«بازار تجریش»، گشت و گذاری تاریخی در شمال تهران

بازار تجریش یکی از بازارها و مراکز خرید سنتی و جاذبه های گردشگری تهران است که در شمال شهر و در منطقه شمیرانات قرار گرفته است. این بازار امروزه یکی از دیدنی های تهران است و به تمام توریست ها و گردشگرانی که به تهران سفر می کنند پیشنهاد می دهند از این بازار دیدن کنند. امروز می خواهیم سری به این بازار بزنیم و در مورد تاریخچه بازار تجریش تهران با شما بیشتر صحبت کنیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

بازار تجریش کجاست؟

مطالب مرتبط:
با تجریش، یکی از محله های قدیمی تهران آشنا شوید
برای تفریح و سرگرمی در تهران به کجا برویم؟
صفر تا صد بازار بزرگ تهران

بازار تجریش تهران بازاری سرپوشیده در میدان تجریش است که در کنار حرم امام زاده صالح قرار گرفته است. تهرانی ها به ویژه افرادی که سن و سالی از آن ها گذشته است با این بازار سرپوشیده و قدیمی خاطره های زیادی دارند و از وقتی یادشان می آید این بازار محل تجمع و خرید بوده است. بازار تجریش از یک طرف به میدان تجریش، از اواسط بازار به امام زاده صالح و از یک سوی دیگر هم به میدان قدس فعلی و همین طور مترو تجریش منتهی می شود و دو محله قدیمی سرپل و تجریش را به هم مرتبط می کند. این بازار یکی از قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده در تهران است و می توان آن را نمونه بسیار کوچکی از بازار بزرگ تهران دانست. بازار تجریش تهران بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ متر طول دارد و با بیش از ۴۰۰ باب مغازه و حجره یکی از مراکز خرید قدیمی و مهم منطقه به شمار می رود.

سفری خاطره انگیز به طهران قدیم

همه تهرانی ها به ویژه کسانی که در منطقه تجریش و شمیرانات ساکن هستند با این بازار سرپوشیده قدیمی و سنتی خاطره دارند. این بازار نمونه بازارهای سرپوشیده سنتی ایرانی است که در شمال شهر تهران و در کنار رودخانه تجریش قرار گرفته است. روزگاری این همه خانه و ساختمان در محله تجریش وجود نداشت: یک امامزاده صالح بود و یک بازار سرپوشیده سنتی و رودخانه پرآب و باصفای نزدیک آن و تا چشم کار می کرد باغ هایی مملو از درختان میوه بود. اگر از تهرانی هایی که پا به سن گذاشته اند بپرسید حتما خاطره های زیادی از بازار تجریش تهران و این منطقه دارند.

امروزه دیگر خبری از آن محله باصفا نیست، اما هنوز هم بازار تجریش تهران و امامزاده صالح کنارش، مقصدی جذاب برای خرید و تفریح به شمار می رود. اگرچه ساخت پاساژ قائم در کنار این بازار، اندکی در بافت تاریخی آن اختلال ایجاد کرده، اما هنوز هم حجره ها و مغازه های آن حال و هوای قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده اند. پیشنهاد می کنیم اگر به بازار تجریش تهران رفتید آن قدر محو رنگ و لعاب مغازه ها نشوید و اندکی به در و دیوار و سقف بازار هم نگاه کنید. به ویژه در تکیه قدیمی که اکنون به میدان بزرگ میوه و تره بار تبدیل شده، دیوارها و سقف مملو از کاشیکاری های رنگارنگ و زیبایی است که در لابلای دیوار آجری کار گذاشته شده اند. همچنین نام هر مغازه و حجره نیز با کاشیکاری های فیروزه ای و خط نستعلیق زیبایی نوشته شده که بر جذابیت و حال و هوای قدیمی این بازار اضافه می کند.

تاریخچه بازار تجریش تهران

در مورد تاریخچه و تاریخ ساخت این بازار گمانه زنی های زیادی وجود دارد. در برخی منابع آمده است که تاریخ ساخت بازار تجریش تهران به ۷۰ سال پیش بر می گردد. با این حال کسبه قدیمی بازار معتقدند که بازار تجریش تهران قدمتی بسیار بیشتر و حدودا ۱۵۰ ساله دارد. البته برخی از سازه هایی که در این راستا وجود دارد قدمتی به مراتب بیشتر هم دارند. یکی از این مکان ها تکیه بزرگ تجریش است که گفته می شود از ۲۲۰ سال پیش و قبل از ساخت بازار تجریش تهران در این مکان وجود داشته است.

گفتیم که تکیه قدیمی تجریش قدمتی به درازای بیش از ۲۰۰ سال دارد و تاریخ ساخت آن به دوران قاجار بر می گردد. به این ترتیب تکیه تجریش را می توان یکی از قدیمی ترین تکیه های تهران برشمرد؛ تکیه تجریش در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این تکیه قدیمی در حال حاضر به بازار میوه و تره بار تبدیل شده و میوه های رنگارنگ و تازه فصلی حال و هوایی باصفا به این محوطه داده است. البته در ایام محرم تکیه قدیمی بازار تجریش به مرکزی برای استقرار هیئت های عزاداری و برگزاری مراسم های مختلف تبدیل می شود و تعزیه های باشکوه و تماشایی در آن برگزار می شود. تعزیه های تکیه تجریش آن قدر شهرت و قدمت دارد که در ششمین اجلاس شورتی عالی ثبت کشور، مراسم تعزیه خوانی در تکیه بزرگ تجریش به عنوان میراث معنوی به ثبت رسید.

معماری تکیه تجریش از جمله نکات برجسته و قابل توجه در مورد این مکان است. تکیه تجریش یک فضای میانی دارد و ساختمانی دو طبقه آن را در بر گرفته است. در بخش غربی تکیه یک مغازه بزرگ وجود دارد که چندین دهنه دارد و ارتفاع آن هم بیشتر از سایر مغازه هاست و به آن شاه نشین گفته می شده است. همچنین، ۵ باب مغازه در ضلع شمالی و ۴ باب مغازه در ضلع جنوبی و شرقی ساخت شده است. طبقه بالای ساختمان در ایام محرم به محل برگزاری مراسم مذهبی تبدیل می شود، با این حال در سایر مواقع استفاده تجاری دارد. سقف تکیه بزرگ تجریش در قدیم توسط ستون های بزرگ چوبی نگه داشته می شد که امروزه ستون های فلزی جایگزین ستون های چوبی و قدیمی شده اند.

تکیه تجریش چطور ساخته شد؟

گفتیم که تکیه تجریش قدیمی ترین بخش بازار تجریش تهران است. اما داستان ساخت این تکیه هم در نوع خود جالب و شنیدنی است. گفته می شود که اوایل قرن دوازدهم هجری شمسی، جمعی از باغداران و روستاییان ساکن در این منطقه تصمیم گرفتند مکانی مناسب برای برگزاری مراسم مذهبی و تجمع عزاداری های ماه محرم بسازند. به این ترتیب تکیه بزرگ تجریش در سال ۱۱۷۶ خورشیدی ساخته شد. البته در آن زمان این تکیه مسقف نبود، اما پس از مدتی و ظاهرا به دلیل بارندگی ها تصمیم بر این شد که سقفی برای این تکیه تعبیه کنند. از آن زمان، هر سال یا فرارسیدن ماه محرم و عزاداری سید الشهدا، عزاداری ها و تعزیه های باشکوهی در این تکیه برگزار می شد و مردمان زیادی از نقاط دور و نزدیک برای شرکت در این عزاداری به تجریش می آمدند. با این حال، در سال ۱۳۶۶ سیل مهیبی در این منطقه رخ داد و بخش هایی از تجریش و همین طور تکیه بزرگ را از بین برد. اما به همت مردم این تکیه دوباره برپا شد و تا به امروز یکی از مراکز مهم و مشهور برگزاری عزاداری امام حسین به شمار می رود.

مغازه های بازار تجریش تهران

از میدان تجریش که می خواهید وارد بازار سرپوشیده و قدیمی شوید میوه فروشی ها و سبزی فروشی های پرزرق و برق توجهتان را به خود جلب می کند. در این مغازه ها انواع میوه های رنگارنگ فصل و نوبرانه و حتی میوه های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید موجود است. حتی در وسط زمستان هم می توانید انواع میوه های تابستانی را در این مغازه ها پیدا کنید و بخرید. وارد بازار که می شوید مغازه های بازار انواع محصولات مختلف از ظروف مسی، زعفران، انواع ترشی های خوشمزه، صنایع دستی، ادویه، تسبیح و مهر و بدلیجات، شیرینی و خشکبار و … وجود دارد. در واقع این بازار همه آن چه یک توریست از بازار سنتی ایرانی را در ذهنش دارد در مقیاسی بسیار کوچک ارائه می کند. به همین دلیل همیشه در این بازار می توانید گردشگران خارجی زیادی را ببینید که برای خرید و گشت و گذار به این مکان آمده اند.

