برقراری پروازهای فوق‌العاده جدید به‌مناسبت اربعین حسینی

با توجه به نزدیکی ایام اربعین حسینی و ترافیک بالای زائران، پروازهای فوق‌العاده از دو فرودگاه شاهرود و اهواز برقرار شد.

آشنایی با غار اشکفت سلمان ایذه  

شهری بختیارنشین در استان خوزستان به نام ایذه وجود دارد که سابقه باستانی دارا بوده و بعد از اسلام هم نیز شهرت بالایی داشته است. بخش بزرگی از تاریخ کشور ایران در ایذه نهفته است، وجود سنگ نبشته های تاریخی از دوره عیلامی ها در این شهر نشانده باستانی بوده آن از است و از همین رو این شهر از لحاظ تاریخی دارای ارزش زیادی می باشد. اما ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره غار اشکفت سلیمان ایذه صحبت کنیم. این غار در واقع یکی از مهمترین نیایشگاه هخامنشیان بوده و از همین رو دارای ارزش و اهمیت بالایی از لحاظ تاریخی برای ایران می باشد. در ادامه همراه با ما در سفر به شهر ایذه و غار اشکفت سلمان ایذه همراه باشید.

مطالب مرتبط:
دشت سوسن در ایذه، بهشت سرسبز خوزستان
مال آقا، بهشتی در استان خوزستان
موزه بنزین خانه آبادان، اولین جایگاه سوخت ایران

همانطور که در بالا گفتیم، غار اشکفت سلمان ایذه مهمترین نیایشگاه هخامنشیان بوده که در شهر ایذه در استان خوزستان قرار دارد. خط نوشته هایی میخی مربوط به دوره ایلام نو در این غارها کشف شده است؛ اشکفت سلیمان در جنوب ایذه قرار دارد و شامل نقش های برجسته ای از دوره ایلامیان و بقایای یک ساختمان متعلق به اتابکان نیز می شود. غار اشکفت سلمان ایذه پرستشگاه تریشا که از خدایان ایلامی ها نیز بوده است. در منطقه ی شهر ایذه در خوزستان به غیر از سنگ نوشته ها، درون این غار چشمه های معدنی را هم در دل کوه های منطقه مشاهده خواهید کرد.

درون غار اشکفت سلمان ایذه چهار نقش برجسته وجود دارد که دو تای آن داخل غار و دو تای دیگر در خارج از غار وجود دارد. بزرگ‌ ترین نوشته خط میخی از دوره عیلامی در این غار وجود دارد که از زمان شاهک عیلامی، شاه بومی آیاپیر یا آیاتم، وجود دارد و هم‌چنین برای نخستین بار حضور مصور زن دوشادوش مرد در نقش برجسته‌های این غار دیده شده است.

طبق گفته های قدیمی ها یکی از خدایان عیلامی به نام تریشا که برای پرستش به غار اشکفت سلمان ایذه می آمده و با خدای خود راز و نیاز می کرده است. در این مکان به غیر از حکاکی یک غار و چشمه معدنی هم از دل کوه های بیرون زده و به زیبایی این منطقه در شهر ایذه افزوده است. در منطقه غار اشکفت سلمان ایذه چهار نقش برجسته با تصاویری زیبا و جذاب از هانی که پادشاه محلی آیاپیر، شوترو وزیر وی و آمانتا زن هانی در ۲ نگارکند جداگانه دیده می شود که گویا سکونت و احترام و نیایش خانواده حکمرانی محلی نسبت به این معبد مقدس است.

از بین این چهار اثر دو مورد در داخل غار و دو مورد دیگر در خارج از غار قرار دارد که در این آثار برجسته حضور زن در کنار مرد را می توانید برای اولین مشاهده کنید و این نشان دهنده ی ارزش قائل شدن به زنان در آن زمان و نقش آن ها در جامعه و ایران باستان بوده است.

بنابر کشف ۲ کتیبه ی دیگر در غار اشکفت سلمان ایذه، نگاره ای به خط میخی هم در آن کشف شده که در متن آن به صورت مبسوط درباره احترام به این معبد و خدایان عیلامی نیز حکاکی شده است که همه افراد در آن به حالتی ایستاده و دست بر سینه و موقعیت دعا نیز قرار دارند که اگرکمی با دقت و توجه بیشتر به این نگاره های کنده کاری شده نگاه کنیم، می توان دریافت که پاهای آن ها به نشانه حرمت برهنه است.

بنابر گفته نویسنده کتاب تاریشا، صالح پور به جرات می توان گفت که در هیچ جای ایران تصاویری با این ویژگی و به این زیبایی که بتواند زنان و کودکان را در ان زمان به این خوبی نمایش دهد مشاهده نخواهید کرد. از این حیث نگارکنده های این بنا در نوع خود ممتاز و بی مانند بوده اند و همچنین با توجه به تعداد زیادی از سنگ نگاره ها، کتیبه ها و نقوش آیینی و مذهبی در شهر ایذه می تواند این شهر را به عنوان شهر نگارکندها و شهر موزه نگاره ها نیز معرفی کرد.

