماکو در سال ۱۲۹۸ میلادی کار ساختن با عنوان مریم مقدس و ساختمان هایی به عنوان مرکز علمی و مذهبی، را آغاز نمود. این کار چند مزیت در پی داشت یکی آنکه با انتقال مبلغان مذهبی از دیر قره کلیسا، شدت تنش ها کاهش می یافت، و دیگری آن که یک مرکز علمی و مذهبی برای آموزش روحانیان تاسیس می شد تا به اشاعه کاتولیک کمک کند و به مانعی بزرگ در برابر تلاش های دو مرکز علمی مذهبی مهم ارامنه یعنی گلازور و داتو برای جلوگیری از تبلیغ کاتولیک تبدیل شود.

ساخت کلیسای زور زور در ماکو در سال ۱۳۱۴ میلادی پایان یافت و طول مدت فعالیت خود توانست نزدیک به ۱۲ روحانی با شهرت جهانی در کلیساهای کاتولیک تربیت کند که از جمله آن ها می توان به اسقف هوانس اشاره داشت که در سال ۱۳۳۰ میلادی به عنوان اسقف اعظم و مسئول مرکز علمی دیر کرنا شناخته شود.

پس از فوت هوانس زور زورتسی در سال ۱۳۳۸ میلادی این کلیسا دیگر همانند قبل رونق نداشت و با نقل مکان میسیونرهای دومینیکن به سمت نخجوان دیگر نتوانست به عنوان یک مرکز آموزشی به کار خودش ادامه دهد. از این زمان زور زور به یک مرکز مذهبی تبدیل شده و تا اوایل قرن ۱۷ میلادی و اوج جنگ های ایران و عثمانی به فعالیت خودش ادامه داد اما از آن پس متروکه ای از آن برجای ماند و در حال حاضر تنها جاذبه ای برای گردشگری در شهر ماکو به شمار می رود.

فلسفه ی نامگذاری کلیسای زور زور

با توجه به این که ساخت این کلیسا زیر یکی از مشهورترین اسقف ها به نام هوانس زور زورتسی فعالیت داشته و از سال ۱۳۴۱ میلادی در این کلیسا اقامت داشته است که احتمالا نام این کلیسا از وی برگرفته شده است. هوانس زور زورتسی کتاب ها و مقالات بسیاری را ترجمه نموده و کتاب هایی نیز در خصوص رسالت حضرت دانیال، انجیل متی و غیره به قلم خود نوشته است. اکثر این کتب در مرکز نگهداری کتب خطی ایروان در ارمنستان نگهداری می شوند.

معماری کلیسای زور زور در ماکو

از لحاظ ساختار معماری کلیسای زور زور در ماکو بنایی صلیبی شکل بود و مانند سایر کلیساهای ارمنی هم عصر خودش با سنگ هایی تراشیده در حجم های مختلفی ساخته شده اند. این ساختمان در نمای داخلی و خارجی خود سنگ های تراش دار و منظمی دارای می باشد که به صورت خط کشی بر روی هم قرار گرفته اند و بند ملات در ظاهر آن به چشم نمی خورد، همین خود سبب جذابیت بالای این کلیسا شده است. سازندگان سنگ ها در گذشته، آنها را به گونه ای تراشیده بودند که هر دو سنگ در یک دیگر چفت شده و محکم می گشتند. قسمت بیرونی کلیسای زور زور دارای ابعادی برابر با ۲۰٫۷ در ۱۰٫۵ متر است و پس از تجزیه و تحلیل تناسب های آن پلان و انتقال آن بر نمای ساختمان مشخص شده است که ارتفاع آن برابر ۵۸٫۱۲ متر است.

برای ورود به این کلیسا تنها می توانید از سمت غربی آن که دری فلزی با نوشته های ارمنی و نقش صلیب دارد وارد شود و درون بنا هم چهار طاق با قوس های بیضی شکل به چشم می خورند و همچنین چهار نورگیر کوچک در چهار ضلع آن وجود دارد که گنبدی ۱۶ ضلعی به صورت عرقچین بر روی ساختمان آن قرار گرفته و در ساق آن هم نورگیرهایی تعبیه شده است. این کلیسا اگرچه ظاهر ساده ای دارد اما تزیینات جالبی دارد که یکی از آن ها نقش صلیب بر روی سنگ ها و ستون ‌های کاذبی است که در اطراف پنجره‌ ها و نورگیرها قرار دارند و به قوس جناغی ختم می شوند.

