موزه ملی دهل نو، بزرگ ترین مجموعه تاریخی هند

با یکی از بزرگ ترین مجموعه های تاریخی هند آشنا شوید؛ موزه ی ملی در دهلی نو! این مجموعه نزدیک به ۷۰ سال پیش در دهلی افتتاح شد و از آن زمان تا به الان یکی از مهم ترین مجموعه های تاریخی در هند است. موزه ملی دهلی نو آثار بسیاری را در خود نگهداری کرده و به نمایش گذاشته است.

ما امروز می خواهیم همه چیز را درباره ی تاریخچه ی این موزه، بخش های مختلف آن، شرایط بازدید از آن و اطلاعات دیگر درباره ی آن را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

بازدید از موزه های بزرگ و مهم یکی از جاذبه گردی هایی است که هر مسافر مقصد تفریحی باید آن را انجام بدهد. موزه ملی دهلی نو دقیقا یکی از جاهایی است که در سفر به دهلی باید از آن دیدن کنید. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، این مجموعه ی بزرگ هندی را مورد بررسی قرار دهیم.

موزه ملی دهلی نو، یکی از بزرگ ترین موزه های هند

همه چیز درباره ی موزه ی بزرگ ملی در دهلی

این موزه در سال ۱۹۴۹ توسط دولت هند تاسیس شد و از ابتدا به قصد این که یکی از بزرگ ترین و کامل ترین مجموعه های تاریخی هند باشد، ساخته شد. با این که در حال حاضر مسئولیت این موزه بر عهده ی سازمان وزارت فرهنگ و گردشگری کشور هند است اما، بودجه ی آن مستقیما توسط دولت این کشور تامین می شود.

ایده ی ساخت و تاسیس این موزه زمانی به وجود آمد که در زمستان سال ۱۹۴۸_۱۹۴۷ در لندن یک نمایشگاه هنری با محوریت نمایش آثاری هنری و باستانی از هند برگزار شد. بعد از آن بود که نیاز به وجود همچین موزه ای در هند احساس شد و در نتیجه ی آن موزه داران حاضر در نمایشگاه تصمیم بر این گرفتند که نمایشگاهی را به وجود بیاورند که آثار کشور خود را در آن گرد هم آورده و به نمایش بگذارند. راستی در مطلب معرفی کامل جاذبه های دهلی + آدرس می توانید با دیگر جاذبه های دیدنی دهلی آشنا شوید.

گالری دوره ی 1900 موزه ملی هند

 

سال بعد یک نمایشگاه به نام Rashtrapati Bhawan در شهر دهلی با سیاست نمایش آثار تاریخی هند برپا شد که طبق پیش بینی مجموعه داران، با موفقیت چشمگیری روبرو شد. بعد از این نمایشگاه، آن ها تصمیم گرفتند که این بار تمرکزشان را بر روی تاسیس یک موزه بگذارند. در همان سال بود که با حضور فرمانداری کل کشور هند، موزه ملی دهلی نو در همان مکان نمایشگاه راشتراپاتی بهاوان افتتاح شود و تا زمانی که مکانی مناسب برای برپایی ساختمان موزه ی جدید پیدا نکردند، این مجموعه در همین مکان باقی بماند.

پس از مذاکرات فراوان، شخصیت سیاسی معروف هندی ها؛ مهماتما گاندی در محل فعلی موزه به عنوان یک حرکت نمادین اولین سنگ برای ساخت و ایجاد این بنا را می گذارد و موزه ی اصلی در تاریخ ۱۸ دسامبر سال ۱۹۶۰ میلادی تاسیس می شود.

تندیسی از اساطیر هندی در موزه

سال ۱۹۸۹ میلادی بود که در این موزه یک بخش جدید به عنوان مجموعه ی موزه شناسی افتتاح شد. دستورالعمل مسئولین موزه برای این قسمت از مجموعه این بود که کار آن بیشتر آموزشی باشد. مجموعه ی موزه شناسی با توجه به همین منوالی که داشت، ۶ سال بعد از به وجود آمدنش تبدیل به یک دانشگاه شد و در حال حاضر هم در رشته های موزه شناسی و حفاظت و ترمیم آثار تاریخی در مقاطع کارشناسی و دکترا دانشجو می پذیرد.

این موزه نه تنها از نظر ابعاد بزرگ است بلکه از لحاظ تعداد آثاری که در آن وجود دارد هم به خاطر دارا بودن ۲۰۰ هزار اثر است و از این لحاظ مجموعه ی وسیعی محسوب می شود. برخی از آثاری که در این موزه قرار گرفته اند، ۵ هزار سال از عمر آن ها می گذارد.

نمایی از ساختمان موزه ی دهلی نو

 

یکی از ویژگی های این موزه دارد این است که دسته بندی بسیار خوبی برای نمایش آثار هنری در دوره های مختلف دارد و به همین علت می توان تنها در یک بازدید چند ساعته، تقریبا موزه را کامل گشت. بخش های مختلف این موزه از دوره ی ماقبل تاریخ شروع شده و تا دوره ی تاریخ مدرن و بخش بررسی فرهنگ هند ادامه دارد. در مطلب در سفر به دهلی از چه موزه هایی دیدن کنیم؟ می توانید با موزه های دهلی بیشتر آشنا شوید.

بیشترین آثاری که در این موزه به نمایش گذاشته شده اند عبارتند از:

 • نقاشی های تاریخی
 • مجسمه
 • کوزه
 • وسایل بازی سفالی
 • ظروف برنزی و نقره ای
 • خمره
 • تابلوهایی از جنس ابریشم
 • نقاب های سنتی هندی
 • مُهر
 • جواهرات
 • شمشیر
 • نسخه‌ های خطی قدیمی

و بسیاری از آثار تاریخی دیگری مخصوصا از مسیر جاده ی ابریشم می باشد.

سالن مجسمه های موزه

راهنمای ساختمان های مختلف موزه ی ملی دهلی نو

این موزه ی بسیار بزرگ در یک ساختمان اختصاصی ۲ طبقه به وجود آمده است. طرح معماری این ساختمان به صورت دایره ای است و در اطراف آن محوطه ای اختصاصی به وجود آمده است. بخش های مختلفی که در این موزه وجود دارد عبارتند از:

 • بخش سکه شناسی
 • دوران پیش از تاریخ
 • نقاشی
 • آثار باستانی مرتبط به آسیای مرکزی
 • مردم شناسی
 • هنر پیش کلمبیایی
 • هنرهای تزئینی
 • حفاظت
 • روابط عمومی
 • دانشگاه
 • جواهرات قیمتی
 • اسلحه و زره

در موزه ملی دهلی نو ۲۹ بخش مختلف وجود دارد که در آن ها آثار تاریخی و حتی هنری را به تفکیک نمایش داده اند. در ادامه مهم ترین گالری ها و قسمت های این موزه را به شما معرفی می کنیم.

ورودی موزه ملی دهلی نو

گالری آرمز اند آرمور، مجموعه ای از لوازم جنگی

در این بخش از موزه می توانید انواع سلاح های هندی را از عصر حجر تا دوره ای که در آن قرار داریم، ملاحظه کنید. در گالری آرمز اند آرمور (Arms and Armour Gallery) انواع مختلفی از سلاح های تیز و برنده، وسایل پرتابی، انواع آتش زنه ها، لوازم کمکی جنگی، زره های مختلف انسانی و حیوانی و حتی اسلحه های تشریفاتی را ببینید.

گالری مینیاتور موزه ملی هند

گالری هاراپان، مجموعه ای از آثار به جای مانده از این دوره

مردم تمدن هاراپان در هند دوره ای را به وجود آوردند که به آن، ساراسوتی می گویند. در این گالری وسایلی مربوط به دوره ای از زندگی این قوم است که خود را با زندگی به شیوه ی پیچیده تر منطبق داده بودند. یکی از وسیله های معروفی که در این مجموعه به نمایش گذاشته شده شمایل دختری را نمایش می دهد که از برنز ساخته شده است. این مجسمه از روستایی به نام Rakhigarhi کشف شده است. از دیگر آثار نمایش داده شده در این گالری می توانیم به سنگی از جنس صابون و یا عاج فیلی مربوط به این دوره اشاره کنیم.

یکی از کتیبه های تاریخی موزه

نمایشی از آثار قرون وسطی در گالری ارلی مدیوال

این گالری را که معمولا به نام Early Medieval Artefacts می شناسند، نمایشگاهی از آثار تاریخی باقی مانده از قرن ۷ تا ۱۰ میلادی است. عمده ی آثاری که در این موزه به نمایش گذاشته شده از دوره ی پس از سقوط امپراتوری گوپتا و خاندان های بعد از آن مثل پالاس، پراتی هارس، واردهانس، چالوکیاس و چلاس را شامل می شود. این بخش از موزه ملی دهلی نو یکی از بهترین جاهایی است که دانشجویان تاریخ می توانند بر روی آن مطالعه کنن زیرا کیفیت موراد نمایش داده شده نشان دهنده ی اتفاقات مختلف تاریخی در دوره ی قرون وسطی هند است.

یکی از گالری های موزه ی ملی دهلی نو

پیشرفت مجسمه سازی هندی را در گالری هنری موریا ببینید

گالری موریا با نام کامل Maurya, Shunga and Satvahana Arts Gallery بخشی از این موزه است که در آن آثاری مرتبط با ۴ تا ۱ قرن قبل از میلاد مسیح به نمایش در آمده است. بیشتر آثار به نمایش درآمده در این گالری مرتبط با ۳ سلسله ی شاخص در این قرون است که به اراضی هند حکمرانی می کرده اند. بیشتر آثار نمایش داده شده در این دوران حاوی شمایلی از حیوانات و مخصوصا شیر هستند که این نشان از نفوذ حکومت آشوکا دارد.

برخی از مجسمه هایی که در این قسمت به نمایش درآمده، از افسانه های هندی و بزرگان مذهبی آنان ساخته شده است. البته هر چه پیش بروید متوجه بالا رفتن میزان خلاقیت در ساخت مجسمه ها خواهید شد. دلیل این امر، پیش رفته شدن مردم در زمینه های هنری و فرهنگی با عوض شدن دوره های مختلف تاریخی است.

نمایی از داخل گالری قرون وسطی موزه ملی دهلی نو

۳ مجموعه ی زیبا را در گالری هنرهای تزئینی ببینید

در این بخش از موزه ملی دهلی نو می توانید ارتباط بیشتری با آثار به نمایش درآمده شده برقرار نمایید. عمده ی آثاری که در این قسمت از موزه به نمایش گذاشته شده از ۳ مجموعه ی کوچک تر درست شده. در بخش کاشی و سفال این گالری می توانید کاشی های مختلفی را با رنگ های سفید و آبی ببینید. در قسمت عاج، مجسمه ی شخصیت های مذهبی و در قسمت سنگ جید که رنگی سبز دارد و قیمتی است؛ وسایلی تزئینی و با ارزش را ملاحظه خواهید فرمود.

نمایش اصالت هند در گالری نسخه های خطی

در این بخش از موزه، نسخه هایی از زبان های مختلف و اولیه ی هندی به نمایش گذاشته شده است. این آثار بر روی کاغذهایی از جنس پارچه، برگ نخل خرما، انواع فلزات مختلف و پوست درخت نوشته شده اند. بیشتر آثاری که در این گالری هستند متعلق به قرون ۷ تا ۱۹ میلادی است.

رسم الخط های هندی در گالری خط موزه ی ملی هند

گالری زیبا از نقاشی های مینیاتور

در این گالری به جرات بیشتر از ۱۷ هزار نقاشی مینیاتوری وجود دارد. دوره ی تاریخی این نقاشی ها به زمان دکنی ها، هند در سال های ۱۰۰۰ تا ۱۹۰۰، راجستانی ها، راهاری، مغول ها و مرکز هند باز می گردد. مضمون این نقاشی ها افسانه های هندی و منظومه های آن هاست که به تصویر کشیده شده اند. کلیله و دمنه، پورانا و یا حتی شاهنامه را می توان در بین این مینیاتورها دید. جنس اکثر اجسامی که حاوی این نقاشی ها هستند، از چرم، چوب، برگ نخل و تخته های فشاری می باشد.

گالری افسانه ای آسیای مرکزی

در این بخش از موزه تابلوهای بزرگی از ابریشم، انواع مختلفی از ظورف چرمی و سفالی، نقاشی های بسیار بزرگ دیواری، وسیله های گران قیمتی از جنس نقره و طلا، چرم و بسیاری از آثار دیگر به نمایش گذاشته شده است. بیشتر این وسیله ها در قرن ۲۰ میلادی کشف شده اند. داستان جالبی درباره ی پیدا کردن این آثار وجود دارد که بر اساس آن، برای کشف این وسیله ها بیش از ۱۰۰ شهر باستانی مورد پژوهش قرار گرفته است!

نقاشی هایی از گالری مینیاتور موزه ملی

گالری کلمبین اند وسترن آرتز، هدیه ای از کریستف کلمب!

مجموعه ای که در این موزه به نمایش گذاشته شده، اولین بار توسط کریستف کلمب در طی سفرهای اکتشافیش صورت گرفت. البته این مجموعه در دستان یک زن و شوهر آمریکایی بود که در سال ۱۹۶۶ این مجموعه را به موزه ملی دهلی نو اهدا کردند. وسایلی که در این قسمت به نمایش درآمده اند عبارتند از اشیا به جای مانده از تمدن مایاها، کاستاریکا، غرب آمریکا، السالوادور و اینکاها می باشد.

مجموعه ی سنت، هنر و استمرار؛ جدیدترین بخش موزه ملی دهلی نو

این بخش از موزه را باید به عنوان جوان ترین قسمت این مجموعه ی تاریخی معرفی کنیم زیرا در سال ۲۰۱۴ به آن اضافه شد. اشیائی که در آن به نمایش درآمده اند بیشتر اجتماعی و جغرافیایی هستند و تعدادشان هه در آخرین اعلام موزه در حدود ۲۰۰ اثر معرفی شده است. مجسمه های برنزی، یک تخت روان و نقاشی های بنگالی از جمله ی آثاری هستند که در این بخش به نمایش گذاشته شده اند.

گالری معاصر موزه ملی دهلی نو

مجموعه ای متفاوت در گالری سکه

بر عکس تصور خیلی ها، در این بخش موزه ملی دهلی نو ابتکار به خرج داده و از مجموعه های مختلفی که در دوره های مختلف حکم سکه و پول را داشته اند، استفاده کرده است. این سکه ها غالبا متعلق به قرون ۶ تا قرن حاضر است و به صورتی قرار داده شده اند که روند پیشرفت و شکل گیری صنعت پول و سکه را نشان می دهد.

