در صورت خراب شدن موتورهای هواپیما چه کار کنیم؟

نمایی از هواپیمایی با یک موتور خراب در آسمان

علت خراب شدن موتورهای هواپیما چیست و در این مواقع چه کارهای را باید انجام داد؟

در سرتاسر جهان بسیاری از افراد که با هواپیما سفر می‌کنند از پرواز ارتفاع هراس داشته و گاه به ناچار مجبور هستند تا که از این وسیله نقلیه استفاده کنند و دغدغه اصلی آن‌ها نیز، خراب شدن و یا از کار افتادن موتورها درحین پرواز و منجر به سقوط شدن هواپیما می‌باشد.

زمانی که فردی در قسمت وسط هواپیما نشسته باشد و به طور ناگهانی دودی را که از موتورهای هواپیما بلند شده و یا در این قسمت آتشی مشاهده کند بدون شک بدترین کابوس هوایی برای او می‌تواند باشد، اما جالب است بدانید این خرابی‌ها همواره ترسناک نیست و می‌توان آن را مدیریت کرد، در این مطلب به بررسی خراب شدن و از کار افتادن موتورها در حین پرواز خواهیم پرداخت، با دلتابان تا انتهای این مطلب همراه باشید.

اقدامات لازم در زمان خراب شدن موتورهای هواپیما

فردی در حال کندن پنجره ی هواپیمایی در حال سقوط

بررسی‌های صورت گرفته توسط سازمان هواپیمایی جهانی مشخص کرده است که خراب شدن و یا از کار افتادن موتور‌ها سومین علت در سوانح هوایی می‌باشد.

فرض کنید در هواپیمایی نشسته و به یکباره یکی از موتورها آتش می‌گیرد و از کار می‌افتد. قطعاً این اتفاق می‌تواند تجربه دلهره آوری باشدو ترس را در دل مسافران خواهد انداخت اما وحشتناک‌تر از آن منفجر شدن موتور دوم و یا سوم باشد.

زمانی که موتور هواپیمایی در حین پرواز به طور ناگهانی به حیات خود خاتمه میدهد، با توجه به اینکه در ارتفاع‌های بالا فشار، هوا بالا می‌باشد همین امر باعث می‌شود، اندک حیاتی که در موتورها باقی مانده است از دست برود. پس اگر خلبان نتواند این وضعیت را مدیریت کند قطعا منجر به حوادث دلخراشی خواهد شد، در این وضعیت بهترین اقدام کم کردن ارتفاع است، این کاهش ارتفاع نباید به صورت یک دفعه صورت بگیرد و با توجه به ارتفاعی که هواپیما در حال پرواز بوده و ابعادی که دارد و مدت زمانی که تا رسیدن به مقصد و یا نزدیکترین فرودگاه باقی مانده، باید به صورت تدریجی ارتفاع خود را کاهش دهد.

این عمل باعث می‌شود فشار کمتری به موتور‌ها وارد شود. البته باید توجه کنید خراب شدن موتور‌ها امری طبیعی است و در اکثر مواقع جای نگرانی ندارد.

ممکن است در پرواز‌های مختلفی به ناگاه مشاهده کرده باشید که هواپیما ارتفاع خود را کم می‌کند اما علت آن را ندانسته باشید که می‌تواند ناشی از این امر باشد. پس خراب شدن و یا از کار افتادن موتور را در خیلی از مواقع مسافرین احساس نخواهند کرد.

آیا اگر یکی از موتورهای هواپیما از کار بیافتد باعث سقوط خواهد شد؟

نمایی از موتور خراب شده ی هواپیما در آسمان

بدون شک این پرسش، علامت سوالی است که بسیاری از افراد در ذهن خود دارند. اکثر هواپیماها حداقل دارای موتورهای دوقلو می‌باشند و حتی اگر یکی از آن‌ها از کار بیفتد خلبان‌ها این آموزش و تجربه را پیدا را آموخته‌اند تا با موتور سالم هواپیما را تا فرودگاه مقصد هدایت و کنترل کنند، البته باید توجه داشت هواپیماهایی که دو موتور دارند اگر یکی از آن‌ها از کار بیفتد با توجه به فاصله باقی مانده تا مقصد و ریسک موجود بدون شک درخواست فرود اضطراری در نزدیک‌ترین فرودگاه را خواهند داد. ولی اگر در هواپیمایی مثلاً دارای ۴ موتور باشد و یک موتور آن از کار بیفتد، در اغلب اوقات از گزینه فرود اضطراری استفاده نخواهد شد و هواپیما تا مقصد کار خود را ادامه می‌دهد.

در زمان‌های گذشته زمانی که موتور هواپیما آتش می‌گرفت، احتمال سقوط بسیار بالا بود، چرا که این آتش خود را به دیگر قسمت‌های هواپیما می‌رساند و همین امر باعث می‌شد کنترل آن برای خلبان راحت نباشد.

اما امروزه پیشرفت علم، تکنولوژی و فناوری باعث شده است سیستم‌های ضد حریق بر روی موتورها و دیگر قسمت‌ها هواپیما قرار بگیرد و زمان خراب شدن موتورهای هواپیما هنگامی‌که موتور هواپیمایی در ارتفاعات دچار آتش شود، خلبان بتواند با فشردن دکمه ضد حریق آتش رخ داده را مهار کند و همین امر باعث می‌شوند این تکنولوژی‌ها توانایی خاموش کردن آتش را داشته باشند، از این رو، آتش به دیگر قسمت‌ها صدمه‌ای وارد نمیکند و هواپیما به مسیر خود ادامه دهد.

اگر هواپیمایی دو موتور داشته باشد و در ارتفاعات بالا هر ۲ موتور آن از کار بیفتد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

هواپیمایی در آسمان با دو موتور خراب شده

همانگونه که در بالا ذکر شد، در چنین وضعیتی خلبان باید ارتفاع خود را به صورت استاندارد کاهش دهد تا فشار هوا از دوش موتور‌ها برداشته شود و درخواست فرود اضطراری خود را نزدیک‌ترین فرودگاه اعلام کند.

با توجه به تجربیات گذشته و استفاده از علم روز دنیا در این گونه مواقع خلبان ۲۰ الی ۳۰ دقیقه فرصت طلایی دارد هواپیما را کنترل و به زمین فرود آورد.

علت اصلی خراب شدن موتورهای هواپیما چیست؟

نمایی از موتور خراب شده ی هواپیما در حال دود کردن در آسمان

به یکی از مهمترین سوال می‌رسیم که این امر دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. شاید بد نباشد بدانید هرساله حدود ۶۰ الی ۷۰ میلیون پرواز در جهان صورت می‌گیرد و تنها کمتر از ۲۵۰ پرواز مشکلاتی از قبیل خراب شدن موتورهای هواپیما در آن‌ها رخ می‌دهد.

بنابراین با توجه به این اطلاعات درصد بروز اینگونه حوادث بسیار اندک است، از این رو با قاطعیت می‌توان بیان کرد، هواپیما از امن‌ترین وسایل حمل و نقل در جهان می‌باشد. برای خراب شدن موتورهای هواپیما علت‌های زیاد و متعددی را می‌توان عنوان کرد.

زمانی که هواپیماهای درحال پرواز است اشیای مختلفی که بر روی هوا معلق هستند، مانند پرنده به موتور آن برخورد می‌کند و یا ایراد و نقص فنی به یکباره و ناگهانی که بر روی چرخ‌ها و پره‌ها به وجود می‌آید، باعث می‌شود موتور به یک بار از کار بیفتد.

همچنین می‌توان مشکلات مکانیکی که در داخل موتور رخ می‌دهد و یا نشت روغن را از دلایل دیگر خرابی موتورها در حین پرواز قلمداد کرد.

زمانی که موتور هواپیما حیاتش به پایان می‌رسد این مورد خطرناک تلقی نمی‌شود و با توجه به نوع هواپیما که سه و یا چهار موتور باشد، خلبان با توجه به وضعیت موجود می‌تواند به پرواز خود ادامه دهد.

اگر چه از دست دادن یک موتور برای مسافران خطرناک تلقی نمی‌شود و نگرانی از این بابت حس نخواهند کرد. اما از کار افتادن آن باعث می‌شود قدرت هواپیما کاسته شده و دیگر اجزا نیز درگیر شوند و هواپیما از عملکرد نرمالی که تا پیش از کار افتادن موتور داشته تا حدودی فاصله بگیرد.

خرابی یک موتور از هواپیماهای دو موتوره

موتور سوخته ی هواپیما

یک هواپیمای دو موتوره اگر یک موتور آن از کار بیفتد، تا ۶ ساعت می‌تواند به پرواز خود ادامه دهد. البته با یک موتور نباید در ارتفاع بالای مثلاً بالای ۲۵ هزار پا پرواز کرد و لازم است که ارتفاع تا سطح ۱۵ هزار پا کاهش پیدا کند تا تعادل هواپیما حفظ شود.

تجربیات گذشته

خلبانی در کابین هواپیما در حال پرواز

واقعا باور کردنی نیست هر چهار موتور هواپیما ما از کار افتاده است. بخشی از صحبتهای خلبان هواپیمای بریتانیایی است و پس از آن میکروفون را برداشته و اعلام می‌کند خانم‌ها و آقایان لحظات سختی را پشت سر می‌گذرانیم، چراکه هر چهار موتور هواپیما از کار افتاده است، اما من مطمئن هستم که از پس آن بر خواهیم آمد.

یکی دیگر از معروف‌ترین حوادث که در صنعت هوایی اتفاق افتاده است مربوط به حادثه هادسون است. در سال ۲۰۰۹ یک هواپیمای ایرباس A۳۲۰ از فرودگاه نیویورک عازم داگلاس می‌شود در حین پرواز در اتفاقی عجیب ۲ پرنده به هر ۲ موتور هواپیما برخورد می‌کنند و سبب از کار افتادگی آن‌ها می‌شود.

در حالیکه هواپیما از تعادل کافی برخوردار نبوده است خلبان باتجریه این پرواز تصمیم می‌گیرد که آن را در رودخانه‌ای در همان نزدیکی فرود آورد و هواپیما تا نصفه در آب غوطه‌ور می‌شود و سریع مسافران آن تخلیه می‌شوند، سرعت عمل باعث شد هیچ کدام مسافران صدمه جدی نبینند و پس از آن از خلبان این هواپیما تقدیر و تشکر فراوان به عمل آمد.

ETOPS

etops  اصلاحی مدت زمان پرواز هواپیما بدون موتور

این اصطلاح نشان دهنده این مورد است که هواپیما بدون موتور تا چه زمانی می‌تواند پرواز کند که البته با توجه به فرمول خاصی که مورد محاسبه قرار می‌گیرد، اطلاعاتی از قبیل مدت پرواز ابعاد هواپیما، فاصله تا مقصد، ارتفاع، و دیگر جزییات توسط این سیستم با دقت مورد محاسبه قرار می‌گیرد و نتیجه آن اعلام می‌گردد.