دسترسی به کلیسای زور زور در ماکو

به منظور دسترسی به کلیسای زور زور در ماکو می بایست که به سمت سد بارون به راه بیفتید که جاده ی آن قسمت غربی شهر قرار گرفته است و می توانید خود را از جاده آسفالته پر پیچ و خم به سمت تاسیسات مربوط به سد برسانید که این جاده در قسمت غربی این شهر نیز قرار دارد. با گذر از این قسمت، بعد از طی حدود ۵۰۰ متر وارد جاده خاکی فرعی می شوید که با تابلوی کلیسای مریم مقدس (زور زور) مشخص شده است و پس از حدود ۷۰۰ متر به کلیسا می رسد.

نوشته کلیسای زور زور در ماکو، بنایی که شهرت ملی و جهانی دارد اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

شهرستان سویوق بلاغ

شهر سویوق بلاغ که امروزه به آن مهاباد گفته می شود یکی از بزرگترین شهرهای استان آذربایجان غربی می باشد. این شهر در دامنه های رشته کوه جبال لند شیخان قرار گرفته و جزء مناطق خوش اب و هوای این استان می باشد. مهاباد به عنوان شهری است که در سواحل شرقی رودخانه ای به همین نام واقع شده و امروزه به دلیل قرار گرفتن این شهر در محل تلاقی سه استان آذربایجان شرقی و غربی و همچنین استان کردستان به محلی مورد اهمیت تبدیل شده است. این شهرستان در ابتدا به عنوان روستایی کوچک بود اما در اواخر دوره شاه عباس صفوی در حدود سال های ۱۰۴۰ هجری قمری، بداق سلطان که حاکم وقت آن زمان بود محل حکومت خود را به این روستای کوچک منتقل کرده و فعالیت های ماندگاری را در جهت توسعه این محل انجام داد که از جمله آن ها می توان به مسجد سرخ و یا پل سرخ اشاره کرد که قدمت هر کدام از آن ها به حدود ۴۰۰ سال پیش باز می گردد. با الی گشت همراه باشید تا در مورد شهر زیبای سویوق بلاغ بیشتر بدانیم.

درباره سویوق بلاغ

مطالب مرتبط:
۱۰ مورد از غارهای معروف ایران
جاذبه های گردشگری کهکیلویه و بویر احمد (جاذبه های تاریخی)
موزه ارومیه، یکی از غنی ترین موزه های ایران

اکثر مردمی که در این منطقه زندگی می کنند دارای مذهب سنی از شاخه شافعی می باشند و مابقی مردم دارای مذهب شیعه هستند. تعداد اندکی نیز از ادیان دیگر وجود دارند. گویش اکثر مردم این منطقه به زبان های کردی سورانی و ترکی آذربایجانی است و البته به زبان فارسی نیز می توانند صحبت کنند. نام این شهرستان به دلیل حکومت ترک زبانان قاجار به سویوق بلاغ نامگذاری شد که بعدها به ساوج بلاغ و همچنین ساوج بلاغ مکری (که در زبان محلی به آن سابلاغ نیز گفته می شود) تغییر کرد. در زمان حکومت رضاخان پهلوی نام این شهرستان به مهاباد تبدیل شد. کلمه سویوق بلاغ به معنی چشمه سرد بوده و یک واژه ای است که از زبان ترکی گرفته شده است. این نام از دو بخش سویوق به معنی سرما و بلاغ به معنی چشمه گرفته شده که در مجموع به منطقه ای گفته می شود که دارای چشمه های آب سرد بسیاری است. در گذشته سطح آب های سفره های زیرزمینی بسیار بالاتر از میزان کنونی بوده و به همین دلیل نام این شهرستان را اینگونه نامگذاری کردند. گاها در نوشتار به آن ساوجبلاق نیز اطلاق می شود. همچنین از طرف دیگر نام جدید این شهر که مهاباد است برگرفته شده از ماه آباد و یا ماد آباد بوده است به معنی سرزمینی که قبلا مادها در آن سکونت داشته اند. با جستجو در کتاب های قدیمی خواهیم دید که در بسیاری از موارد ماد را به ماه تشبیه کرده اند که گویی این نیز برگرفته از همین تشابه است. همچنین در فرهنگ فارسی از مهاباد به عنوان اولین پیغمبری یاد می شود که برای عجم آمده و کتابی به نام دساتیر داشته است.