بازار تجریش تهران در میدان تجریش قرار گرفته و از طرق مختلف می توان خود را به آن رساند. پایانه اتوبوس ها روبروی این بازار سرپوشیده قرار دارد و ایستگاه مترو هم در نزدیکی این بازار و در میدان قدس قرار گرفته است.

 • مترو: ایستگاه انتهایی خط مترو تجریش-کهریزک ایستگاه تجریش است که یکی از عمیق ترین ایستگاه های مترو تهران است. در ایستگاه تجریش که از مترو پیاده شوید باید چهار پله برقی طولانی و تمام نشدنی را بالا بیایید تا بالاخره به سطح زمین برسید. از ایستگاه که بیرون بیایید می توانید ورودی بازار تجریش تهران را مشاهده کنید و از آن جا وارد بازار شوید.
 • اتوبوس BRT: با استفاده از اتوبوس های تندرو بی آر تی هم می توانید به راحتی خود را به بازار تجریش تهران برسانید. خط اتوبوس راه آهن-تجریش از انتهای خیابان ولیعصر در جنوب شهر حرکت می کند و در انتهای خیابان ولیعصر به میدان تجریش منتهی می شود. همچنین خط اتوبوس رسالت-قدس نیز در میدان قدس و در نزدیکی میدان تجریش توقف می کند که از همان جا می توانید خود را به بازار تجریش تهران برسانید.

نوشته همه چیز در مورد بازار تجریش و تکیه‌ی تاریخی ۲۰۰ ساله آن! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

طرح پنج شنبه های گردشگری در تهران

خبر خوبی که برای تهرانی ها و همین طور کسانی که به تهران سفر می کنند این است که قرار است طرح پنج شنبه های گردشگری در تهران با اتوبوس های رنگی در پایتخت اجرا شود. در ایام تعطیلات نوروز برنامه ها و طرح های متنوعی برای اطلاع رسانی به مسافران و گردشگران راه اندازی شد که با توجه به استقبال و نتیجه مثبتی که حاصل شد قرار است همچنان و در طول سال هم ادامه پیدا کند. رئیس ستاد گردشگری تهران در مصاحبه ای که با خبرنگاران انجام داد در مورد جزئیات این طرح توضیحاتی را ارائه کردند که در ادامه با هم می خوانیم. با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
تهرانگردی: پارک ساعی
در تعطیلات نوروز بیش از ۳٫۵ میلیون نفر از جاذبه های تهران دیدن کردند!
برای تفریح و سرگرمی در تهران به کجا برویم؟

آقای مهدی سیف، رئیس ستاد گردشگری شهر تهران چند روز پیش در نشست خبری شرکت کرد و جزئیات طرح پنج شنبه های گردشگری در تهران را ارائه کرد. این نشست برای توضیح و تشریح عملکرد ستاد گردشگری شهرداری تهران در ایام تعطیلات نوروز ۹۸ برگزار شده بود و آقای سیف به ارائه آمار و گزارش های این مدت پرداخت. به گفته ایشان: میزان بازدید از تهران در نوروز ۹۸ به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. مطمئنا بخشی از این افزایش مربوط به اقدامات شهرداری تهران است.

رئیس ستاد گردشگری شهر تهران به این موضوع اشاره کرد که ۱۱ کانتر استقبال از مسافران نوروزی در مبادی ورودی شهر اعم از مبادی ریلی، جاده ای و هوایی مستقر کردیم که اطلاعات مختلف راجع به جاذبه های گردشگری تهران را به مسافران ارائه می کردند.

آقای سیف گفت: علاوه بر این، در صد نقطه از شهر تهران نیز فضاهایی برای ارائه اطلاعات به شهروندان در نظر گرفتیم و برای نخستین بار خدمات مشاوره و راهنمایی گردشگری از طریق شماره ۱۳۷ به صورت رایگان به مسافران نوروزی ارائه شد. بر اساس آمار و گزارش ها ۷۱ هزار نفر با سامانه ۱۳۷ تماس گرفته اند و از خدمات راهنمایی و مشاوره گردشگران استفاده کرده اند. با توجه به استقبال گسترده، این طرح در طول سال نیز اجرا می شود و محدود به ایام نوروز نخواهد بود. زیرا شهر تهران پتانسیل های بالایی برای گردشگری دارد و لازم است که این فرصت ها به همه شناسانده شود.

طرح اتوبوس های رنگی گردشگری

به گفته آقای سیف امسال برای نخستین بار طرح اتوبوس های گردشگری اجرا شد که در این طرح ۴ دستگاه اتوبوس با سرفاصله ۴۵ دقیقه از میدان تجریش حرکت می کردند و بعد از ورود به منطقه هفت تیر و فردوسی به میدان آزادی می رفتند و از آن جا به میدان ولیعصر بر می گشتند. رئیس ستاد گردشگری در این مورد گفت: این اتوبوس گردشگری در ۱۲ ایستگاه توقف می کرد و با کمک راهنمای گردشگری که در این اتوبوس ها مستقر بود بناهای تاریخی و ارزشمند تهران به مردم معرفی می شد. خوشبختانه استقبال از این طرح بسیار خوب بود و بالغ بر ۵ هزار نفر از این اتوبوس استفاده کردند.

آقای مهدی سیف با بیان این که در نظر داریم فعالیت اتوبوس های رنگی گردشگری را در روزهای جمعه ادامه دهیم اظهار کرد: بر طبق برنامه ریزی انجام شده فعالیت این اتوبوس ها در یک مسیر دیگر در بخش مرکزی و تاریخی تهران اجرا می شود و شهروندان و همین طور مسافرانی که به تهران می آیند می توانند برای تهران گردی در روزهای جمعه از این اتوبوس ها استفاده کنند.

طرح پنج شنبه های گردشگری

ایشان در ادامه سخنانشان به طرح پرسه در شهر که برای نخستین بار در نوروز اجرا شد اشاره کرد و گفت: در این طرح ۱۸ مسیر گردشگری در نظر گرفته شد و راهنمایان گردشگری در این ۱۸ نقطه مستقر بودند و با ارائه راهنمای و توضیحات، گردشگران را راهنمایی می کردند. با توجه به این که ۳۴ هزار نفر از این طرح استفاده کردند در نظر داریم با هماهنگی دفتر شهرداری تهران و پیرو سه شنبه های بدون خودرو، طرح پنج شنبه های گردشگری بدون خودرو را در تهران اجرا کنیم. به این ترتیب قصد داریم ۱۸ مسیر فعالیت شامل ۸۰ مقصد گردشگری را در طرح پنج شنبه های گردشگری به مردم بشناسانیم.

آقای سیف در مورد برنامه های ویژه ستاد گردشگری تهران برای شب های ماه مبارک رمضان هم توضیح داد: برای این شب ها و در راستای حیات شبانه تهران در حال برنامه ریزی هستیم و امیدواریم بتوانیم این برنامه ها را هرچه سریع تر و تا پیش از فرا رسیدن ماه رمضان عملی کنیم.

نوشته اجرای طرح «پنج شنبه های گردشگری بدون خودرو» در تهران اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آمار بازدید از کاخ سعدآباد

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری تهران است که همه ساله بازدیدکنندگان زیادی را به سمت خود جذب می کند. تعطیلات نوروز فرصت خوبی برای بازدید از این مجموعه زیبا، سرسبز و ارزشمند بود و به همین دلیل این کاخ به یکی از پربازدیدترین مکان های گردشگری در تهران تبدیل شد. روابط عمومی کاخ سعدآباد آمار بازدید از کاخ سعدآباد در نوروز ۹۸ را اعلام کرده است که این رقم بیش از ۵۱۰ هزار بازدید یا نیم میلیون بوده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد آمار بازدید نوروزی از کاخ سعدآباد بیشتر صحبت کنیم.

پربازدیدترین موزه های سعدآباد

بر طبق این آمار کاخ موزه ملت با ۱۰۲ هزار بازدید، موزه اتومبیل های سلطنتی با ۴۹ هزار بازدید، کاخ موزه سبز با ۴۴ هزار بازدید، موزه پوشاک سلطنتی با بیش از ۳۳ هزار و موزه هنر ملل با ۱۷ هزار بازدید، پرطرفدارترین و پربازدیدترین موزه های مجموعه کاخ سعدآباد در نوروز ۹۸ بوده اند.

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در تعطیلات نوروز ۹۸ برنامه های مفرح و شادی را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده بود و با اجرای برنامه های فرهنگی، هنری و موسیقی و رقص های سنتی و آئینی اقوام مختلف ایران مثل اقوام آذری، کرد، بندری، تربت جام و گروه موسیقی پاپ و سنتی و شخصیت های نوروزی مثل مبارک و حاجی فیروز محیطی شاد و به یادماندنی برای مسافران نوروزی ایجاد کرده بود. همچنین برپایی غرفه های صنایع دستی و عرضه سوغات شهرهای مختلف ایران و نمایشگاه نگارگری هم جمله برنامه های نوروزی کاخ سعدآباد به حساب می آید.