چهار نقش برجسته ی در دل این سنگ نگاره های به ترتیب زیر است:

نقش برجسته شماره یک

نقش برجسته ی اولی که در این منطقه وجود دارد مربوط به نیایش هانی پادشاه محلی آیاپیر به همراه وزیر وی شورترورو و خانواده او می باشد. در این کنده کاری شاه در جلو ایستاده و همگی آستین کوتاه بر تن داشته و بدون کفش در این تصویر هستند. زن هانی به نام هوهین یا آماتنا پشت وزیر ایستاده است و جلوی شاه هم یک آتشدان قرار دارد و فرزند شاه هم به خاطر اهمیت کمتری که نسبت به بقیه دارد کوچکتر از بقیه نیز حجاری شده است. تمامی افراد درون این کنده کاری از سمت چپ طراحی شده اند و روی نگاهشان به سمت غار کوچکی است که درون اشکفت نیز قرار دارد.

نقش برجسته شماره دو

نقش برجسته ی دیگری که در سنگ نگاره های غار اشکفت سلمان ایذه قابل مشاهده است مربوط به هانی به همراه همسر و پسرش است. این دو در حالت ایستادن و احترام قابل مشاهده هستند، دقیقا حالتی که همسر هانی دارد درست همانند حالتی که مجسمه ۱۸۰۰ کیلوگرمی به دست آمده از شوش ناپیراسو همسر پادشاه ایلام میلانه اونتاش گال دارد. تصویر نقش زن با وقار نشان از اهمیت زن در دوران ایلامی دارد؛ سه سنگ نبشته بر پوشاک نیایشگران وجود دارد.

 نقش برجسته شماره سه

این نقش برجسته در ارتفاع ۳ متری بر روی سنگ های غار اشکفت سلیمان ایذه حکاکی شده است و این مورد کاملا درون غار قرار دارد. در کنار آن سنگ نبشته ای هم به خط ایلامی کنده شده است و هانی به تنهایی در حال نیایش بوده و اینبار بر عکس نقش های برجسته شماره ۱ و ۲ هانی از سمت راست نیز حجاری شده است. از همین اینرو می توان نتیجه گرفت فضای میانی نقش برجسته ۲ و ۳ مرکز نیایشگاه بوده است. این تصاویر مورد حمله یادگاری نویس ها قرار گرفته است و از آنجا که در زیر اشکفت رطوبت زیادی دارد به شدت آسیب دیده اند.

 نقش برجسته شماره چهار

نقش برجسته ی چهارم که بر روی دل سنگ های این منطقه وجود دارد اما تصویر نامفهومی است مربوط به یکی از خدایان آن زمان می شود. این تصویر کنده کاری شده مانند مجسمه ای است که در نقوش کول فرح دیده می شود ولی در این تصویر جزئیات قابل مشاهده نیست، پاهای مجسمه بر روی پایه ای قرار دارند و ریش بلند او به سینه می رسد.

ویرانه هایی از یک ساختمان

یک ساختمان خرابه هم در این منطقه وجود دارد که می گویند مربوط به نیایش های سلمان فارسی بوده است. اما بهتر است بگوییم که این ساختمان به دوره اتابکان برمی گردد و دلیل ساخت آن هم این بوده که این دره به اشکفت سلمان تعلق داشته و از همین رو شاید مانند قبر مادر سلیمان برای حفظ آثار تقیه لازم بوده است. به هر حال اگر سلمان فارسی قبل از اسلام در این منطقه نیایش می کرده هنوز مسلمان نشده بود و بعد از اسلام هم رد او را در ایذه نداریم.

لازم به ذکر است که غار اشکفت سلیمان ایذه تنها جاذبه ی دیدنی و تاریخی این شهر نیست، بلکه در شهر ایذه خوزستان جاذبه های دیگری وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد.

دشت سوسن: یک جاذبه ی طبیعی در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر ایذه به نام دشت سوسن که در واقع بهشتی در این منطقه محسوب می شود قرار دارد.

محوطه باستانی شمی: در فاصله ۹ کیلومتری روستای شمی از دهستان سوسن در شمال شهرستان ایذه آثاری باستانی متعلق به دوره الیمائیه از ۱۵۰ سال قبل از میلاد مشتمل بر مجسمه معرف سردار پارتی، سنگ‌های مرمری و گورستان باستانی کشف شده است

تالاب میانگران: این تالاب در واقع یکی از جاذبه های مطرح در شهر ایذه است که در حدود ۲۴۰۰ هکتار در جنوب غربی کوهپایه زاگرس در فاصله ۱٫۵ کیلومتری این شهر قرار دارد.

آبشار توف اسپید: دو آبشار بزرگ در شهر ایذه قرار دارد که به آبشارهای اول و دوم توف اسپید نیز شهرت دارند. این آبشارها در منطقه حفاظت شده «شالو و مونگشت» قرار دارند و از ارتفاعات این منطقه سرچشمه می‌گیرند.

سنگ نگاره کول فرح: در ۷ کیلومتری شمال شرقی شهر ایذه سنگ نگاره ای به نام کول فرح در منطقه ای به نام تنگه کول فرح قرار دارد.

باجول: یک منطقه ی خوش آب و هوا در جنوب شهر ایذه قرار دارد که در ادوار گذشته به دلیل ساخته شدن آب بند در مسیر رودخانه بخش هایی از آن به زیر آب رفته است.

قلعه تل: در حد فاصل شهرستان باغ ملک و ایذه در مسیر شاهی استان فارس و خوزستان قلعه ای با عنوان قلعه تل قرار دارد که قدمت آن به سال ۱۷۹۰ میلادی برمی گردد.

پل تاریخی شالو: و آخرین جاذبه ای که بعد از غار اشکفت سلیمان ایذه می توانید در این شهر از آن بازدید کنید پل تاریخی شالو است که از جمله آقار قدیمی این شهرستان به شمار می رود. در قدیم این پل چوبی و تلفیقی از چوب و طناب بود. بعدها با استفاده از کابل دو سر پل را به هم وصل کردند.

