دریاچه نمک جان گرفت

با توجه به باران های اخیر که در کشور باریده شد، اگر خسارت های مالی و جانی را برای برخی از هموطنانمان داشت اما با این حال نکات مثبتی هم با خود به همراه داشت و آن جان گرفتن دریاچه قم بعد از دریاچه ارومیه نیز بود. همانطور که می دانید ما کشوری گرم و خشک هستیم و سالیان سال بوده که آنچنان رنگ باران را به خود ندیده ایم اما با شروع سال جدید و ورود سامانه های بارشی عظیم کمی وضعیت متفاوت شد به طوری که معاون فنی اداره کل محیط زیست استان قم خبر داد که دریاچه نمک جان گرفت . در ادامه همراه با مجله گردشگری الی گشت باشید تا بیشتر درباره جان گرفتن دریاچه نمک قم صحبت کنیم.

مطالب مرتبط:
شناسایی ۲۲۰ اثر تاریخی جدید در لارستان
تخت جمشید توسط ایتالیایی ها مرمت می شود
خرید خانه نیما یوشیج در تجریش توسط شهرداری تهران

استان قم یکی از استان های تالابی ایران است و نزدیک به ۱۰ درصد از این استان را تالاب ها تشکیل می دهند. لازم به ذکر است که بگوییم برخی از تالاب های این استان در محدوده ی شهری قرار گرفته اند و در طرح های توسعه شهری می توان از آن ها بهره برد. به طور کلی در این استان ۷ تالاب به ثبت رسیده اند و هر کدام از این تالاب ‌ها نقش مهمی در جذب پرندگان مهاجر و در زمینه گردشگری دارند.

معاون فنی اداره کلی محیط زیست استان قم، سید احمد شفیعی با بیان این موضوع که دریاچه نمک قم جان گرفت نیز گفت این دریاچه از وضعیت بحرانی که سال گذشته با آن روبرو بود نیز گذر کرده و نیز بیان کرد:

‌‌با توجه به این موضوع در صورتی که وضعیت آبی مناسبی برای استان قم در سال های آینده به وجود بیاید این حجم از آبگیری و وضعیت بهینه دریاچه نمک و تالاب های قم نیز حفظ خواهند شد و این موضوع برای آینده ی این استان بسیار امیدوار کننده است.

همچنین در ادامه خبر دریاچه قم جان گرفت معاون فنی اداره کل محیط زیست استان قم نیز اضافه کرد:

با توجه به این که کشور به حوزه های آبخیز مختلفی تقسیم می شود در انتهای هر حوزه تمامی رودخانه ها و منابع آبی در یک تالاب و یا دریا دفع می شوند. دریاچه نمک نیز حوضه آبخیزی دارد که رودخانه و منابع آبی در نهایت به این دریاچه می‌ریزند.

بنابر گفته های معاون فنی اداره کل محیط زیست استان قم در انتهای حوزه آبخیز استان هایی همچون تهران، البرز و مرکزی قرار دارد و منابع آبی که از استان های بالا دست برداشت می شود به سمت تالاب ها و رودخانه های پایین دست از جمله تالاب های استان قم نیز تاثیر می گذارد.

بررسی‌هایی که توسط کارشناسان اداره محیط زیست قم، از دریاچه نمک در بهمن ماه ۹۷ صورت گرفت، خبر از یک وضعیت بسیار بحرانی را از تالاب ‌های قم و دریاچه نمک می ‌داد.

بنابر بارش هایی که از ابتدای سال ۱۳۹۸ در سراسر کشور آغاز شد نیز سبب گشت تا شرایط اکوسیستمی بسیار خوب و مناسبی برای استان قم به وجود بیاید و مراتع اکوسیستم های کوهستان، پوشش های گیاهی و همچنین وضعیت تالاب های آبگیر به خصوص دریاچه نمک به نسبت سال گذشته وضعیت بهتری را به خود ببیند و کمی شرایط محیط زیستی را امیدوار کننده نماید.

همچنین شفیعی در ادامه افزود:

مطابق با رشد پوشش گیاهی مناسبی که در استان قم در اثر بارندگی های اخیر شاهد بودیم، می توان پیش بینی کرد که استان قم در تابستان امسان از پدیده ریززگردها و گرد و غبارهایی که سال های گذشته با آن روبرو بود نیز رها می شود و یا این که اگر هم این اتفاق بیافتد با حجم بسیار کمتری نسبت به سال گذشته خواهد بود.