خطر سیلاب در کاخ سعدآباد

در ایام تعطیلات نوروز ۹۸ به دلیل بارش های شدید و قرارگیری مجموعه کاخ سعدآباد در کنار رودخانه دربند و احتمال سیلابی شدن این رود، ستاد بحران متشکل از نیروهای یگان حفاظت، حراست، پشتیبانی، تاسیسات، فضای سبز و خدمات تشکیل شد که علاوه بر پاکسازی کامل مسیل رودخانه دربند برای هرگونه خطر احتمالی در آماده باش کامل به سر می بردند. با این حال، خوشبختانه در نوروز ۹۸ مشکلی از نظر سیلاب در این منطقه به وجود نیامد و مسافران نوروزی توانستند با خیال راحت از مجموعه کاخ سعدآباد دیدن کنند.

ساعات کار کاخ سعدآباد

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در شمالی ترین منطقه تهران و در نزدیکی منطقه تفریحی و خوش آب و هوای دربند قرار گرفته است و رودخانه جعفرآباد هم از وسط این مجموعه عبور می کند. در این موزه کاخ های متعددی به جا مانده از دوران قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم قرار دارند که امروزه به موزه تبدیل شده اند. ساعات کاری کاخ سعدآباد در نیمه اول سال جاری همه روزه به جز روزهای تعطیل سوگواری، از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ بعدازظهر (فروش بلیط تا ساعت ۱۷) و در نیمه دوم سال از ساعت ۸ صبح الی ۱۷ بعدازظهر (فروش بلیط تا ساعت ۱۶) می باشد.

نوشته در نوروز ۹۸ بیش از نیم میلیون بازدید از کاخ سعدآباد انجام شد! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

معرفی بهترین مراکز تفریحی تهران

تهران شهری با جاذبه های تاریخی و مدرن است که هر کدام به تنهایی می تواند افراد زیادی را به سمت خود جذب کند. با توجه به این که پایتخت نشینان زمان کمی برای تفریح و سرگرمی خود دارند ایام تعطیل یکی از بهترین زمان ها برای تهرانگردی محسوب می شود. در این شهر شما هم شاهد آثار تاریخی هستید و هم جاذبه های فرهنگی و تفریحی که بنابر هر سلیقه ای که داشته باشید می توانید به سمت یکی از آن ها بروید. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا چند مورد از بهترین مراکز تفریحی تهران که می تواند لحظات پر انرژی و شادی را برای شما فراهم بیاورد را خدمتتان معرفی کنیم. در ادامه همراه با الی گشت باشید تا با مراکز تفریحی تهران آشنا شوید.

برج میلاد

مطالب مرتبط:
باغ موزه های تهران؛ بهترین گزینه برای گشت و گذار در پایتخت
بهترین املت تهران را کجا بخوریم؟ + آدرس
آشنایی با بهترین مسیرهای کوهنوردی در تهران

یکی از جذاب ترین مراکز تفریحی تهران که در سال های اخیر افتتاح شده برج میلاد است که در این مدت زمان حداقل ۱۰ ساله توانسته در بین عموم مردم تهران و کسانی به سمت پایتخت می آید محبوبیت بالایی را بدست بیاورد و مقصد گردشگری افراد بسیار باشد. این برج که با هدف تامین نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شد، این روزها تبدیل به مکانی برای گردشگری هم تهرانی هم شده است. در این برج خدمات متنوعی در زمینه‌های تجاری، رستوران، مرکز همایش، خدمات گردشگری و تفریحی و… ارائه می‌ شود.

آدرس: بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنارگذر اختصاصی برج میلاد

 • دلفیناریوم برج میلاد  

یکی از تفریحاتی که در برج میلاد برای مخاطبان فراهم آورده شده مکانی شگفت انگیز و عظیم به نام دلفیناریوم است که از خاص ترین مراکز تفریحی تهران محسوب می شود. این مکان اولین دلفیناریوم غیر ساحلی در خاورمیانه است که با امکانات و تجهیزات ویژه ای که دارد مخاطبانش را غافلگیر می کند. این سالن سه هزار و ۲۰۰ متر مربع مساحت دارد و در هر سانس میزبان ۱۲۰۰ نفر است.

برای اطلاع از زمان های اجرای حرکات نمایشی دلفین ها می توانید از طریق سایت dolphintehran.com بلیط های این مجموعه را بخرید.

پیست کارتینگ آزادی

خوب یکی از جذاب ترین و پر هیجان ترین مراکز تفریحی تهران پیست های کارتیک است. این مراکز برای کسانی که عشق سرعت و رانندگی های پر استرس را دارند گزینه ای عالی به شمار می رود. پیست کارتینگ آزادی این شرایط را برای این افراد فراهم آورده است. پیست کارتینگ آزادی فقط مسیری شبه بزرگراه و پیچ در پیچ و حوصله سر بر نیست، اکنون چند رستوران و کافی‌شاپ و مکان تفریحی در این پیست ساخته شده است و علاوه بر این‌ها، امکانات آموزشی و سالن‌های ورزشی مثل فوتبال دستی و بیلیارد هم در این مجموعه وجود دارد.

ساعت کاری: از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۱ شب

آدرس: آزادی تهران، ضلع شرقی استادیوم آزادی، جنب پارکینگ ۱۳

پیست کارتینگ شهربانو

یکی دیگر از پیست های کارتینگ که در تهران قرار دارد و از جمله مراکز تفریحی تهران به شمار می رود پیست شهربانو است. این پیست به طور اختصاصی برای بانوان می باشد و خانم ها به راحتی و با امنیت کامل می توانید برای تجربه ی لذت رانندگی پر هیجان به سمت این پیست در ضلع شمالی بوستان ولایت بروند.

ساعات کاری: شنبه تا پنج شنبه ۸:۳۰ صبح الی ۱۹ عصر

آدرس: تهران، ضلع شمالی بوستان ولایت

باشگاه موتورسواری صحرایی

اگر هم خواستید لذت سرعت و رانندگی پر هیجان را با موتور احساس کنید، باشگاه موتورسورای صحرایی اتوبان بابایی بهترین انتخاب برایتان است. در این مجموعه شما می توانید با موتورهای چهارچرخ که در اختیار قرار می گیرد در مسیرهای پر فراز و نشیب حرکت کنید و تجربه لذت بخشی را برای خودتان به ارمغان بیاورید. این تفریح در هر فصل می‌تواند لذت‌ بخش باشد و مدت استفاده از هر موتور ۱۵ دقیقه است.

آدرس: ضلع شمالی اتوبان بابایی، خروجی شهرک امید

پارک شهر (بازدید از آکواریوم و موزه صلح)

یکی از قدیمی ترین بوستان های تهران پارک شهر است که در حال حاضر هم یکی از پرطرفدارترین مراکز تفریحی تهران به شمار می رود. در این مجموعه ی گسترده و سرسبز دو مجموعه بسیار جذاب با عنوان های آکوریوم و موزه صلح نیز قرار دارد. پیشنهاد می کنیم که در صورتی که به سمت این پارک قدیمی تهران رفتید حتما از این دو مجموعه تفریحی درون آن دیدن کنید.

زمان بازدید: همه روزه به جز پنج شنبه ها، جمعه ها و ایام تعطیل

ساعات بازدید: ۰۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰ و ۱۴:۰۰ تا۱۷:۰۰

بوستان جمشیدیه  

پارک دیگری که می خواهیم در بین مراکز تفریحی تهران معرفی کنیم، بوستان جمشیدیه در خیابان نیاوران است. این پارک با توجه به معماری متفاوتی که نسبت به دیگر پارک های تهران دارد جز مکان های جذاب پایتخت برای تفریح و سرگرمی به شمار می رود. در این پارک شما شاهد مجموعه هایی نظیر نگارستان جمشیدیه، آمفی ‌تئاتر، برکه، آلاچیق، قفس پرندگان، تندیس ‌های جورواجور با مفهوم‌های مختلف طبیعی و فرهنگی و عرفانی، رستوران، آب‌نما و سرویس بهداشتی خواهید بود. این پارک خوراک پیاده‌ روی های ۲ نفره و جمعی است، پس ترجیحا تنها به سمت آن نروید.

آدرس: خیابان شهید باهنر (نیاوران)، خیابان فیضیه، خیابان امیدوار

تله کابین توچال  

از دیگر مراکز تفریحی تهران تله کابین توچال است که منظره ای خاص از شهر تهران را در برابر چشم های شما برقرار می سازد. توچال هم برای کوهنوردی گزینه ی خوبی است و هم برای ایستادن برای حرکت در فراز پایتخت! در این مکان می‌ توانید در ایستگاه اول تله ‌کابین توچال اگر اهل اسکی کردن هستید وسایل این بازی هیجان انگیز را همانجا کرایه کنید و تفریح در کوه های توچال بپردازید. در آخر هم اگر خواستید شب را در ارتفاعات تهران بمانید می توانید اتاقی را در هتل ایستگاه اول رزرو کنید و شب را هم آن جا بمانید.