شرایط بازدید از موزه ملی دهلی نو

 • با خوراکی وارد موزه نشوید.
 • برای عکاسی از آثار موزه حتما از متصدیان و راهنمایان اجازه بگیرید.
 • برای بازدید از این موزه به جز دوشنبه ها می توانید اقدام کنید.
 • زمان بازدید از این موزه از ۱۰ صبح تا ساعت ۱۸ عصر می باشد.

سکه های نمایش داده شده در گالری سکه موزه ملی دهلی نو

سخن آخر!

یکی از بزرگ ترین مراکزی را که در سفر به دهلی باید از آن دیدار کنید را با جزئیات کامل به شما معرفی کردیم. اگر تا به حال به هند و این شهر سفر کرده اید و سابقه ی بازدید از این موزه را دارید، تجربه ی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • آدرس: Barakhamba Road, Tansen Marg, New Delhi, India

راستی! برای این که به بهترین شکل ممکن به سرزمین رنگ ها سفر کنید، با خرید تور دهلی الی گشت می توانید خاطره ای خوب از این سفر برای خودتان رقم بزنید.

نوشته موزه ملی دهل نو، بزرگ ترین مجموعه تاریخی هند اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

پارک ملی قوبستان، جایگاه انسان های نخستین در کشور آذربایجان!

قبوستان پارک سنگ نگاره های کوهستانی آذربایجان است! این محوطه ی تاریخی در جنوب رشته کوه های قفقاز قرار گرفته و در آن سنگ نگاره هایی وجود دارد که قدمتشان به چندین هزار سال پیش می رسد. پارک ملی قبوستان (Qobustan) را به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های بشری نیز می شناسند.

در این مطلب قصد داریم تا برای شما همه چیز را درباره ی این محوطه ی باستانی از تاریخش گرفته تا بررسی پدیده های علمی آن و این که چه وقت و چگونه به آن بروید را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از کارهایی که هر مسافری در مقصد خود باید به آن بپردازد این است که قبل از سفرش، باستانی ترین مکان موجود آن شهر را پیدا کند و در طول سفرش برای آشنا شدن با تاریخ و شگفتی های آن شهر به آن سر بزند. از آن جایی که پارک ملی قبوستان دقیقا همچین مکانی است، با ما در الی گشت همراه باشید تا آن را به شما معرفی نماییم.

محوطه ی پارک ملی قوبستان

پارک ملی قبوستان، جایگاه انسان های نخستین

برای دیدن پارک قبوستان در سفرتان به آذربایجان باید دل از شهر و امکاناتش بکنید و خودتان را برای یک گردش جانانه در طبیعت آماده کنید. قبوستان در جنوب شرقی رشته کوه های قفقاز قرار گرفته و منطقه ای که شما باید از آن گذر کنید کاملا کوهستانی و تپه ای مانند است. شهرت این منطقه به علت سنگ هایی است که بر روی آن ها تقریبا ۴۰ هزار سال پیش، اجداد مردم این منطقه نوشته هایی را حاوی اطلاعات مختلف بر روی آن به جای گذاشته اند.

کشف قبوستان در سال ۱۹۳۰ میلادی توسط یک پروفسور و با مشاهده ی یک سنگ نگاره در این منطقه صورت گرفت. شاید او اولین کسی بود که به صورت علنی اعلام کرد که در دامنه ی شمالی کوه جینگیرداغ در همسایگی دریای خزر و بر روی تپه های یازیلی، سنگ هایی وجود دارد که بر روی آن ها نقاشی هایی به وسیله ی انسان های نخستین صورت گرفته است. بعد از آن زمان بود که کارشناسان آذربایجانی به این منطقه آمدند و با کمک دسته ای از روشنفکران آذربایجانی، ۴۵۰۰ هکتار از اراضی آن اطراف را به منطقه ای تاریخی و فرهنگی در آذربایجان اختصاص دادند.

سنگ نیشته ای در قوبستان

این پارک در فاصله ی ۶۴ کیلومتری باکو از سمت جنوب غربی قرار گرفته و در سال ۱۹۶۶ میلادی برای حفاظت از آثار باستانی باقی مانده در این منطقه شکل گرفت. همچنین در کنار آن؛ کوه های جینگیرداغ، بویوکداش، تپه یازلی و کوچوکداش که در جنوب شرقی این منطقه قرار داشتند هم در لوای این طرح تحت حفاظت دولت آذربایجان درآمدند. در این منطقه ی تاریخی بر حسب آمار موثق، ۶ هزار سنگ نبشته ی باستانی وجود دارد.

البته این سنگ ها تنها جاذبه های پارک قبوستان نیستند بلکه در این منطقه؛ پدیده ی طبیعی گِلفشان، اقامتگاه های انسان های اولیه، غارهای مختلف و حتی مزارهایی هم پیدا شده اند که باعث بالاتر رفتن ارزش تاریخی این ناحیه گشته اند. سال ۲۰۰۷ میلادی بود که سازمان یونسکو این پارک را به عنوان یکی از اولین سکونتگاه های انسانی در لیست جهانی خود ثبت نمود. بر اساس تحقیقاتی که بر روی این سنگ نبشته ها انجام شده، بر روی آن ها فعالیت ها و شکل زندگی بشری در دوره ی باستان به نمایش گذاشته شده است.

سنگ نبشته ای باستانی در قوبستان

بیشترین تحقیقاتی که بر روی آثار تاریخی به جای مانده در قبوستان انجام  شده، در بین سال های ۱۹۹۶ میلادی تا سال ۲۰۰۲ بوده که توسط یک انسان شناس بسیار معروف به نام ثور هایدال انجام گرفته است. عموم اطلاعاتی که بر روی این سنگ نگاره ها ثبت شده اند درباره ی شیوه و شکل شکار، جنگ های پیش آمده، سفر کاروان ها و مراسم و رقص های آیینی مردم تا حتی ۵ هزار سال پیش را به تصویر کشیده شده است.

درباره ی موزه ی قبوستان

در محوطه ی سایت تاریخی قبوستان و به منظور توسعه ی آن، موزه ای به همین نام ساخته شده است که طرح اولیه ی ایجاد آن توسط موسسه ای به نام آذر به دولت آذربایجان داده شد. در نهایت این موزه توسط معماری آذربایجانی به نام قیاسی و با طرح حمایتی میراث فرهنگی آذربایجان ساخته شد. پس از تکمیل مراحل آماده سازی، این موزه در سال ۲۰۱۱ در دسترس عموم مردم قرار گرفت. در موزه ی قبوستان عموما آثاری به نمایش گذاشته می شوند که تاریخ دقیق شکل گیری آنان مشخص شده و متعلق به همین منطقه هستند.

موزه قویستان

گِلفشان های پارک ملی قبوستان چیستند؟

پارک ملی قبوستان عمده ی شهرت خودش را به خاطر وجود این سنگ نوشته ها و البته در کنار آن ها پدیده ای طبیعی به نام گلفشان دارد. گِلفشان (Mud volcano) یک پدیده ی زمین شناسی کاملا طبیعی است که در طی یک کنش و واکنش زیرزمینی، گل و لای را مثل آب چشمه می جوشد و به سطح زمین می رسد. آذربایجان در خط ساحلی دریای خزر دارای ۴۰۰ گلفشان است. از بین جاهایی که این پدیده ی طبیعی را در خود دارند، قبوستان با گلفشان هایی با شعاع پرتاب ۱۵ متری گِل ها، یکی از معروف ترین جاهایی است که گردشگران معمولا برای دیدن این پدیده به آن می روند.

گل هایی که از این حفره ها به بیرون می آیند دارای خواص پزشکی و درمانی زیادی هستند و معمولا هر ۲۰ سال یک بار دارای نیروی انفجاری و برانگیختگی بسیار بیشتری می شوند که در این صورت ارتفاع پرتابشان به ۱۰۰ متر هم می رسد.

گلفشانی در پارک قوبستان آذربایجان

گلفشان ها به صورت علمی تر، یکی از پدیده های زمین شناسی و ژئومورفولوژی هستند که به صورت یک دهانه ی آتشفشانی ظهور می کنند. گلی که از این دهانه خارج می شود سرد است و تنها به صورت پرتابی و بر روی هم تلنبار شده از حفره ها خارج می شود. بخشی از کارشناسان و دانشمندان زمین شناسی معتقد هستند که این پدیده کاملا مرتبط با فعل و انفعالات آتش فشان هاست اما با این حال هستند کسانی که برعکس این روند را برای این پدیده تصور می کنند.

ترکیباتی که داخل یک گلفشان است گاهی از آب و نفت و گاهی هم از مشتقات هیدروکریناتی تشکیل شده است. معمولا جایی که گلفشان ها وجود دارد، چشمه های آب معدنی هم هستند و تایید آن، سردی گل ها و در عین حال بخاری است که در به همراه گل خارج می شود.

گلفشان قوبستان

پوشش طبیعی اطراف پارک ملی قبوستان در آذربایجان چگونه است؟

منطقه ای که پارک قبوستان در آن قرار گرفته، دارای آب و هوایی نیمه گرمسیری و تا حدودی خشک است. با توجه به این خصوصیت بدون در نظر گرفتن این که این پارک در یک محوطه ی کوهپایه ای قرار گرفته اما زمستان های آن متعادل است و تابستان هایش به صورت عمومی گرم و تا حدودی حتی خشک است.

از لحاظ پوشش گیاهی نیز در این منطقه گیاهان کمیابی از نوع وحشی و خودرو وجود دارد. دانشمندان با مطالعه ی این گیاهان به این نتیجه رسیده اند که محوطه ی پارک ملی قبوستان در هزاران سال پیش دارای رطوبت بیشتر و چشمه های آب روان زیادتری بوده است. عمده ی گیاهانی که در حال حاضر در این منطقه وجود دارند، عبارتند از: گلابی وحشی، پیچ امین الدوله، رز وحشی، انجیر وحشی، ارس، انار وحشی و حتی برخی از گیاهان دارویی.

از لحاظ حیات وحش هم در دوره ی فعلی در پارک قبوستان می توان حیواناتی همچون؛ کبوتر، گرگ، روباه، گربه، شغال، خرگوش و خزندگانی همچون مار و مارمولک را دید با این که قبل ترها گونه های حیوانی دیگری مثل؛ آهو، گوزن، گله ی گاوهای وحشی، گزار، گله ی اسب، شیر و ببر هم در قبوستان یافت می شده است.

محوطه ی کوهستانی پارک ملی قوبستان در کشور آذربایجان

چه زمانی برای دیدن پارک ملی قبوستان برویم؟

برای این که از قبوستان دیدن کنید، هر روزی از سال مناسب است اما بهترین زمان بهار و تابستان است. در تمامی روزهای سال می توانید از این محوطه بازدید کنید به جز ۱ روز که آن هم اول ژانویه (اولین روز سال نو میلادی) است.

شرایط بازدید از قبوستان چگونه است؟

 • از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر می توانید برای بازدید به قبوستان بروید.
 • برای بازدید از پارک ملی قبوستان معمولا پیشنهاد خود طبیعت گردان آذربایجانی این است که حتما گروهی به این منطقه بروید.
 • بهتر است که فردی را با خود در این گردش به همراه داشته باشید که به امور طبیعت گردی آشنایی داشته باشد.
 • لباس های مناسب طبیعت گردی را حتما به تن داشته باشید. کفش مناسب کوه، لباس های منعطف و مناسب، کلاه، کرم ضد آفتاب، عینک و نقشه ی آفلاین و یا در صورت دسترسی آنلاین بسیار در این گردش به درد شما خواهند خورد. دوست دارید تا با لوازم مناسب طبیعت گردی آشنا شوید؟ پیشنهاد می کنیم که برای آشنایی کامل و اصولی با وسایلی که باید به همراه داشته باشید، مطلب وسایل ضروری برای طبیعت گردی را حتما مطالعه بفرمایید.

پوشش ژئومورفولوژی قوبستان

 • برای بازدید از قبوستان باید بلیط ورودی خریداری کنید که اتفاقا هزینه ی چندانی هم ندارد. برای افراد بزرگسال ۲ منات آذربایجان (قیمت هر منات مطابق با نرخ مصوب در تاریخ ۳۱/۵/۱۳۹۸ برابر با ۶۸,۵۶۰ ریال می باشد) با احتساب هزینه ی بازدید از موزه ی پارک و برای کودکان هم ۰٫۲ منات دریافت می شود.
 • اگر دارای وسیله ی نقلیه هستید می توانید تا از پارکینگ استفاده کنید که هزینه ی آن نیز ۱ منات می باشد.
 • اگر دوست دارید که علائمی که بر روی سنگ ها نقش بسته اند را متوجه شوید و یا با یک فرد راهنما از پارک قبوستان بازدید کنید پیشنهاد می کنیم که به کنار باجه ی بلیط فروشی و یا در کنار موزه مراجعه کنید و از یک راهنما با پرداخت هزینه ای بخواهید تا شما را همراهی کند.
 • در محوطه ی قبوستان برای رفاه حال بازدیدکنندگان بوفه، سرویس بهداشتی، اقامتگاه و رستوران ساخته اند.

آثاری از انسان های نخستین در قوبستان

چگونه به پارک ملی قبوستان برویم؟

اگر همراه با تور هستید، وسیله ی نقلیه ی شما مستقیم به سمت پارک می رود اما اگر خودتان به سمت این محوطه می خواهید بروید، باید از اتوبوس هایی با شماره ی خط ۱۲۰ و یا ۸۸ استفاده کرده و با آن ها به ایستگاه منطقه ی ۲۰ بروید. در این ایستگاه پیاده شده و بعد سوار اتوبوس شماره ی ۱۹۵ شوید و مستقیم جلوی ورودی پارک ملی قبوستان پیاده شوید. در محوطه ی پارک، تاکسی نیز موجود است که با آن می توانید بین ۵ تا ۷ دقیقه به خودتان را به موزه ی قبوستان برسانید.

بعد از قبوستان برای طبیعت گردی به این مناطق سر بزنید!

گشت و گذار در محوطه ی تاریخی قبوستان در اصل یک نوع طبیعت گردی تاریخی هم محسوب می شود و از این رو ما چند مقصد دیگر را که بعد از قبوستان می توانید به آن ها هم سر بزنید و نزدیک به باکو هم هستند را به شما معرفی می کنیم.

سفری ۱ روزه به پیرگولو

این منطقه در نزدیکی باکو قرار گرفته و مناسب برای کمپینگ های تابستانه است. در این منطقه از دره های شمالی و جنوبی آن، مناطق بکرش شروع می شوند. توجه کنید که بعضی از قسمت های پیرگولو دارای شیب تند می باشد.