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان قم با اشاره به اینکه دریاچه نمک جان گرفت و وضعیت بهتری نسبت به دو سال گذشته دارد، تاکید کرد:

هر دریاچه و تالابی که شرایط و پتانسیل آبی خود را دارد و با تالاب های دیگر متفاوت است. دریاچه نمک نیز با توجه به پتانسیل آبی که دارد می توان گفت که با بارندگی های اخیر آب مناسبی در آن ذخیره شده است و از وضعیت بحرانی سال گذشته در آمده است.  در صورتی که وضعیت آبی مناسبی برای استان قم در سال های آینده وجود دارد این حجم از آبگیری و و ضعیت بهینه دریاچه نمک و تالاب های قم نیز حفظ شود. اگرچه مدیریت لازم در مصرف آب و چاه های کشاورزی صورت نگیرد مجددا روبرو شدن با بحران های آبی و خشکسالی در تالاب های همچون سال های گذشته چیزی دور از ذهن نیست.

 معاون فنی اداره کل محیط زیست استان قم با تاکید بر اینکه وضعیت آبگیری تالاب، یک نمایه‌ای از وضعیت اکوسیستم است، تاکید کرد:

لازم است بدانید که زمانی که حال تالابی خوب نباشد به این معناست که حال یک اکوسیستم خوش نیست پس استفاده بی رویه از منابع آبی سبب می شود که مشکلات زیادی برای محیط زیست به وجود بیاید. بنابراین استفاده نامناسب از منابع آب کشور به هیچ وجه درست نمی باشد.

نوشته بارندگی های اخیر دریاچه نمک قم را از مرگ نجات داد! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

شناسایی آثار تاریخی لارستان

نوشته شناسایی ۲۲۰ اثر تاریخی جدید در لارستان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

پروژه مرمت تخت جمشید

نوشته تخت جمشید توسط ایتالیایی ها مرمت می شود اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

برگزاری همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت

ماه اردیبهشت ۱۳۹۸ قرار است همایشی به نام همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت در دانشگاه بیرجند برگزار شود. این همایش برای توجه بیشتر به فرصت ها و پتانسیل های بالای گردشگری بیابان لوت برگزار می شود که می تواند باعث رونق و توسعه مناطق مجاور این بیابان بشود. آقای محمد اسکندی ثانی، دبیر اجرایی این همایش در مصاحبه ای توضیحاتی را در مورد آن بیان کردند که در ادامه می خوانیم. با الی گشت همراه باشید.

جزئیات همایش بیابان لوت

مطالب مرتبط:
رکورد تازه گینس در کویر لوت ثبت شد
معرفی بیابان هایی با چشم اندازهایی شگفت انگیز
آشنایی با گیاهان بیابانی ایران + تصویر

دبیر اجرایی همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت در مصاحبه ای که با خبرگزاری ایسنا داشت در مورد جزئیات این همایش گفت: همایش بین المللی بیابان لوت ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه بیرجند برگزار خواهد شد. تاکنون ۷۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است. آقای اسکندی ثانی در این گفتگو اظهار کرد: بیابان لوت پتانسیل های بی نظیری برای بخش گردشگری دارد و از موهبت های گردشگری استان خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان است که در مجاورت این بیابان قرار گرفته اند. توجه به ظرفیت ها و فرصت های گردشگری این منطقه بیابانی می تواند منجر به توسعه این مناطق و دست یابی به اقتصاد پایدار بشود.

آقای محمد اسکندی ثانی به اهمیت صنعت گردشگری و توریسم در توسعه اقتصادی اشاره کرد و گفت: گردشگری بعد از صنعت پتروشیمی و نفت، در رتبه سوم و بالاتر از صنایع مهمی مثل خودروسازی و تولید مواد غذایی قرار می گیرد. درآمدهای صادراتی کشورها در حوزه گردشگری در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ با حدود ۲۵% رشد و توسعه همراه بوده است و صنعت توریسم و گردشگری از این نظر در رتبه اول قرار می گیرد.