 • بگ جامپ توچال  

توچال یکی از بهترین مراکز تفریحی تهران محسوب می شود و برای سرگرمی یک گزینه تمام عیار است. یک مجموعه تفریحی دیگر در این مکان به نام بگ جامپ وجود دارد که می توانید در آن به ورزش و تفریح بپردازید. در واقع بگ جامپ ورزش یا تفریحی است که شخص ورزشکار خودش را پایین پرتاب می کند، البته روی زمین هم یک تشک بادی بزرگ اتریشی با استانداردهای جهانی وجود دارد. این مجموعه اولین بگ جامپ ایران به شمار می رود و دارای سکوی پرش با ارتفاع ۲۸ متر است.

سینمای ۷ بعدی پارک آب و آتش  

برای تفریح و سرگرمی در تهران یک سینمای ۷ بعدی وجود دارد که طرفداران آن از گروه های علاقمند به نسل جدید سرگرمی هستند و بیستر در رده های سنی کودک و نوجوان هستند. سینمای هفت بعدی پارک آب و آتش از جدیدترین نمونه‌ های سینما‌های چند بعدی با سینما گیم است.

دهکده آبی پارس  

اگر اهل تفریحات آبی هستید دهکده ی آبی  پارس یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود و ما پیشنهادمان این است که برای یکبار هم که شده به این مجموعه تفریحی بروید. دهکده آبی پار اولین و بزرگترین پارک آبی در استان تهران و البرز محسوب می شود و تمامی تفریحات طراحی شده در آن مطابق با استاندارهای جهانی است. از تفریحات این مجموعه می‌توان به سرسره‌های پیچشی، یو، سرعتی، مسابقه‌ای و سقوط آزاد ساده و لوپدار، سیاه چال، چاله فضایی، رودخانه وحشی، دریاچه موج، پارک آبی کودکان و مهد کودک (مخصوص بانوان) اشاره کرد. مجموعه تفریحی دهکده ی آبی پارس خدمات VIP هم دارا می باشد که از جمله ی آن ها می توان به استخر شیشه‌ای، سونای خشک، بخار و سرد، جکوزی و بدنسازی اشاره کرد.

منطقه دربند  

دربند هم یکی دیگر از مراکز تفریحی تهران محسوب می شود، که عاشقان طبیعت و کوهنوردی را به سمت خود جذب می کند. این محله ‌ی قدیمی پر از جاذبه‌ هایی است که برای هر کسی دوست داشتنی است. این منطقه برای تفریح هایی نظیر پیاده روی، عکاسی از طبیعت و شکم گردی و کوه نوردی گزینه بسیار مناسبی است. از جمله تفریحات دیگری که در منطقه دربند در انتظارتان است نیز عبارت از سورتمه دربند، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، میدان تجریش و بازار جذاب آن نیز می باشد.

باشگاه انقلاب  

باشگاه انقلاب یک مجموعه فرهنگی ورزشی در سال ۱۳۳۷ است که در یکی از مناطق خوش آب و هوای تهران واقه شده و مساحت آن نزدیک به یک میلیون متر مربع است و این مجموعه در بین فضای سبز و فضای های دیگر باشگاه نیز تقسیم شده است. از جمله امکانات تفریحی این مجموعه می توان به  گلف، سالن پدل، اسکیت، تنیس، سالن پینت بال، تنیس زمین بولینگ، فوتبال چمن مصنوعی، بیلیارد، فوتبال چمن طبیعی، مینی گلف، استخر آقایان، پینگ پنگ، اسکواش بانوان، ماهیگیری، اسکواش آقایان، جاده تندرستی، فوتسال و هندبال، سالن چند منظوره، والیبال و بسکتبال، سالن تخصصی بانوان، سالن تخصصی آقایان، سالن خانوادگی، استخر بانوان و سالن تیر اندازی نیز اشاره کرد.

باغ‌ گیاه‌ شناسی  

یکی از بزرگترین باغ های گیاه شناسی جهان که شامل ۳ هزار گونه از گیاهان مختلف است باغ گیاه شناسی واقع در اتوبان تهران-کرج است که از مراکز تفریحی تهران محسوب می شود. این با طبیعت بی نظیر و گیاهان جورواجوری که دارد می تواند برایتان گزینه بسیار جذاب و دیدنی باشد پس اگر اهل گل و گیاه هستید و برای خارج از تهران برنامه ای ندارید باغ گیاه شناسی گزینه عالی محسوب می شود؛ بهترین فصل دیدن باغ، بهار است.

قیمت بلیط: ۱۰ هزار تومان

آدرس: اتوبان تهران-کرج، خروجی پیکان‌شهر، آزادشهر،۲۰ متری سرو آزاد، بلوار باغ گیاه‌شناسی ملی ایران

موزه‌ جواهرات ملی ایران  

موزه ی جواهرات ملی ایران یکی از جاذبه های دیدنی و ارزشمند تهران است که در خیابان فردوسی قرار گرفته است. این موزه جواهرات ارزشمندی را از دوره های صفوی، افشار، قاجار و پهلوی به نمایش گذاشته است و از معروف ترین های آن ها می توان به الماس دریایی نور، جقه ی نادری، تاج فرح پهلوی، تاج کیانی، کره ی جواهرنشان، تخت طاووس، تخت نادری و … اشاره کرد. موزه‌ی جواهرات ملی ایران در حال حاضر به‌عنوان خزانه‌ در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی است.

قیمت بلیط: ۶ هزار تومان

آدرس: خیابان فردوسی، مقابل سفارت ترکیه

البته موارد ذکر شده در این مطلب تنها بخشی از جاذبه هایی است که می توانید برای سرگرم شدن در تهران آن ها را انتخاب کنید، در صورتی که مکان خاصی را برای تهرانگردی می شناسید با ما و همراهان الی گشت در میان بگذرانید. 🙂

نوشته برای تفریح و سرگرمی در تهران به کجا برویم؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

جزئیات تورهای نوروزی تهران گردی

اگر هنوز مسافرت نوروزی نرفته اید و برنامه ای برای ادامه تعطیلات ندارید خبر خوشحال کننده ای برایتان داریم. رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران جزئیات تورهای پنج گانه نوروزی تهران گردی را اعلام کرد که در مقاصد مختلف برگزار می شود و برنامه ای مفرح و سرگرم کننده برای تهرانی ها و همین طور مسافرینی است که به تهران آمده اند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر و تورهای نوروزی تهران گردی بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
برگزاری تورهای تهران گردی نوروز ۹۸ توسط شهرداری
برای تفریح و شب گردی در تهران به کجاها برویم؟
بازارگردی در تهران به سبک قاجار

آقای سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران توضیحاتی را در مورد تورهای نوروزی تهران گردی ارائه کرد. اوحدی در گفتگویی که با خبرنگاران داشت اعلام کرد که تورهای نیم روزه تهران گردی هم اکنون از سوی سازمان فرهنگی و هنری در حال برگزاری است. این تورها با موضوعات مختلفی برگزار می شوند تا همه سلیقه ها را پوشش بدهند. زمینه های برگزاری تورهای نوروزی تهران گردی عبارتند از «تاریخ و تمدن»، «طبیعت گردی»، «تفریحی-ورزشی»، «علمی-فرهنگی» و «گردشگری انقلاب».

به گفته ایشان در زمینه تورهای طبیعت گردی، بازدید نیم روزه از باغ گیاه شناسی و دریاچه شهدای خلیج فارس ارائه می شود. همچنین تور نیم روزه باغ پرندگان، باغ مینیاتوری و تور نیم روزه تهرانِ مدرن و امروزی شامل بازدید از پل طبیعت، بوستان آب و آتش، پل ابریشم، بوستان نوروز و گنبد مینا در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در ادامه سخنانش به تور یک روزه ری گردی اشاره کرد و گفت: این تور یک روزه شامل زیارت شاه عبدالعظیم، بازدید از بازار ری، آتشکده، برج طغرل، چشمه علی، ابن بابویه و بی بی شهربانو است. همچنین تور یک روزه بازدید از سه برج مشهور تهران یعنی برج میلاد، برج آزادی و برج طغرل هم به صورت جداگانه ارائه می شود. تور نیم روزه شهرک سینمایی غزالی و برج آزادی هم یکی دیگر از تورهای نوروزی تهران گردی هستند که در ایام نوروز به مردم ارائه می شود.