آیا تاکنون برای شما اتفاق افتاده است که زمانی که سوار بر هواپیما هستید موتور خراب شود؟ آیا شما درباره خرابی موتور هواپیما می‌دانستید؟

امیدواریم که مطالب این مقاله برایتان مفید باشد و اطلاعات شما را درباره خرابی موتور هواپیما بالا ببرد.

نوشته در صورت خراب شدن موتورهای هواپیما چه کار کنیم؟ اولین بار در آژانس مسافرتی دلتابان. پدیدار شد.

کابین هواپیما از گذشته تا به امروز

کابین هواپیما قسمتی از هواپیما می‌باشد که برای رفاه و حال مسافران دارای اهمیت بسیاری است. به دلیل استقبال زیاد افراد برای سفر هوایی، این امر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

با سفرهای هوایی به نقاط مختلف جهان امکان بازدید و دیدار با افراد مختلف برای همه وجود دارد. و این موجب شد که اطلاع از فرهنگ و سبک زندگی در مکان‌های دیگر بسیار جذاب ‌باشد.

سفرهای هوایی در زمان گذشته تا کنون انجام می‌گرفت. شرکت‌های هواپیمایی با هواپیمای ساده و تعداد کم در سال ۱۹۰۰ آغاز بکار کردند. در اینجا اطلاعاتی از کابین از گذشته تا به امروز در اختیارتان قرار می‌دهیم.

کابین هواپیما در دهه 1930 تا ۱۹۲۰

در سال ۱۹۱۴ اولین پرواز به مقصد تامپا و سنت پترزبورگ، فلوریدا صورت گرفت. با توجه به امکانات آن زمان تعداد زیادی در کابین هواپیما جا نمی‌گرفتند. بیشتر کابین‌ها دارای صندلی‌های تک نفره بودند، که در اختیار مسافران قرار می‌گرفتند.

در دهه ۱۹۲۰ مهمانداران هواپیما در کابین حضور داشته و قهوه تازه برای مسافران می‌کردند.

کابین هواپیما در دهه 1940 تا 1930

کابین هواپیما در سال ۱۹۳۰

وقتی سفر هوایی تجاری در این دهه روی کار آمد، به عنوان یک سفر هوایی لاکچری با امکانات بالا به شمار می‌رفت. در کابین این نوع هواپیما تخت‌هایی قرار داشت که در سفرهای شبانه مهمانان راحت استراحت می‌کردند. این تخت‌ها در حریم شخصی هر مسافری قرار داشت و به عنوان یک اتاق اختصاصی بود.

هواپیماهایی که در این دهه وجود داشتند کرتیس کوندور نام داشتند. به مرور با پیشرفتی که این هواپیما داشت میزهای سینی مانند به طراحی داخلی افزوده شد. این سینی‌ها جهت پذیرایی مسافرین تعبیه شده بود، اما مانند میزهای امروزی قابل تاشدن نبودند.

کابین هواپیما در سال ۱۹۳۱

کابین هواپیما در دهه ۱۹۳۱

محیط داخلی هواپیما در این دهه با توجه به محیط قطار طراحی و ساخته شده بود. یک میز در این کابین قرار داشت که مسافران در دور آن می‌نشستند. دیوارهای کابین هواپیماهای این دهه به وسیله کاغذ دیواری مانند یک اتاق در منزل پوشیده شده بود.

در کنار این میزها پنجره‌ای رو به فضای بیرون داشت. همچنین جایی در بالای سرشان برای گذاشتن وسایل تعبیه شده بود.

کابین هواپیما سال ۱۹۳۶

کابین هواپیما دهه ۱۹۳۶

در این دهه سفرهای هوایی رشد بسیاری داشت و مسافران بیشتر از هواپیما برای سفرهای خود استفاده می‌کردند. تعداد مسافران نسبت به سالهای اولیه سفر هوایی به 1.2 میلیون مسافر در سال ۱۹۳۸ رسید.

سفرهای هوایی در این دهه‌ها در برخی از کشورها انجام می‌شد و همه افراد به سفر هوایی دسترسی نداشتند. هزینه سفر هوایی در آن زمان ۲۰ هزار دلار بود. همه افراد این هزینه برایشان امکان‌پذیر نبود که از سفر هوایی استفاده کنند.

در کابین هواپیما که در این دهه طراحی شده بود، فضای بیشتری برای پای مسافرین قرار داشت. مسافران در مورد جا نسبت به قبل احساس راحتی داشتند و این خود موجب استقبال بیشتر می‌شد. در این دهه قوانین بخصوصی برای ورود به کابین گذاشته بودند. مسافرین می‌بایستی با پوشش خاصی وارد هواپیما می‌شدند و همه مسافران باید از این قانون پیروی می‌کردند.

کابین هواپیما در دهه 1950 تا ۱۹۴۰

در زمان ابتدایی که سفرهای هوایی انجام می‌شد، کابین این نوع کلاس پروازی دارای محیطی بازتر و لوکس‌تری بود. در سال ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ کابین‌های طراحی شده آنقدر وسعت داشت، که آن‌ها را قایق پرنده لاکچری می‌نامیدند.

این نوع هواپیما عرشه‌ای داشت که مسافران می‌توانستند برای قدم زدن و رفع خستگی از آن استفاده کنند.

کابین هواپیما سال ۱۹۴۱

کابین هواپیما دهه ۱۹۴۱

هواپیما دلتا ایرلاینز از جمله هواپیمایی بود،پپپپ که در این دهه فعالیت خود را آغاز نمود. قبل از مسافربری کارشان بذرپاشی هوایی بود. اولین پرواز در سال ۱۹۲۹ برای سفرهای هوایی توسط این هواپیما انجام گرفت.

در سال ۱۹۴۰ مهمانداران زن برای تدارکات هواپیما استخدام شدند، و هر کسی نمی‌توانست مهماندار باشد و قوانین خاص داشت. مهمانداران کابین هواپیما در این دوره از نظر قد و وزن و همچنین مجرد بودن مورد بررسی قرار می‌گرفتند.

این خود جزئی از موارد انتخاب یک مهماندار بود. فضایی که برای صندلی مسافران قرار داشت بسیار باز بود. داخل کابین هم یک ردیف دو نفره و یک ردیف یک نفره صندلی وجود داشت . در بالای سر مسافران محلی بازسازی شده بود، که هر کس وسایل خود را در آنجا قرار می‌داد.

برای سرو غذا در پروازهای شرکت یونایتد ایرلاینز میزهایی در جلو مسافران قرار داشت. غذا به همراه سینی‌های تک نفره در این پروازها در اختیار مسافران قرار می‌گرفت.

کابین هواپیما در سال ۱۹۴۹

در این دهه شرکتی به نام دلتا سرویس اظهار داشت که بلیط‌هایی با قیمت مناسب به مسافران ارائه می‌دهد. این هواپیما فقط مختص پروازهای شبانه بود. از جمله برنامه هوایی آن وعده‌های غذایی و دو نفر مهماندار برای انجام خدمات داشتند.

در سرویس روزانه این هواپیما چنین خدماتی وجود نداشته و کابین هواپیما دارای دو ردیف صندلی دو نفره بود. در این دهه کنار هر صندلی هواپیما هم پنجره‌ای رو به بیرون تعبیه شده بود.

کابین هواپیما در سال ۱۹۵۰

کابین هواپیما در دهه ۱۹۵۰

نسبت به دهه‌های قبل کابین هواپیما دارای فضایی بی‌نظیر بود. طرز قرار گرفتن صندلی‌ها هم به گونه‌ای بود که مسافران بسیار احساس راحتی داشتند. این هواپیما نمونه‌های نخست بوئینگ ۳۷۷ استراتوکروز و از بمب افکن بی‌۲۹ الگو گرفته بود. این مدل ها از کابین هواپیما یکی از نمونه‌های جدید به شمار می‌آمد.

کابین این هواپیما ظرفیت ۱۰۰ مسافر داشت و در سال‌های ۱۹۴۷ و ۱۹۵۰ برای سفرهای هوایی به مسافران خدمت‌رسانی می‌کردند. فضای داخلی کابین مانند یک اتاق در پایین بود، که پله‌هایی برای رفتن به کابین بالا داشت. یک مهماندار هم در کابین برای انجام هماهنگی‌های لازم بوده است.

صندلی‌های هواپیما برای هر نفر چنان وسعت داشت که هر مسافری براحتی می‌توانست بر روی آن بنشیند. طراحی آنها به گونه ای بود که مسافر احساس خوشایندی از این مکان داشته باشد.

کابین هواپیما در دهه 1960 تا 1950

کابین هواپیما در سال ۱۹۵۳

این کابین جوری طراحی شده بود، که مکانی برای نوزادان در بالای سر والدین گذاشته شده بود. در شرکت بریتیش ایرویز با قرار دادن تخت نوزاد، خود را معروف کردند.

در هنگام پرواز و نشستن هواپیما والدین نوزاد خود را بغل می‌کردند. زمانی که هواپیما در آسمان به را خود ادامه می‌داد، نوزادان بر تخت مخصوص که بالای سر بود، استراحت می‌کردند. حتی مهمانداران هواپیما به این نوزادان توجه کرده و حین پرواز به آن‌ها سر می‌زدند.

کابین هواپیما در سال ۱۹۵۹

شرکت کانتاس در سال ۱۹۵۹ در ماه اکتبر پروازی از استرالیا به لندن انجام داد. این هواپیما که سوپر کانستلیشن نام داشت، نمونه‌ای از هواپیماهای پیشرفته در آن زمان به شمار می‌آمد.

پذیرایی که در کابین هواپیما در این دهه انجام می‌شد، متفاوت از زمان‌های دیگر بود. خوراکی چون خاویار و خرچنگ در نوع کلاس این هواپیما از مهمانان پذیرایی می‌شد.X

کابین در سال ۱۹۶۰

کابین در دهه ۱۹۶۰

در این دهه هواپیما در نوع مختلف کلاس پروازی وجود داشت که مربوط به شرکت کانتاس بود. این شرکت وعده‌های غذایی خود را حتی در کلاس اقتصادی در ظروف چینی پذیرایی می‌کرد.

این هواپیما در پذیرایی خود از ظروف نقره برای مسافران استفاده می‌کردند، که موجب جلب رضایت آن‌ها می‌شد. طراحی داخلی این هواپیما اینطور بود که خانواده در کنار یکدیگر قرار می‌گرفتند و مسافران نگران جدایی از یکدیگر نبودند. در این دهه افرادی که با هواپیما سفر می‌کردند توانایی مالی بالایی داشتند، البته این شرایط ادامه پیدا نکرد.