منطقه ی پیرگولو آذربایجان

کوه های رنگی را در راه خیزی ببینید

در شمال باکو و در فاصله ی ۱ ساعتی از آن، شهری به نام خیزی وجود دارد که در طول مسیرش کوه هایی به نام کندی کین که به کوه های رنگی شهرت پیدا کرده اند، قرار گرفته است. هر چه به سمت غرب خیزی پیش بروید می توانید تا درختان راش، آبشاری کوچک و مزرعه های زیبایی را در این منطقه  مشاهده کنید. اگر دوست دارید تا با مسیرهای مختلف طبیعت گردی در آذربایجان آشنا شوید پیشنهاد می کنیم که مطلب بهترین مسیرهای طبیعت گردی در کشور آذربایجان را مطالعه بفرمایید.

طبیعت سر سیز آذربایجان

سخن آخر!

همه چیز را درباره ی این که این پارک کجاست و از چه پیشینه ای برخوردار است، برایتان گفتیم. این که که چه وقت بروید و چگونه بروید هم برایتان در این مطلب مشخص کردیم. اگر شما تجربه ی رفتن به پارک ملی قبوستان را دارید برای ما تجربه ی خود را به اشتراک بگذارید.

برای این که به آذربایجان سفر کنید و امور سفرتان را به بهترین نحو ممکن مدیریت نمایید پیشنهاد می کنیم که با خرید تور باکو الی گشت خیال خودتان را از بابت همه چیز در این سفر راحت نمایید.

 

نوشته پارک ملی قوبستان، جایگاه انسان های نخستین در کشور آذربایجان! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

همه چیز درباره ی موزه تاریخ ارمنستان

از ۵ هزار سال پیش تا به الان ارمنستان را یک جا در موزه ی تاریخی ایروان ببینید! موزه تاریخ در ارمنستان (History Museum Of Armenia) مجموعه ای تاریخی است که آثار مرتبط با هر اثر و دوره ی باستانی این کشور و علی الخصوص ایروان قرار داده شده است. البته علاوه بر نمایش آثار تاریخی، کار مرمت و حفظ این آثار هم در این موزه ی بزرگ انجام می پذیرد.

ما امروز در این مطلب می خواهیم تا نگاهی به پیشینه ی این موزه ی تاریخی، بخش های مختلف آن، امکانات این موزه، طبقات مختلف، قوانین خاص موزه و مسیرهای دسترسی به آن را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از بهترین جاذبه گردی هایی که هر مسافری برای آشنا شدن با ویژگی های مقصد خود می تواند انجام دهد، سر زدن به موزه های تاریخی آن است. موزه تاریخ در ارمنستان هر چیزی که شما بخواهید از ارمنستان از گذشته تا اکنون بدانید را در اختیارتان خواهد گذاشت. بنابراین برای آشنایی با این موزه پبشنهاد می کنیم که تا به آخر این مطلب با ما در الی گشت همراه باشید.

ساختمان موزه تاریخ ارمنستان

پیشینه ی موزه تاریخ ملی ارمنستان

پروژه ی ساخت این موزه ی بزرگ در سال ۱۹۱۹ میلادی در شهر ایروان کلید خورد و در سال ۱۹۲۱ هم افتتاح شد. از همان ابتدا در آن آثار تاریخی کمیاب و بی نظیری از تاریخ این کشور به نمایش گذاشته شد. بازدید از این موزه معمولا یکی از کارهایی است که اکثر توریست ها برای آشنا شدن با جایی که به آن سفر کرده اند، انجام می دهند. این موزه تحت نظارت و حمایت مستقیم دولت ارمنستان است و دلیلش هم نمایش آثار تاریخی نفیسی است که در این موزه به نمایش در می آید است. موزه تاریخ در ارمنستان از سال ۱۹۴۸ تا به الان با سیاست فعلیش فعالیت می کند و همیشه در حال تغییر و بهتر شدن است.

یکی از آثار تاریخی موزه تاریخ ارمنستان

بر اساس آماری که موزه تاریخ در ارمنستان داخل وب سایت رسمی خود منتشر کرده، هم اکنون ۴۰۰ هزار اثر تاریخی که همگی مربوط به دوره های مختلف در این کشور است؛ نگهداری می شود. این مجموعه ی تاریخی دارای بخش مختلف است که در آن ها آثار را به صوت تخصصی و تفکیک شده در معرض نمایش عموم قرار می دهند. این بخش ها عبارتند از:

 • قوم شناسی
 • نیوماتیک
 • تاریخ مدرن
 • باستان شناسی
 • مجموعه ی آنلاین

یکی از نقاط قوت این مجموعه این است که از لحاظ تاریخی و علمی مجموعه ای بسیار غنی است. هر سال پژوهش های بسیار زیادی در این موزه در زمینه ی پروژه های جدید باستان شناسی و حتی دوره های آموزشی مختلف برگزار می شود. راستی به جز این موزه می توانید از جاذبه های دیگر ایروان که در مطلب بهترین جاذبه های گردشگری ایروان، ارمنستان به آن ها اشاره کردیم هم دیدن کنید و از این رو خواندنش را به شما توصیه می کنیم.

یکی از کتیبه های تاریخی موزه

مجموعه های موزه ی تاریخی ارمنستان

بخش های مختلف موزه تاریخ در ارمنستان دارای دسته بندی و ترتیب بسیار منظمی است که ما در ادامه آن ها را برای شما شرح خواهیم داد.

مجموعه ی شماره ی ۱، باستان شناسی

اولین مجموعه ی این موزه، مجموعه ی باستان شناسی است که به بخش های پارینه سنگی، مس سنگی، برنز و اوایل سنگ، پادشاهی اورارتویی ها، هلنیستی ها، مجموعه ی قرون وسطا و از بین قرن ۴ تا ۶ میلادی تقسیم می شود. مجموعه ی آثاری که در این قسمت دسته بندی شده اند را در جدول زیر برایتان آورده ایم.

دستبندهای سنگی

زیورآلات سنگی

ظرف های سنگی

تیغه های مختلف در اندازه های متنوع

ظروف سفالی

سنگ های قیمتی

مجسمه

چرخ های چوبی

ارابه های تاریخی

کتیبه های باستانی

جواهراتی از جنس طلا و نقره

ظرف های بزرگ آب خوری

فلزهای گران بهاگلدانارابه

زره

ظرف های شیشه ایسنگ قبر سلاطینزیور آلات سلطنتی

صلیب

کوزه های مجموعه ی باستان شناسی

گشتی در مجموعه ی سکه شناسی

این قسمت از آن رو در این موزه ایجاد شده که با مطالعه ی سکه های مختلف از دوره های گوناگون کارشناسان به این قطعیت رسیده اند که ارمنستان در دوره های مختلف یکی از قوی ترین تجارت های منطقه را داشته است. شمار سکه های این موزه از سال ۱۹۲۱ به بعد بسیار بیشتر شد تا جایی که تا سال ۱۹۲۶، تعداد این سکه ها به ۱۷۰۰ عدد رسید.

سکه هایی که هم اکنون نمایش داده شده اند از دوره های تاریخی هلنیستی ها، ساسانیان، قرون وسطی، بیزانسی ها، سلجوقیان، صلیبیون، عثمانی ها، مغولان و روس ها می باشد. مهم ترین سکه هایی که در این موزه به نمایش درآمده اند از روستای Dvin کشف شده اند. این قسمت از بخش های مدال ها، اسکناس ها و تمبرها تشکیل شده است.

در مجموعه ی قوم نگاری، با مردم ارمنستان آشنا شوید

در این قسمت شما از قرن ۱۷ تا ۲۰ میلادی را در غالب ۶ دسته ی مختلف که شامل آثار تزئینی مختلف است، مشاهده خواهید نمود. در بخش های یک تا شش این مجموعه شما از؛ قالی و قالیچه هایی با نخ طلا، پوشاک زنان و مردان کلیسا، انواع ظروف، لباس های سنتی و ملی، وسایل موسیقی، ابزارهای چوبی جنگی، رومیزی، فرش، شمشیر و تصاویری از اقوام مختلف قرار داده شده است.

عکس های تاریخی در مجموعه ی مستندات

از بین سال های ۱۸۷۸ میلادی تا سال ۲۰۰۰ میلادی نگاتیوهایی وجود دارد که اطلاعات مختلفی را درباره ی اقوام مختلف ارمنی، معماری و شروع عصر مدرن در این کشور را در اختیار ما قرار می دهد. مجموعه ی چهارم موزه تاریخ در ارمنستان حاصل کندوکاوهای گروهی است که در سال ۱۹۳۰ تشکیل شد. می توان در این قسمت نگاتیوهایی هایی از آثار تاریخی در دوره های مختلف مثل قرن ۴ میلادی وجود دارد.

برگزاری تور مجازی موزه در مجموعه ی آنلاین

اگر حتی همین الان می خواهید که تمامی موزه را ببینید و یا فرصت بازدید از همه ی قسمت های آن را ندارید، می توانید به وب سایت رسمی موزه تاریخ در ارمنستان مراجعه کنید و در بخش مجموعه ها و انتخاب مجموعه ی آنلاین از بخش های مختلف موزه بازدید کنید! در این بخش حتی می توانید در بازدید از هر وسیله ای، ویژگی ها و اطلاعات مختلف در باره ی آن را در یک صفحه ی مجزا مطالعه کنید.

ظروف نمایش داده شده در مجموعه ی سوم موزه ارمنستان

راهنمای طبقات مختلف موزه تاریخ در ارمنستان

نمایش آثار مختلف این موزه با یک برنامه ریزی منظم در ۳ طبقه ی مختلف این ساختمان قرار گرفته است. معمولا تور گردش این موزه به ترتیبی که در ادامه و در معرفی بخش های مختلف این موزه برایتان شرح می دهیم، شروع شده و ادامه پیدا می کند.

گردشی در طبقه ی اول موزه تاریخ در ارمنستان

از طبقه ی اول موزه که شروع کنید، اصولا با آثاری مواجه خواهید شد که محوریت آن ها تاریخ و آداب و رسوم ارامنه است. در این طبقه اصولا آثار به نمایش درآمده در غالب نمایشگاه های دائمی و حتی فصلی نمایش داده می شوند. آداب مردم در قرون تاریخی ۳ و میلادی، قرن ۱۹ ارمنستان، نمایشگاه دائمی فرش، لباس های مردم در قرون ۱۷ و ۱۸ و یک مجموعه ی تاریخی و فلسفی در آن به نمایش درآمده است.

یکی از جالب ترین اشیائی که در طبقه ی اول موزه آن را خواهید دید؛ کفشی است که در منطقه ی وایوتس جور پیدا شده و قدمتش به هزاران سال قبل باز می گردد. این کفش از ۱۱ سال پیش تا به الان در این موزه نگهداری شده است.

مجموعه ی باستان شناسی

نمایش ارمنستان از قرن ۷ تا به الان در طبقه ی دوم

در این طبقه می توانید آثار باقی مانده از قرن ۷ به بعد را به تفکیک دوره های تاریخی ملاحظه فرمایید. بازدید در این بخش از روستای دوین در آرارات با نمایش آثار مختلف به دست آمده شروع می شود. سالن های مختلف این طبقه عبارتند از: سالن شهر باستانی آنی، سرزمین کیلیکیه، آثاری مثل؛ لباس، زیورآلات و پارچه های گلدوزی شده، سرامیک های مختلفی از قرن ۹ تا ۱۹ میلادی به نمایش درآمده است.

باستانی ترین آثار این بخش را در می توانید در سالن کیلیکیه مشاهده نمایید. این خطه یکی ار قدیمی ترین سکونتگاه های بشر در دوره ی باستان است. آثار مرتبط به سال های ۱۹۱۵، ۱۹۱۸، شوروی ها در ارمنستان و سال ۱۹۹۱ را نیز در این طبقه مشاهده خواهید کرد.

طبقه ی سوم موزه تاریخ ایروان

اشیا تاریخی تر را در طبقه ی سوم موزه ببینید

در این طبقه می توانید آثاری مرتبط با دوره ی پارینه سنگی ایروان و نقاط مختلف این کشور را ملاحظه کنید. می توانید در این بخش از موزه انواع زیورآلات زنانه و مردانه، وسایل دست ساز انسان ها و مورد استفاده ی آن ها در دوره های مختلف را ببینید.

از جمله سالن های این بخش از موزه می توانیم به بخش های مختلفی مثل:

 • دوره ی پادشاهی اورارتوها که در آن وسایلی مرتبط با ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باقی مانده است.
 • سالن سنگ های باستانی که در آن از میلیون ها سال پیش تا نزدیک به ۴ هزار سال پیش سنگ های مختلف نمایش داده شده است.
 • عصر برنز که در آن وسایلی از جنس قلع و مس به نمایش درآمده است.
 • فروپاشی عصر برنز که در آن اشیائی متعلق به دوره ی ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح نمایش داده شده است.
 • عصر آهن که در آن ابزارآلاتی که انسان های ساکن در این منطقه برای استفاده در جنگ آن ها را ساخته اند.
 • و در آخر، ارمنستان در دوره های مختلف که شامل هزاران سال قبل از تاریخ تا قرن ۱۶ میلادی است.

اشاره نماییم.

بازدید از طبقه ی دوم موزه

امکانات موزه ی تاریخ ارمنستان در ایروان

موزه ی تاریخ در اختیار همه ی بازدیدکنندگان در صورت درخواست و و با دریافت هزینه ای اضافی، راهنمای زبان های ایتالیایی، انگلیسی، ارمنی، فرانسوی و روسی می گذارند. کتابخانه ی آنلاین و همچنین یک کتابخانه در محل موزه، خرید کتاب های مرتبط با موضوع موزه، مجله های آموزشی تاریخی و باستان شناسی و برگزاری برنامه های آموزشی نیز از دیگر خدمات این موزه است. کتابخانه ی این موزه، در حدود ۵۰ هزار کتاب دارد که قدمت بعضی از آن ها به قرن ۱۵ می رسد.

یکی از کتاب های نفیس کتابخانه ی موزه ایروان

قوانین بازدید از موزه ی تاریخ در ارمنستان

 • بازدید کنندگان این مجموعه مجاز به بازدید از همه ی بخش های آن به جر قسمت ترمیم موزه هستند.
 • عکاسی کردن در این موزه تنها با داشتن مجوز از مسئولین موزه ممکن است.
 • به همراه داشتن خوراکی، نوشیدنی، گوشی همراه هوشمند و سیگار ممنوع است.
 • هرگز در این موزه ندوید.
 • در این موزه ورود کیف و ساک های بزرگ ممنوع است.
 • صحبت با صدای بلند ممنوع است و سوال های بی مورد از راهنمایان نپرسید.