ثبت جهانی شهر ایذه در سازمان یونسکو

در پایان لازم به ذکر است بگوییم که شهر ایذه در خوزستان قرار است بنابر آثار تاریخی و قدمتی که دارد قرار است به عنوان یک منظر تاریخی فرهنگی در سازمان جهانی یونسکو به ثبت در بیاید. مطابق با قوانینی که برای ثبت آثاری تاریخی جهان در سازمان جهانی یونسکو وجود دارد، منظر فرهنگی به یک منطقه جغرافیایی‌ گفته می ‌شود که چشم ‌انداز آن حاصل کار مشترک طبیعت و انسان باشد. رابطه طولانی میان بشر و محیط‌ زیست، موجب تعامل فرهنگی نزدیک میان این دو شده و به منظور حفظ تنوع و گوناگونی این تعامل، مناظر فرهنگی به عنوان میراث جهانی ثبت می‌ شوند.

نوشته کشف آخرین نیایشگاه هخامنشیان در ایران + تصویر اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با دشت سوسن در ایذه

ایذه از شهرهای جنوب غربی ایران است که دارای پیشینه تاریخی کهن بوده و از آن به عنوان پایتخت بختیار یاد می شود. در این شهرستان آثار و سنگ نبشته هایی پیدا شده که دوره ی عیلامیان باز می گردد. شهر ایذه از روزگار باستان تا امروز به نام‌های ایزج، ایذه، اوجا، آیا پیر، آنزان، انشان، ایگه، اریگ، ایج، مالمیر یا مال امیر خوانده شده‌است. همچنین می‌گویند در دوران عیلامی به شهر ایذه «آنزان» هم گفته می شده است. به عقیده برخی از محققین این شهر در هزاره سوم پیش از میلاد «انزان» نامیده می‌شد و مرکز ایالت انزان بوده‌است. می‌توان ایذه را تغییر شکل یافته «انزان» عیلامی نیز دانست. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره شهر ایذه در خوزستان و همچنین دشت سوسن در ایذه صحبت کنیم. این دشت در واقع بهشتی است تمام و کمال که در استان خوزستان قرار دارد و در فصل بهار گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

مطالب مرتبط: 
سفر به شرق ایران؛ از گرگان تا چابهار
سفر به جنوب ایران، از دزفول تا چابهار
سفر اولی ها چه نکاتی را رعایت کنند؟

دشت سوسن منطقه ای با طبیعت زیبا و منحصر به فرد که می تواند دیدگان هر بیننده ای را محصور کند.

دشت سوسن در ایذه در فاصله ۳۷ کیلومتری شهر ایذه در خوزستان قرار گرفته و فصل بهار و به خصوص ایام نوروز مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

دشتی سبز و سراسر شقایق قرمز که رود خروشان کارون آن را به دو نیم تقسیم کرده است.

روستاهای زیادی در دشت سوسن در ایذه قرار گرفته اند و جالب است بدانید که زمین این منطقه حاصلخیز بوده و به دلیل آب فراوان و اقلیم خوبی که دارد شرایط برای کشت و باغذاری اهلی این منطقه بسیار مناسب است.

مردم منطقه ایذه بسیار خونگرم هستند و شما هنگام سفر به دشت سوسن در ایذه احساس تنهایی و غربت نخواهید کرد.

دشت سوسن نام منطقه ای وسیع است که روستاهای زیادی در آن جای گرفته است. زمین حاصلخیز، آب فراوان و اقلیم مناسب تمام شرایط را برای کشت و باغداری مردمان خونگرم بختیاری این دیار فراهم کرده است.

جاذبه هایی که باید در دشت سوسن ببینید!

 • طبیعت گردی در دشت دل انگیز سوسن و گذر از رودخانه برای بازدید از ده ثریا در آن سوی رود
 • پیاده‌روی و پیمایش دره‌ ای سرسبز و پر آب، از روستا تا آبشار شیوند
 • قایق سواری هیجان انگیز و گذر از طول دریاچه سد کارون ۳ تا روستای زیبای شیوند در آن سوی آب
 • طبیعت گردی و کوه‌پیمایی سبک در اطراف تالاب میانگران
 • دیدار از زیباترین آثار تمدن ایلامی و ماد همچون خونگ اژدر، قلعه کژدم، اشگفت سلمان، شیرهای سنگی کولفرحو…
 • بازدید از تالاب بین‌المللی چغاخور و قلعه چالشتر در چهارمحال و بختیاری

دسترسی به شهر ایذه در خوزستان

به منظور رسیدن به این منطقه ی دشت سوسن در ایذه پس از عبور از جاده خروجی ایذه به سمت شمال و گذشتن از پیان به یک دو راهی خواهید رسید که سمت راست آن به سمت سوسن و سمت چپ آن به سمت منطقه گلزار و بارگاه امام زاده سلطان ایران در جوار دریاچه سد شهید عباسپور می رسید.

زمانی که شما به سمت دشت سوسن در ایذه سفر می کنید از روستای کشگلی یا همان کفش گلی عبور خواهید کرد و با طی نمودن مسافتی برابر با ۵ کیلومتر به دو راهی دیگری می رسید که هر یک شما را به اطراف دشت سوسن خواهند رساند. برای رسیدن به شمالی ترین و آخرین بخش دشت سوسن که در واقع دشت تمام شده و تنگه و رود کارون شکل می گیرد می بایست از مسیر سمت چپ به سمت روستای ده شیخ راهی شوید و برای عبور از عرض رودخانه سوار قایق شد.