کابین هواپیما دهه 1970 تا 1960

کابین هواپیما در سال ۱۹۶۵

بر خلاف هواپیماهای امروزی سیگار کشیدن در هواپیماهایی این دهه ممنوع نبود. حتی دادن سیگار پس از صرف غذا جزئی از پذیرایی به شمار می‌آمد. در پایان سال ۱۹۸۰ شرکت هوایی نورث امریکن، سیگار کشیدن در فضای کابین هواپیما را ممنوع اعلام کرد. در سال ۱۹۹۰ با توجه به طولانی بودن مسیر و زمان بیشتر از ۶ ساعت کشیدن سیگار کامل ممنوع نبود.

هواپیما در سال ۱۹۶۶

یکی از ویژگی‌هایی که این شرکت داشت، پذیرایی با کیک تازه از مسافران بود. در این دهه برای اولین بار مسافران بلیط خود را از طریق سامانه الکتریکی انجام می‌دادند.

هواپیما در سال ۱۹۶۹

در این دهه شرکت دلتا با پیشرفت بسیار شروع به ارائه خدمات به مسافران کلاس بالای خود کرد. سرویس رویال این شرکت که دارای یک کلاس پروازی بالا بود معرفی شد. در این کلاس پروازی انواع غذاها و خدمات متنوع به مهمانان ارائه می‌شد.

از جمله امکانات هواپیما حوله گرم برای استفاده مسافران بود. این شرکت‌ها سعی می‌کردند رفتارهای مناسبی نسبت به مهمانان خود داشته باشند. داشتن سالن‌هایی برای استراحت مهمانان در فرودگاه از جمله دیگر امکانات این شرکت بود. در حال حاضر این اتاق‌ها دلتا اسکای کلابز نام گرفته و دیگر سرویس رویال در هواپیما‌های امروزه قرار ندارد.

کابین هواپیما سال ۱۹۷۰

کابین هواپیما دهه ۱۹۷۰

در این سال شرکت دلتا میزان خدمات و امکانات خود را در کابین هواپیما بالا برد. پنت هاوس ۷۴۷ را در اختیار مسافران خود قرار داد، محیطی که دارای ۶ صندلی و در عرشه قسمت بالایی هواپیما واقع شده بود.

در این کابین مهمانداران اختصاصی داشتند که پذیرایی ویژه‌ای از مهمانان خود می‌کردند. هدفون‌هایی در این کابین برای اقوات فراغت در اختیار مسافران قرار می‌گرفت تا مسافران بتوانند به موسیقی گوش دهند.

کابین هواپیما دهه 1980 تا 1970

سال ۱۹۷۱

کابین هواپیما پیشرفته‌ای در این دهه تولید شد که امکان استفاده از عرشه بالا وجود داشت. در هواپیمای ۷۴۷ استفاده از بخشی عرشه بالا جزء کلاس درجه یک محسوب می‌شد.

کابین این هواپیما به گونه‌ای بود که مسافران در دور یک میز می‌نشستند، و دارای پنجره‌هایی وسیع نسبت به بقیه هواپیماها بود.

سال ۱۹۷۸

در سال ۱۹۶۹ شرکت کنکورد اولین پرواز خود را انجام داد. مسافران به دنبال چنین پروازی برای کاهش ساعت پروازهای خود بودند که بالاخره کنکورد خواسته آنها را برآورده کرد.

در این دهه هزینه‌های پرواز تا ۵۰ درصد پایین آمد. این خود موجب شد بیشتر افراد بتوانند از سفر هوایی استفاده کنند. در این دهه مسافران بسیاری جابجا می‌شدند که در دوره خود باورنکردنی بود.

سال ۱۹۷۹

کابین هواپیما در این دهه از صندلی‌های چرم و فرش‌های مخملی برای شکیل شدن کابین استفاده می‌کردند. به دلیل چنین امکاناتی مورد استقبال بسیاری از مسافران هوایی قرار داشت.

به دلیل اینکه این هواپیما مصرف سوخت بالایی داشت، موجب توقف فعالیت این شرکت هواپیمایی شد. بسیاری از شرکت‌ها به دنبال زیاد کردن صندلی‌ها بودند تا هزینه بلیط‌ها کاهش پیدا کند.

کابین هواپیما دهه 1990 تا 1980

سال ۱۹۸۲

اولین شرکت هواپیمایی که بلیط‌هایی با قیمت ارزان ارائه می‌کرد، پیپل اکسپرس نام داشت. این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۸۱ آغاز به کار کرد. شرایط این هواپیما این بود که غیر از بلیط ارزان حتی می‌توانستید هنگام سوار شدن بلیط خود را خریداری کنید.

کابین هواپیما این شرکت به دلیل امکانات و خدمات پایین موجب نارضایتی مردم واقع شد. این امر موجب شذ که در سال ۱۹۸۷ دیگر ادامه کار نداشته باشند.

کابین هواپیما دهه 1990 تا 2000

کابین هواپیما سال ۱۹۹۸

کابین هواپیما 1998

صندلی‌های کابین این هواپیما مدل مدالیون بود، که شرکت دلتا در سال ۱۹۸۳ در کابین هواپیمای خود استفاده می‌کرد. صندلی‌ها به گونه‌ای طراحی شده بودند، که در کلاس‌های پروازی درجه یک و اقتصادی وجود نداشت.

صندلی‌ها به گونه‌ای بودند که فضای زیادتری را اشغال می‌کردند و از هم جدا بودند. این مدل هواپیما برای کلاس تجاری طراحی شدند. محیط این کابین در بین مسافران محبوبیت خاصی پیدا کرد و کم کم جای کلاس درجه یک را گرفت. اکثر مسافران آن دهه از این کلاس پروازی تجاری به جای کلاس درجه یک استفاده می‌کردند.

سال ۱۹۹۹

در کابین این هواپیما امکان تماشای فیلم وجود داشت. این امکان به وسیله سیستم مشترک در محیط راهرو هواپیما قرار گرفته بود. مدل هواپیما به ایرفون‌هایی مجهز بود که مسافران می‌توانستند تماس‌های تلفنی برقرار کنند، البته هزینه این تماس‌ها بالا بود.

سال ۲۰۰۰

از جمله کابین‌هایی بود که به تفریح مسافران اهمیت داشت. سیستم‌هایی در پشت صندلی گذاشته شد که مسافران با دیدن فیلم و همچنین بازی خود را سرگرم می‌کردند. محیطی برای نوزادان در نظر گرفته شد که موجب راحتی بوده و مانند گذشته در بالای سر والدین قرار نمی‌گرفتند.

صندلی‌هایی توسط شرکت بریتیش طراحی شد که به صورت تختخواب هدایت می‌شدند. برای اولین بار این مدل هواپیما در کلاس تجاری این شرکت قرار گرفت. مسافران دیگر سفر خسته کننده‌ای نداشتند و به راحتی از سرویس غذا هواپیما استفاده می‌کردند.

کابین هواپیما از سال 2010 تا 2019

سال ۲۰۱۰

کابین هواپیما دهه 2010

سرگرمی‌های بسیاری در کابین هواپیما این دهه قرار داشت ولی جای پای مسافران به راحتی قبل نبود. این سیاست شرکت‌های هواپیمایی بود که برای پایین آمدن هزینه‌ها صندلی‌ها را فشرده‌تر کنند.

سال ۲۰۱۷

شرکت‌های هواپیمایی به دنبال شیوه‌ای برای سرگرم کردن و همچنین جذب مسافر بودند. گفتنی است که روش‌هایی را هم در پروازهای خود به کار می‌بردند. به عنوان مثال کنسرت‌هایی در پروازها انجام گرفت، البته این روش عمر چندانی نداشت.

سال ۲۰۱۹ تا به امروز

کابین هواپیما 2019

کابین هواپیما در کلاس درجه یک و همچنین تجاری دارای هزینه‌های بالایی است. اما در مقابل این هزینه امکانات و خدمات بسیاری دارند. برخی از این هواپیماها دارای سوئیت‌های اختصاصی بوده که دارای تخت خواب و امکانات مختلفی هستند. این موجب می‌شود تا شما در پرواز طولانی احساس خستگی نکنید.

کابین در حال حاضر با توجه به کلاس پروازی، دارای امکانات و خدمات مختلفی هستند. مسافران با توجه به هزینه خود این کلاس پروازی را انتخاب می کنند.

با خواندن این مطلب، کابین هواپیما در کدام دهه برایتان جذاب بود؟

نوشته کابین هواپیما از گذشته تا به امروز اولین بار در آژانس مسافرتی دلتابان. پدیدار شد.

امنیت در پرواز و حقایق آن

همه ما پیش از سوار شدن به هواپیما نگرانی‌هایی را در خصوص امنیت سفرمان از طریق راه هوایی داریم؛ اما آیا تا کنون به این اندیشیده‌اید که این امنیت در پرواز طی چه اقداماتی و چگونه تأمین می‌شود؟ چه مسائلی را مد نظر قرار می‌دهند تا یک پرواز بدون هیچ اختلالی ایمن گردد؟ چه کسانی در ساخت این امنیت نقش دارند و پلیس پرواز چرا در هر سفر در هواپیما حضور دارد؟ باید بدانید که همانند دیگر راه‌های حمل‌ونقل، راه هوایی نیز دارای قوانین خاص و پلیس امنیت هم در فرودگاه و هم در هواپیما است و به خاطر حضور این افراد است که امنیت یک پرواز حفظ می‌شود. اگر قصد خرید بلیط هواپیما دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را با امنیت پرواز آشنا کنیم.

نمایی از بال هواپیما در حال پرواز

پلیس امنیت در پرواز

کماکان هرکدام از ما با واژه اختلال آشنا هستیم. این لغت به معنای بروز هرگونه مشکل در هنگام پرواز اشاره می‌گردد و معمولاً با کلمه امنیت نام برده می‌شود. این که چگونه و به وسیله چه ابزاری این اختلالات پیش آمده را برطرف می‌سازند، یکی از ویژگی‌های این عبارت است. به وجود آوردن هرگونه مشکل در امنیت مسافران، پرواز و هواپیماها سرفصل جرائم است و امنیت یک پرواز را بر هم می زند… عواملی همچون ایجاد مانع برای هواپیما قبل و بعد از پرواز، استفاده از علائم تقلبی هواپیمایی، تخریب و تهدید هواپیما با هر عنوانی، خرابکاری در تأسیسات فرودگاه و هواپیماها و غیره، به اختلال امنیت در پرواز نسبت داده می‌شوند و برای برطرف سازی آن‌ها پای پلیس امنیت پیش کشیده می‌شود.

۳ عامل اصلی برهم خوردن امنیت در پرواز

تصویری از کابین هواپیما

۳ عامل اصلی برهم خوردن امنیت پرواز در مقررات بین‌المللی عوامل محیطی، ماشین‌ها و انسان‌ها معرفی‌ شده‌اند.

عامل محیطی: هرگونه اختلال از قبیل ترافیک‌های هوایی، شرایط جوی، اختلال در ارتباطات و مشکلات فرود از طرف فرودگاه مقصد که در هنگام پرواز، در پوشش عوامل خارجی به امنیت در پرواز آسیب رساند، نوعی اختلال در امنیت پرواز تلقی می‌گردد.