دبیر اجرایی همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت که اردیبهشت ماه برگزار می شود جذب سرمایه گذاری های خارجی، بهبود زیرساخت ها، کمک به اقشار ضعیف و بی بضاعت، رشد اقتصادی فراگیر، تقویت جوامع روستایی استان ها، بازآفرینی بافت تاریخی شهرهای استان و قابلیت درآمدزایی از طریق فناوری اطلاعات را از عوامل توسعه گردشگری در این مناطق برشمرد و گفت: تحقق استفاده بهینه از پتانسیل ها و فرصت های موجود در بیابان لوت می تواند باعث بهبود شرایط اقتصادی زنان، تقویت صنایع دستی، حفظ محیط زیست، افزایش آگاهی و حساسیت جوامع به مساله تغییرات آب و هوایی، حفاظت از میراث فرهنگی، حفظ و پایداری میراث فرهنگی ناملموس و توسعه فعالیت های بشردوستانه شود.

آقای اسکندری با اشاره به این موضوع که کویر مرکزی ایران که استان خراسان جنوبی، استان کرمان و سیستان و بلوچستان را پوشش می دهد یکی از مناطق کمتر شناخته شده و بکر ایران است گفت: برای شناسایی و تبدیل این فرصت ها به برند گردشگری استان در سطح ملی و بین المللی، می بایست به صورت علمی و با همکاری بخش دولتی، بخش خصوصی به ویژه اتاق بازرگانی استان های مشرف و بخش دانشگاهی الگوها و مدل های صحیحی برای توسعه پایدار این بخش ایجاد کرد.

از سوی دیگر برگزاری فستیوال ها، نمایشگاه ها، کنفرانس ها و نشست های مختلف مثل همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نیز از جمله راهکارهای علمی برای خلق برند مقصد گردشگری بیابان لوت در عرصه استان خراسان جنوبی است.

آقای اسکندری ثانی، دبیر اجرایی همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت در مورد این همایش گفت: دانشگاه بیرجند با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران و بیرجند، اتاق بازرگانی استان کرمان و اتاق بازرگانی استان سیستان و بلوچستان در نظر دارند همایش بین المللی بیابان لوت را در ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ در دانشگاه بیرجند برگزار کنند. تاکنون ۷۰ مقاله از سوی محققین کشورهای مختلف دنیا مثل ترکیه، انگلستان، ایتالیا و همین طور ایران به دبیرخانه این همایش بین المللی رسیده است. ایشان در مورد جزئیات برگزاری این همایش گفت: همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت توضیح داد: این کنفرانس یک روز به صورت علمی برگزار خواهد شد و روز دیگر به برگزار تور ویژه بیابان لوت اختصاص خواهد یافت.

نوشته همایش بین المللی «گردشگری بیابان لوت» در اردیبهشت ماه برگزار می شود! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

استفاده از مطالب مجله گردشگری و توریستی الی گشت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت به الی گشت تعلق دارد.

نوشته پس از ۷ سال کشتی آرتمیا در دریاچه ارومیه شناور شد اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

استفاده از مطالب مجله گردشگری و توریستی الی گشت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت به الی گشت تعلق دارد.

نوشته باغ جهانی دولت آباد پایلوت گردشگری الکترونیک می شود اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

طرح پنج شنبه های گردشگری در تهران

خبر خوبی که برای تهرانی ها و همین طور کسانی که به تهران سفر می کنند این است که قرار است طرح پنج شنبه های گردشگری در تهران با اتوبوس های رنگی در پایتخت اجرا شود. در ایام تعطیلات نوروز برنامه ها و طرح های متنوعی برای اطلاع رسانی به مسافران و گردشگران راه اندازی شد که با توجه به استقبال و نتیجه مثبتی که حاصل شد قرار است همچنان و در طول سال هم ادامه پیدا کند. رئیس ستاد گردشگری تهران در مصاحبه ای که با خبرنگاران انجام داد در مورد جزئیات این طرح توضیحاتی را ارائه کردند که در ادامه با هم می خوانیم. با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
تهرانگردی: پارک ساعی
در تعطیلات نوروز بیش از ۳٫۵ میلیون نفر از جاذبه های تهران دیدن کردند!
برای تفریح و سرگرمی در تهران به کجا برویم؟

آقای مهدی سیف، رئیس ستاد گردشگری شهر تهران چند روز پیش در نشست خبری شرکت کرد و جزئیات طرح پنج شنبه های گردشگری در تهران را ارائه کرد. این نشست برای توضیح و تشریح عملکرد ستاد گردشگری شهرداری تهران در ایام تعطیلات نوروز ۹۸ برگزار شده بود و آقای سیف به ارائه آمار و گزارش های این مدت پرداخت. به گفته ایشان: میزان بازدید از تهران در نوروز ۹۸ به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. مطمئنا بخشی از این افزایش مربوط به اقدامات شهرداری تهران است.