ساختمان موزه ارمنستان در شب

شرایط بازدید از موزه تاریخ در ارمنستان

 • این موزه در تمامی روزهای هفته به جز دوشنبه ها، یادبودها و تعطیلات رسمی باز است.
 • ساعت کاری موزه ی تاریخ در روزهای یکشنبه از ۱۱ صبح تا ۵ بعد از ظهر است و در روزها سه شنبه تا شنبه از ۱۱ صبح تا ۶ بعد از ظهر می توانید از آن بازدید نمایید.
 • هزینه ی وردی موزه تاریخ ارمنستان برای توریست ها و افراد عادی ۲ هزار درام (قیمت روز برابر با تاریخ ۳۰/۵/۱۳۹۸ برابر با ۲۵۰ ریال می باشد) است.
 • اگر بخواهید از تور گردش در موزه استفاده کنید باید از ۵۰۰ هزار درام به بالا پرداخت نمایید. پرداختی شما برای تور با زبان های مختلف، متفاوت است. شما می توانید در مطلب همه چیز درباره ی کارت گردشگری ایروان بررسی کنید و ببینید که آیا می توان با استفاده از این کارت، هزینه ی کمتری برای بازدید از این موزه پرداخت کرد یا نه؟

صلیبی از مجموعه ی آثار باستان شناسی

مسیرهای دسترسی به موزه تاریخ در ارمنستان

اگر بخواهید با مترو به موزه تاریخ بروید، از هر ایستگاهی که سوار شوید باید در ایستگاه میدان سرخ پیاده شوید و فاصله ی ۱۸۰ متری خودتان تا موزه را پیاده بروید. اگر هم که به اتوبوس دسترسی دارید، باز هم باید در ایستگاه میدان سرخ پیاده شوید و ۸۶ متر باقی مانده را پیاده بروید.

 • آدرس: ۴ Republic Square, Yerevan, Armenia

ساختمان موزه ارمنستان در روز

سخن آخر!

همه چیز را درباره ی این موزه برای شما گفتیم. از این که چه چیزهایی را خواهید دید گرفته تا این که اصلا چطور به آن بروید را برایتان شرح دادیم. اگر شما تجربه ی بازدید از موزه تاریخ ارمنستان را دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

برای این که به راحتی به ارمنستان سفر کنید، می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی الی گشت و خرید تور ارمنستان، امور سفر خود را به بهترین نحو ممکن و به وسیله ی ما مدیریت کنید.

نوشته همه چیز درباره ی موزه تاریخ ارمنستان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

بهترین جاذبه های اصفهان همراه با توضیحات + آدرس دقیق

استفاده از مطالب مجله گردشگری و توریستی الی گشت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت به الی گشت تعلق دارد.

نوشته بهترین جاذبه های اصفهان همراه با توضیحات + آدرس دقیق اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

جاذبه های گردشگری و تفریحی آنتالیا در یک نگاه

جاذبه های گردشگری آنتالیا

یکی از بهترین و اصلی ترین مراکز گردشگری در کشور ترکیه بدون شک استان آنتالیا و مناطق تابعه ی آن است که اصلا گویی آن را به عنوان یکی از بهترین و بزرگ ترین شه دارنده ی ساحل در قاره ی آسیا و مناطق خاورمیانه می شناسند. البته بدیهی است که سواحل آنتالیا بسیار مشهور هستند و از این رو هم که مناطقی توریست پذیر هستند، دارای امکانات گردشگری بسیار فراوانی نیز می باشند. بهترین خدمات تفریحی و اقامتی در ترکیه را می توان در جاذبه های گردشگری آنتالیا به وضوح دید پس در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، جاذبه های گردشگری آنتالیا را مورد بررسی و معرفی قرار دهیم.

معرفی جاذبه های گردشگری آنتالیا

مطالب مرتبط:
مقایسه دقیق دو شهر آنتالیا و کوش آداسی
شهر کالیچی، معروف ترین جاذبه ی آنتالیا!
آنتالیا و جاذبه های این شهر ساحلی از نگاهی دیگر

ترکیه پر است از جاذبه های گردشگری مختلف که در سراسر این کشور پخش شده اند. از توریستی ترین و معروف ترین شهر موجود در این کشور یعنی استانبول گرفته تا شهرهای ساحلی همچون کوش آداسی و آنتالیا به قدری جاذبه های مختلف و متنوع وجود دارد که نمی توان در زمان سفر به آن ها انتخاب صد در صدی کرد زیرا، هر کدام از مناطق پر جاذبه در این شهر جاذبه ای دارند که حتما نظر و رضایت خاطر شما را در سفر تامین خواهند کرد. ما این بار به سراغ جاذبه های گردشگری آنتالیا رفته ایم تا آن ها را برای شما مورد بررسی کامل قرار دهیم. باورتان می شود که بر اساس آخرین آمار منتشر شده، نزدیک به ۳۰ درصد گردشگران خارجی که به آنتالیا می آیند به آنتالیا سفر می کنند؟ بر اساس گزارش خبرگزاری های رسمی کشور ترکیه جدیدترین آماری که تا به الان منتشر شده است؛ در سال ۲۰۱۸ میلادی و در ۴ ماهه ی نخست این سال، میزان سفر گردشگران و علی الخصوص گردشگران خارجی که به این منطقه سفر می کردند نزدیک به ۴۰ درصد نیز افزایش یافته بوده است.

شهر سیده از جاذبه های گردشگری آنتالیا | Side

اولین جاذبه ای که می خواهیم از بین جاذبه های گردشگری آنتالیا به شما معرفی کنیم، شهر سیده است. این شهر که در کنار ساحل مدیترانه قرار گرفته است خود میزبان بسیاری از جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیار است. یکی از معروف ترین جاذبه هایی که در این شهر قرار گرفته است، تالار آتنا است. شهر سیده در واقع یک منطقه ی بندری به حساب می آید که سابقه ای باستانی و تاریخی دارد. سیده به معنای درخت انار است. در این شهر سواحل ماسه ای فراوان، آثار تاریخی و باستانی، امکانات گردشگری مختلف و مغازه ها و فروشگاه های مختلفی قرار دارد که بازدید از این شهر را بدون شک برای شما جذاب تر می کند. از جمله جاذبه های دیدنی و جالبی که در این شهر وجود دارد می توانیم از: تئاتر سیده، ساحل شرقی، موزه ی سیده، شهر سلوکیا، مجموعه ی استیت آگورا، شهر سلگ، آبشار ماناوگات، غارهای دودنسیک، پارک کوپرولو کانیون و تالار آپولو اشاره نماییم.

آبشارهای ماناوگات | Manavgat Waterfall

یکی از جاذبه های گردشگری آنتالیا بدون شک، آبشارهای ماناوگات است. این آبشار از جنوب کوه های طرس جاری می شود و به دریای مدیترانه می ریزد. از جمله ی عواملی که باعث جذابیت این آبشارها شده است، رستوران های محلی بسیار زیبا و باغ های متعدد چایی است. این آبشار در فاصله ی ۴ کیلومتری ماگناوات قرار گرفته است. اکثرا توریست ها و گردشگرانی که به این منطقه پا می گذارند، حتما با استفاده از کشتی و قایق های مسافرتی در این رودخانه و در حاشیه ی شهر سیده به گشت و گذار می پردازند. درباره ی آبشار ماناوگات باید این نکته را بدانید که این آۀبشار ارتفاع زیادی ندارد اما چشمه کف آلود و همچنان آب این آبشار که پس از سقوط از بالا، صحنه ای جالب را به وجود می آورد.

پارک ملی کاراتپه | National Park Kartepe

یکی از جاذبه های طبیعی و بسیار دیدنی در آنتالیا، پارک ملی کاراتپه به معنای تپه ی سیاه است. اگر بخواهیم در یک کلام این تپه را به خوبی توصیف کنیم باید بگوییم که کاراتپه از جاذبه های گردشگری آنتالیا بیشتر شبیه به یک مجموعه ی تاریخی سرباز است! در این پارک ملی، تخته سنگ های بسیار بزرگ و حکاکی شده ای به خط باستانی وجود دارد که یکی از مهم ترین بازمانده های تمدن قدیمی و اصیل در کشور ترکیه می باشد. بازمانده هایی از محل اقامت یکی از پادشاهان معروف باستانی به نام آسیتاوادا، کتیبه های باستانی از از اقوام فنیقی و هیتی در این پارک ملی یکی از اتفاقات جالبی است که در آن افتاده است. این پارک در زمانی که جنگ های صلیبی هنوز جریان داشت، یکی از مناطقی بوده است که در آن گروه های جنگی با یکدیگر به نبرد می پرداخته اند. اگر به بازدید از این پارک پرداختید بی شک از تندیس ها و مجسمه هایی که دارای شمایل حیواناتی چون گاو و شیر و یا حتی پیکره ی انسانی بازدید نمایید. البته لازم به ذکر است که این مسجمه ها در گذر زمان دچار آسیب هایی شده اند و در حال حاضر تنها قسمت هایی از آن باقی مانده است. در این پارک، قلعه ای به نام تپراک کاله وجود داشته است که حتی ارتش های اروپایی هم از آن استفاده می کرده اند.

تورهای کروز آنتالیا | Antalya Cruises

یکی از بهترین و جالب ترین تفریحاتی که در آنتالیا وجود دارد، تور کشتی های کروز در این شهر است. درباره ی این جاذبه های گردشگری آنتالیا باید این نکته را بدانید که بر خلاف تصور عموم، قیمت تورهای کروز سواری بسیار ارزان است و شامل خدمات و تفریحات بسیار می گردد. این تورها که معمولا بر روی آب های مدیترانه است، دارای برنامه های تفریحی مختلف و فراوانی است. توقف و شنا در دریا، صرف ناهار در عرشه ی کشتی، بازدید از جاذبه های اطراف و بسیاری از فعالیت های تفریحی دیگر در تورهای کروز آنتالیا برای گردشگران است.

پلاژ و سواحل آنتالیا | Beaches in Antalya

آنتالیا در دنیا بیشتر به خاطر سواحلش معروف شده است. در آنتالیا بیشترین مساحت در گستره ی این استان مربوط به سواحلش است. درباره ی دریا و سواحل آنتالیا باید این نکته را بدانید که به علت شیب تند کوه های مشرف به این سواحل در دریایی مدیترانه در بخش غربی ساحل مدیترانه قرار گرفته است، عمق دریا در این قسمت ها بیشتر است. همچنین در ساحل های آنتالیا همچون تکیراوا، قاش، کوملوجا، فینیکه و دمره امکانات گردشگری بسیار خوبی مخصوصا در پلاژهای آن قرار دارد که پذیرای گردشگران بسیاری می باشد. البته یکی از بهترین پلاژهایی که در سواحل آنتالیا می توانید پیدا کنید از بخش های شرقی آنتالیا است که از یک جلگه در میان کوه و همچنین دریا به وجود آمده است. در واقع در نزدیکی قاضی پاشا این پلاژها که بلک، لارا، کنوو و کارپوکالدیزان نام دارند آغاز می شوند. برخی از این سواحل را در ادامه برای شما به اختصار معرفی خواهیم کرد.

 • ساحل کنییالتی | Konyaaltı

یکی از معروف ترین سواحل موجود در آنتالیا که امروزه در زمره ی جاذبه های گردشگری آنتالیا قرار گرفته است، ساحل کنییالتی است که در بین کوه های بیدگلرالی و صخره ها قرار گرفته است. زیبایی این ساحل به این خاطر است که در آن کوه های بسیار بلند و سر سبز در آن سوی ساحل قرار گرفته است. در واقع راه شنی این ساحل بین درختان سر سبز و دریای مدیترانه قرار گرفته است. در این ساحل می توانید از امکانات مختلف و کافه رستوران های ساحلی متنوعی استفاده نمایید.

 • ساحل پاترا | Patara Beach

ساحل پاترا به مرکز شهر نزدیک است و به عنوان یکی از زیباترین سواحل آنتالیا شناخته می شود. این ساحل دارای آبی به رنگ آبی تیره است که در کنار ۱۸ کیلومتر شن و ماسه ی ساحلی به رنگ سفید قرار گرفته است. نکته ی قابل توجه درباره ی ساحل پاترا این است که در این ساحل منطقه ای حفاظت شده برای لاک پشت های نایاب که هر سال برای تخم گذرای به آن سفر می کنند، تعیین شده که در حال حاضر نیز مورد حفاظت قرار گرفته است.

 • ساحل فاسلیس | Phaselis

یکی از دیگر سواحل معروف و پر طرفدار آنتالیا، ساحل فاسلیس است. این ساحل که آبش به رنگ فیروزه ای است، از جمله سواحل بسیار زیبای آنتالیا می باشد. این ساحل در شمال منطقه ی الیمپسن قرار گرفته است و در شهر آن هنوز هم آثاری از حضور رومیان و یونانیان باقی مانده است.

یکی از دیگر ساحل های آنتالیا، ساحل کمر است که در منطقه ای در غرب مرکز این استان قرار گرفته است. ساحل کمر از ۲ بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده است. درباره ی ساحل کمر باید نکات جالبی را به شما بگوییم. اولا این که این ساحل به عنوان پاک ترین ساحل آنتالیا شناخته شده است و چون این عنوان را از سوی اتحادیه ی اروپا دریافت کرده است، پرچم آبی که دقیقا به همین معنا است را از سوی این اتحادیه دریافت کرده است. و دومین نکته هم این است که به تماشا نشستن غروب های آفتاب در این منطقه یکی از کارهای معروف است.

 • ساحل بلک | Black Beach

یکی از سواحل آنتالیا که دارای امکانات مجلل و لوکس است، ساحل بلک است. آب این ساحل بسیار شفاف و زلال و امکانات گردشگری آن بسیار زیاد است. در این ساحل می توانید به فعالیت های ورزشی همچون فوتبال، گلف و تنیس بپردازید. در این ساحل می تواید از پارک های مخصوص کودکان نیز استفاده کنید. طول این ساحل ۱۶ متر است و امروزه به یکی از پرطرفدارترین سواحل آنتالیا تبدیل شده است.