در سمت راست دشت سوسن در ایذه شما می بایست با دور زدن کل دشت سوسن و عبور از پل روی کارون بخش شرقی را نیز کاملاً دور زده و به نقطه شمالی سوسن ختم می یابد. این جاده تا روستای ده کهنه کاملاً آسفالت بوده و از ده کهنه تا ثریا(روستای مقابل ده شیخ در آن سوی کارون) خاکی به نسبت خوب می باشد. نبود پل در بخش شمالی سوسن روستائیان را ناچار به دور زدن کامل دشت سوسن می کند.

مختصری از تاریخ شهر ایذه

شهر ایذه از گذشته تا به امروز نام های متغاوتی داشته که به ترتیب اگر بخواهیم نام آن ها را ببریم ایزج، ایذه، مال امیر نیز می باشند. در اکثر منابع اسلامی شهر ایذه با نام ایذج نام برده شده و در کتیبه های نقش برجسته اشکفت سلیمان که مربوط به دوره عیلام می باشد نیز نام ایذه آپاپیر یا آجاپیر ذکر شده است. در دوره هخامنشی شهر ایذه بازمانده ی دوره عیلامیان بود و با عنوان الیمایی از آن یاد می شده است. این شهر در دوره ساسانی با نام ایذه در مجامع عمومی نام گذاری شد و با ورود اسلام به ایران ایذه خوانده شد. در دوره حاکمیت اتابکان لر بزرگ، ایذه به عنوان مرکزنشین و پایتخت حکومت بختیاری شناخته شد. ایذه در دوره حاکمیت بختیاری تبدیل به مال امیر شد و در بین مردم گسترش پیدا کرد، سرانجام در زمان پهلوی دوباره نام ایذه بر سر زبان ‌ها افتاد و تا امروز تداوم یافته است.

آداب و رسوم مردم ایذه

حال که تا اینجا رسیده ایم بد نیست کمی هم درباره آداب و رسوم مردم شهر ایذه صحبت کنیم. مردم این شهر در مراسم های مربوط به عروسی و عزاداری خود رسم های بختیاری را اجرا می کنند، آن ها در مراسم های مربوط به عروسی چوب بازی و دستمال بازی می کنند و در مراسم عزا اقدام به آوازخوانی های خزن انگیز گاگریو و ساز چپ مخصوص بختیاری استفاده می کنند. همچنین مردم شهر ایذه در مراسم های خود لباس ‌های اکثر مردم بختیاری را می پوشند که این لباس ها در مردان به شکل و نام چوقا و شلوار دبیت، کلاه خسروانی و گیوه است و برای زنان نیز لباس ‌های مخصوص خود را دارند که کلاهی به نام لچک و روسری به نام می‌نا می ‌پوشند و لباسی بلند و چاک‌ دار و دامنی پرچین در زیر آن می‌پوشند که رنگ ‌هایی شاد و دلنشین دارند.

سعی در ثبت جهانی شهر ایذه در یونسکو

با توجه به اهمیت شهر ایذه در خوستان و وجود آثار و محوطه های تاریخی که در این شهر وجود دارد قرار شده است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد. این منطقه یک محوطه هایی تاریخی در قالب یک پرونده واحد با عنوان «منظر تاریخی فرهنگی ایذه» برای ثبت جهانی آماده شده است. بر اساس توافق انجام‌ شده در جلسه‌ای که به همین منظور تشکیل شد فرمانداری ایذه مسئولیت هماهنگی بین‌بخشی و فرابخشی در شهرستان ایذه را به عهده گرفت و معاونت میراث فرهنگی اداره کل خوزستان هم درباره ضرورت‌های استانی و ملی ثبت جهانی اقدام می‌کند.

شهر ایذه در خوزستان به عنوان بزرگترین موزه روباز جهان با سنگ نگاره هایی نظیر کول فرح، شهسوار، اشکفت سلمان، خنگ اژدر، دره شمی و … در شرق خوزستان و دامنه های جنوب غربی زاگرس منطقه ای بی نظیر از هزاران سال زندگی بشر و تاثیرگذاری آن در طبیعت است.

مطابق با تعریفی که در میراث جهانی یونسکو انجام شده، منظر فرهنگی به یک منطقه جغرافیایی گفته می شود که چشم انداز آن حاصل کار مشترک طبیعت و انسان است. رابطه طولانی میان بشر و محیط‌زیست، موجب تعامل فرهنگی نزدیک میان این دو شده و به منظور حفظ تنوع و گوناگونی این تعامل، مناظر فرهنگی به عنوان میراث جهانی ثبت می‌شوند. تاکنون ۶۶ منظر فرهنگی جهانی در یونسکو به ثبت رسیده‌ و در ایران پیش از این، «بم» در قالب منظر تاریخی و فرهنگی ثبت جهانی شده است و امیدواریم شهرستان ایذه هم بتواند به این هدف دست پیدا کند.