رئیس ستاد گردشگری شهر تهران به این موضوع اشاره کرد که ۱۱ کانتر استقبال از مسافران نوروزی در مبادی ورودی شهر اعم از مبادی ریلی، جاده ای و هوایی مستقر کردیم که اطلاعات مختلف راجع به جاذبه های گردشگری تهران را به مسافران ارائه می کردند.

آقای سیف گفت: علاوه بر این، در صد نقطه از شهر تهران نیز فضاهایی برای ارائه اطلاعات به شهروندان در نظر گرفتیم و برای نخستین بار خدمات مشاوره و راهنمایی گردشگری از طریق شماره ۱۳۷ به صورت رایگان به مسافران نوروزی ارائه شد. بر اساس آمار و گزارش ها ۷۱ هزار نفر با سامانه ۱۳۷ تماس گرفته اند و از خدمات راهنمایی و مشاوره گردشگران استفاده کرده اند. با توجه به استقبال گسترده، این طرح در طول سال نیز اجرا می شود و محدود به ایام نوروز نخواهد بود. زیرا شهر تهران پتانسیل های بالایی برای گردشگری دارد و لازم است که این فرصت ها به همه شناسانده شود.

طرح اتوبوس های رنگی گردشگری

به گفته آقای سیف امسال برای نخستین بار طرح اتوبوس های گردشگری اجرا شد که در این طرح ۴ دستگاه اتوبوس با سرفاصله ۴۵ دقیقه از میدان تجریش حرکت می کردند و بعد از ورود به منطقه هفت تیر و فردوسی به میدان آزادی می رفتند و از آن جا به میدان ولیعصر بر می گشتند. رئیس ستاد گردشگری در این مورد گفت: این اتوبوس گردشگری در ۱۲ ایستگاه توقف می کرد و با کمک راهنمای گردشگری که در این اتوبوس ها مستقر بود بناهای تاریخی و ارزشمند تهران به مردم معرفی می شد. خوشبختانه استقبال از این طرح بسیار خوب بود و بالغ بر ۵ هزار نفر از این اتوبوس استفاده کردند.

آقای مهدی سیف با بیان این که در نظر داریم فعالیت اتوبوس های رنگی گردشگری را در روزهای جمعه ادامه دهیم اظهار کرد: بر طبق برنامه ریزی انجام شده فعالیت این اتوبوس ها در یک مسیر دیگر در بخش مرکزی و تاریخی تهران اجرا می شود و شهروندان و همین طور مسافرانی که به تهران می آیند می توانند برای تهران گردی در روزهای جمعه از این اتوبوس ها استفاده کنند.

طرح پنج شنبه های گردشگری

ایشان در ادامه سخنانشان به طرح پرسه در شهر که برای نخستین بار در نوروز اجرا شد اشاره کرد و گفت: در این طرح ۱۸ مسیر گردشگری در نظر گرفته شد و راهنمایان گردشگری در این ۱۸ نقطه مستقر بودند و با ارائه راهنمای و توضیحات، گردشگران را راهنمایی می کردند. با توجه به این که ۳۴ هزار نفر از این طرح استفاده کردند در نظر داریم با هماهنگی دفتر شهرداری تهران و پیرو سه شنبه های بدون خودرو، طرح پنج شنبه های گردشگری بدون خودرو را در تهران اجرا کنیم. به این ترتیب قصد داریم ۱۸ مسیر فعالیت شامل ۸۰ مقصد گردشگری را در طرح پنج شنبه های گردشگری به مردم بشناسانیم.