جاذبه های توریستی شهر سویوق بلاغ

شهرستان سویوق بلاغ به عنوان یک شهر توریستی شناخته شده و در فصل های خوش آب و هوا همانند بهار و تابستان سیل عظیمی از مسافران و گردشگران را به سوی خود جذب می کند. این شهرستان دارای جاذبه های طبیعی برای گردشگران می باشد که در کنار برنامه های جذب توریست توانسته سهم زیادی را از گردشگری داخلی به خود اختصاص دهد. از جمله مکان هایی که می توان در بازدید از شهر سویوق بلاغ از آن ها دیدن نمود می توان به غار آبی سهولان، سد مهاباد، تالاب کانی برازان، تالاب گپی بابا علی، پارک ملت، دخمه فخریگاه، بازارچه تاناکورا، حمام میرزا رسول، مقبره بداق سلطان، غار قرآن، آتشکده برده کونته، حمام لج، حوضخانه شاه درویش، حوضخانه رستم بیگ، پل ممیند، شهر باستانی اندرقاش، غار راکاد، مقبره شمس برهان، سنگ نوشته برده روخاو، خره هنجیران و … اشاره کرد.

غار آبی سهولان

اینجا یک غار آبی بسیار زیبا است که نام آن از تغییر نام ترکی سواولان به معنی جایی که در آن آب وجود دارد گرفته شده است. در کردی نیز کلمه سهول به معنی کبوتر می باشد. این مکان دیدنی در فاصله ۴۳ کیلومتری از جاده مهاباد به سمت بوکان بعد از روستای عیسی کند و در کنار جاده واقع شده است. غار آبی سهولان که یک غار دو دهنه می باشد پس از غار علیصدر در همدان به عنوان دومین غار آبی کشور شناخته می شود. زمین شناسان آغاز پیدایش این غار طبیعی را به دوره دوم زمین شناسی نسبت می دهند. این غار دارای سفره های آبی است که بسیار زلال و صاف بوده و دارای چندین حوضچه بزرگ می باشد که از طریق دالان هایی به یکدیگر متصل شده اند.

سد مهاباد

سد مهاباد در بالادست این شهر قرار گرفته که در زمانی خارج از شهر بوده است اما به واسطه گسترش سویوق بلاغ در حال حاضر اطراف آن را شهر فرا گرفته است. جاده های ارتباطی که بین سویوق بلاغ و سردشت و همچنین پیرانشهر وجود دارد این سد زیبا و به خصوص دریاچه آن را در بر گرفته است. موقعیت جغرافیایی و زمین های حاصلخیز این منطقه در سال ۴۹ موجب شد تا تغییراتی اساسی در این منطقه صورت گیرد. پایه ریزی ها و انجام اقدامات اولیه برای ساخت این سد در سال های ۴۱ و ۴۲ صورت گرفته و ساخت سد در سال ۱۳۴۶ آغاز شد. در سال ۱۳۴۸ ساخت سد با طول ۷۰۰ متر و ارتفاع ۴۷٫۵ متر به پایان رسید. در کنار این سد همچنین نیروگاه آبی نیز وجود دارد که بخشی از برق شهر را تامین می کند. با توجه به اینکه دسترسی به سد سویوق بلاغ ساده بوده و گردشگرانی که به این شهر می آیند به راحتی می توانند از آن دیدن کنند، علاوه بر اینکه در جهت تامین آب برای کشاورزی و تولید برق این منطقه فعالیت دارد همچنین موجب افزایش میزان گردشگری و جذب توریست می گردد.