حمام رومی ها | Roman Baths

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آنتالیا بدون شک حمام های رومی بسیار معروف در این شهر هستند. این حمام دارای محوطه ای بسیار زیبا بخش است که با این که امروزه از آن به عنوان یک موزه استفاده می شود اما، فضایی بسیار آرام دارد. در واقع حمام رومی ها در قسمت شرقی سیده قرار گرفته است. این حمام یا بهتر بگوییم که بگوییم موزه، یکی از بهترین مجموعه هایی است که در آن آثار تاریخی و باستانی در ترکیه به نمایش گذاشته شده است. این حمام تاریخی یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری آنتالیا است که بازدید از آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

مسجد مراد پاشا | Murat Pasha Mosque

در بیرون از محوطه ی کاخ ها و در خیابانی به نام کاظم اوز آلپ در آنتالیا، مسجدی متعلق به دوران عثمانیان وجود دارد که در سال ۱۵۷۰ میلادی ساخته شده و امروزه به عنوان یکی از زیباترین مسجدهای سبک عثمانیان و ترکان سلجوقی است که امروزه هنوز هم وجود دارد و سرپا است. معماری و طراحی این مسجد شامل ۳ گنبد است که سنگ های تزئین شده ی رنگی دارد.

شهر فینیکه | Finike

یکی از شهرهای زیبا برای گردشگری در آنتالیا که سر زدن و بازدید کردن از آن خالی از لطف نیست، شهر فینیکه است. عاملی که باعث معروف شدن فینیکه شده است بدون شک محصول پرتقال این شهر است که دارای شهرت بسیاری هستند. تصورش را بکنید؛ دریا، ساحل و باغات پرتقال! چه صحنه ای از این زیباتر و خاص تر؟ البته در این شهر زیبا، آثار و بقایای به جا مانده ی بسیار زیادی از دوران تاریخی و باستان همچنان به جای مانده است که متعلق به دوران آریکاندا و لیمیرا است و به همین خاطر می توانیم با اطمینان بگوییم که این شهر را باید به عنوان جاذبه ای تاریخی هم به حساب بیاوریم.

آبشار دودن | Düden Waterfalls

در فاصله ی ۲۸ کیلومتری از جاده ی قدیمی بوردو آنتالیا، یک آبشار بسیار زیبا وجود دارد که سرچشمه ی آن، چشمه ای به نام پینارباشی است که در منطقه ای به نام کیرک گوزلر قرار گرفته است. تلاقی این رود باعث به وجود آمدن رود دودن شده است. بعد از ۱۴ کیلومتر هم آب دودن در گودالی به نام وارساک به پایین می ریزد و مجددا پس از یک جریان کوتاه به سمت پایین سرازیر می شود. پس از آن هم در انتها و پس از طی ۲ کیلومتر، در آبریز آبشار آب به بیرون می ریزد و آبشار دودن به وجود می آید. جالب است بدانید که پس از ۹ کیلومتر آب این آبشار به دریای مدیترانه وارد می شود.

روستای دیلک کایا | Dilek Kaya Village

روستای دیلک کایا در واقع یک روستای پلکانی در شمال رودخانه ی جیحان است که امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آنتالیا است. در این روستا یک موزه ی کوچک و معروف قرار گرفته است که سبک موزاییک کاری در آن متعلق به حمام های رومی است.

نوشته جاذبه های گردشگری و تفریحی آنتالیا در یک نگاه اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

شهر کالیچی، معروف ترین جاذبه ی آنتالیا!

 شهر کالیچی در آنتالیا | kaleiçi old city

آنتالیا خود شهری بسیار زیبا و کاملا توریستی در ترکیه است و جاذبه های بسیار فراوانی در خود دارد که همگی به اتفاق یکدیگر باعث افزایش جذابیت این شهر هستند اما برخی از مکان هایی که در این شهر هستند و امروزه آن ها را به عنوان جاذبه می شناسند، خودشان به تنهایی جاذبه هایی مجزا و دیدنی هستند و داستان و تاریخچه ای شنیدنی در پس خود دارند. شهر کالیچی در آنتالیا یکی از همین جاذبه هاست که گفتیم. کالیچی در واقع قسمتی از آنتالیا است که توریست ها و گردشگران بسیاری سالانه از آن بازدید می کنند. این قسمت که به آن شهر کالیچی در آنتالیا می گویند، دارای سبک معماری غنی و سنتی می باشد و بسیار دیدنی است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، کالیچی آنتالیا را بهتر بشناسیم.

معرفی شهر کالیچی در آنتالیا ترکیه

مطالب مرتبط:
آنتالیا و جاذبه های این شهر ساحلی از نگاهی دیگر
همه چیز درباره ی مرکز خرید میگروس در آنتالیا
مشهورترین و بهترین رستوران های آنتالیا

شهر کالیچی در آنتالیا را خیلی ها کالیسی هم می گویند. این قسمت از شهر دیدنی آنتالیا دارای معماری بسیار سنتی و تلفیقی از هنر ساخت ساختمان و تزئینات شهری در ترکیه است. آنتالیا که خود منطقه ای تفریحی است، از سابقه ی تاریخی بلند و بالایی در این سرزمین برخوردار است و اصلا عجیب نیست که در چنین جایی، جاذبه ای همچون کالیچی وجود داشته باشد. بسیاری از کسانی که به آنتالیا سفر می کنند، یکی از اهداف جاذبه گردی های خود در سفرشان را بازدید از شهر قدیمی کالیچی قرار می دهند و می خواهند با شگفتی های مقصدشان در این قسمت قدیمی و تاریخی در آنتالیا آشنا شوند.

درباره ی این قسمت از شهر آنتالیا نکته ی جالبی وجود دارد. هم توریست هایی که درباره ی این شهر می خوانند و از آن بازدید می کنند آن را بسیار دوست دارند و هم مردمی که در این منطقه زندگی می کنند، بسیار برای آن ارزش قائل هستند و به نوبه ی خود به بهترین شکل ممکن از آن مراقبت می کنند. کارشناسان تاریخی می گویند که شهر کالیچی در آنتالیا برای اولین بار زمانی پدید آمد که در زمان امپراتوری بزرگ و باستانی رومی ها، آن ها برای تبادلات خود به یک شهر بندری احتیاج پیدا کردند.

در واقع رومی ها برای واردات و صادرات کالاها و همچنین دیگر تبادلات رایج و مرسوم در آن زمان، این شهر را به وجود آوردند تا هم بستری مناسب برای فعالیت های تجاری آن ها باشد و هم این که ارتباط با دیگر سرزمین های دور و نزدیک را برای آنان به وجود آورد. در ضمن؛ این شهر بندری برای آنان یک فایده ی اساسی دیگری هم داشت! با استفاده از استحکامات و حضور در شهر جدید، آن ها می توانستند تا در برابر مردم سرزمین های شرقی نیز مصون باشند.

با این که این شهر توسط رومی ها ساخته شد اما به شدت در آن می توان از معماری به سبک عثمانی را از نزدیک مشاده کرد. در شهر کالیچی در آنتالیا می توانید تا هر چقدر که دلتان می خواهد با آثار باستانی و بازمانده های تاریخی وقت بگذرانید و آن ها را موشکافی نمایید. خوبی این منطقه در آن است که علاوه بر عثمانی ها هنوز هم می توان از آثاری که به دست رومیان در این منطقه ایجاد شده اند را به وضوح دید. درباره ی شهر کالیچی آنتالیا باید این را بدانید که با این که دولت ترکیه و سازمان میراث تاریخی و گردشگری این کشور برای حفظ این آثار قوانینی بسیار سرسختانه و جریمه های سنگینی وضع کرده است اما مردم با هم زیستی مسالمت آمیز در این منطقه زندگی می کنند و کاملا هم به قوانین وضع شده توسط دولت احترام می گذارند.

با وجود این تقابل و تصمیم دو طرفه ی مردم و دولت است که شهر کالیچی در آنتالیا همچنان با اصالت اولیه و تاریخی خود سرپا مانده است و امروزه در زمره ی یکی از جاذبه های اصیل و مهم و همچنین آثار تاریخی با ارزش کشور ترکیه باقی مانده است. کالیچی و یا به عبارتی دیگر کالیسی یکی از آثار تاریخی این کشور است که شکل غالب معماری سنتی به سبک رومی ها، سلجوقیان و عثمانیان و ترکیه ی مردان را به خوبی می توان در آن دید. البته درباره ی سبک عثمانیان در کالیچی باید کمی استثنا نیز قائل شد. در واقع می توان گفت که این معماری جوری با بافت این شهر در آمیخته است که گویی اصلا با همین سبک از ابتدا بنا گذاشته شده است. تمامی کوچه های این شهر تاریخی دارای ساختاری مارپیچی و بسیار شیب دار هستند و علتش نیز به این خاطر است که کلا شهر کالیچی بر روی صخره هایی از جنس سنگ آهک، ایجاد شده است و همین باعث این شکل و ساختار خاص این شهر می گردد.

در کالیچی خانه ها از جنس سنگ، چوب و کاه و گل هستند و قدمتشان هم به دوره ی عثمانی ها باز می گردد. همانطور هم که گفتیم مردم بومی و ساکن در این منطقه با رعایت قوانین و همچنین مسائل پیشگیرانه در این زمینه، مواظب بافت تاریخی منطقه ای که در آن زندگی می کنند، هستند. درباره ی کالیچی نکته ی جالب دیگری که وجود دارد این است که این شهر تاریخی و قدیمی به وسیله ی یک دیوار بسیار قدیمی دور تا دورش فرا گرفته شده است. درباره ی ویژگی های جغرافیایی این منطقه نیز باید بگوییم که از آن جایی که این شهر در آنتالیا قرار گرفته است، در اطرافش کوه های مرتفعی وجود دارد که معمولا بر روی آن ها برف نشسته است. البته نباید از نقش دریای مدیترانه در اطرافش گذشت که یکی از عوامل مهم جاذبه در سرتاسر آنتالیا می باشد.

شهر قدیمی کالیچی هم از آنتالیا تبعیت می کند. آنتالیا هم به صورت کلی از اقلیم آب و هوایی ترکیب شده از کوهستانی و جریانات ملایم مدیترانه ای است. از همین رو بهترین زمان برا ی سفر به آنتالیا و کالیچی دقیقا زمانی است که هوا از اواخر بهار شروع به گرم شدن می کند. در حالت کلی هم از ابتدای بهار تا آخر پاییز بهترین زمان برای بازدید از کالیچی و آنتالیا است. البته مزیتی که سفر در فصلی همچون زمستان از آنتالیا دارد این است که؛ از آن جایی که زمستان، فصل سفر به این شهر نیست هم می توانید در خلوتی به بازدید از جاذبه های تاریخی همچون شهر قدیمی کالیچی بپردازید و هم این که کلا همه چیز برای شما ارزان تر تمام می شود.

راه های دسترسی به شهر کالیچی در آنتالیا

برای رفتن به شهر کالیچی در آنتالیا شما می توانید ۳ پیش فرض پیشنهادی را در بین گزینه های پیش روی خود داشته باشد. فرض اول این است که می توانید هر کجایی که ساکن هستید و هتلتان در آن قرار گرفته است، در همان نقطه با استفاده از برنامه های موبایلی به صورت آنلاین درخواست تاکسی نمایید و با مشخص شدن جای این شهر در نقشه، به راحتی خود را به آن برسانید. راه حل دوم پیشنهادی ما این است که می توانید خودتان را به مرکز شهر که توسط سلطان عبدالحمید دوم در دوره ی عثمانیان ساخته شده و کاله کاپیسی نام دارد برسانید و با استفاده از نقشه و ناوگان حمل و نقل عمومی شهر خودتان را به شهر قدیمی کالیچی در آنتالیا برسید.

در ضمن، در سر راه شما می توانید از جاذبه های دیگری همچون برج ساعت آنتالیا، مجسمه ی پادشاه آتالوس که قدمتش به ۱۵۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد و برخی از دیگر جاذبه ها نیز بازدید نمایید. پس از آن هم می توانید به اوزون چارچی سوکاک بروید (توجه! همه ی این مسیرها را لطفا با استفاده از نقشه های آنلاین بپیمایید) و از آن قسمت از شهر دقیقا وارد کالیچی شوید. درباره ی راه سوم هم باید بگوییم که از آن جایی که در اطراف کالیچی هتل های خوب و نسبتا معروفی در آنتالیای ترکیه قرار گرفته است و از این رو، اگر هتل شما نزدیک به این جاذبه ی دیدنی و جالب بود؛ حتی پیاده هم خودتان را می توانید به این شهر تاریخی برسانید و تنها کافی است که از قسمتی به کالیچی بروید که در مقابل برج ساعت قرار گرفته است. شهر کالیچی در آنتالیا در مرکز این شهر قرار گرفته است و دسترسی به آن بسیار آسان است.

 • آدرس شهر کالیچی در آنتالیا: Barbaros Mah. Hesapci Sok. No: 30, Antalya 07100, Turkey
 • خاطرتان باشد که بازدید از این قسمت از شهر آنتالیا رایگان است.

جاذبه های دیدنی شهر کالیچی در آنتالیا

همانطور که بارها در این مطلب تکرار کردیم که کالیچی یک شهر بوده است، بنابراین دیگر نباید برایتان عجیب باشد که بگوییم که بسیاری از جاذبه های موجود در آنتالیا در این قسمت مرکزی از شهر قرار گرفته اند. در ادامه می خواهیم برخی از این جاذبه ها را برای شما معرفی نماییم.

 • مسجد تکلی مهمت پاشا | Tekeli Mehmet Paşa Camii

یکی از جاذبه های موجود در شهر کالیچی در آنتالیا، مسجد تکلی مهمت پاشا است که در زمان عثمانیان ساخته شده است. در این مسجد که داخلش پر است از کاشی کاری های زیبا به سبک عثمانیان، ۳ عدد گنبد کوچک در جهت های شرقی، غربی و جنوبی این مسجد به همراه یک گنبد بزرگ قرار گرفته است. این مسجد در واقع در سال ۱۸۵۰ میلادی به عنوان یک عبادتگاه ساخته شده بوده است و از لحاظ جانمایی در پشت برج ساعت آنتالیا قرار گرفته است.

 • قلعه ی ساحلی کالیچی | Coastal castle kaleiçi

یکی از جاذبه هایی که در این قسمت از آنتالیا قرار گرفته است، قلعه ی ساحلی کالیچی است که معمولا مقصد بسیاری از گردشگران خارجی است که تصمیم به رفتن به این قسمت از شهر می گیرند، می باشد. یکی از شلوغ ترین نقاط توریسی نه تنها در کالیچی بلکه در آنتالیا، اطراف همین قلعه ی ساحلی است. در این جا، مقدار قابل توجهی از تفریحات مختلف آبی متمرکز شده است. در اطراف این مکان کافه ها و رستوران های مختلفی به وجود آمده است که حضور شما در آن ها، خالی از لطف نیست.