نوشته دشت سوسن در ایذه، بهشت سرسبز خوزستان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

معرفی موزه بنزین خانه آبادان

آبادان شهر نفت خیر جنوب ایران است که با توجه به مناطق طبیعی و گردشگری فراوانی که دارد پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر و توریست را به سمت خود دارا می باشد. اگرچه در سال های اخیر این شهر با مشکلاتی متعددی روبرو است اما نباید فراموش کرد که بناهای تاریخی، موزه های متنوع،  بازاراهای خوش عطر و بوی و از همه مهمتر مردم خونگرم و مهربان آن می تواند دل هر مسافری را ببرد و نه تنها یکبار بلکه بخواهد بارها به این شهر سفر کند. ما در این مطلب  از مجله ی گردشگری قصد داریم تا درباره موزه بنزین خانه آبادان صحبت کنیم. موزه بنزین خانه آبادان نخسین موزه از طرح موزه های صنعت نفت است که در سال ۱۳۹۵ گشایش یافت، جالب است بدانید که این جایگاه در سال ۱۳۰۶ خورشیدی در مرکز شهر آبادان افتتاح شد. در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر درباره موزه بنزین خانه آبادان خدمتتان توضیح دهیم.

مطالب مرتبط:
سفر به جنوب ایران، از دزفول تا چابهار
دره کول خرسان در خوزستان، دره ای از ارواح سرگردان
چشمه های قیر جوشان ماماتین در رامهرمز خوزستان

با توجه به آنچه که در بالا گفتیم موزه بنزین خانه آبادان که در سال ۱۳۹۵ در محل پمپ بنزین قدیمی این شهر گشایش یافت، جایگاهی سوخت قدیم آبادان بوده که براساس سوابق تاریخی این جایگاه سوخت در ایران در سال ۱۳۰۶ خورشیدی در مرکز شهر آبادان تاسیس شده و این مکان در ابتدا جهت توزیع و فروش نفت سفید نیز مورد استفاده قرار می گرفت و حلب های پر شده از مواد نفتی در آن به فروش می رسید.

پس از گذشت مدتی زمانی که اتومبیل وارد ایران شد، این جایگاه به پنپ بنزین تبدیل شد و هنگام سوخت گیری در این پمپ بنزین، ابتدا فرآورده های نفتی در مخازن پرچ شده نگهداری می شد، با استفاده از تلمبه های دستی به ظروف پیمانه ای منتقل و سپس بر اساس نیاز هر مصرف کننده، سوخت به وی تحویل داده می شد. این جایگاه با ساخته شدن جایگاه جدیدی در نزدیکی آن از رده و مدتی کاربری های دیگر یافت تا این که پس از موافقت وزیر نفت در سال ۱۳۹۳ با راه اندازی موزه های نفت در آبادان، این مکان در اولویت های صنعت نفت برای تبدیل شدن به موزه نیز قرار گرفت.

مساحت موزه خانه بنزین آبادان برابر با ۱۸۵۶ مترمربع است و همجوار با جایگاه جدید پمپ بنزین در مرکز شهر و مقابل شورای شهر آبادان واقع شده است؛ به طور کلی این موزه از یک ساختمان اصلی و دو ساختمان جانبی تشکیل شده است.

ساختمان شماره یک موزه بنزین خانه آبادان

ساختمان اصلی موزه خانه بنزین آبادان به دلیل نوع معماری که دارد از دیگر ساختمان های این مجموعه متمایز شده است؛ بنای ساختمان شماره یک شش ضلعی بوده و نزدیک به ۹۰ سال هم قدمت دارد. این ساختمان با توجه به این که اولین جایگاه سوخت کشور بوده برای این که در حال حاضر از آن به عنوان موزه تعریف شود مورد مرمت ها و بازسازی های زیادی قرار گرفته است، لازم به ذکر است که بگوییم این بنا آسیب های ناشیانه ای هم دیده بود. به طوری که برای پیدا کردن آجرهای بغدادی استفاده شده در این ساختمان انبارهای بسیاری را در شهر آبادان زیر رو شده است.

ساختمان شماره یک موزه خانه بنزین آبادان از دو سالن کوچک تشکیل شده که در هر یک اشیای خاص و منحصر به فردی به نمایش در آمده است .از جمله انواع بشکه، پیمانه نفت و قیف، انواع کیل و پیمانه های مدرج و مجموعه ای از حلب های۲۰  لیتری مخصوص حمل سوخت و مواد نفتی. همین طور تصاویری از جایگاه های قدیمی بنزین و توزیع کنندگان سوخت که به وسیله حیواناتی همچون قاطر و شتر، نفت را به نقاط دور دست می بردند.

ساختمان شماره دو موزه بنزین خانه آبادان

در ضلع شمال غربی موزه خانه بنزین آبادان، ساختمان دیگری با قدمت ۶۰ سال وجود دارد که زمانی به عنوان ساختمان پخش مورد بهره برداری قرار گرفته است. با انتقال این واحد به نقطه ی دیگری این مکان تا مدت ها به عنوان اتاق بدن سازی کاربری داشت و مدتی بعد این محل مکانی برای تعمیر دستگاه های پمپ بنزین بوده است. تقریبا از حدود ۲۰ سال پیش این بخش به علت فرسودگی بنا به انبار تبدیل شد.

جالب است بدانید که این ساختمان از چهار سرسرا تشکیل شده است که در سرسرای اول، به عنوان بخش ورودی ساختمان لوازم نفت سوز خانگی و صنعتی و نمونه هایی از اسکناس ها و تمبرهای صنعت نفت به مناسبت های مختلف چاپ و منتشر شده است. در این بخش انواع چراغ لامپا، گردسوز، فانوس، دستگاه خوراک پزی، اجاق فتیله ای، چراغ تلمبه ای نفتی (پریموس) و … به نمایش گذاشته شده اند.