ماشین‌ها: استاندارد هواپیماها و مهندسی ساخت و طراحی آن‌ها از جمله مواردی است که در بین عوامل ماشینی قرار می‌گیرند. طبق آخرین استانداردهای هواپیمایی روز هر هواپیمایی که اجازه پرواز دارد، باید به روز رسانی و طراحی شود و گواهینامه‌های مربوط به صدور پرواز از سوی سازمان هواپیمایی هر کشور برای آن، صادر گردد.

عامل انسانی: به تعهداتی که تمامی مجریان پرواز از خدمه‌ی پرواز و خلبانان گرفته تا مسافران نیاز به تائید آن دارند، اشاره می‌شود. استفاده از کارکنان آموزش دیده و مجرب برای پایین آوردن درصد خطا در پرواز در زمینه‌ی مدیریت هواپیما بسیار مهم است. همچنین انجام آزمون‌های روانشناسی و جسمانی در دوره‌های منظم برای خلبانان، کارکنان پرواز و پلیس‌های امنیت پرواز بسیار مهم است. مسافرین نیز باید قوانین پرواز مانند اقلام ممنوعه‌ای که نباید در پرواز در بار آن‌ها وجود داشته باشد را رعایت کنند.

ایمن‌سازی هواپیما قبل از پرواز

اولین کار پیش از بلند شدن هواپیما، اقداماتی است که برای امنیت در پرواز باید مو به مو و با دقت صورت گیرند. در این صورت است که یک سفر با آرامش و مطمئن انجام می‌شود. مواقعی که به هر علتی امنیت پرواز دچار مشکل شود و عواملی مخرب صورت ‌گیرد، خلبان‌ها نیز قادر به مدیریت آن نیستند.

در برخی از موارد اقدامات خلبان می‌تواند بهترین هواپیما را در دل خطر قرار دهد. به طوری که نتواند آن را برطرف سازد و پرواز با شکست روبرو شود. به همین دلیل شکسته شدن و از بین رفتن هر کدام از قوانین هواپیمایی، نگرانی اصلی مقامات سازمان‌های هواپیمایی هر کشور است.

چک کردن امنیت فنی هواپیما به دست مأمورین پرواز

تصویری از فرودگاه

یکی دیگر از مسائل امنیت در پرواز، چک کردن امنیت فنی هواپیما به دست مأمورین است که بعد از اتمام بررسی چمدان‌ها به شخصه آن را ببندید و سعی کنید تحت هیچ شرایطی از دیگران کمک نگیرید و به آن‌ها نیز کمک نکنید. در خصوص حمل نیز از هیچ فردی کمک نخواهید! اقلامی مانند کت، ژاکت، وسایل فلزی و کیف پول باید در داخل پلاستیک قرار گیرند و در دستگاه اسکن به صورت جداگانه بررسی شوند. لوازمی مانند لپ تاب یا وسیله‌ی الکترونیک دیگری که از نظر اندازه بزرگ هستند باید در اختیار مأمورین قرار گیرند تا به صورت کامل تفتیش شوند. هرگونه همکاری با مأموران فرودگاه و خدمه در فرودگاه و در حین پرواز، عملی مثبت تلقی خواهد شد. در صورت بروز هرگونه مشکل در حین پرواز تنها سعی کنید که آرامش خود را حفظ کنید و خونسرد باشید.

امنیت سفر با هواپیما چگونه است؟

در جریان امنیت در پروازمواردی هست که ملزم به رعایت آن‌ها هستیم. امنیت بار یکی از این موارد است که در ادامه ذکر شده است. با استفاده از امکاناتی که برای چک کردن تمامی چمدان‌ها و وسیله‌ها در نظر گرفته شده، مأمورین فرودگاه اقدام به انجام این کار می‌کنند و از این طریق امنیت بار تأمین می‌شود. بازرسی‌های دستی و فیزیکی، دستگاه اشعه ایکس و استفاده از ردیاب‌های دستی از قبیل کارهایی است که برای بازرسی بارها انجام می‌شود، هستند. حمل وسایلی مانند قطعات یدکی، چتر، سلاح‌های سردی چون چاقو و اشیایی که لبه‌ی تیز دارند، ممنوع است. وسایل برقی مانند ژنراتور، اره‌برقی و لوازم یدکی باید به قسمت حمل بار فرودگاه تحویل داده شوند. کلیه لوازم از قبیل، لوازم شخصی مانند لباس، کفش، کتاب و وسایل بهداشتی جز مواردی است که به صورت بارهای معمولی پذیرش می‌شوند. استعمال دخانیات و حمل آن‌ها در تمامی پرواز‌ها ممنوع است و جز کارگوها قرار می‌گیرند.

آن چه شما از سفر با هواپیما نمی‌دانید!

تصویری از هواپیما در حال پرواز

در پروازهایی که صورت می‌گیرد برخی از اتفاقات و اقدامات هستند که رازهایی درباره آن‌ها به طور کامل فاش نشده است! شاید هنوز هیچ یک از مردم عادی از انجام ‌آن‌ها خبر ندارند، در این قسمت از مقاله تعدادی از این عوامل را به صورت خلاصه بیان می کنیم. شاید برای شما هم جالب باشد:

شماره یک: بیشتر خلبان‌ها در طول پرواز خواب هستند! گاهی اتفاق می‌افتد که کمک خلبان نیز در طول پرواز خواب باشد. این شاید عجیب‌ترین و ترسناکترین اتفاق در امنیت در سفرهای هوایی باشد.

شماره دو: لوازمی مانند هدفون‌ها که در اختیار مسافران قرار می‌گیرند، نو نیستند. این موارد را بعد از هر پرواز در انبارهای شرکت‌های هواپیمایی مجددا جمع می‌کنند و تنها با یک تمیزکاری دوباره آن‌ها را بسته‌ بندی می‌کنند.

شماره سه: یکی دیگر از مسائل امنیت در پرواز که بسیار مهم است، کمبود اکسیژن در ارتفاع است که اگر در شرایطی قرار گرفتید که مجبور به استفاده از ماسک اکسیژن بودید باید بدانید که شما تنها ۱۵ دقیقه زمان دارید تا از آن استفاده کنید. در غیر این صورت در ارتفاعی باشید که امکان تنفس درست وجود نداشته باشد بیهوش خواهید شد. برای جلوگیری از این کار اگر کودک شما در این سفر همراه شما است، اول ماسک خود را بزنید، چراکه بیهوش شدن ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای آسیبی به کودک نمی‌رساند.

شماره چهار: کاهش نور داخل هواپیما در زمان فرود یک دلیل بسیار مهم است چرا که با این کار در زمان فرود در شب عادت کردن چشم شما به تاریکی سریع‌ تر اتفاق می‌افتد و دید بهتری خواهید داشت.

شماره پنج: غذایی که دو خلبان پرواز از آن میل می‌کنند، کاملا متفاوت است و نمی‌توانند از غذای یکدیگر بچشند. این کار برای پیشگیری از زمانی است که غذای یکی از آن‌ها مسموم باشد، این کار از عوامل مهم امنیت در سفرهای هوایی به شما می‌آید.

شماره شش: شما در حین پرواز باید تلفن همراه خود را خاموش کنید اما همان مهمانداری که به شما توصیه می‌کند، در قسمت پشتی از تلفن همراه خود استفاده می‌کند! این یعنی آن‌ها تلفنشان را خاموش نمی‌کنند.

نمایی از داخل هواپیما

شماره هفت: هواپیما در تمامی طول سفر در معرض رعد و برق قرار دارد.

شماره هشت: یکی از مهم‌ترین اقدامات امنیت در پرواز این است که خلبان می‌تواند از ورود فردی که آشوب به پا کرده است، به داخل هواپیما جلوگیری کند. برای افراد آشوبگر جریمه نقدی بنویسد، افراد را دستگیر کند، در اصل قدرت او هیچ محدودیتی ندارد.

شماره نه: آب بدون بطری داخل هواپیما را ننوشید.

شماره ده: در حین پرواز درخواست قهوه و چای ندهید و آن را ننوشید، شاید آب مناسبی برای تهیه آن استفاده نشده باشد.

شماره یازده: قفل در دستشویی هواپیما از بیرون هم باز می‌شود!

شماره دوازده: هرگز از دستشویی هواپیما آب نخورید این آب به شدت آلوده است؛ زیرا منابع آب آن طولانی مدت تعویض می‌شود.

شماره سیزده: با قفلی که مورد تایید  TSA است چمدان‌هایتان را قفل کنید که این مورد یکی‌دیگر از مهم ترین مسائل امنیت در پرواز است.

شماره چهارده: در قسمت جایگیری بار، کیفتان را با ملایمت قرار نمی‌دهند؛ اما شما با باربرها مهربان باشید تا از وسایلتان به خوبی محافظت شود.

شماره پانزده: در روزهای بارانی خلبان باید با شدت بیشتری چرخ را روی باند فرود آورد، این کار او از عمد است نه بی تجربگیش. باید بتواند تا سطح مایع روی باند را بشکافد و سر نخورد.

تصویری از کابین خلبان

شماره شانزده: به مهاندارها انعام بدهید تا با مهربانی بیشتری از شما استقبال کنند و در طول سفر از شما پذیرایی کنند.

شماره هفده: خرید از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ و نامدار به منزله سفر با یک خلبان کارکشته نیست.

شماره هجده: خاموش کردن تلفن همراه تاثیری در سقوط هواپیما ندارد، تنها به خلبان کمک می‌کند تا نویزهای کمتری را از بیسیم بشنود که خود یک عامل مهم در امنیت در سفرهای هوایی است.

شماره نوزده: تنها ظروف و رخت‌ خواب‌های پرواز اول صبح تمیز هستند!

شماره بیست: با داشتن یک ساک دستی متوسط و بردن آن به داخل کابین از پرداخت هزینه بار اضافی بپرهیزید.

شماره بیست و یک: اگر هواپیما ربوده شده باشد، خلبان فلپ بال‌های هواپیما، که مسئول کم کردن سرعت هستند را رو به بالا تنظیم می‌کند و از روی زمین بج مراقبت متوجه می‌شود که هواپیما ربوده شده است.

شماره بیست و دو: در روزهای گرم که درجه دمای هوا بالا است، بلند شدن هواپیما از روی زمین با بار سنگین برای هواپیما غیر ممکن است و از لحاظ امنیت در سفرهای هوایی این موضوع اهمیت بالایی دارد.

نوشته امنیت در پرواز و حقایق آن اولین بار در آژانس مسافرتی دلتابان. پدیدار شد.