نوشته شهر کالیچی، معروف ترین جاذبه ی آنتالیا! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

با شهربازی دره ی شادی پکن آشنا شوید

شهربازی هپی والی پکن | Happy Valley Beijing

از آن جایی که در بهترین روزهای سفر به چین و شهرهای فوق العاده دیدنی آن قرار داریم، یکی از بهترین گزینه های تفریحی که در این شهر چینی که اتفاقا پایتخت این کشور هم هست، رفتن به شهر بازی های مختلف در این شهر است. شهربازی از آن دست جاذبه هایی است که در همه جای دنیا، در واقع برای کودکان و نوجوانان ساخته و طراحی شده است اما در اصل تنها برای این گروه سنی خاص نیست و حتی بزرگسالان هم بسیار از آن استقبال می نمایند. اگر به شهر پکن سفر می کنید و به دنبال همچین جایی برای تفریح و جاذبه گردی متفاوت هستید، شهربازی هپی والی پکن یا دره ی شادی در پکن است. ما در ادامه می خواهیم تا این پارک و محیط زیبا را به شما معرفی نماییم پس در ادامه با ما در معرفی شهربازی هپی والی پکن همراهی بفرمایید.

معرفی کامل شهربازی هپی والی پکن

مطالب مرتبط:
چطور از پکن به شانگهای برویم؟
معرفی رستوران های ارزان پکن
هزینه های سفر به پکن

یکی از جاذبه های بسیار دیدنی در پکن که برای وقت گذرانی در آن باید حداقل نصف روز خود را در بهترین و خلوت ترین حالت ممکن خالی کنید، شهربازی هپی والی پکن است. این پارک و یا بهتر بگوییم شهربازی تنها مختص به کودکان نیست و بزرگسالان بسیار زیادی معمولا در حال استفاده از بازی های شهربازی در کنار وسیله های بازی دیده می شوند که حتی از کودکان در استفاده از این بازی ها و دستگاه ها، پیش قدم می شوند. حتی گاهی در شهربازی های مختلف ممکن است این نوشته را بر روی دستگاه های بازی خوانده باشید که مثلا افراد ۱۶ سال به بالا از آن می توانند استفاده نمایند و کمتر از این بازه ی سنی به هیچ عنوان اجازه ی دسترسی و بازی در این دستگاه را ندارند. شهربازی هپی والی پکن هم نیز از این قائده مستثنی نیست. این شهربازی که یکی از ۲ شهربازی بسیار معروف در پکن است، از شهرت خاصی در این شهر و در کل کشور چین برخوردار است. البته به جز این دو شهربازی معروف قرار است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی در این شهر نیز یک شهربازی بسیار بزرگ دیگر هم نیز افتتاح گردد. شهربازی دره ی شادی در ماه جولای سال ۲۰۰۶ میلادی در شهر پکن افتتاح شد.

علی الحساب درباره ی شهربازی هپی والی پکن یا دره ی شادی باید بگوییم که این شهربازی بسیار بزرگ و وسیع در زمینی با بزرگی ۵۶۰ هزار متر مربع و در منطقه ای به نام چاویانگ (Chaoyang District) افتتاح شده است. از آن جایی که چاویانگ در قسمت شرقی شهر پکن قرار گرفته است پس باید بگوییم که برای رفتن به این شهربازی باید به قسمت شرقی این شهر بزرگ بروید. این پارک به عنوان شعبه ی دوم مجموعه شهربازی ها و پارک های دره ی شادی در چین افتتاح شده است. شعبه ی دیگر این شهربازی هیجان انگیز در شهر شنژن است و به همین نام نیز خوانده می شود. البته در حال حاضر شعبات دیگری هم از این پارک در حال حاضر در شهرهای شانگهای، تیانجینگ، چونگ چینگ، شانگهای، چنگ دو و وهان نیز شعب دیگری از این شهربازی ساخته شده و قرار گرفته است. شهربازی های مجموعه ی هپی والی چین در این کشور در بین بهترین ها و پیشرفته ترین شهربازی های این کشور قرار می گیرند. برای ساخت این شهربازی ها، شرکت لیژر کوئست اینترنشنال (Leisure Quest International) عهده دار طراحی مفهومی و ساخت آن بوده اند. این شرکت یکی از اساس های طراحی خود را بر اساس طراحی های موجود در مجموعه پارک های دیزنی لند قرار داده است.

اما با این حال زمانی که به شهربازی هپی والی پکن بروید، تفاوت های موجود در این پارک را با دیگر شهربازی های جهان و مخصوصا دیزنی لندها خواهید دید. این شهربازی پیشرفته و مدرن دارای ۴۰ نوع بازی دستگاهی است که از بین این تعداد، ۱۰ دستگاه کاملا جدید را خواهید دید که نمونه ی آن ها در هیچ شهربازی دیگری وجود ندارد و یا حداقل شاید به تازگی آن را در مجموعه ی خود تعبیه نموده اند. درباره ی دستگاه ها و بازی های این شهربازی می توانیم حالا حالاها برایتان بنویسیم. از بین این چهل دستگاه بازی که در این شهربازی قرار گرفته است، بر اساس انتخاب مردم بهترین دستگاهی که وجود دارد، دستگاه آپولو هیل (Apollo Wheel) است. این بازی بسیار مهیج و پر طرفدار است و خیلی ها برای اولین بار تنها برای بازی کردن این دستگاه به شهربازی هپی والی پکن می روند. البته تنها تجهیزات موجود در این شهربازی منحصرا به دستگاه های بازی نمی رسد بلکه، در این شهربازی ۷ سالن نمایش سینما و تئاتر نیز وجود دارد که همگی دارای تکنولوژی دالبی و آی مکس (IMAX) هستند.

باید به شما بگویم که واقعا از حضور در شهربازی هپی والی پکن خسته نخواهید شد اما اگر بر حسب اتفاق خواستید تا به جایی غیر از شهربازی بروید هم برای شما این امکان وجود دارد که به مرکز خریدی که در این شهربازی موجود است بروید و ضمن گذراندن وقت خود در آن، به خرید هم بپردازید. در این شهربازی می توانید به تماشای نمایش معروف گلدن ماسک (Golden Mask) بروید و از این نمایش طلایی و سنتی چینی لذت ببرید.

باورتان بشود یا نه در این شهربازی می توانید گویی همه چیز را در کنار همدیگر داشته باشید. برای این که در این شهربازی به اندازه ی کافی و به حد کفایت بتوانید تفریح کنید و از همه ی دستگاه ها و امکانات آن استفاده نمایید، باید یا از طریق وب سایت به صورت آنلاین بلیط بازی های خودر ا خریداری نمایید و یا این که برای دستگاه های معروف در حدود ۳ الی ۴ ساعت در صف بازی ها بایستید! اگر باورتان نمی شود، پیشنهاد می کنیم که نقدها و نظرات کسانی که به این شهربازی رفته اند و ساعت ها در صف انتظار دریافت نوبت و بلیط برای بازی های مختلف ایستاده بوده اند را بخوانید! به هر حال این هم برای خودش تجربه ای متفاوت و منحصر به فرد است. این شلوغی شهربازی در ایام تعطیل و روزهای خاص و مخصوصا در ۳ ماهه ی تابستان بسیار شلوغ تر از هر زمان دیگری می شود.

این نکات را درباره ی شهربازی هپی والی پکن باید بدانید!

درباره ی استفاده از دستگاه ها و حضور در شهربازی هپی والی پکن در نظر داشته باشید که:

 • در این شهربازی نقطه ی عطف و مرکزی، بخش آتلانتیس است. در این قسمت بسیاری از بازی های مهم و پر طرفدار در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. علاوه بر این ها در این بخش، ساختمانی بلوری قرار گرفته است که تمامی تزئینات پیرامونش هر بیننده ای را به یاد شهر گمشده ی آتلانتیس می اندازد.
 • اگر می خواهید به پکن سفر کنید و دوست دارید که به این شهربازی بروید، برای صرفه جویی در وقت و زمانتان به وب سایت رسمی این شهر بازی به آدرس: bj.happyvalley.cn بروید و بلیط بازی های مورد علاقه ی خود را به صورت آنلاین خریداری نمایید.
 • یادتان باشد که این شهر بازی هر روزه و حتی در روزهای تعطیل از ساعت ۹ صبح تا ۲۲ شب به صورت یک سره باز است البته، برخی از دستگاه های بازی در این شهربازی که اتفاقا در بین آنان چندین بازی هیجان انگیز هم دیده می شود، از ساعت ۵ بعداز ظهر به بعد خاموش و تعطیل می شوند پس، در نظر داشته باشید که چه ساعتی تصمیم به رفتن به شهربازی هپی والی پکن می روید.

مختصری درباره ی شهر پکن

شهر پکن (Beijing) را باید پایتخت رسمی کشور بسیار بزرگ و پهناور چین دانست. با این که در این کشور آسیایی، شهر بزرگ و مهم کم نیست اما با این حال شهر پکن گوی سبقت و برتری را از دیگر شهرهای بزرگ و پر نفوذ چین ربوده است و تبدیل به مرکز این کشور شده است. پکن دارای جمعیتی بالغ بر ۲۱٫۵۴ میلیون نفر بر اساس آخرین سرشماری که از این شهر در سال ۲۰۱۸ میلادی به عمل آمده است، می باشد. این شهر پس از شانگهای پر جمعیت ترین شهر چینی است. آب و هوای پکن مخصوص خودش است و نه می توان آن را بد آب و هوا خواند نه خوش آب و هوا! مثلا آب و هوایش در تابستان گرمِ گرم و زمستان هایش بسیار سرد است. از آب و هوا و اقلیم پکن که بگذریم باید بگوییم که این شهر پر است از جاذبه های دیدنی مختلف که هر کدام ارزش بسیار زیادی دارند. از جمله ی این جاذبه ها می توانیم به: شهر ممنوعه، دیوار بزرگ چین، موزه پایتخت، کاخ تابستانی، خیابان وانگ فوجینگ و بسیاری از جاذبه های دیگر در این شهر اشاره نماییم.

نوشته با شهربازی دره ی شادی پکن آشنا شوید اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

موزه ای به خوشمزگی شکلات در شهر کوتا دامانسارای مالزی!

موزه شکلات فیدانی در مالزی | Chocolate Museum by Fidani

انگیزه ی پنهان خیلی از کسانی که علاقه مند به سفر و گردشگری در مناطق مختلف هستند این است که، در مناطق مختلف یک شکم گردی مهیج و فوق العاده در بین خوراکی های مختلف مقصد خود داشته باشند. این که مقصد کجا باشد هم زیاد برایشان فرقی ندارد زیرا، هر شهر و کشوری غذا و یا خوراکی مخصوص به خودش را دارد که هم خوشمزه است و هم بسیار مهیج. در این میان در بعضی از کشورها هم این خوراکی خوشمزه و منحصر به فرد را در قالب یک نمایشگاه و یا حتی موزه به نمایش می گذارند و آن را تبدیل به یک جاذبه ی تمام عیار و کامل می کنند. موزه شکلات فیدانی در مالزی دقیقا همچین جایی است! در این موزه هر چیزی که مربوط به شکلات و کاکائو باشد را می توانید ببینید. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، موزه شکلات فیدانی در مالزی را به اتفاق یکدیگر بشناسیم.

معرفی موزه شکلات فیدانی در مالزی

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به مالزی
حیوانات عجیبی که تنها با سفر به مالزی خواهید دید!
شهر آی سیتی، جلوه ای از نور و هیجان در مالزی

یکی از جالب ترین موزه هایی که در کشور مالزی می توانید به دنبال آن باشید و کلی خوشمزه جات کاکائویی میل نمایید، موزه شکلات فیدانی در مالزی است. این موزه را که به آن موزه ی شکلات کوتا دامانسارا نیز می گویند، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در این شهر است که حتی گردشگرانی که برای بازدید از مالزی معمولا به شهر کوالالامپور سفر می کنند را به سمت خود به سمت این شهر می کشاند! در ادامه برای شما شهر کوتا دامانسارا را نیز معرفی خواهیم کرد اما قبل از هر چیزی درباره ی این موزه ی خوشمزه بیایید تا صحبت کنیم و بیشتر با آن آشنا شویم. موزه شکلات فیدانی در مالزی را خیلی ها تنها منحصر به مکانی که مناسب برای کودکان و نوجوانان است، معرفی می کنند اما این تصور به نظر اصلا درست نیست! شکلات و محصولات مختلف و متنوعش می توانند تا هر انسانی را با هر سن و سالی به وجد آورند و اصلا محدودیت سنی ندارد و از هر سن و سالی در این موزه بازدید کننده وجود دارد.

تقریبا می شود گفت که هر ساله جشنواره ها و نمایشگاه های مختلف و متنوعی در این موزه ی شکلاتی برگزار می شود. یکی از جشنواره هایی که در این موزه برپا می گردد این است که بسیاری از شکلات سازان بسیار مشهور و نامی جهان به این موزه می آیند و محصولات خود را به نمایش می گذارند. در این موزه می توانید تا از نزدیک ببنید که آن ها برای ساخت شکلات و تزئین آن چه کارهایی را انجام می دهند. یکی از قسمت های جالبی که در این موزه ی خوشمزه وجود دارد، تابلوی بزرگ LED است که بر روی آن نقشه ی کامل اندام داخلی انسان قرار گرفته است. بر روی این نقشه ی آناتومی، تاثیراتی که خوردن شکلات بر روی بدن انسان ها می گذارد را خواهید دید.

از شکلات هایی با درصد شکر زیاد گرفته تا شکلات تلخ صد در صد تاثیرشان را به تفکیک بر روی اندام های داخلی انسانی را در این نقشه ی آناتومی می توانید ببینید. بر اساس این نقشه ی زیستی بدن انسان، تاثیر شکلات تلخ بر روی سلامتی انسان و مخصوصا بر روی قلب و عروق و همچنین بالا بردن سوخت و ساز بدن بسیار زیاد است.

در مقابل هم مصرف شکلات های شیرین در اندازه های مشخص و در دوره های مختلف موجب ایجاد نشاط در بدن است و خاصیت ضد افسردگی هم دارد. البته خواص شکلات در طول زمان های مختلف توسط اقوام مختلف در سراسر کره ی زمین در دوره های مختلف کشف شده بوده و حتی مورد استفاده هم قرار می گرفته است. مثلا آزتک ها، پودر استخوان موجودات مختلف را با پودر کاکائو مخلوط می کرده اند و برای درمان بیماری های خاص مثلا در زمینه ی مشکلات روده ی انسان ها تجویز و استفاده می کرده اند.