آن زمانی که این جایگاه تاسیس شد، نفت سفید با حلب های ۲۰ لیتری حمل و به وسیله پیمانه یا کیل در اندازه های مختلف از یک لیتری گرفته ۱۵ لیتری و با استفاده از قیف نیز توزیع می شد. به دلیل سنگینی که این حلب ها داشته اند از مخزن هایی برای حمل نفت استفاده شد. دو مخزن پرچی بزرگ نیز در محوطه میانی ساختمان های شماره یک و دو از دیگر اجزای تشکیل دهنده موزه هستند، جالب آن که به دلیل نبود فناوری جوش در آن زمان، کلیه اتصالات این مخازن با پرچ انجام شده است.

یک دستگاه تانکر قدیمی حمل سوخت گازوئیل از نوع لیلاند ساخت کشور انگلستان، یک دستگاه تانکر لیلاند برای حمل سوخت هواپیما و یک دستگاه ماشین آتش نشانی آمریکایی مارک دوژ، از جمله خودروهای مستقر در این قسمت وجود دارد که می توانید آن را هم مشاهده کنید.

لازم به ذکر است که بگوییم نصب تصاویری از مراحل انتقال سوخت از مبدا به مقصد و انواع نفت کش ها روی دیوارهای محوطه، اطلاعات جامعی را درخصوص نحوه توزیع نفت در اختیار بازدیدکنندگان می گذارد.

ساختمان شماره سه و محوطه موزه بنزین خانه آبادان

بخش دیگری از موزه خانه بنزین آبادان فضای باز و محوطه بیرونی آن است که در بدو ورود به موزه با آن مواجه خواهید بود. محوطه ای بسیار وسیع و مزین به گیاهان و درختان بومی قابل مشاهده است. در این محوطه شما یک دستگاه خودرو اپل قدیمی قرمز رنگ که ساخت کشور آلمان است می توانید ببینید که متعلق به سال ۱۹۵۳ است. ماکتی از یک دستگاه پمپ بنزین قدیمی دستی و کارمند جایگاه در حال بنزین زدن در این محوطه، نحوه سوخت رسانی را در ایام گذشته به تصویر می کشد. در این فضا مجموعه از دستگاه های پمپ بنزین به ترتیب سال ساخت و بر اساس روند تکاملی آن ها کنار هم چیده شده اند.

در این فضا مجموعه ای از دستگاه های پمپ بنزین به ترتیب سال ساخت و بر اساس روند تکاملی آنها، کنار هم چیده شده اند. قدیمی ترین دستگاه، یک پمپ دستی شیشه ای مدرج ساخت ۱۹۲۵ میلادی است که به شرکت انگلیسی “ساتم” تعلق دارد. اغلب دستگاه های نمایش داده شده که تعداد آنها به ۱۲ عدد می رسد، ساخت شرکت های انگلیسی، آمریکایی و ژاپنی است که البته در میان آنها محصولات کشورهای آلمان، استرالیا و هندوستان نیز دیده می شود.

نوشته موزه بنزین خانه آبادان، اولین جایگاه سوخت ایران اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

راهنمای سفر به جنوب ایران

زمان خیلی کمی به عید نوروز و تعطیلات سال نو برای ایرانی ها باقی مانده و با توجه به اینکه اغلب مردم برای تعطیلات عید نوروز به غیر از دید و بازدید برنامه های سفری هم در نظر دارند بعتر است که برای خودشان سفری هدفمند را برنامه ریزی کنند. اگرچه برخی با خرید تورهای مسافرتی خیال خودشان را از برنامه ریزی برای سفر راحت می کنند اما عده ای هم هستند که دوست دارند خودشان کارگردان سفرهای نوروزی یا دیگر سفرهایشان باشند و برنامه ریزی های مربوط را خودشان انجام دهند؛ نیاز است که یک راهنمای کامل از مسیری که می خواهند بروند داشتند باشند؛ اما چطور؟! ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره سفر به جنوب ایران و مسیرها و جاذبه هایی که در طول مدت زمانی که شما در سفر خواهید بود را خدمتتان ارائه دهیم. پس اگر برای عید نوروز قصد سفر به جنوب ایران را دارید، پیشنهاد می کنیم که ما را در ادامه ی این مطلب همراهی کنید.

مقصد اول : دزفول مقصد دوم : شوش و شوشتر
مقصد سوم : آبادان و خرمشهر مقصد چهارم : بوشهر
مقصد پنجم : شادگان مقصد ششم :  سیراف
مقصد هفتم : بندر گناوه مقصد هشتم : جزیره کیش
مقصد نهم : جزیره های قشم و هنگام مقصد دهم : بندرعباس
مقصد یازدهم : جزیره هرمز مقصد دوازدهم : چابهار

 

توجه داشته باشید که این یک نقشه کامل برای سفر به جنوب ایران است که شما می توانید در صورت کمبود وقت از برخی از آن ها صرف نظر کنید 🙂

پل دزفول یکی از قدیمی ترین بناهای این شهر است و با بیش از ۱۷ قرن قدمت از آن با عنوان قدیمی ترین پل استوار جهان یاد می شود. این پل در حقیقت یکی از راه های ارتباطی منطقه جندی شاپور و سرزمین بین النهرین است، که به دستور شاپور اول پس از پیروزی بر والرین، با به کار گماشتن اسرای رومی در این منطقه ساخته شده است.

آدرس: خوزستان، دزفول، بر روی رود دز

 • سازه های آبی دزفول

شهر دزفول به دلیل قرار گرفتن در حاشیه رودخانه دز دارای سازه های آبی ارزشمندی با قدمت چند هزار ساله می باشد. این سازه ها، شامل آسیاب های آبی، قنات ها، حمام و… می باشد که یادگاری از دوران با شکوه عیلامیان و ساسانیان هستند.