قوانین داخل هواپیما

در هنگام سفر با هواپیما اصول و نکات مهمی را باید بدانیم که به عنوان قوانین داخل هواپیما در سفرهای هوایی در تمام دنیا شناخته می‌شوند. تجربه سفرهای هوایی اغلب در باورها پیچیدگی و متفاوت بودن سفرها را دارد و ممکن است تمامی سفرهای هوایی شما مثل هم نباشد. سفر هوایی مانند انواع سفرهای دیگر قوانین و اصولی دارند که با آشنایی با این قوانین می‌توانید رفتار مناسبی در طول سفر خود داشته باشید. اگر برای اولین بار قصد خرید بلیط هواپیما را برای سفر دارید یا بارها با هواپیما سفر کرده‌اید باید قوانین و اصول را هر چند که ساده اما بسیار مهم در مورد رفتار در فرودگاه و داخل هواپیما بدانید. در این مطلب شما را با این اصول آشنا می‌کنیم.

نمایی از داخل هواپیما

کم شدن نور کابین از قوانین داخل هواپیما

کم کردن نور کابین در هنگام برخاستن هواپیما یکی از استانداردهای ایمنی در حساس‌ترین لحظات پرواز و از قوانین داخل هواپیما است. کم کردن نور کابین یکی از معیارهای ایمنی است که چشم مسافران را سریعتر در مواقع تخلیه اظطراری با نور محیط تطبیق می‌دهد. این نورها برای تطبیق با محیط بیرون طراحی شده، تا در هنگام شرایط اضطراری، اگر نور داخل کابین خاموش شود، چشمان مسافران به نور تنظیم شده عادت کند، و نیازی نیست که صبر کنید تا چشمان شما به تاریکی یا روشنایی احتمالی عادت کند. همین چند ثانیه برای نجات جان شما بسیار مهم و حیاتی است، نور کابین مثل نور شب و یا صبح زود یا نور هنگام غروب خورشید است. در هنگام حادثه باید چراغ‌های داخل کابین خاموش شوند، نور کم باعث می‌شود علامت خروج را راحت‌تر پیدا کنید. در هنگام خروج از هواپیما اگر هوا تاریک باشد، باعث می‌شود زمان کوتاهی دچار اختلال دید شوید، کم کردن نور کابین باعث شده تا چشمانتان به نور تاریک عادت کند و مشکلی برای دید شما پیش نیاید.

خاموش کردن وسایل الکترونیکی هنگام پرواز از دیگر قوانین داخل هواپیما

تصویری از موبایل در هواپیما

خاموش کردن موبایل و وسایل الکترونیکی هنگام پرواز از دیگر قوانین داخل هواپیما است که در طول پرواز باید رعایت کنیم. ممنوع بودن استفاده از موبایل در طول پرواز ضرروی است و اگر بخواهید از گوشی خود در هنگام پرواز استفاده کنید، باید آن را در حالت پرواز یا در وضعیت Airplane Mode قرار دهید.

مهم‌ترین دلیل این است که سیگنال موبایل باعث ایجاد اختلال در کار هواپیما می‌شود و برخی مواقع این اختلالات جبران ناپذیر است. امروزه به دلیل فناوری‌های پیشرفته در سرویس‌های برخی از شرکت‌های هواپیمایی به طور گسترده از تبلت و موبایل و هر وسیله ارتباطی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و مشکلی ایجاد نمی‌شود. برخی از شرکت‌های هواپیمایی پیشرفته به مسافران خود اعلام نمی‌کنند وسایل ارتباطی و وسایل الکترونیک که دارای امواج صوتی و رادیویی هستند را در حین پرواز خاموش کنند، البته توجه داشته باشید این شرایط همیشگی نیست و ممکن است در بیشتر زمان‌ها به علت تداخل سیگنال‌های الکترومغناطیسی و صوتی اعلام شود مسافران موبایل و تبلت و وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنند و یا در حالت پرواز قرار دهند.

تکان خوردن هواپیما در برخی مواقع

نمایی از پنجره هواپیما

 

در طول سفر خود ممکن است تکان‌های هواپیما را احساس کنید و این باعث رعب و وحشت شما شود، اما باید بگوییم که نگران نباشید. مهمانداران به شما اطمینان می‌دهند این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که هواپیما خلاف جهت باد حرکت می‌کند. اگر زمانی هواپیما تکان‌های شدید داشته باشد و حرکات نامنظم از خود نشان دهد ضربان قلب تند تند و ترس بر مسافران غلبه می‌کند، معمولا دلیلی برای ترس وجود ندارد و باید سعی کنید در این لحظه‌ها خودتان را کنترل کنید. زمانی که هواپیما تکان می‌خورد می‌توانید تمرکز داشته باشید، مثلا سعی کنید نوشته‌ای را با دست مخالف خود بنویسید چون باعث می‌شود افکار ترس را از شما دور کند. یکی از کارهای دیگر این است که یک نی در داخل دهان خود بگذارید و نفس بکشید به دلیل این‌که جریان هوا محدود می‌شود شما نمی‌توانید نفس نفس بزنید و در نتیجه آرامش به شما بر می‌گردد.

از مهم ترین قوانین داخل هواپیما، نشستن بر روی صندلی قبل از باز شدن درب هواپیما است

از مهم‌ترین قوانین داخل هواپیما، نشستن بر روی صندلی قبل از باز شدن درب هواپیما است. همه ما عادت داریم در هنگام نشستن هواپیما در فرودگاه، زودتر از هواپیما خارج شویم، اما در نظر داشته باشید که صبر کردن شما در این مرحله بسیار مهم است. این امکان وجود دارد که خلبان مانعی را سر راه ببیند و بخواهد ترمز کند، اگر شما در هواپیما ایستاده باشید باعث می‌شود تعادلتان را از دست بدهیدو دچار مشکل شوید. حتما به این موضوع مهم توجه خاص داشته باشید و کمی صبور باشید تا مهماندار به شما اجازه نداده از روی صندلی خود بلند نشوید و با آرامش از هواپیما بیرون بیایید.

مقررات بار همراه مسافر از دیگر قوانین داخل هواپیما

تصویری از کابین هواپیما

مقررات بار همراه مسافر از دیگر قوانین داخل هواپیما است که باید در مورد آن بدانید. وسایلی که هر مسافر می‌تواند با خود به داخل کابین ببرد، وسایل شخصی، پول، جواهرات، اقلام با ارزش و مدارک است، شما نمی‌توانید وسایل شکستنی و تیز و برنده را به داخل کابین هواپیما ببرید. توجه داشت باشید لوسیون‌ها و کرم‌های آرایشی که جحم بیشتر از 100 میلی دارند را نمی‌توانید به داخل کابین هواپیما ببرید. اگر قصد دارید مواد خوراکی را با خود به سفر ببرید، انتقال مواد غذایی یخ زده و مواد روغنی و مواد اسیدی مثل آب لیمو و مواد چسبنده مثل خرما و عسل به داخل کابین ممنوع است. برای بردن ساک دستی به داخل کابین هواپیما باید ساک در محفظه مخصوص در بالای سر مسافر قرار گیرد و حداکثر وزن مجاز برای مسافرین کلاس عادی 5 کیلوگرم است. هر مسافر ‌می‌تواند فقط یک بسته به داخل کابین هواپیما ببرد. کل باری که شما مجاز هستید با خود به همراه داشته باشید75 کیلوگرم است و نباید در ابعادی که از پشت صندلی تجاوز کند باشد، اگر بخواهید بار خود را بر روی صندلی بگذارید باید هزینه پرداخت نمایید و حداکثر تعداد صندلی‌های خریداری برای هر مسافر 3 صندلی است.

به این نکته توجه داشته باشید کلیه خطوط هواپیمایی هیچگونه مسئولیتی در مقابل گم شدن اقلام با ارزش مثل جواهرات، وجه نقد، مدارک شناسایی شما ندارند. توصیه می‌شود این‌گونه مدارک و اشیاء مهم را درون کیف دستی همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید و یا می‌توانید به قسمت پذیرش بار مراجعه کرده و این‌گونه وسایل را بیمه کنید.

مقررات بار مسافر در قسمت بار هواپیما

تصویر چمدان

جامه دان به کلیه کالاها و سایر اموالی گفته می‌شود که مسافران در صورت نیاز با خود حمل می‌کنند، توجه داشته باشید در هنگام تحویل جامه دان خود در قسمت پذیرش به هیچ عنوان جامه دان مسافران دیگر را قبول نکنید، زیرا این امر باعث به خطر انداختن ایمنی پرواز می‌شود. به منظور پیشگیری از هر گونه سوء استفاده احتمالی توصیه می‌شود از پذیرفتن جامه دان مسافران خودداری کنید.

هنگام تحویل جامه دان به کانتر پذیرش حتما مشخصات خود را مثل نام و نام خانوادگی، تلفن، آدرس و پست الکترونیکی را به زبان انگلیسی بنویسید و به جامه دان خود متصل کنید. هنگامی که جامه دان را تحویل می‌دهید یک برچسب رسید دریافت می‌کنید، رسید را در جای مطمئن بگذارید تا در هنگام تحویل دچار مشکی نشوید.

هنگام تحویل در ایستگاه مقصد توجه داشته باشید که جامه دان خود را تحویل گرفته‌اید، به دلیل تشابه جامه دان‌ها ممکن است آن را اشتباهی تحویل بگیرید. در درجه اول حتما برچسب جامه دان را با رسید خود چک کنید. در صورتی که آسیب دیده باشد و یا دست زده شده و یا مفقود گشته حتما مراتب را سریعا قبل از خروج فرودگاه به واحد امور جامه دان اطلاع دهید.

مقررات حمل از جمله دیگر قوانین داخل هواپیما

حمل حیوان

تصویری از حیوان در فرودگاه

حمل هر گونه حیوان زنده طبق قوانین داخل هواپیما ممنوع است و در انبار بار هواپیما بر اساس قوانین و مقررات صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید که حمل انواع حیوانات و پرندگان باید دارای مدارک معتبر، مثل کارت بهداشت و کارت واکسیناسیون و دیگر مدارکی که مد نظر کشور مقصد است، به همراه خود داشته باشید. حمل حیوانات در بار هواپیما مشمول پرداخت هزینه می‌شود.

حمل کالای خطرناک در قوانین داخلی هواپیما

کالای خطرناک، به اقلامی گفته می‌شود که سلامت و ایمنی مسافران و هواپیما را به خطر می‌اندازد. اینگونه وسایل با توجه به دستورالعمل‌های سازمان بین المللی هواپیما کشوری اکیدا ممنوع است. مواردی که شما نمی‌توانید با خود حمل کنید مواد رادیو اکتیو، کبریت و فندک، مواد منفجره و ترقه، باطری اسیدی، جیوه، آبلیمو و ترشی، مواد رنگ بر و پر اکسیدهای عالی، گاز بوتان، مواد سمی، نفت و بنزین، بسته‌های نایلونی، آهن آلات و کارت‌های بسته بندی شده هستند.