اوحدی با اشاره به اینکه تورهای نوروزی تهران گردی شامل تورهای تفریحی ورزشی هم هستند گفت: تور تفریحی-ورزشی شامل تور نیم روزه بام تهران است و تفریحاتی مثل پیاده روی، تله کابین، تفریح در ایستگاه پنجم تله کابین توچال برای گردشگران برنامه ریزی شده است. در تور دیگری که با موضوع علمی-فرهنگی برگزار می شود هم تور نیم روزه یار مهربان را داریم که شامل بازدید از باغ کتاب و توری نیم روزه دکتر لند خواهد بود.

ایشان در پایان سخنانشان به تور با موضوع «گردشگری انقلاب» اشاره کرد و توضیح داد که این تورها شامل تور نیم روزه جماران گردی است که شامل بازدید از حسینیه جماران و خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی است. همچنین تور نیم روزه اسطوره های انقلاب هم شامل بازدید از خانه موزه شهید بهشتی و خانه موزه شهید مطهری است و تور نیم روزه اسطوره های انقلاب ۲ شامل بازدید از خانه موزه شهید چمران و خانه موزه شهید رجایی می شود.

آقای سعید اوحدی در پایان توضیح داد که مسئولین تورهای نوروزی تهران گردی خدماتی مثل بیمه گردشگری، وسیله نقلیه توریستی درون شهری، راهنمای تور، پذیرایی میان وعده، هزینه ورودی اماکن گردشگری و … را ارائه می کنند.

همان طور که در بالا گفتیم این تورها به همت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برگزار می شود و  گردشگران و علاقه مندان عزیز برای استفاده از تورهای نوروزی تهران گردی که در قالب تورهای نیم روزه و یک روزه برگزار می شود می توانند با شماره تلفن ۸۸۴۴۸۱۵۰ تماس حاصل بفرمایند.

نوشته جزئیات تورهای نوروزیِ تهران‌گردی اعلام شد! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با معروف ترین رستورانهای تهران

شکم گردی در سال های اخیر یکی از جذاب ترین فعالیت های در گشت و گذارهای افراد در سراسر جهان تبدیل شده است. جالبه بدانید که این موضوع در ایران به جدی گرفته شده و ما این روزهای شاهد رستوران های عالی و حتی بین المللی در سطح شهرهای کشور هستیم و این موضوع خود می تواند گام مثبتی در جهت رشد صنعت گردشگری در زمینه شکم گردی باشد. اما ما در این مطلب از مجله گردشگری الی گشت قصد داریم معروف ترین رستورانهای تهران را خدمتتان معرفی کنیم تا در صورتی که خواستید به شکم گردی در تهران بپردازید لیستی از بهترین در اختیارتان باشد. در ادامه همراه با ما در معرفی معروف ترین رستورانهای تهران همراه باشید.

رستوران کوبابا

مطالب مرتبط:
بهترین املت تهران را کجا بخوریم؟ + آدرس
داستان جالب و شنیدنی اختراع ساندویچ!
تغییرات خوشمزه ی غذاهای اصیل ایرانی در گذر زمان!

رستورانی به نام کوبابا با فضای متفاوت و نیمه بازی که دارد توانسته در لیست معروف ترین رستورانهای تهران قرار بگیرد. شما در رستوران کوبابا دستتان برای انتخاب باز است و همین خود دلیلی بر محبوب شدن آن در پایتخت می باشد. اگر بخواهیم از دیگر ویژگی های این رستوران بگوییم اینطور بیان می شود که این رستوران فضای بسیار شیک به همراه کارکنانی محترم و حرفه ای را دارا می باشد. دیگر ویژگی برتر رستوران کوبابا منوی متنوع آن است و شما می توانید در این رستوران حتی غذاهای لبنانی و افغانی را هم امتحان کنید. حمص، سالاد تبوله، فلافل، سمبوسه و سالاد فتوش اینجا به عنوان پیش غذا بسیار خوشمزه است. از بین غذاها هم اسکندر افندی، پلوی افغانی، موساکای بادمجان و  خورشت بادمجان و قوره را پیشنهاد می کنیم که برای یکبار هم که شده امتحان کنید.

رستوران کوبابا صبحانه هم دارد.

توجه داشته باشید! که در این رستوران قیمت ها بالاست پس قبل از رفتن حتما برآورد هزینه داشته باشید.

آدرس: جردن، خیابان گلخانه، شماره ۲۵۷، طبقه اول

رستوران مسلم

خوب یکی دیگر از معروف ترین رستورانهای تهران که قطعا نام آن را شنیده اید، رستوران مسلم در بازار بزرگ تهران است. این رستوران به سمت رستوران های شمشیری و شرف الاسلامی در این منطقه جوانتر است اما به اندازه ای نامش بر سر زبان ها افتاده که اغلب مسلم را برای غذا انتخاب می کنند. جالب است بدانید که گاهی آدم ها از آن سر شهر به عشق خوردن غذای مسلم می کوبند و به بازار تهران می آیند تا بعد از خوردن غذای مسلم به قول خودشان به رستگاری برسند.

با توجه به این که حجم غذاهای رستوران مسلم بسیار زیاد است هر پرس آن برای دو نفر کافیست پس قیمت غذاها هم در این رستوران با توجه به این که هر پرس برای دو نفر است مناسب محسوب می شود.

آدرس: بازار، نبش سبزه میدان ، کوچه حج رحیم خان ،پلاک۴

رستوران خونه

رستوران خوب دیگری که در لیست معروف ترین رستورانهای تهران قرار می گیرد، رستوران خونه است. این رستوران شبیه به یک خانه واقعی است و شما احساس بسیار راحتی را حین غذا خوردن در آن خواهید داشت. فضای گرمی در آن حاکم است، روی زمین فرش انداخته‌اند، میز را خیلی با صفا برایتان می‌چینند و غذا را در بشقاب های گل سرخی سر میز می‌آورند. علاوه بر فضا غذاهای این رستوران بسیار خوب و با کیفیت هستند و قول می دهیم که مشتری این رستوران خواهید شد. جالب است بدانید که دستورپخت غذاهای این رستوران از مامان شهین و بدری جون گرفته می شود.

قیمت غذاهای رستوران خونه بالاست و ما پیشنهاد می کنیم با توجه به این که حجم غذاهای این رستوران بالاست برای هر دو نفر یک غذا سفارش دهید.

آدرس: تهران، چهارراه جهان کودک، به سمت حقانی شرقی، خیابان شهیدی، انتهای بن بست کمان

دیزی سرای ایرانشهر

در خیابان ایرانشهر تهران علاوه بر کافه های متعددی که وجود دارد، رستوران های خوبی هم وجود دارد که یکی از آن ها دیزی سرای ایرانشهر است. این دیزی سرا از سال ۱۳۸۶ فعالیتش را آغاز کرده و یکی از معروف ترین رستوران های تهران محسوب می شود. اگرچه قیمت غذا در این رستوران بالا می باشد اما خوب در عوض یک دیزی فرد اعلا خواهید خورد.

جذابیت این دیزی سرا برای این است که علاوه بر غذای سنتی که در آن طبخ می شود، فضای رستوران هم با غذا در تناسب است و شما نقاشی های قهوه خانه را بر روی دیوارهای این رستوان مشاهده خواهید کرد.

قیمت هر پرس دیزی در اینجا همراه مخلفاتش ۴۵ هزار تومان است.

آدرس: ایرانشهر، خیابان کلانتری، پلاک ۵۲

رستوران موبی دیک

یکی دیگر از معروف ترین رستورانهای تهران در خیابان قرنی قرار دارد. رستورانی قدیمی با نام موبی دیک که از ویژگی های به خصوص آن است که فقط ناهار در این رستوران سرو می شود. موبی ‌دیک نام نهنگی سفید در رمان معروفی از نویسنده مشهور آمریکایی « هرمان ملویل» است. رمانی منتشر شده در سال ۱۸۵۱ که در آن ناخدای یک کشتی، بی‌وقفه در جستجوی این نهنگ سفید می‌باشد.

کیفیت غذاهایی که در این رستوران طبخ می شود درجه یک است و نسبت قیمت به کیفیت بسیار عالی است. تنوع غذایی این رستوران بسیار بالاست و شما می توانید هر کدام از غذاهایی که روی منو وجود دارد را سفارش دهید.

آدرس: خیابان قرنی،سپهبد قرنی، چهارراه سپند،بالاتر از طالقانی، جنب بانک،پلاک ۱۹۸

رستوران گشت

رستوران دیگری با فضای نسبتا کوچک در لیست معروف ترین رستورانهای تهران قرار دارد با نام گشت! این رستوران با توجه به این که مدت زمان زیادی نیست که باز شده اما توانسته شهرت خوبی را در پایتخت بدست بیاورد، به عبارتی یعنی اینکه خودش را با سلیقه عمومی خوب وفق داده است. ناگفته نماند که کیفیت غذاهای رستوران گشت بالاست و منوی آن پر از غذاهای جدید می باشد.