تالاب کانی برازان

تالاب کانی برازان در فاصله ۳۰ کیلومتری در شمال شرقی شهرستان سویوق بلاغ و در مسیر میاندوآب قرار داشته و به عنوان بخشی از حوزه آبریز دریاچه ارومیه در نظر گرفته می شود. این تالاب زیبا قرار است به زودی به عنوان پناهگاه حیات وحش در شهرستان سویوق بلاغ نام گذاری شود که در صورت انجام این کار این تالاب به عنوان یکی از مناطق چهارگانه کشور خواهد بود که دارای این شرایط قانونی است. با توجه به پتانسیل هایی که این تالاب دارد از آن به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در کشور نیز یاد می شود. برای پرنده نگری و مشاهده آن ها و همچنین حفاظت و نگهداری از تالاب مکان هایی در دامنه کوه قره داغ و تپه بابا حیدر برای این کار تعبیه شده اند. مساحتی که این تالاب در آن قرار گرفته در حدود ۹۰۷ هکتار و عمق میانگین آن در حدود ۶۰ سانتی متر است. با توجه به اینکه این تالاب به عنوان اولین سایت پرنده نگری در کشور در نظر گرفته شده است در حدود ۷۵ گونه پرنده شناسایی شده که در کنار جانوران و آبزیان این منطقه تعداد گونه های جانوری آن به بیش از ۱۸۰ نوع می رسد. از پرندگان خاصی که در اینجا می توانید مشاهده کنید می توان به فلامینگو، اردک سفید، پرستوی دریایی، باکلان کوچک و عروس غاز اشاره کرد.

دخمه فخریگاه

یکی از جاذبه های سویوق بلاغ دخمه فخریگاه می باشد. این دخمه سنگی در اصل مقبره ای در فاصله ۱۰ کیلومتری این شهرستان بوده که در نزدیکی روستای ایندرقاش واقع شده است. این مقبره بر روی صخره های آهکی ساخته شده و فاقد ورودی برای داخل شدن به آن می باشد و تنها دارای بالکنی است که با دو ستون در جلوی آن قابل مشاهده است. پایه ستون ها همانند گلدان های برعکس هستند. دخمه سنگی فخریگاه که به عنوان شمالی ترین گور دخمه منتسب به دوره مادها شناخته می شود از جمله زیباترین آن ها بوده و در سال ۱۳۱۶ به ثبت ملی رسیده است. در کف این دخمه سه حوضچه یا همان گور کنده شده است که گور سمت چپ نسبت به دوتای دیگر بزرگ تر می باشد. این گور دارای ۴ ستون بوده ۲ تا در داخل و ۲ عدد دیگر در جلوی ایوان قرار دارند. داخل مقبره نیز به وسیله ۲ پله از یکدیگر جدا شده که احتمالا بخش جلویی محل برگزاری مراسم تدفین و قسمت پشتی همان محل گورها است.

حمام میرزا رسول

زمان ساخت این حمام در تاریخ مشخص نبوده اما با توجه به نوع معماری ای که در آن به کار رفته است و همچنین شباهت ان به مسجد جامع شهر و حوضچه های سنتی می توان آن را به دوره صفویه و یا قاجاریه نسبت داد. این حمام قدیمی دارای دو گنبد در اندازه های مختلف بوده که بر روی هر کدام چهار نورگیر تعبیه شده است. امروزه از این حمام به عنوان موزه مردم شناسی استفاده شده و در جهت جذب گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد.

شهرستان سویوق بلاغ دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری بوده و همچنین این شهر گنجایش زیادی برای رشد در گردشگری دارد تا جایی که اخیرا یک غار طبیعی جدید نیز در منطقه ای بین سویوق بلاغ و خانا کشف شده که دارای دو ورودی می باشد که امکان داخل شدن از هر دو بسیار مشکل است و همچنین مقداری استخوان انسان نیز در آن پیدا شده که البته هنوز مشخص نیست مربوط به چه دوره ای می باشند.

نوشته سویوق بلاغ، ترکیبی از تاریخ و طبیعت اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.