نکات بار همراه مسافر پس از تحویل در قوانین داخل هواپیما

نکات بار همراه مسافر پس از تحویل در قوانین داخل هواپیما را با هم مرور می‌کنیم. اگر جامه دان شما دچار خسارت شده باشد برای جبران خسارت بر حسب وزن آن، نه بر اساس میزان ارزش واقعی اعمال خسارت انجام می‌گردد. در صورت داشتن وسایل باارزش آن را در کیف دستی خود قرار دهید، و یا می‌توانید به واحد بار مراجعه کنید و بار مورد نظر را بیمه کنید.

در صورتی که جامه دان شما آسیب دیده باشد و یا مفقود شده باشد، به شرکت هواپیمایی در ترمینال مراجعه کنید تا پیگیر آن شوند.

نوشته قوانین داخل هواپیما اولین بار در آژانس مسافرتی دلتابان. پدیدار شد.

حمل مواد غذایی در هواپیما

در برخی مواقع حمل مواد غذایی در هواپیما امکان پذیر است، برای این‌که به راحتی از بازرسی فرودگاه گذر کنید مواد غذایی ممنوع شده در قوانین پرواز را با خود حمل نکنید. اگر قوانین مربوط به حمل مایعات را بدانید و مقدار زیر 100 میلی رعایت شود، امکان حمل اغلب مایعات مثل شامپو و ژل‌های ضد عفونی کننده دست مقدور است. شما می‌توانید برخی مایعات را در حجم 96 گرمی در 6 بطری مانند شامپو و محلول شستشوی لنز و دیگر مایعات را همراه خود ببرید و این مواد را در داخل کیف زیپ‌دار بگذارید. ناگفته نماند که فقط یک نفر می‌تواند این بسته را حمل کند. هر مسافری می‌تواند پس از خرید بلیط هواپیما در یک کیف کوچک خمیر دندان، شامپو، نرم کننده مو، کرم و دهان شویه با خود به همراه داشته باشد.

حمل مواد غذایی در هواپیما

حمل مواد غذایی در هواپیما برای سالمندان و کودکان

شاید دوست داشته باشید بخاطر همراه داشتن کودک یا افراد سالمند مقداری مواد غذایی در هواپیما ببرید، بازرسی امنیتی برخی مواد را مشخص کرده که امکان بردن به کابین دارند. در این مطلب این مواد مجاز را برایتان مشخص کرده تا با داشتن اطلاعات کامل سفری با آرامش را در پی داشته باشید. اگر قرار باشد که بخواهید با خود غذا ببرید باید به قانون 1-1-3 در بازرسی امنیتی توجه کنید و مایعاتی که غلظت آن‌ها زیاد است، بسته بندی کنید در غیر این صورت از حمل این مواد صرفه نظر کنید.

 به این نکته دقت کنید که بعضی از مواد غذایی در هواپیما اجازه حمل ندارند.

مواد غذایی در هواپیما که باید آن‌ها را بسته بندی کنید

بسته بندی مواد غذایی در هواپیما

TSA اکثر خوراکی‌ها را مجاز دانسته و با توجه به این قانون، برای مایعات بیشتر از 96 گرم اجازه حمل آن را نداده است. برخی مواد غذایی در هواپیما که اجازه ورود دارند عبارتند از:

غذای کودک، آب نبات، غلات صبحانه مثل نان و بیسکویت، پنیر، شکلات، پودر قهوه، گوشت پخته شده، کلوچه، بیسکوئیت، میوه خشک، تخم مرغ، گوشت، آدامس، عسل، آجیل، پیتزا، غذای دریایی و سبزیجات تازه، غذاهای یخ زده، عصاره گوشت، انواع ساندویج، هر نمونه اسنک خشک و خرچنگ زنده همه این مواد را در بسته بندی شفاف و بدون این‌که نشتی داشته باشند امکان حمل آن را دارید. در قانون بردن مواد غذایی در هواپیما استثناهایی هم وجود دارد مثلا شیر خشک و شیر مادر و همچنین مایعات امکان پذیر است.

غذاهای ممنوعه در هواپیما

هرگونه مواد غذایی که به صورت مایع باشند و قصد حمل آن را دارید، قانون بیشتر از 96 گرم درباره آن‌ها صدق می‌کند، موادی مثل سس، مربا یا ژله، شربت، سس سالاد، کچاب و دیگر چاشنی‌های غذا، مایعات و سس‌های کرمی و پنیر، سالسا و کره بادام زمینی با توجه به وزن مجاز می‌توانید با خود حمل کنید. اگر مواد خوراکی مایع شما بیشتر از حد مجاز وزن داشته باشد اجازه بردن به هواپیما را ندارید و دور انداخته می‌شود.

بعضی از مواد غذایی هستند که شما می‌توانید بدون دردسر از بازرسی امنیت فرودگاه عبور دهید، موادی مانند غذاهای کنسرو شده و کیسه نیمه منجمد شده. این مواد شرایط مربوط به خود را برای بردن به داخل کابین دارند.  

برخی از شرکت‌های هواپیمایی در پروازهای خود اجازه خوردن نوشیدنی‌هایی که همراه خود دارید را نمی‌دهند. اگر با خودتان کیسه یخ زده حمل ‌کنید و کمی آب شده باشد در هنگام بازرسی امنیتی فرودگاه این کیسه‌ها به دور انداخته می‌شود. غذاهای کنسرو شده‌ای که به صورت مایع هستند در زمان بازرسی امنیتی فرودگاه ممکن است مشکوک شوند و کنسرو را دور بیندازند.

غذاهای ممنوعه در هواپیما

تمامی مواد غذایی در هواپیما باید در ظروف در بسته گذاشته شوند تا اجازه حمل آن به داخل هواپیما را بدهند. اکثر کشورها مواد غذایی مانند گوشت، میوه، سبزیجات، گیاهان و سایر محصولات کشاورزی در هواپیما را ممنوع می‌کنند، اگر با خودتان میوه می‌برید تا قبل از رسیدن به مقصد آن را بخورید چون در فرودگاه مقصد بازرسان آن را را ثبت و ضبط می‌کنند. کشورهایی مانند کانادا و آمریکا تحت هیچ شرایطی اجازه ورود محصولات کشاورزی حتی دانه گیاهان را نداده و در ورودی فرودگاه چند صد دلار جریمه برای این گونه تخلفات ثبت می‌کنند. برخی از کشورها مانند استرالیا و نیوزلند اجازه ورود سوغاتی در بسته بندی‌های چوبی را نمی‌دهند.

علاوه بر حرام بودن گوشت خوک در دین اسلام و بیماری‌های موجود در این گوشت شرکت‌های هواپیمایی در سراسر دنیا این مواد غذایی را ممنوع کرده‌اند. همان‌طور که می‌دانید ایرانی‌ها علاقه بسیاری به غذاهایی مانند کله پاچه و انواع ساندویج‌های مغز دارند، این غذاها هم قوانین مربوط به خود را دارند، اگر این غذاها را پخته شده و در داخل ظرف در بسته ببرید مشکلی ایجاد نمی‌شود، ولی بصورت خام ممنوع و اجازه بردن به هواپیما را ندارید.

تخم مرغ شانسی از جمله شکلات‌هایی است که همه افراد چه کوچک و چه بزرگ در تمام دنیا به آن علاقه دارند، حمل این مواد خوراکی بخاطر این‌که درونش اسباب بازی کوچکی گذاشته شده و ممکن است ایجاد خفگی در کودکان در موقع خوردن کند بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی ورود این شکلات را ممنوع کرده‌اند.

ورود هر نمونه‌ای از سوپ خشک و رقیق، گوشت گاو و عصاره گوشتی به هواپیما ممنوع است، به دلیل این‌که باعث شیوع جنون گاوی در اروپا و آنفولانزای مرغی در آسیا می‌شود. خاویار تخم مربوط به سیستم تولید مثل ماهی است و جابه‌جا کردن این ماده غذایی در بسیاری از کشورها خلاف قوانین محیط زیستی محسوب شده و به شدت برخورد می‌شود. در بعضی از کشورها مسافران می‌توانند خاویار را تا حد 125 گرم با خود حمل کنند. دکورهایی که تزئینی است و از مواد ذرت و آرد گندم، آرد برنج، علف‌ها و چوب مانند بامبو درست شده هنگام ورود این نوع مواد غذایی در هواپیما ممنوع و اجازه بردن آن را ندارید، زیرا ممکن است انواع حشره‌ها و آفت‌ها را منتقل کنید.

نوشته حمل مواد غذایی در هواپیما اولین بار در آژانس مسافرتی دلتابان. پدیدار شد.

معرفی پرواز بیزینس کلاس شرکت هواپیمایی ایران ایر

در حقیقت، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که تحت نام شرکت هواپیمایی ایران ایر نیز در سراسر کشور معروف است، قدیمی‌ترین و معتبرترین هواپیمایی ملی ایران است و خدمات خوبی را در سطح بین المللی به مسافران ارائه می‌دهد تا با آرامش به مناطق مختلف کشور و منطقه‌های مختلف دنیا سفر کنند. امروزه، هواپیماهای ایران ‌ایر به 35 شهر مختلف در داخل کشور و به بیش از 26 شهر در سراسر جهان پرواز دارد و هر روزه تلاش می‌کند تا خدمات با کیفیت‌تری را در اختیار مسافران قرار دهد. این شرکت دارای کلاس‌های مختلف پروازی است که با توجه به مسافران امکانات خاصی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

هواپیمایی ایران ایر

بیزینس کلاس هواپیمایی ایران ایر چه امکاناتی را در اختیار مسافران قرار می دهد؟

در بخش بیزینس کلاس ایران ایر، صندلی‌های مبله، با فاصله‌ی بیشتری از هم واقع شده‌اند و فضای خصوصی بیشتری را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. معمولا صندلی‌های به کار رفته در بخش بیزینس کلاس ایران ایر، راحت‌ترند و رفاه و آسایش بیشتری را برای مسافران به ارمغان می‌آورند.

مساله دیگری که در بیزینس کلاس هواپیمایی ایران ایر مورد توجه مسافران قرار می‌گیرد، نوع پذیرایی از افراد است. معمولا در این قسمت، منویی از انواع غذاهای گرم، به مسافران ارائه می‌گردد و افراد با توجه به سلیقه و اولویت‌شان می‌توانند خوراک مورد علاقه خود را سفارش دهند. همچنین مسافران در این بخش می‌توانند به هر مقدار که می‌خواهند، نوشیدنی سفارش دهند و مهمانداران هواپیما با خوشرویی و صبوری هر چه تمام‌تر، نیازها و خواسته‌های آنان را رفع می‌کنند.

همچنین لازم به ذکر است مهماندارانی که در بخش بیزینس کلاس ایران ایر مشغول به کار هستند، بسیار صبور و خوش رو بوده و تمام سعی و تلاششان بر این است تا رضایت مسافران را جلب کنند.