در این موزه بخش های مختلفی وجود دارد که در آن به معرفی محصولات مختلف شکلات ها و داستان های مختلفی از آنان می پردازد. در همه ی این قسمت ها شما به انواع مختلف شکلات از زاویه دیدهای مختلفی آشنا شوید. ما در ادامه هر کدام از این بخش های مختلف موزه ی شکلات را به تفکیک هم برای شما معرفی و هم بررسی می نماییم.

آشپزخانه شکلات | Chocolate Kitchen

یکی از جالب ترین قسمت های این موزه، آشپزخانه ی شکلات است. در این قسمت از موزه، می توانید با مراحل مختلف فرآیند تولید و فرآوری شکلات و محصولاتی بر پایه ی کاکائو آشنا شوید. در آشپزخانه ی موزه شکلات فیدانی مالزی در شهر کوتا دامانسارا می توانید تا ماشین های مختلف شکلات سازی در طول دوره های مختلف زمانی و مرتبط با هر دوره ی زمانی که هنوز هم اسباب و وسایل مختلف از شکلات سازی باقی مانده باشد را از نزدیک ببینید. البته در این بخش قرار نیست که فقط دستگاه های شکلات سازی را مشاهده کنید بلکه، شکلات های دست سازی را خواهید داد که به اشکال عجیب و غریبی ساخته شده اند و به معرض نمایش گذاشته اند. در این قمست از موزه یک کارگاه تقریبا کوچک قرار گرفته است که ابزار پیشرفته ای از جمله یک پرینتر ۳ بعدی که تنها برای شکلات ها مورد استفاده است، وجود دارد.

با این کار می توانید سفارش دهید تا تصویر مورد نظرتان را بر روی شکلات با رنگ های خوراکی به چاپ برسانند. برای این کار تنها کافیست که عکس و یا طرح مورد نظر خود را در یک فلش مموری به همراه داشته باشید تا به مسئول چاپ بدهید و آن هم طرح مورد نظر شما را با چنان ظرافتی بر روی شکلات با کیفیت بسیار بالایی چاپ نماید که خودتان هم تعجب کنید. این قسمت از موزه ی فلینی اسم دیگری هم دارد؛ قسمت تازه های موزه! این اسم را به این دلیل به این قسمت داده اند که شکلات های تازه در این قسمت ساخته می شوند و برای تزئین آن ها از تکنولوژی های تازه و جدید استفاده می شود. اتفاقا برای کسانی که خواهان و مشتاق خرید از این شکلات ها هستند، امکان فروش آن ها برایشان فراهم شده است.

پدر شکلات | Father of Chocolate

پدر شکلات! اسم جالبی است، نه؟! درباره ی این قسمت از موزه شکلات فیدانی در مالزی باید بدانید که به این خاطر به این قسمت چنین اسمی را داده اند که تاریخ شکلات و اتفاقات تاثیرگذار در شرکت های شکلات سازی همچون لینت، لئونیداس، نستله، سوشارد و توبلر اشاره می کند که نام شرکت و شکلات خود را از نام های خانوادگی خود برگرفته اند. در واقع در این بخش از موزه سیر و سلوکی شیرین و شکلاتی در بین اطلاعات خانواده های بنیانگذاران این شرکت ها را به نمایش می گذارند که اصلا آن ها چگونه وارد این صنعت شدند و چگونه توانستند کسب و کارهای خانوادگی و خوشمزه ی خود را تبدیل به یکی از بزرگ ترین شرکت ها و هلدینگ های صنایع غذایی جهانی و بازار مشترک کنند. باید بدانید که با این که این برندها با این که امروزه دیگر تحت مدیریت خانواده ی خاصی نیستند اما با این حال نام خانوادگیشان تبدیل به یک برند خاص و بزرگ هستند.

گالری شکلات | Chocolate Galleria

برای این که گالری شکلات را در این موزه به شما معرفی کنیم، لازم است تا قبل از هر چیزی شما را با پادشاه شکلات مالزی آشنا کنیم. شاید به نظرتان این لقبی فرمایشی است اما این صفت تنها مختص آقای داتو داهالان رشید (Dato’ Dahlan Rashid) است که یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین افرادی است که به وسیله ی تاثیر نبوغش در صنعت شکلات سازی مالزی بسیار مورد احترام قرار گرفته است. با توجه به این بیوگرافی باید بگوییم که موزه شکلات فیدانی در مالزی در کنار یک کارخانه ی بسیار بزرگ شکلات سازی که نامش DR Group Holdings Sdn Bhd است قرار گرفته است که در آن دو شکلات سازی با برندهایی به نام فیدانی و دانسون تولید می شود قرار گرفته است. ارتباط آقای پادشاه شکلات و این هلدینگ این است که در واقع صاحب این هلدینگ و کارخانه هایش، آقای داتو داهالان است. به همین خاطر در موزه ی شکلات فیدانی، بخشی به نام گالری شکلات قرار گرفته است که در آن بیش از صدها نوع شکلات قرار گرفته است. در این فروشگاه بزرگ شکلات فروشی می توانید تا برندهای مختلفی از شکلات ها و محصولات شکلاتی را پیدا کنید و هر چقدر هم که دلتان می خواهد، خرید نمایید و خیالتان هم از موجودی انبار شکلات بی انتهای این مجموعه هم راحت باشد.

سفر شکلات | Journey of Chocolates

تا به اینجای این مطلب حتما این را دریافته اید که در این موزه همه ی اسامی تا به حدی خاص و عجیب هستند و این که برای نشان دادن تاریخ شکلات ها، از واژه ی سفر استفاده کرده اند. در این قسمت از موزه شکلات فیدانی در مالزی می توانید از اولین جایی که دانه های کاکائو از ۱۲ تا ۳ قرن قبل از میلاد مسیح توسط قبیله ی اولمک در مکزیک کشف و مورد استفاده بوده را تا زمانی که توسط مردم اقوام مایان و آزتک مورد استفاده قرار می گرفته است را نشان می دهد. در این قسمت از موزه خواهید دید که چگونه به جای پول از دانه های کاکائو و یا محصولات حاصل از آن، استفاده می کرده اند. حتی در این موزه خواهید دید که چگونه اقوام مختلف در قاره های مختلف جهان به صورت تقریبا هم زمان به یک اکتشاف مشترک در زمینه ی شکلات ها رسیده بوده اند. مثلا مایاها و مالزیایی ها در نقاط مختلف زمین به شکلی از نوشیدنی با پایه ی شکلات رسیده بودند که هر کدام هم فکر می کردند که برای اولین بار خودشان این نوشیدنی را ابداع کرده بوده اند. در این قسمت از موزه اسرار زیادی از شکلات ها برای شما فاش خواهد شد که هرگز از آن ها خبر نداشته اید.

آشنایی با شهر کوتا دامانسارا | Kota Damansara

شهر کوتا دامانسارا در مالزی در واقع شهری است با مساحت ۱۶ کیلومتر مربعی که در بین مناطق پتالیگ جایا، پتالینگ و سلانگور مالزی قرار گرفته است. این شهر آرام مالزیایی، به مرور زمان تبدیل به مکانی شده است که در آن مردم بیشتر برای گرفتن آرامش سفر می کنند. محیط آرام و بی دقدقه، رستوران ها و غذاکده های مختلف و متنوع، سرگرمی های زیاد و متنوع از جمله ی مواردی هستند که این شهر را در شمایل یک شهر مناسب توریستی معرفی کرده است. در حال حاضر به خاطر امکانات توریستی مختلفی که در این شهر تعبیه شده است، تبدیل به یکی از مقصدهای گردشگران داخلی و خارجی در مالزی شده است. برخی از جاذبه های شهر کوتا دامانسارا عبارتند از:

 • جنگل حفاظتت شده ی کوتا دامانسارا | Kota Damansara Community Forest Reserve

این جنگل که توسط یک انجمن مراقبت از محیط زیست در مالزی به نام KDFC مورد مراقبت قرار می گیرد، دارای ۲ ورودی اصلی و محافظت شده برای کسانی است که علاقه مند به طبیعت گردی در این مقصد هستند، می باشد. مسیرهای مخصوص برای پیاده روی و دوچرخه سواری و امکاناتی برای برپایی یک پیک نیک ساده و بی خطر برای محیط زیست در این پارک از جمله امکاناتی است که برای بازدید کنندگان از این پارک در نظر گرفته شده است.

نوشته موزه ای به خوشمزگی شکلات در شهر کوتا دامانسارای مالزی! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

با حمام قجر در قزوین آشنا شوید

حمام قجر در قزوین | Hammam Qajar

یکی از جاذبه های دیدنی در شهر قزوین که دیدنش به هر گردشگری که به این شهر برای اولین بار پا می گذارد توصیه می شود، حمام قجر در قزوین و یا به عبارتی دیگر؛ موزه ی مردم شناسی است. این جاذبه ی تاریخی که امروزه از آن به عنوان موزه استفاده می شود، یکی از بناهای معروف و خوش ساخت در زمینه ی معماری ایرانی در این شهر است که آن را از جهات مختلف مورد توجه قرار می دهد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، با حمام قجر در قزوین آشنا شویم.

همه چیز درباره ی حمام قجر در قزوین

مطالب مرتبط:
غار قلعه کرد در قزوین با قدمت ۴ میلیون سال
دریاچه اوان الموت، جاذبه ای شگفت انگیز در قزوین
همه چیز درباره ی مراسم پنجاه به در قزوینی ها!

حمام قجر مطلب ما، در سال ۱۰۵۷ هجری قمری بود که به دستور شاه عباس صفوی که یکی از بزرگ ترین و البته معروف ترین شاهان صفوی بود و توسط امیر گونه خان قاجار که یکی از سرداران دربار ایران بود، ساخته شد. این حمام که در حال حاضر با گذشتن ۳ قرن از ساخت آن هنوز هم سر پا است امروزه به عنوان یکی از بزرگ ترین گرمابه ها و موزه های شهر قزوین فعالیت می کند. البته نه به عنوان گرمابه بلکه به عنوان یک موزه و در جهت معرفی مردم قزوین و در جهت اهداف گردشگری آنان، مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر می خواهید تا به شهر قزوین برای مدت کوتاهی سفر کنید، حتما از این موزه دیدن کنید تا با کلیت این شهر تنها در یک مکان به حد زیادی آشنا شوید. حمام قجر در قزوین و یا به عبارتی دیگر موزه ی مردم شناسی قزوین که این روزها این مکان را به این نام می شناسیم در گذشته ها به عنوان حمام شاهی معروف بوده است. نام این حمام معروف در اشعار مختلفی که سروده می شده به عنوان صحت عافیت نیز برده شده است. به این مصراع توجه نمایید:

ساخت از لطف شاه، حمامی      به لطافت قبول هر مقبل.

چون یکی از درون برون آید     صحت عافیت بود تاریخ

در حال حاضر این حمام دارای ۱۰۴۵ متر مربع مساحت مفید و قابل استفاده است. کمی بالاتر گفتیم که به این حمام تاریخی، حمام شاهی بوده و در حال حاضر به نام حمام قجر شناخته می شود؛ دلیل این نام گذاری این است که این حمام چون که به دست قاجارها اما به فرمان صفوی ها ساخته شد، اول به نام حمام شاهی ولی بعدها به نام حمام قجر معروف شد. این حمام بزرگ و تاریخی از ۳ بخش اصلی سربینه، میاندر و گرمخانه تشکیل شده است.

البته این حمام دارای تقسیم بندی دیگری نیز هست. دیگر تقسیم بندی مهم حمام قجر، تشکیل شدن این حمام موزه از دو قسمت مجزای زنانه و مردانه می باشد. درب اصلی این مجموعه رو به جنوب باز می‌ شود و با راه پله‌ های مارپیچ به سربینه منتهی می ‌گردد. سربینه ی بزرگ حمام قجر در قزوین که حوضی بسیار زیبا در مرکز آن قرار گرفته است دارای ۶ شاه ‌نشین مجزا و طاق نمایی با نقشه ی ۸ ضلعی است که با راهرویی به گرمخانه متصل می شود که به آن میان در می گویند. سربینه ی حمام البته رختکن حمام بوده است.

این سربینه از ۲ طاق جناغی در قسمت های شرقی و غربی تشکیل شده است. قسمت گرمخانه ها در حمام های قدیم در واقع فضای اصلی حمام کردن در حمام ها بوده که خود شامل قسمت های مختلفی همانند: خزینه ی آب گرم، چال حوض منبع آب سرد، اعیان نشین، آب انبار و همین طور تونل های گربه رو می باشد که هر کدام کاربری متفاوت و مخصوص به خود را دارد.

گرمخانه ی زنانه و مردانه به شکل چلیپا (شکل و گونه ای از معماری که به صور فلکی اشاره می کند) است و اتاقک هایی برای شستشو در شرق و غرب آن تعبیه شده است. انتقال آب در این حمام با لوله های سفالی که به تنپوشه های سفالی معروف هستند، انجام می گرفته است. از لحاظ معماری داخلی حمام قجر در قزوین، پوشش کل بخش ها طاق و گنبد به وسیله ی رسمی بندی و یزدی بندی تزئین شده اند و هر گنبد دارای جام خانه ای است که نور حمام را تامین می کرده است. پشت بام این حمام ها نیز هم سطح خیابان بوده است. گرمخانه ها هم نیز کاملا کاشی کاری شده است.

سنگ های بزرگ و یک تکه که سکوها را نیز فرش کرده است، از دیگر ویژگی های این حمام موزه محسوب می شود. کف این حمام با سنگ مرمر فرش شده است. این اثر تاریخی سرانجام در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین خریداری شد و به شماره ی ۱۲۶۰۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. پس از خرید این بنای تاریخی توسط میراث فرهنگی قزوین، با سرمایه گذاری شهرداری قزوین و مدیریت سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین در طی سال های ۱۳۸۱ الی ۱۳۸۴ مرمت گردیده است و تحت نظارت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری شهر قزوین اداره می گردد.

داستان تغییر کاربری حمام قجر در قزوین به موزه ی مردم شناسی

پس از مرمت این حمام به دست ارگان ها و نهادهای شهر قزوین، از اسفند ۱۳۸۶ این حمام به موزه ی مردم شناسی تغییر کاربری داده و به ۳ بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل تقسیم شده است. در فضای سربینه ی موزه ی مردم شناسی یا حمام قجر در قزوین گوشه هایی از زندگی اقوام مختلف ایرانی همچون مردم کرد، تات، مراغی، ترک و قزوینی به نمایش گذاشته شده است. در این موزه همین طور مراسمی با نام شیرواره به نمایش گذاشته شده است. همینطور هم مجسمه های سفالی که مربوط به شستشوی حمام و تعدادی ابزار و اشیا است، به نمایش در آمده است.