پخت غذا در این رستوران کمی متفاوت است و بعضی از غذاها کبابی هستند و برخی دیگر هم نیز ظرف های چدنی درست می شوند.

جالب است که در این رستوران ها می توانید هم غذاهای ساندوچی انتخاب کنید و هم غذاهای سنتی به همراه برنج!

آدرس: جردن، بین گلشهر و ناهید شرقی، کوچه گلفام، مجتمع تجاری امیر

رستوران مرشد

رستوران مرشد در تجریش یکی دیگر از معروف ترین رستورانهای تهران است که کباب های محشری دارد و اگر یکبار به آن بروید مشتری پای ثابت آن خواهید شد. اگر رستوران هایی با فضای سنتی و غذاهای باکیفیت و حسابی را دوست دارید مرشد می تواند بهترین انتخاب شما باشد.

نسبت قیمت های این رستوران با توجه به کیفیتی که ارائه می دهد متوسط است.

برخورد پرنسل رستوران مرشد تجریش با مشتری ها خیلی مودبانه و دوستانه است.

آدرس: نیاوران، بعد از جماران، نبش کوچه دلشاد، پلاک ۲

رستوران لوکس طلایی

یکی از رستوران های بزرگ و قدیمی تهران که در خیابان ولیعصر واقع است در لیست معروف ترین رستورانهای تهران قرار می گیرد و نام آن لوکس طلایی است. قطعا اکثر تهران های نام این رستوران به گوششان خورده و یا غذایی در این رستوران میل کرده اند.

این رستوران هنوز هم از دیدگاه بعضی مردم به عنوان نماد رستوران لوکس و گران قیمت قلمداد می شود در صورتی که در واقعیت اینطور نیست و نسبت هزینه ها در آن متوسط است.

آدرس: خیابان ولی عصر، بالاتر از خیابان فیاضی (فرشته)

رستوران نارنجستان

رستوران بین المللی نارنجستان هم یکی دیگر از معروف ترین رستورانهای تهران است که ما پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید هزینه زیادی برای غذا خودتان بکنید و قرار مهمی دارید به این رستوران در سعادت آباد بروید. رستوران بین المللی نارنجستان جز رستوران های ممتاز تهران است و با دارا بودن پرسنل تحصیل کرده، مجرب و آشنا به زبان های زنده دنیا مشتری های خود از تمامی کشورها ساپورت می کند.

نکته مهم در رابطه با رستوران نارنجستان این است که علاوه بر غذاهای متنوع ایرانی،منو کامل فرنگی هم در اختیارتان قرار می گیرد.

آدرس: تهران، سعادت آباد، بین میدان سرو و کاج، میدان شهرداری

 • رستوران گیلانه

آدرس: بلوار نلسون ماندلا (جردن) ، بلوار صبا

 • رستوران شاندیز

آدرس: بلوار آفریقا(جردن)، بلوار صبا

آدرس: دارای چندین شعبه در تهران از جمله روبه روی پارک ساعی

 • رستوران البرز

آدرس: سهروردی شمالی، بالاتر از چهارراه شهید بهشتی، نبش کوچه نیکوقدم

 • رستوران شرف الاسلامی

آدرس: بازار تهران

البته که رستوران های معروف و خوب دیگری هم در شهر بزرگ تهران وجود دارد، در صورتی که به غیر از رستوران های ذکر شده در متن جای دیگری را می شناسید با ما و همراهان الی گشت در میان بگذارید.

نوشته شکم گردها بخوانند؛ معروف ترین رستوران های تهران اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

معرفی باغ موزه های تهران

تهران پایتخت پر هیاهوی ایران شهری است پر از هیجان و جاذبه های دیدنی که هر کدام جذابیت های خاص خودشان را دارند. اما اینبار در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره باغ موزه های تهران صحبت کنیم، باغ هایی که تنفس را برای شهروندان تهرانی راحت تر می کنند و با رنگ و بویی که در خود دارند روح بازدیدکنندگان خود را تصفیه می کنند. باغ موزه های تهران گزینه ای عالی برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی هستند و جایگزینی عالی برای رفتن به سمت کافه های تاریک با سقف های کوتاه هستند که این روزها اولین انتخاب افراد جوان برای دیدار با دوستانشان می باشند. در ادامه همراه با ما باشید شاید یکی از این باغ های امروز مسیر گردشگری شما باشد. 🙂

باغ ایرانی

مطالب مرتبط:
بهترین املت تهران را کجا بخوریم؟ + آدرس
روستای وردیج، سکونتگاه ارواح سنگی در تهران
آشنایی با بهترین مسیرهای کوهنوردی در تهران

یکی از محبوب ترین باغ موزه های تهران باغ ایرانی است که در خیابان شیخ بهایی شمالی قرار دارد. این باغ همانطور که از نامش پیداست براساس الگوی باغ های ایران طراحی و ساخته شده است. الگوی باغ های ایرانی به اندازه ای در دنیای طراحی و معماری باغ ها دارای ظرفیت های زیباشناسی ارزنده ای می باشد که به این نام همه آن را می شناستند. زمانی که وارد این باغ می شوید ساختمانی را در آن مشاهده خواهید که آن در واقع رستوران و کافی شاپ این مجموعه است که نمونه ای از بناهای قدیم تهران است. این باغ، حفاظ دارد و از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ شب، پذیرای بازدید علاقه مندان است و بازدید از آن برخلاف دیگر بوستان های تهران، شبانه روزی نیست.

نکته قابل توجهی که در خصوص باغ ایرانی می تواند این است که این مکان کاملا بهینه سازی شده و برای افرادی که دارای ناتوانی های جسمی و حرکتی هستند هیچ گونه محدودیتی برای تردد وجود ندارد. باغ ۳ ورودی دارد که هر ورودی نگهبان دارد. حوض های متعدد، سبک هندسی قرارگیری درختان و همچنین حوض وسیع و فواره، عمارت یا کوشک در وسط باغ و رعایت تقارن ها در طراحی، زیباترین باغ تهران را به مقصدی خاص برای گردشگران طبیعت پایتخت تبدیل کرده است.

ساعت بازدید: ۷ صبح تا ۱۲ شب

نشانی: خیابان شیخ بهایی شمالی، ۲۰ متری پیروزان، کوچه شهید صابری

باغ نگارستان

یکی از جذاب ترین باغ موزه های ایرانی، باغ نگارستان در میدان بهارستان است. این باغ موزه علاوه بر جذابیت های طبیعی که در خود دارد موزه از آثار کمال الملک را هم در خود جای داده است که می توانید در کنار راه رفتن در زیر سایه درختان سری هم به این موزه بزنید و از آثار هنری آن دیدن کنید.

جالب است بدانید که باغ نگارستان به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و از همین رو هم از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ هنر معماری و موقعیت قرار گیری بسیار حائز اهمیت و ارزش می باشد.

در این باغ کافه ای هم با نام طهرون وجود دارد که زیربنایی با الهام از حافظیه شیراز دارد و مکانی عالی برای بدست آوردن آرامش می باشد. البته جذابیت های این باغ به ایتجا ختم نمی شود و بناهای دیگری که در آنها گالری و نمایشگاه های موقت برپا می شود، را می توانید بازددی کنید و از فضای آرامش بخش باغ با معماری یک باغ ایرانی لذت ببرید و برای لحظاتی هم که شده، از شلوغی و هیاهوی شهر دور باشید.

ساعات بازدید: ۹ تا ۱۹ (در ایام ماه مبارک رمضان از صبح تا ۱ شب)

هزینه ورودی باغ: ۲۰۰۰ تومان

هزینه موزه و مجموعه‌ها: ۲۰۰۰ تومان

نشانی: میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع

باغ موزه هنر ایرانی

باغ موزه هنر ایرانی یکی دیگر از باغ موزه های تهران است که در منطقه الهیه قرار دارد و بافت آن کاملا با خانه های قدیمی در آن منطقه هماهنگی دارد.در طراحی و ساخت این باغ از معماری که در باغ فین کاشان وجود دارد الهام گرفته شده است. درختان سر به فلک کشیده، جوی های پر آبی که از هر سو در این باغ روانه هستند در کنار آواز خوش پرندگان سبب می شود که این مکان به یک مکان عالی برای ملاقات های بهاری تبدیل شود. این زیبایی و جذابیت ها با توجه به میزهایی که در میان درختان سرسبز باغ چیده شده دو چندان می شود و لحظات خوش و آرامش بخشی را برایتان فراهم می آورد.

می توانید به ساختمان قدیمی با شیشه های رنگی که اصالت خانه های ایرانی را دارد، هم سری بزنید و از نمایشگاهی که در آن برقرار است دیدن کرده و روحتان را نیز تغذیه کنید. در فضای اطراف کافه انتهای باغ، آخر هفته ها بوفه صبحانه متنوعی چیده می شود که امتحان کردن آن خالی از لطف نیست. آرامش این باغ موزه هر کسی را تحت تاثیر قرار می دهد.