مزیت ها و معایب سفر با بیزینس کلاس ایران ایر

بیزینس کلاس ایران ایر

شاید تنها نکته‌ای که بتوان از آن، به عنوان یکی از معایب سفر با بیزینس کلاس ایران ایر یاد کرد، گران‌تر بودن بلیط پرواز برای افراد باشد، چرا که این بلیط‌ها از بلیط‌های مربوط به کلاس پروازی اکونومی گران‌تر هستند و برخی افراد هرگز آن‌ها را ترجیح نمی‌دهند. اما برخی دیگر نیز با پرداخت هزینه‌های بیشتر ترجیح می‌دهند که سفر خود را با رفاه و راحتی بیشتری تجربه کنند.

همان‌طور که در بخش بالا اشاره کردیم، فاصله‌ی صندلی‌های موجود در قسمت بیزینس کلاس ایران ایر، نسبت به قسمت اکونومی، بیشتر است و افراد در طول سفر می‌توانند از نشستن در صندلی‌های راحت با فضای دنج‌تر و خصوصی‌تر، لذت ببرند. کیفیت و تنوع غذاهای سرو شده در این قسمت بسیار بیشتر است و افراد با خوردن غذای دلخواه خود می‌توانند سفری لذت بخش‌تر را تجربه نمایند.

ورود و خروج مسافران بیزینس کلاس ایران ایر

از دیگر مزایای سفر با بیزینس کلاس ایران ایر، متفاوت بودن زمان ورود و خروج افراد به هواپیما است. معمولا افرادی که با بیزینس کلاس ایران ایر سفر می‌کنند، زودتر از مسافران بخش اکونومی وارد هواپیما می‌شوند و معطلی و تاخیر کم‌تری را تجربه می‌کنند. مسافران این بخش به هنگام پیاده شدن از هواپیما نیز اولویت دارند و معمولا پس از مسافران بخش فرست کلاس، از هواپیما پیاده می‌شوند و برای تحویل بار و چمدان‌های خود، راهی فرودگاه می‌شوند.

خرید بلیط هواپیما بیزینس کلاس هواپیمایی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر

شاید این سوال در ذهنتان به وجود بیاید که چه موقع خرید بلیط هواپیما بیزینس کلاس مناسب‌تر است. همواره توصیه می‌کنیم که مسافران ابتدا، به بررسی مسافت تا مقصد مورد نظر بپردازند و شرایط روحی و جسمی خود و همراهانشان را در نظر بگیرند. برخی افراد از ظرفیت کافی برای سفرهای هوایی طولانی برخوردار نیستند و آسان‌تر کردن شرایط سفر باعث می‌شود تا مسافت مورد نظر برایشان  قابل تحمل‌تر گردد. همان‌طور که می‌دانید قیمت بلیط هواپیما در ماه‌ها و فصول مختلف سال متفاوت است و دنبال کردن سایت‌های معتبر به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین بلیط هواپیما را برای خود خریداری و سفری آسوده و خاطره انگیز را تجربه نمایید.

نوشته معرفی پرواز بیزینس کلاس شرکت هواپیمایی ایران ایر اولین بار در آژانس مسافرتی دلتابان. پدیدار شد.

ایرلاین هایی که به استانبول پرواز دارند

استانبول یکی از شهرهای مهم ترکیه است که با وجود مسافت نزدیک به ایران گردشگران ایرانی زیادی به این شهر سفر می کنند. در صورتی که قصد دارید پرواز استانبول را برای سفر خود رزرو کنید، با شیوه خرید اینترنتی می توانید این کار را به سادگی انجام دهید. ایرلاین های متعددی از جمله معراج ایرلاین، کیش ایرلاین و شرکت هواپیمایی پگاسوس به مقصد استانبول پرواز دارند. جهت رزرو این ایرلاین ها می توانید نوع ایرلاین و کلاس پرواز خود را انتخاب نمایید.

پرواز استانبول

استانبول یکی از شهرهای مهم ترکیه است که در بین دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد. این شهر دوست داشتنی سرشار از جاذبه های زیبا است و سالانه گردشگران زیادی از نقاط مختلف دنیا جهت بازدید از این جاذبه های رنگارنگ، راهی استانبول می شوند. این شهر دارای کلیساها و بناهای تاریخی متعددی است و از جمله جاهای دیدنی آن می توان به مسجد کبود، ایاصوفیه، کاخ های امپراطوری عثمانی و قصر توپکاپی اشاره کرد. استانبول یک مقصد ایده آل برای افرادی است که برای کار و یا سفر خانوادگی به این شهر سفر می کنند. این شهر ترکیبی از تاریخ و مدرنیته است و یک شهر بسیار شگفت انگیز است. در صورتی که قصد سفر به این شهر را دارید، با رزرو پرواز استانبول می توانید بلیط خود را خریداری کرده و نهایت لذت را از سفر خود ببرید. پرواز استانبول از چند شهر ایران انجام می شود.

ایرلاین برای پرواز استانبول

قیمت بلیط پرواز استانبول

سفر به استانبول مشابه دیگر مسیرهای پروازی دارای هزینه ای خواهد بود. هزینه سفر به استانبول و بلیط هواپیما این شهر با توجه به نوع ایرلاین و شرکت هواپیمایی که برای سفر خود انتخاب می کنید، کلاس پروازی و ساعت حرکت متغیر می باشد. بسیاری از فروشندگانی که عرضه بلیط هواپیما استانبول را انجام می دهند، به منظور رقابت با سایر فروشندگان، بلیط استانبول را با قیمت ارزان به فروش می رسانند. چون نوسانات بالا می باشد و همچنین به دلیل اینکه قیمت بلیط هواپیما استانبول ثابت نمی باشد، برای پرواز استانبول نمی توان یک قیمت دقیق در نظر گرفت. 
در صورتی که می خواهید از قیمت پرواز استانبول و دیگر هزینه های لازم برای سفر به این شهر اطلاع پیدا کنید، از طریق وارد شدن به سایت های فروش بلیط استانبول می توانید بلیط های مختلف را به همراه قیمت های آنها مشاهده کنید. در بسیاری از موارد بلیط هواپیما استانبول با قیمت بسیار مناسبی به فروش می رسد. علت این امر فاصله نزدیک استانبول به ایران، عرضه هتل های مختلف استانبول و تور استانبول در میان آژانس های مسافرتی ایران می باشد که موجب کاهش قیمت و هزینه های سفر می شود. همچنین در شهر استانبول قیمت غذا، هزینه حمل و نقل و قیمت تفریحات بسیار کم است، از این رو سفر به این شهر با قیمت ارزان صورت می گیرد. مسافران ایران از سفر به استانبول به دلیل قیمت ارزان و مکان های تاریخی و زیبایی که این شهر دارد نهایت لذت را می برند.

خرید اینترنتی بلیط هواپیما استانبول

در دنیای امروزی با وجود اینترنت و گستردگی که در زمینه های مختلف پیدا کرده است، بلیط هواپیما استانبول را خیلی ساده و به روش اینترنتی می توان خریداری کرد. خرید اینترنتی این بلیط دارای مزایای بسیار زیادی است که افرادی که متقاضی این بلیط هستند می توانند از آن بهره مند شوند. با عرضه اینترنتی شما دیگر نیازی نیست در آژانس های مسافرتی حاضر شوید و از این طریق در هزینه های رفت و آمد شما صرفه جویی می شود و این بلیط را با سرعت بالاتری می توانید تهیه کنید. همچنین در خرید آنلاین بلیط استانبول امکان انتخاب کلاس پروازی، نوع ایرلاین و همچنین خدمات مختلف ایرلاین ها برای مسافران وجود دارد. شما خیلی ساده با وارد شدن به سایت پس از اینکه مبدا و مقصد سفر خود را تعیین کردید، با انتخاب تعداد مسافران و نوع پرواز می توانید این بلیط را در انواع سیستمی یا چارتری تهیه کنید و با زدن تاریخ رفت یا تاریخ رفت و برگشت خرید بلیط پرواز استانبول را انجام دهید. 

رزرو بلیط هواپیما استانبول

در رزرو اینترنتی بلیط هواپیما استانبول امکان انتخاب موارد مختلفی برای مسافران وجود دارد. شما با وارد شدن در سایت خیلی ساده با مشاهده قیمت بلیط می توانید مواردی مانند ساعت پرواز، مدت زمان پرواز و نام هواپیمایی که می خواهید با آن سفر کنید را تعیین کرده و پس از اینکه بلیط مورد نظر برای پرواز استانبول را تعیین کردید این بلیط را جهت سفر خود رزرو نمایید. رزرواسیون آنلاین بلیط استانبول بسیار راحت و ساده است و مشتریان دغدغه ای بابت حضور در آژانس ندارند. حتی شما می توانید بر اساس ایرلاینی که مد نظر دارید، بلیط خود را رزرو و یا خریداری کنید.

فرودگاه بین المللی استانبول

آتاتورک نام فرودگاه بین المللی است که در شهر استانبول می باشد. این فرودگاه در کشور ترکیه به لحاظ مقصد سفرها، حرکت هواپیما و تعداد مسافران دارای اهمیت بسیار زیاد است. به دلیل حجم بالای مسافران و گردشگرانی که به این فرودگاه می آیند در سال ۲۰۱۵ میلادی یازدهمین فرودگاه پرتردد دنیا معرفی شد. از نظر میزان ترافیک و پایانه حمل و نقل بین المللی، فرودگاه آتاتورک استانبول رتبه دهم در دنیا را از آن خود کرده است. این فرودگاه در فاصله ۲۴ کیلومتری از شهر استانبول قرار دارد.

ایرلاین های پرواز استانبول

ایرلاین های مختلفی وجود دارند که پرواز به استانبول را انجام می دهند. با انتخاب این ایرلاین ها می توانید بهترین گزینه را جهت سفر انتخاب نمود. برخی از ایرلاین ها دارای قیمت بسیار مناسبی هستند و در روز بیشترین میزان پرواز را به این شهر دارند. از جمله این ایرلاین ها می توان ترکیش ایرلاین را نام برد.