 • بافت قدیم دزفول

دزفول با قدمتی ۵ هزار ساله، جزء شهرهای با اهمیت کشور است که دارای بافتی سنتی و قدیمی با مساحت تقریبی ۲۴۴ هکتار، در حاشیه رودخانه دز می باشد. این بافت تاریخی، طبق تقسیم بندی صورت گرفته به ۲۸ محله تقسیم شده است که گذرهای سرپوشیده ای به نام ساباط پیوستگی این محلات را بیشتر می کند. این بافت ۱۲ هزار واحد مسکونی دارد و یکی از قدیمی ترین بافت های کشور به حساب می آید.

آدرس: خوزستان، دزفول، حاشیه رود دز

 • بازار قدیمی دزفول

حیف است که این همه راه به این شهر آمده اید و به بازار آن نروید! بازار قدیم دزفول با قدمت ۱۰ قرن یکی از بازارهای سنتی استان خوزستان است که از دیرباز محل تولید و فروش صنایع دستی و آثار هنری شهر است. کلوچه های مخصوص دزفول را هم می توانید از این بازار تهیه کنید.

ساعت بازدید از بازار قدیم دزفول: ۰۹:۰۰ الی ۱۷:۰۰

آدرس: خوزستان، دزفول، میدان امام خمینی

برای گشت و گذار یکروزه به نظر ما همین چند جاذبه یک روز کامل طول بکشند، اما با توجه به این که کارگردان سفر به جنوب خود شما هستید می توانید زمان بیشتری را در این شهر بگذرانید و به سمت جاذبه های گردشگری طبیعی این منطقه که عبارتند از

 • رودخانه بزرگ دز
 • آبشار شوی
 • روستای پامنار

و …

شهر شوش

خوب بعد از شهر تاریخی دزفول لازم است که به سمت دیدنی و تاریخی شوش بروید. شهر شوش جاذبه های تاریخی بسیار ارزشمندی دارد که ما پیشنهاد می کنیم در ابتدای امر زمانی که به این شهر رسیدید به سمت  محوطه باستانی هفت تپه که در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش واقع شده بروید.

موزه هفت تپه و مرکز مرمت چغازنبیل در جوار محوطه باستانی هفت تپه احداث شده است. آرامگاه ایلامی که دارای اولین طاق هلالی جهان است، قدمتی حدود دو قرن قبل از احداث چغازنبیل دارد.

خوب بعد از شهر تاریخی دزفول لازم است که به سمت دیدنی و تاریخی شوش بروید. شهر شوش جاذبه های تاریخی بسیار ارزشمندی دارد که ما پیشنهاد می کنیم در ابتدای امر زمانی که به این شهر رسیدید به سمت مجموعه تاریخی چغازنبیل بروید. چغازنبیل در واقع زیگوراتی است که در زمان «اونتاش گال»، پادشاه ایلامی، ساخته شده است. این بنا و آثاری که از درون آن به دست آمده از شگفت‌انگیزترین آثار تاریخی جهان هستند.

این بنا در حدود ۳۰ کیلومتر با شوش فاصله دارد و برای بازدید از آن باید از جاده شوش – اهواز و تقاطع چغازنبیل گذر کنید. بازدید از این مجموعه تاریخی حدود ۱ الی ۲ ساعت زمان شما را می گیرد.

هزینه اتباع ایرانی: ۳۰۰۰ تومان

هزینه اتباع خارجی: ۲۰۰۰۰ تومان

ساعت دسترسی: امروز چهارشنبه ۰۸:۰۰ صبح تا ۱۸:۳۰

آدرس: استان خوزستان، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش

 •  قلعه شوش (آکروپل)

خوب بعد از بازدید از این دو منقطه ی تاریخی و مشهور که در شهر شوش قرار دارد، حسابی خسته شده اید که ابتدا پیشنهاد می کنیم که به سمت رستوران های این شهر بروید و یا به هر طریقی که خودتان مایل هستید ناهارتان را میل کنید و بعد از آن به سمت بازدید از قلعه شوش یا آکروپل بروید. در سال ۱۹۸۷ میلادی «ژان ماری ژاک دو مورگان» فرانسوی جهت تحقیق و اکتشاف به شوش آمد و جهت اسکان او و همراهانش و نگهداری آثار باستانی مکشوفه، عملیات ساخت قلعه شوش آغاز شد. برای این کار بلندترین نقطه تپه‌ های شوش یعنی «آکروپل» انتخاب و قلعه‌ای به شکل قلعه‌ های قرون وسطا و ذوزنقه ‌ای شکل روی آن ساخته شد.

 • حرم دانیال نبی (ع)

اگر زمان و انرژی کافی داشتید پیشنهادی می کنیم که حرم دانیال نبی را هم از قلم نندازید. دانیال نبی که از قرن هفتم پیش از میلاد به همراه یهودیان توسط بابلی ها به اسارت گرفته شده بود یکی از چهره های مشهور در این شهر به شمار می آید. آرامگاه دانیال نبی (ع) در کنار رودخانه شاوور ساخته شده و همه ساله شاهد حضور زائرانی از سراسر جهان است.

برای بازدید از این بنا حدودا ۱ ساعت زمان یا حتی کمتر هم کافی است.