تلفن تماس: ۲۲۶۸۶۰۶۵

ایام بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری از ساعت ۹ صبح تا ۲۱:۳۰

آدرس: میدان تجریش، خیابان مقصودبیک (شهید دربندی)، کوچه دکتر حسابی، شماره ۱۰

باغ موزه مینیاتور

همانطور که می دانید ایران جاذبه های تاریخی و دیدنی بسیاری دارد که گاهی به دلیل ضیق وقت امکان بازدید از تمام آن ها وجود ندارد اما در یکی از باغ موزه های تهران باغی مینیاتوری وجود دارد که تمامی جاذبه های تاریخی ایران را در ابعادی کوچک ساخته است تا بتوانید کل ایران را در یکجا دیدن کنید.

باغ موزه مینیاتور تهران اولین موزه مینیاتوری کشور است که در سال ۱۳۹۲ به همین منظور افتتاح شده و محیطی بسیار دلنشین دارد که متاسفانه به دلیل تبلیغات کم و نامناسب، کمتر شهروندی در پایتخت حتی اسم آن را شنیده است.

مساحت باغ موزه مینیاتوری حدودا ۳ هکتار است که کاملا هندسه باغ های ایرانی را دارد که در دل خود ماکت هایی از ۱۲ اثر تاریخی ایرانی جای داده است که کار دست هنرمندان ایرانی می باشد. با قدم زدن در این باغ موزه ضمن دیدن این ماکت های مینیاتوری می توانید حس و حال باغ های ایرانی را کاملا درک کنید و لذت ببرید.

ساعات کاری: شنبه تا جمعه ، ۸:۰۰ صبح تا ۸:۰۰ شب

هزینه ورود: برای بازدید از باغ موزه مینیاتور تهران ۲۰۰۰ تومان است.

آدرس: خیابان جانبازان غربی، نبش بزرگراه امام علی (ع)

باغ فردوس

باغ فردوس هم یکی دیگر از باغ موزه های تهران است که برای گذراندن اوقات فراغت بسیار گزینه ی خوب و عالی به شمار می رود. البته ابن باغ امروزه به موزه سینما تبدیل شده و بعد از انقلاب تخت اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آمد. اکنون هم عمارت آن چنان به شکل گوش فیلی قدیمی خود باقی مانده است.

تلفن تماس: ۲۲۷۰۵۰۰۵-۹

ساعت بازدید: همه روزه از ۹ صبح تا ۵ عصر / جمعه ها و اعیاد تعطیل ۲ بعد از ظهر تا ۵ عصر

بهای بلیط: اتباع ایرانی ۳۰۰۰ تومان / اتباع خارجی: ۲۰۰۰۰ تومان

آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتر ازچهارراه پارک وی، بعد از سه راهی زعفرانیه

نوشته باغ موزه های تهران؛ بهترین گزینه برای گشت و گذار در پایتخت اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

بهترین املت فروشی های تهران

صبحانه یکی از مهم ترین وعده های غذایی است و یک صبحانه خوشمزه و کامل می تواند نویدبخشِ یک روز پرانرژی باشد. یکی از خوشمزه ترین صبحانه های ایرانی، املت است که همراه با نان سنگک یا بربری تازه  و یک استکان چای تازه دم ترکیبی بی نظیر و لذیذ به وجود می آورد. این روزها که در ایام تعطیلات نوروزی به سر می بریم هیچ چیز بهتر از یک املت مشتی و خوشمزه نمی تواند آغازگر روز باشد. به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفتیم بهترین املت فروشی های تهران را به شما معرفی کنیم که خوشمزه ترین املت ها را به مشتریان ارائه می کنند. پس اگر تهران هستید و دوست دارید فردا صبح که بیدار شدید یک املت مشتی و خوشمزه نوش جان کنید در این مطلب همراه الی گشت باشید.

رستوران عمو یحیی

مطالب مرتبط:
معرفی قدیمی ترین و بهترین رستوران های بازار تهران
بهترین روستاهای گردشگری ایران که حتما باید به آن ها سفر کنید!
معرفی بهترین رستوران های جاده چالوس

یکی از بهترین املت فروشی های تهران رستوران عمو یحیی است که در محله خوش و آب و هوای دربند قرار گرفته است. صبح ها به ویژه ها صبح های جمعه و روزهای تعطیل شکم گردان زیادی برای خوردن املت های مشتی و خوشمزه عمو یحیی به این رستوران می آیند. عمو یحیی رستورانی نسبتا قدیمی است اما در چند سال اخیر به لطف شبکه های مجازی و به ویژه اینستاگرام شهرت بیشتری پیدا کرده و به همین دلیل شلوغ تر شده است. رستوران عموم یحیی مغازه ای کوچک و ساده با یک گاز معمولی است که املت ها روی آن درست می شود. اگر عاشق املت هایی هستید که در ماهیتابه های یک نفره روحی (روی) درست می شود پس به رستوران عمو یحیی بیایید. البته باید بدانید که قرار است به یک املتی مشتی بروید و اگر زیادی روی مسائل بهداشتی و تمیز بودن میز و صندلی و … حساس هستید بهتر است در جای دیگری صبحانه بخورید.

 • آدرس: تجریش، خیابان شهید دربندی، چهارراه حسابی، املت فروشی عمو یحیی

رستوران عمو سهراب

ظاهرا عموها بهترین املت ها را درست می کنند! مورد بعدی که به شما معرفی می کنیم رستوران عمو سهراب است که اگرچه نسبتا تازه تاسیس محسوب می شود، اما در همین مدت کم توانسته شهرت و محبوبیت زیادی کسب کند. این رستوران که در بلوار مشهورِ اندرزگو قرار گرفته یکی از بهترین املت فروشی های تهران است و اگرچه علاوه بر املت، غذاهایی مثل کباب و دیزی و خورش هم سرو می کند، اما بیش از همه به خاطر املت های خوشمزه و سوسیس تخم مرغش معروف شده است. دکوراسیون و محیط داخلی این رستوران هم ترکیبی دلنشین از سبک معماری سنتی و مدرن است.

 • آدرس: بلوار اندرزگو، خیابان اشکستان پور، خیابان خامی، رستوران عمو سهراب

رستوران عمو هوشنگ

یکی دیگر از بهترین املت فروشی های تهران باز هم در شمال تهران و نیاوران قرار گرفته است. رستوران عمو هوشنگ یکی از قدیمی ترین و مشتی ترین املتی های شهر به حساب می آید که علاوه بر املت، قلیان و  غذاهای دیگر را هم به مشتریان ارائه می کند. اگر دلتان یک املت کر و کثیف و خوشمزه می خواهد می توانید به رستوران عمو هوشنگ بیایید. با این حال، رستوران عمو هوشنگ علیرغم کیفیت خوب املت هایش یک ایراد اساسی دارد و آن هم این است که صبح ها این رستوران کاملا مردانه است و خانم ها تنها بعدازظهرها اجازه دارند به این رستوران بیایند! خودِ عمو هوشنگ هم اخلاق خاصی دارد که ممکن است خیلی ها خوششان نیاید.

 • آدرس: خیابان نیاوران به سمت شرق، پس از سه راهی منظریه، رستوران عمو هوشنگ

قهوه خانه آذربایجان

خب، دیگر وقت آن است که از شمال شهر به سمت مناطق مرکزی و جنوبی تهران برویم تا چند مورد از بهترین املت فروشی های تهران را به شما معرفی کنیم. درست است که امروزه در تمام نقاط تهران املت فروشی وجود دارد، اما حقیقتا که بهترین املت های مشتی و خوشمزه را باید در مرکز و جنوب تهران بخورید. قهوه آذربایجان قهوه خانه ای قدیمی در خیابان انقلاب است که به دلیل مرکزیت و نزدیکی به دانشگاه ها و مراکز خرید کتاب و … پاتوق بسیاری از جوانان و املت خورهای حرفه ای شده است. در این قهوه خانه دیزی و قلیلن هم سرو می شود، اما عمده شهرت و محبوبیت آن به خاطر املت های خوشمزه و لذیذش است. اینجا یک قهوه خانه مشتی و سنتی است، به همین دلیل خبری از وسواس و تمیزی بیش از حد و به اصطلاح سوسول بازی نیست! اگر دلتان یک املت خوشمزه و چرب و چیلی در ظرف روحی می خواهد و در مرکز شهر هستید در انتخاب این قهوه خانه شک نکنید.