ایرلاین های پرواز استانبول

لیست ایرلاین های پرواز استانبول

در اینجا به معرفی برخی از مهمترین ایرلاین هایی که به سوی استانبول پرواز می کنند، خواهیم پرداخت. با مقایسه این ایرلاین ها می توان مطمئن ترین آنها را جهت سفر خود انتخاب کرد.
معرفی هواپیمای ایرباس آ ۳۲۰ نئو: این ایرلاین یکی از معروف ترین ایرلاین های ایران است که در هر روز هفته پرواز دارد و می توان از طریق آن به استانبول سفر کرد.
معراج ایرلاین یکی دیگر از ایرلاین های داخلی کشورمان می باشد. این ایرلاین به دلیل تاخیر بسیار کم،  مشهور است و دارای امکاناتی مانند میزان بار مجاز برای هر مسافر است. در پروازهای اکونومی که به مقصد استانبول انجام می شود، این ایرلاین دارای کمترین قیمت است.
ترکیش ایرلاین یکی دیگر از ایرلاین هایی است که به مقصد ترکیه پرواز دارد. کلاس های پروازی که این ایرلاین ارائه می دهد، کلاس های پروازی اکونومی و بیزینس می باشند که مسافران می توانند یکی از این کلاس ها را انتخاب کنند. هواپیماهایی که دارای پرواز بین المللی در این ایرلاین هستند، ایرباس است که ساعت پرواز آن در ساعت اولیه صبح می باشد. این ایرلاین برای فرودگاه آتاتورک استانبول پرواز دارد.
زاگرس ایرلاین از جمله ایرلاین هایی است که دارای امکانات متعددی برای مسافران است و برای پرواز به استانبول حداقل باری که مسافران می توانند داشته باشند، ۲۵ کیلوگرم می باشد. پرواز اکونومی این ایرلاین با ایرباس ۳۲۰ صورت می گیرد.
هواپیمایی پگاسوس یکی دیگر از ایرلاین های مشهوری است که به سوی ترکیه پرواز می کند. این ایرلاین پرواز به استانبول را به مقصد فرودگاه صبیحا گوکچن انجام می دهد. این شرکت هواپیمایی میزان بار مجازی که برای هر مسافر در نظر می گیرد، ۲۰ کیلوگرم می باشد. در صورتی که می خواهید پرواز استانبول را برای سفر خود رزرو کنید از طریق هر یک از این ایرلاین ها می توانید به این شهر سفر کنید. در خرید اینترنتی بلیط هواپیما استانبول می توانید نوع ایرلاین مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بلیط پرواز به استانبول

نوشته ایرلاین هایی که به استانبول پرواز دارند اولین بار در آژانس مسافرتی دلتابان. پدیدار شد.

آشنایی با پرواز بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

پرواز بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز را می توان یکی از بهترین کلاس های پروازی دانست که به دلیل کیفیت بالای خدماتش مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. پرواز بیزینس کلاس خدمات متوسط هواپیمایی را ارائه می دهد و همانطورکه از نام آن پیدا است اغلب افراد تجاری و صاحب منصبان از آن استفاده می نمایند. توجه داشته باشید که صندلی های این کلاس پروازی از جمله مزیت های آن به شمار می رود و امکان تا شدن به حد ممکن را خواهند داشت و به یک تخت تبدیل خواهند شد و مسافران به راحتی می توانند بر روی آن استراحت نمایند.
امکانات متنوعی در این کلاس پروازی شاهد هستیم که از جمله مهمترین امکانات آن می توان مجهز بودن به چراغ مطالعه و میز غذاخوری اشاره نمود. بهترین سرویس دهی به این کلاس پروازی ارائه می شود و مسافران می توانند بهترین و لذیذترین غذاها را در آن سرو نمایند. ترکیش ایرلاینز یکی از محبوب ترین شرکت های پروازی می باشد که در سطح بین المللی فعالیت داشته و به 300 نقطه جهان پرواز انجام می دهد. در ادامه توضیحات کامل تری از این قبیل ارائه نموده ایم:

پرواز بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

ترکیش ایرلاینز یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی فعال در عرصه بین المللی می باشد که هر ساله پرواز های مختلفی را به اکثر نقاط جهان دارد و ناوگان های این شرکت پروازی بالاترین درجه کیفی را داشته و بهترین خدمات را برای مسافران در نظر گرفته اند و به همین دلیل هیچ گونه کمبودی به سفر به همراه نوادگان این شرکت نخواهید داشت. ترکیش ایرلاینز کلاس های پروازی مختلفی را ارائه می نمایند که در هر یک از این کلاس های پروازی خدمات ویژه ای برای مسافران در نظر گرفته شده است و می توانید متناسب با خواسته خود اقدام به انتخاب کلاس مورد نظر خود نمایید.
لازم به ذکر است که کلاس های پروازی در حالت کلی به 3 نوع: اکونومی، تجاری و فرست کلاس دسته بندی می شوند که بهترین آنها فرست کلاس می باشد و بیشترین خدمات را برای مسافران ارائه می نماید. شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز یکی از شرکت های معروف و فعال بین المللی می باشد که در کشور ایران نیز فعالیت موثری دارد. این شرکت پروازی بیشترین میزان امکانات و خدمات را برای مسافران در نظر گرفته است وبه همین دلیل هیچگونه کمبودی با انتخاب ناوگان این شرکت نخواهید داشت.

بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

تاریخچه ترکیش ایرلاینز

همانطور که از نام این شرکت پروازی پیداست ترکیش ایرلاینز به عنوان یکی از شرکت های پروازی ملی ترکیه می باشد و پرچم کشور ترکیه نیز بر روی تمامی ناوگان قابل مشاهده می باشد. ترکیش ایرلاینز امروزه یکی از بهترین شرکت های پروازی جهان به شمار می رود و به اکثر نقاط جهان پرواز دارد. این شرکت به جهت مدرن سازی ترکیه و به دستور آتاتورک در سال 1933 به وجود آمد.
ترکیش ایرلاینز در ابتدا تعداد اندکی ناوگان داشته است اما به دلیل مدرن بودن هواپیما ها و ارائه بهترین خدمات توانست سریعا به یکی از بهترین شرکت های پروازی ترکیه تبدیل شود. ترکیش ایرلاینز سال های سخت و دشوار بسیاری را پشت سر گذاشته است و فراز و نشیب های متعددی را تجربه کرده است اما امروزه به 300 مقصد مختلف جهان پرواز دارد و به عنوان یکی از فعال ترین شرکت های هواپیمایی در جهان شناخته می شود. باید بدانید که معروفیت این شرکت پروازی به بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز نیز بستگی دارد چرا که این شرکت از جمله معدود شرکتهایی است که اقدام به ارائه این کلاس پروازی نموده است و بهترین خدمات را برای مسافران ارائه می نماید.

فضای بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

کلاس پروازی اکونومی  در یک بخش در نظر گرفته شده اند و در آنها صندلی هایی به صورت ردیفی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند اما فضای بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز بسیار باز تر از این گونه کلاس های پروازی می باشد و یکی از مهمترین مزیت های این کلاس پروازی به شمار می رود. فضای آرام و دلنشین بیزینس کلاس در ترکیش ایرلاینز از دیگر ویژگی های این نوع پرواز ها می باشد و مسافران به راحتی می توانند بر روی صندلی های تعبیه شده بنشینند. مسافر با انتخاب این کلاس پروازی فضای آزاد بسیاری خواهد داشت. با انتخاب این کلاس پروازی می توانید با اطمینان کامل و آسودگی خاطر از تمامی امکانات استفاده نمایید. به همین دلایل است که بسیاری از تاجران و کسانی که دارای برند خاصی هستند، بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز را انتخاب می نمایند و دلیل آن را می توان مناسب بودن فضا و میزان خدمات دانست.

خدمات پرواز بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز خدمات منحصر به فردی را برای مسافران در نظر گرفته است و به همین دلیل با انتخاب این پرواز هیچگونه کمبودی نخواهید داشت. از آنجا که اکثریت استفاده کنندگان از این کلاس پروازی افراد مشهور و همچنین صاحب منصبان هستیم کلیه خدمات با بهترین کیفیت ها ارائه خواهند شد و بی شک از آن رضایت کامل خواهند داشت. توجه داشته باشید که انواع خدمات رفاهی برای مسافران این بخش در نظر گرفته شده است و کارکنان هواپیما در اختیار مسافران بیزینس کلاس بوده و می توانید تمامی خواسته های خود را از این مسئولان بخواهید.
یکی از مهمترین خدمات بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز را می توان ارائه غذا در زمان مقرر دانست که این امر زمانی به وقوع خواهد پیوست که پروازی طولانی مدت داشته باشید چرا که در پرواز های کوتاه نیاز به خوردن غذا نخواهد بود و البته می توانید در پرواز های کوتاه مدت نیز از رستوران هواپیما اقدام به خرید نمایید. توجه داشته باشید که بر روی هر یک از صندلی های بیزینس کلاس یک چراغ در نظر گرفته شده است که نور این چراغ ها قابل تنظیم بوده و به راحتی می توانید نور آن را به حد دلخواه خود درآورید.

خدمات بیزینس کلاس ترکیش ایر

امکانات پرواز بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

در پرواز های بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز امکانات متعددی برای مسافران در نظر گرفته شده است و به همین دلیل مسافران می توانند سفری با آرامش داشته باشند. از جمله مهمترین امکانات این کلاس پروازی می توان به داشتن صندلی های راحت اشاره نمود چرا که صندلی های بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز به صورت یک تخت درآمده و تختی به طول 188 سانتی متر ایجاد خواهند نمود که مسافران به راحتی می توانند بر روی آنها دراز بکشند. مسافران این بخش اجازه حمل بار به میزان 30 کیلوگرم را خواهند داشت و البته امکان افزایش این وزن با پرداخت مبلغ اضافی امکان پذیر خواهد بود. یکی از مهمترین بخش های پر کاربرد را می توان میز جلوی هر صندلی دانست که امکان باز و بسته کردن آن وجود خواهد داشت و در مواقعی که به خوردن غذا و نوشیدن چای و قهوه اقدام می کنید می توانید آن را باز نمایید.

امکانات بیزینس کلاس ترکیش ایرلاین

سرو غذا در بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

یکی از مهمترین مواردی که بیزینس کلاس را با کلاس پروازی اکونومی متمایز می نماید نوع غذاهایی است که به مسافران ارائه می نماید چرا که می توانید بهترین غذا ها را در این کلاس پروازی انتخاب نمایید. یکی از وجه تمایزات این کلاس پروازی را می توان امکان انتخاب غذا توسط مسافران دانست و می توانید خودتان هر نوع غذای بین المللی و مخصوص را سفارش داده و در کمترین زمان تحویل بگیرید. غذاهایی که در بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز سرو خواهند شد در کنار دسر، مخلفات و میوه خواهند بود و می توانید یک وعده غذایی کامل داشته باشید.

اهمیت پرواز بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز

توجه داشته باشید که به دلیل آسایش بالای کلاس پروازی تجاری و همچنین میزان خدماتی که در هواپیما های ترکیش ارائه می شود بسیاری از ایرانیان نیز هواپیما های این شرکت را برای پرواز انتخاب می نمایند و به دلیل گذر این هواپیما ها از ایران امکان استفاده از آنها برای تمامی ایرانیان وجود خواهد داشت و به راحتی می توانید نسبت به رزرو بلیط آن اقدام نمایید.

بهترین پرواز ها چه پروازهایی هستند؟

نوشته آشنایی با پرواز بیزینس کلاس ترکیش ایرلاینز اولین بار در آژانس مسافرتی دلتابان. پدیدار شد.