آقای سیف در مورد برنامه های ویژه ستاد گردشگری تهران برای شب های ماه مبارک رمضان هم توضیح داد: برای این شب ها و در راستای حیات شبانه تهران در حال برنامه ریزی هستیم و امیدواریم بتوانیم این برنامه ها را هرچه سریع تر و تا پیش از فرا رسیدن ماه رمضان عملی کنیم.

نوشته اجرای طرح «پنج شنبه های گردشگری بدون خودرو» در تهران اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

استفاده از مطالب مجله گردشگری و توریستی الی گشت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت به الی گشت تعلق دارد.

نوشته بزرگداشت عطار نیشابوری در جزیره کیش برگزار می شود اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آمار بازدید از کاخ سعدآباد

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری تهران است که همه ساله بازدیدکنندگان زیادی را به سمت خود جذب می کند. تعطیلات نوروز فرصت خوبی برای بازدید از این مجموعه زیبا، سرسبز و ارزشمند بود و به همین دلیل این کاخ به یکی از پربازدیدترین مکان های گردشگری در تهران تبدیل شد. روابط عمومی کاخ سعدآباد آمار بازدید از کاخ سعدآباد در نوروز ۹۸ را اعلام کرده است که این رقم بیش از ۵۱۰ هزار بازدید یا نیم میلیون بوده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد آمار بازدید نوروزی از کاخ سعدآباد بیشتر صحبت کنیم.

پربازدیدترین موزه های سعدآباد

بر طبق این آمار کاخ موزه ملت با ۱۰۲ هزار بازدید، موزه اتومبیل های سلطنتی با ۴۹ هزار بازدید، کاخ موزه سبز با ۴۴ هزار بازدید، موزه پوشاک سلطنتی با بیش از ۳۳ هزار و موزه هنر ملل با ۱۷ هزار بازدید، پرطرفدارترین و پربازدیدترین موزه های مجموعه کاخ سعدآباد در نوروز ۹۸ بوده اند.

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در تعطیلات نوروز ۹۸ برنامه های مفرح و شادی را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده بود و با اجرای برنامه های فرهنگی، هنری و موسیقی و رقص های سنتی و آئینی اقوام مختلف ایران مثل اقوام آذری، کرد، بندری، تربت جام و گروه موسیقی پاپ و سنتی و شخصیت های نوروزی مثل مبارک و حاجی فیروز محیطی شاد و به یادماندنی برای مسافران نوروزی ایجاد کرده بود. همچنین برپایی غرفه های صنایع دستی و عرضه سوغات شهرهای مختلف ایران و نمایشگاه نگارگری هم جمله برنامه های نوروزی کاخ سعدآباد به حساب می آید.

خطر سیلاب در کاخ سعدآباد

در ایام تعطیلات نوروز ۹۸ به دلیل بارش های شدید و قرارگیری مجموعه کاخ سعدآباد در کنار رودخانه دربند و احتمال سیلابی شدن این رود، ستاد بحران متشکل از نیروهای یگان حفاظت، حراست، پشتیبانی، تاسیسات، فضای سبز و خدمات تشکیل شد که علاوه بر پاکسازی کامل مسیل رودخانه دربند برای هرگونه خطر احتمالی در آماده باش کامل به سر می بردند. با این حال، خوشبختانه در نوروز ۹۸ مشکلی از نظر سیلاب در این منطقه به وجود نیامد و مسافران نوروزی توانستند با خیال راحت از مجموعه کاخ سعدآباد دیدن کنند.

ساعات کار کاخ سعدآباد

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در شمالی ترین منطقه تهران و در نزدیکی منطقه تفریحی و خوش آب و هوای دربند قرار گرفته است و رودخانه جعفرآباد هم از وسط این مجموعه عبور می کند. در این موزه کاخ های متعددی به جا مانده از دوران قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم قرار دارند که امروزه به موزه تبدیل شده اند. ساعات کاری کاخ سعدآباد در نیمه اول سال جاری همه روزه به جز روزهای تعطیل سوگواری، از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ بعدازظهر (فروش بلیط تا ساعت ۱۷) و در نیمه دوم سال از ساعت ۸ صبح الی ۱۷ بعدازظهر (فروش بلیط تا ساعت ۱۶) می باشد.

نوشته در نوروز ۹۸ بیش از نیم میلیون بازدید از کاخ سعدآباد انجام شد! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.