 • آدرس: خیابان انقلاب، خیابان وصال شیرازی، ابتدای خیابان بزرگمهر، قهوه خانه آذربایجان

سرای صبحانه ولیعصر

یکی دیگر از بهترین املت فروشی های تهران در مرکز شهر و مابین خیابان های مطهری و بهشتی قرار گرفته و به خاطر املت های خوشمزه اش شهرت و محبوبیت زیادی پیدا کرده است. موقعیت عالی این رستوران و نزدیک بودن به مراکز کار و ادارات باعث شده تا خیلی ها اول صبح برای صرف یک صبحانه خوشمزه و دلچسب به اینجا بیایند. البته در سرای صبحانه ولیعصر فقط املت سرو نمی شود و دیزی های خوشمزه ای هم دارد. اما بیش از هرچیز به خاطر املت های مشتی و خوشمزه اش معروف شده است. هرچند پیشنهاد می کنیم حتما املت های این رستوران را امتحان کنید، اما سوسیس تخم مرغ آن هم بسیار خوشمزه است و می تواند گزینه جایگزین خوبی باشد.

 • آدرس: خیابان ولیعصر، حدفاصل خیابان های مطهری و بهشتی، نبش کوچه دل آویز، سرای صبحانه ولیعصر

املت فروشی گلها ۲

خب از مرکز شهر دور می شویم و کمی به سمت جنوب می رویم تا یکی دیگر از بهترین املت فروشی های تهران را به شما معرفی کنیم. املت فروشی گلها ۲ در نزدیکی میدان توپخانه و ابتدای خیابان سرهنگ سخایی قرار گرفته است و با همان شکل و شمایل قدیمی و میز و صندلی های قدیمی همچنان به فعالیت ادامه می دهد. قیمت املت در این رستوران به نسبت سایر املت فروشی ها ارزان است و همین موضوع در کنار طعم خوشمزه و لذیذ املت هایش، باعث محبوبیت بیشتر آن هم شده است. این رستوران علاوه بر طبقه همکف، یک نیم طبقه بالا و یک نیم طبقه پایین هم دارد که در نهایت به آشپزخانه منتهی می شود. اگر دوست دارید صبح روز جمعه یا تعطیل یک صبحانه خوشمزه را در محله قدیم تهران نوش جان کنید به املت خوری گلها ۲ بیایید.

 • آدرس: خیابان فردوسی، خیابان سرهنگ سخایی، املت خوری گلها ۲

املت فروشی آقا بهروز

آخرین مورد از بهترین املت فروشی های تهران که به شما معرفی می کنیم مغازه ای بسیار دنج و صمیمی است که توسط فردی خوش اخلاق و خوش مشرب به نام آقا بهروز مدیریت می شود. این مغازه در کوچه پس کوچه های بازار و حد فاصل ناصرخسرو و پامنار قرار گرفته و پیدا کردن آن برای افرادی که به منطقه آشنا نیستند کمی دشوار است. با این حال، این املت فروشی بین اهالی و کسبه بازار و مردم ساکن در منطقه بسیار محبوب و مشهور است. جالب است بدانید که آقا بهروز کارش را از چای فروشی شروع کرده و به مرور توانسته مغازه ای برای فروش املت خریداری کند. اگر حوالی بازار هستید می توانید با کمی پرس و جو از کسبه این املت فروشی خوشمزه و مشهور را پیدا کنید.

 • آدرس: بین ناصرخسرو و پامنار، بعد از پله شیرازی، داخل سرای عزیزی، املت فروشی آقا بهروز

نوشته بهترین املت تهران را کجا بخوریم؟ + آدرس اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

استفاده از مطالب مجله گردشگری و توریستی الی گشت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت به الی گشت تعلق دارد.

نوشته برنامه سفر ارزان به تهران در تعطیلات نوروز کلید خورد اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

کاخ ورسای ایران از ثبت ملی خارج نمی‌شود

این روزها خبرهایی مبنی بر خارج شدن از ثبت ملی کاخ ورسای یکی از کاخ های ارزشمند و قدیمی شهر تهران در خبرگزاری های رسمی مطرح شده است. بنابرگزارش موجود گویا قرار است برخی از خانه های تاریخی تهران تغییر کاربری بدهند و کاخ ورسای یا همان کاخ ثابت پاسال در بین این خانه ها می باشد. با توجه به این که کاخ ورسای به عنوان یک اثر تاریخی پایتخت در فهرست آثار ملی قرار دارد این خبر کمی می تواند تلخ باشد. جالب است بدانید که ارزش این خانه قبل از انقلاب بیش از ۱۵ میلیون دلار برآورد شده بود و به گفته برخی از کارگران آن ساخت این عمارت ۱۲ سال به طول انجامیده است. ما در ادامه این مطلب از مجله گردشگری الی گشت گزارشی در خصوص اینکه آیا کاخ ورسای از ثبت ملی خارج می شود یا خیر؟ تهیه کرده ایم که می توانید برای اطلاع ما را در ادامه همراه کنید.

مطالب مرتبط:
کشف ردپای انسان های نئاندرتال در قزوین
آیا شایعه کشف مومیایی کوروش کبیر واقعیت دارد؟
مسجد جامع هزار ساله دزفول کج شده است

با توجه به آنچه که در بالا هم گفته شد، خبرهایی این روزها در خبرگزاری های رسمی کشور منتشر شده مبنی بر تغییر کاربری تعدادی از خانه های تاریخی شهر تهران که نام کاخ ورسای هم در بین آن ها می درخشد. موضوع مهمی که در این بین وجود دارد قرار داشتن کاخ ورسای در فهرست آثار ملی است که این تغییر کاربری می تواند ثبب خارج شدن آن از این فهرست ارزشمند منجر شود.

خوشبختانه در مصاحبه ای که معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی مونسان با خبرنگاران داشته با تاکید بر اینکه کاخ ثابت پاسال یا وسای از فهرست میراث ملی خارج نمی‌شود وی همچنین صراحتا گفت: قرار نیست این کاخ از ثبت ملی خارج شود.

کاخ ورسای یا کاخ ثابت در بزرگراه آفریقا قرار دارد و با مساحت تقریبا برابر با ۱۲ هزار مترمربع یکی از کاخ های بزرگ شهر تهران است که از سال ۱۳۴۰ تا در این منطقه واقع شده است. عمارت ثابت پاسال را به اسم‌های قصر سنگی و کاخ ورسای نیز می‌شناسند چراکه معماری آن از روی الگوی معماری قصر پتی تریانو در ورسای ساخته شده است. از زیر کاخ یک جریان آب همانند چیزی که در معماری سنتی ایرانی می‌بینیم، عبور می‌کرد و یک استخر بزرگ و جوی آبی پلکانی دور تا دور آن و همچنین آلاچیقی در حیاط این عمارت قرار گرفته است.

بنابر برآورهایی که در مورد ارزش کاخ ورسای در تهران شده بود تا پیش از انقلاب برابر با ۱۵ میلیون دلار بوده که در حال حاضر ارزش آن قطعا عددی با صفرهای سرسام آور می باشد. به گفته برخی از کارگران آن ساخت این عمارت ۱۲ سال به طول انجامیده است و در زمان خود به عنوان بزرگترین و گران ‌ترین خانه دوران شناخته شده است، اما صاحب آن ایرج ثابت پاسال تنها دو سال در خانه اقامت داشت و بعد از انقلاب به آمریکا مهاجرت کرد.

این کاخ ارزشمند در سال ۱۳۹۶ از طرف معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استاندار تهران ابلاغ شد. بنابر این ابلاغیه کاخ ورسای یا کاخ ثابت پاسال تحت حفاظت و نظارت این سازمان قرار گرفت و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

کمی درباره کاخ ورسای یا کاخ ثابت پاسال

کاخ ورسای قبل از انقلاب در ایران ساخته شد و متعلق به یکی از سرمایه داران ایرانی به نام ایرج ثابت بوده و به همین دلیل است که دیگر نام کاخ وسای کاخ ثابت پاسال است.

معماری کاخ ثابت پاسال از روی الگوی معماری قصر پتی تریانو در ورسای برگرفته شده و نکته ی جالبی که در مورد معماری آن وجود دارد این است که از زیر کاخ یک جریان آب مانند چیزی که در معماری سنتی ایرانی می بینیم عبور می کرده و یک استخر بزرگ و جوی آبی پلکانی دور تا دور آن و همچنین آلاچیقی در حیاط این عمارت قرار گرفته است.

در گوشه ای از حیاط بزرگی که در این کاخ وجود دارد یک صحن تئاتر وجود دارد و در گوشه دیگر آن یک پارکینگ بزرگ جهت پارک ماشین افراد منزل و مهمانان وجود دارد. گویا قرار بوده سالن بیلیاردی هم در پشت ساختمان این کاخ شود که متاسفانه امروز گودبرداری هایی در این قسمت به منظور تخریب ساختمان صورت گرفته که امیدواریم تخریبی در این کاخ به وجود نیاید. در سمت چپ و راست دو ردیف کنار هم درختان کاج و سرو وجود داشته که اثری از آن ها نیز دیده نمی شود. باغ کاخ در حال حاضر به شهرک میثاق تبدیل شده و در آن خانه سازی انجام شده است .

نوشته آیا کاخ ورسای ایران از فهرست آثار ملی خارج می شود؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.