در تالار میان در، آیین های سیزده به در، پنجاه به در و در قسمت آخر ۶ شغل سنتی مردم قزوین همچون حجامت، مکتب خانه داری، بار فروشی میادین و بازارها، آهنگری، تعزیه خوانی، دعانویسی و حلاجی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. در میان در از آداب و رسوم شهر قزوین صحبت می شود و تابلوهای بصری مختلف در زمینه ی مردم شناسی این استان در قاب قرار گرفته است. تمامی تابلوها و مجسمه های موزه ی مردم شناسی توسط ۲ هنرمند به نام های آقای رضا محمدی و آقای محمد بهرامی که هر ۲ از هنرمندان قزوینی هستند، ساخته شده اند.

درباره ی شهر قزوین

قزوین از آن دسته شهرهای بسیار قدیمی و تاریخی کشورمان است که به خاطر فاصله ی کم این شهر با تهران، تهرانی ها زیاد به قزوین سفر می کنند. استان زیبای قزوین در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز و در نزدیکی کلان شهر تهران قرار دارد. این استان از سمت شمال به استان سرسبز گیلان، از شرق به استان البرز، از غرب به استان های زنجان و همدان و از جنوب به استان مرکزی محدود می شود. ارتفاع این استان از سطح دریا به طور میانگین ۱۳۰۴ متر است.

قرار گیری در دامنه های کوه های سر به فلک کشیده البرز و همچنین ایفای نقش پایتختی ایران در زمان سلسله صفویه، شهر قزوین را به یکی از پر بازدید ترین شهرهای ایران مبدل کرده است. از لحاظ تاریخی نیز، قزوین از شهرهای تاریخی مهم کشورمان محسوب می شود. پیشینه ساخت و رونق این شهر را به دوران شاپور ساسانی نسبت داده اند. البته حفاری های باستان شناسی که در دشت قزوین صورت گرفته است، قدمت این منطقه را به هزاره هفتم قبل از میلاد می رساند.

در متون باستانی، از این شهر با عنوان آرساسیا یاد شده است. شهر قزوین در دوران سلسله صفویه پایتخت کشور بوده، به همین دلیل آثار تاریخی بسیاری از این دوران در این شهر بر جای مانده است. قدیمی ترین خیابان طراحی شده کشورمان نیز به نام خیابان سپه، در قزوین قرار گرفته است. در دوره اسلامی، قزوین به عنوان یکی از مراکز علمی کشور معرفی و رونق آن دو چندان شد. از لحاظ آب و هوا و بهترین زمان سفر به این شهر نیز، قزوین در فصل تابستان دارای آب و هوایی معتدل و نسبتا خنک است.

اما بهترین فصل سفر به این منطقه، فصل بهار و ماه های اردیبهشت و خرداد می باشد، یعنی هنگامی که دشت ها و تپه های این استان آنقدر سبز است که منظره ای شگفت انگیز را جلوی چشمانتان قرار خواهد داد. همچنین پیشنهاد می کنیم که در سفر به قزوین حتما به سراغ شکم گردی در قزوین بروید. معروف ترین غذای این شهر قیمه نثار است که می توان آن را در اکثر رستوران های شهر قزوین پیدا کرد.

مشخصات و راه های دسترسی به حمام قجر در قزوین

حمام قجری در قزوین در چهار راه نادری، خیابان عبیدزاکانی قرار گرفته است. سر راست ترین آدرسی که می توانیم به شما بدهیم این است که با طی کردن مسیر در پیاده رو باریک و با آسفالت قدیمی عبید زاکانی، به نیمه خیابان و یک پنج راه قدیمی قزوین می رسیم. درست در سمت چپ مسیر و کنار مسجد فاطمه زهرا (س) کوچه ای وجود دارد که در ابتدای آن موزه ی مردم شناسی قجر خودنمایی می کند. در ضمن، بعد از بازدید از این حمام می توانید در مسیر خود به سمت بازار و به دیدن حسینیه امینی های قزوین نیز بروید.

سفر خوبی داشته باشید! 😎

نوشته با حمام قجر در قزوین آشنا شوید اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

پارک خور در دبی، پارکی برای بزرگسالان و کودکان!

پارک خور در دبی | Dubai khor park

دبی یکی از شهرهایی در همسایگی ماست که در طی مدت زمان بسیار کوتاهی، تبدیل به یکی از توریستی ترین و البته زیباترین شهرهای جهان شده است. آن قدر جاذبه های دیدنی در دبی زیاد است و طی مطالب گوناگون از ان ها نام برده است که شاید پیش خودتان فکر کنید که دیگر همه ی آن ها را می شناسید اما باید با کمال احترام به شما بگوییم که خیر، اینطور نیست! به طور مثال، پارک خور در دبی را می شناسید؟ این پارک زیبا که بیشتر برای کودکان جالب توجه است تا برای افراد بزرگسال، از جمله پارک های اکتشافی در جزیره ی دبی است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، با پارک خور در دبی آشنا شویم.

درباره ی پارک خور در دبی

مطالب مرتبط:
معرفی خیابان های معروف دبی
نقشه فرودگاه دبی + اطلاعات و راهنمای کامل
معرفی محله بستکیه دبی؛ میراث ایرانیان در این شهر

پارک خور در دبی (dubai khor park) که به اصطلاح عربی به آن حَدیقَه اَلخَور نیز می گویند؛ همانطور که در مقدمه هم اشاره کردیم از جمله پارک های زیبایی در دبی است که هم برای بزرگسالان و هم بیشتر برای کودکان و نوجوانان جالب توجه است زیرا، در این پارک افراد با بازه ی سنی کم می توانند تا به پژوهش، اکتشاف و بازی مشغول شوند. البته، درختان، فضای سبز و زمین های بازی متعددی که در این پارک قرار گرفته و همچنین تعدادی کافه و رستوران در آن به مشتریان خدمات مورد نیاز را ارائه می کنند، باعث شده تا این پارک بزرگسالان بسیاری را نیز برای گذران اوقات فراغت خود به این پارک بکشاند.

آرامش در این محیط و چمنزارهای این پارک دقیقا همان چیزی است که همه ی آدم ها و البته دراین جا به صورت خاص گردشگران و مراجعان به آن نیاز دارند. اما نمی شود از این گذشت که پارک خور در دبی با در نظر گرفتن قسمت های متنوع و مختلفی که برای سنین و سلیقه های متفاوت در خود، به یکی از مناطق دیدنی و البته ییلاقی شهر دبی تبدیل شده است.

حال این سوال شاید برای شما پیش آمده باشد که چرا این پارک بیشتر برای کودکان و نوجوانان جالب تر است تا برای بزرگسالان؟ جواب این است که این پارک از آن رو محل مناسبی برای خردسالان و نوجوانان شما معرفی می شود که علاوه بر همسایگی دیوار به دیوار سرزمین عجایبی که در نزدیکی این پارک قرار گرفته است، شهر بچه های (Children’s City Dubai) مخصوصی نیز در داخل پارک برای سنین خردسال و نوجوان نیز در این پارک تعبیه شده است.

شهر بچه هایی که صحبت از آن کردیم در ورودی شماره ی ۱ پارک خور قرار گرفته است. جالب است درباره ی این بخش مخصوص به کودکان در این پارک این نکته را بدانید که شهر بچه های پارک خور، اولین شهر آموزشی کودکان در شهر دبی و در سراسر کشور امارات متحده عربی به شمار می رود و به عبارتی دیگر در زیر شاخه ی خود از اولین هاست.

در شهر بچه ها که برای کودکان و نوجوانان بین ۲ و ۱۵ سال طراحی شده این گونه در نظر گرفته شده است که آن ها به صورت عملی با بسیاری از زمینه های علمی، تکنولوژی، طبیعت و دیگر مواردی که کودکان و نوجوانان باید در این سن با آن ها آشنا شوند و برایشان بسیار مفید و آموزنده است، روبرو می شوند.

بگذارید در یک کلام بگوییم که، شهر بچه ها مکانی است که کودکان در آن به پژوهش، اکتشاف و بازی مشغول می شوند و آن قدر برایشان خوشایند است این حضور که اصلا متوجه گذر زمان نمی شوند! در واقع هدف علمی و روانشاناسانه ی این پارک در قسمت شهر بچه ها این است که کودکان در این شهر با دنیایی که در آن زندگی می کنند از نزدیک و به آرامی آشنا می شوند و در واقع با آن دوست می شوند. به این مجموعه و با توجه به تعاریفی که از آن کردیم باید به آن پارک موزه و یا پارک موضوعی و پژوهشی بگوییم، زیرا در دنیای بچه های این پارک موزه ای برای کودکان در نظر گرفته شده که دیدن از آن برای همه ی کودکان بسیار آموزنده و جذاب خواهد است.

البته زیبایی ها و جذابیت های این پارک تنها دنیای بچه ها و یا موزه ی کودکان نیست بلکه شما در این پارک می توانید به تفریحات دیگری نیز بپردازید. به طور مثال؛ از دیگر تفریحات جالبی که در این پارک می توانیم به آن اشاره نماییم، نمایش دلفین ها است. در قسمت دلفینارویم این پارک، دلفین ها و شیر های آبی نمایش های متفاوتی را انجام می دهند که دیدن آن برای شما و همراهانتان می تواند اوقات خوب و مهیجی را به وجود بیاورد.

در ورودی شماره ی ۲ این پارک نیز بازدیدکنندگان می‌ توانند تا یک موتور سیکلت چهار چرخ که معمولا مبلغ کرایه ی آن برابر است با ۲۰ درهم را برای یک ساعت گردش و چرخش و ماجراجویی در پارک اجاره کنند. از خوبی های پارک خور در دبی این است که در واقع محلی مناسب برای گردهمائی های دوستانه است و در بسیاری از موارد شما می توانید شاهد افرادی باشید که در گروه های کوچک زیر سایه ی درختان این پارک به دور هم جمع شده و به نواختن سازهایی مانند گیتار می‌ پردازند. در این پارک همیشه و در همه ی فصل ها چیزهای زیادی برای تماشا وجود دارد و حتی در برخی موارد گروه های هنری مستقل اقدام به اجرای زنده برنامه در فضای باز می کنند.

جالب است بدانید که تمامی این امکانات در پارک خود تنها در مساحت ۹۰ هکتاری این پارک به وجود آمده است. همچنین محیط پیاده روی پارک خور که دارا یطول ۵٫۲ کیلومتری است؛ در کنار نهر دبی، باغ طبیعی، گل های فصلی که به بهترین شکل ممکن آرایش شده و همچنین مکان هایی برای استراحت و آلاچیق های مختلف برای استراحت و اتراق های خانوادگی مجهز شده است. یادتان نرود که در پارک خور دبی، شما می توانید تا در آنِ واحد از ۳۰۰ نوع گیاه بازدید کنید.

امکانات مختلف پارک خور در دبی

در داخل پارک خور دبی، هر چه که بخواهید در دسترش شما قرار می گیرد. از فروشگاه و مرکز خرید گرفته تا موزه و دنیای بچه ها! اگر بخواهیم این امکانات را موردی برای شما نام ببریم و دسته بندی بکنیم آن ها عبارتند از:

 • مسیر پیاده روی حرفه ای
 • پیست اتوموبیل
 • اسکله ی ماهی گیری با تمام امکانات برای ماهی گیری از مبتدی تا حرفه ای
 • محوطه ی باغی بزرگ به همراه فضای سبز
 • آب نماهای بسیار زیبا که بر روی آب و هوای پارک تاثیر بسیار زیادی دارد.
 • محل های مخصوص پخت غذا آن هم به سبک باربیکیو
 • رستوران ها و دکه های فروش غذاهای محلی و نوشیدنی های مختلف در پارک خور در دبی
 • همسایگی سرزمین عجایب با این پارک و دسترسی آسان به آن
 • آمفی تئاتر بزرگ
 • در طول ۲٫۳ کیلومتری پارک و در امتداد خور امکان سوار شدن بر یک ماشین کابلی وجود دارد. این ماشین به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد تا سوار بر آن و در ارتفاع ۳۰ متری از سطح زمین به تماشای پارک و خور دبی بپردازند.
 • وجود ماشین های ۴ چرخ کرایه ای که با آن ها می شود تا در پارک رانندگی کنید.
 • شما می توانید به جای استفاده از ماشین و یا ماشین کابلی اگر اسکیت سواری بلدید، اسکیت هایتان را به پا کنید و از حضور در این پارک و اسکیت سواری لذت ببرید.

توجه داشته باشید که در پارک خور دبی، دوچرخه سواری کاملا ممنوع است.

حال از آن جایی که دبی این روزها جز یکی از شهرهای مدرن و پیشرفته در خاورمیانه شده و سالانه تعداد زیادی توریست به سمت این شهر سفر می کنند تا از فضاهای جذاب تفریحی که در آن فراهم دیده بازدید کنند و تجربه ی سفری فوق العاده ای به دست بیاورند، شما به عنوان یکی از همین مسافرها نیاز دارید تا برای استفاده از امکانات این سفر مثل همین پارک خور از بهترین زمان سفر به دبی نیز با خبر شوید! دبی آب و هوای گرمسیری بیابانی دارد. تابستان ها به شدت گرم و مرطوب و متوسط دمای روز حدود ۴۱ و در شب حدود ۳۰ درجه سانتی گراد است.

در انتها به صورت خلاصه می گوییم که پارک خور در دبی در ساحل خور دبی قرار گرفته است. هزینه ی ورودی این پارک، حدودا ۵ درهم و ساعات فعالیت آن ها از روز یکشنبه تا روز چهار شنبه ۸ صبح تا ۱۰ شب و روزهای پنج شنبه تا شنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب است. اگر در دبی هستید و یا به زودی عازم این شهر زیبا می شوید بدانید و به یاد داشته باشید که، روزهای چهارشنبه در این پارک فقط و فقط بانوان و کودکان و زیر ۶ سال تنها می توانند حضور داشته باشند و از امکانات این پارک بهره مند شوند. پارک خور دارای طولی برابر با ۲٫۶ کیلومتر است که در امتداد خور دبی و در حد فاصل ۲ پل المکتوم و القرهود در بخش بردبی قرار گرفته است.

شما برای آگاهی از باقی برنامه های این پارک می تونید به وب سایت رسمی ویزیت دوبی مراجعه کنید. سفر و گردش خوبی رو در دبی براتون آرزو میکنیم! 🎡

visitdubai.com

نوشته پارک خور در دبی، پارکی برای بزرگسالان و کودکان! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.