آدرس: استان خوزستان، شوش، خیابان امام خمینی

شهر شوشتر

با توجه به این که شهر شوشتر در فاصله کمی از شوش قرار دارد پیشنهاد می شود که حتما در سفر به جنوب به سرزمین سازه های آبی شوشتر هم سفر کنید. لازم است بدانید که شوشتر، از کهن‌ترین شهرهای ایران و استان خوزستان با جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های فراوان است که نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

 • سازه های آبی شوشتر

یکی از مجموعه های بزرگ صنعتی که در دوران پیش از انقلاب صنعتی در ایران ساخته شده سازه های آبی شوشتر است. قدمت این سازه ها به دوران هخامنشیان باز می گردد و نکته ی مهم درباره آن این است که در سازمان جهانی یونسکو به عنوان شاهکار نبوغ و خلاقیت جهان به ثبت رسیده است.

مدت زمان بازدید: ۱ الی ۲ ساعت

هزینه اتباع ایرانی: ۳۰۰۰ تومان

هزینه اتباع خارجی: ۲۰۰۰۰ تومان

ساعت دسترسی: ۰۸:۰۰ صبح تا ۱۷:۳۰

آدرس: استان خوزستان، شوشتر، خیابان شریعتی

 • نهر داریون شوشتر

دیگر جاذبه ای که پیشنهاد می کنیم حتما در سفر به جنوب و شهر شوشتر از آن بازدید کنید نهر داریون است که قدمت آن به حکومت داریوش هخامنشی باز می گردد.

نهر داریون دارای قدمتی برابر با قرن پنجم پیش از میلاد و دوران پادشاهی داریوش اول است.

بعد از بازدید دو مجموعه ی تاریخی ارزشمندی که در شهر شوشتر واقع هستند پیشنهاد می کنیم که حتما به سمت باغ خان شوشتر هم بروید. باغ خان مجموعه ‌ای است تاریخی و متعلق به دوران حکومت قاجاریان که در فاصله‌ای کمتر از ۱ کیلومتر از محوطه‌ی تاریخی «آبشارهای شوشتر»، در بخش غربی «رود گرگر» و در نزدیکی بافت فدیمی شهر تاریخی شوشتر قرار دارد.

آدرس: خوزستان، شوشتر، خیابان سادات

 بعد از شهرهای دزفول و شوش که تقریبا دو روز از زمان شما را گرفته اند باید جاده را بگیرید و به سمت آبادان بروید و کمی در این شهر به استراحت بپردازید. پیشنهاد می کنیم که اولین کاری کردید زمانی که به آبادان رسیدید بعد از بازدید از کنزامال و پل کابلی به سمت فلافل سرای اکبر برزیلی بروید.  حتما در این شهر یک اتاق برای اقامت خود اجاره کنید لازم به ذکر است که بگوییم هم در شهر آبادان و هم در شهر دزفول سطح هزینه خوب است می توانید با پرداخت هزینه ی کم مکان خوبی را برای اقامت خود انتخاب کنید.

مسافت بین شوش تا آبادان تقریبا ۱۲۰ کیلومتر است که از لحاظ زمانی ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه طول می کشد.

 • کنزالمال خرمشهر

کنزولمال یک مرکز خرید نسبتا بزرگ در منطقه آزاد اروند است که ۴۰۰ غرفه دارد و تنوع کالای خوبی در این مرکز وجود دارد.

متوسط زمان بازدید: ۱ ساعت

این پل اولین پل کابلی واقع در خشکی در جهان است که در محله کوی فرهنگیان و در کنار پل اصلی که از رودخانه بهمنشیر عبور می‌کند قرار گرفته است. با تقریبا ۲۰ دقیقه رانندگی از کنزالمال می توانید به پل کابلی برسید.

پل کابلی متوسط زمان بازدید: ۱ ساعت

 • فلافل سرای اکبر برزیلی

فلافل های آبادانی که زبان زد عام و خاص هستند آنقدر که خوشمزه هستند. یکی از معروف ترین فلافلی های آبادانی فلافلی اکبر برزلی هست. تقریبا ۸ دقیقه این فلافی از پل کابلی فاصله دارد.

خوب تقریبا باید ۱۰ رانندگی کنید! بعد از شهر خرمشهر راه جاده را در پیش بگیرید و به سمت بندر شادگان بروید. توجه داشته باشید که این بندر بسیار زیباست و می توانید بعد از حدودا ۴ الی ۵ ساعت رانندگی ساعات خوشی را در این محل بگذرانید.

بعد از بندر شادگان با حدود ۲:۳۰ ساعت رانندگی به بندر دیلم برسید که در طول مسیر از هندیجان هم می گذرید. این بندر در فصل بهار هوایی گرم و مرطوب دارد و بهترین مکان برای لذت بردن از ساحل زیبای خلیج فارس است. اگر اهل خرید هستید هم می توانید از بازارهای کنار ساحل و هم از خرید و گشت‌وگذار در بازار قدیمی (بازار کویتی) شهر لذت ببرید.

در بازار این بندر می توانید اجناس خارجی را قیمت مناسب خریداری نمایید.

در ادامه با توجه به ساعت که تقریبا با صرف ناهار و کمی استراحت عصر شده است به دلیل اینکه شما کارگردان سفرتان هستید می توانید در جاده بیوفتید و به سمت بوشهر بروید که مسافتی حدود ۴۰۴ کیلومتر را پیش رو دارید تا به این شهر برسید که ما پیشنهاد می کنید تنبلی نکنید و خودتان را به بوشهر برسانید تا شب را در این شهر استراحت کنید و از صبح شروع به گشت و گذار در بوشهر کنید و بعد از آن هم راهی شهر بوشهر شوید.

توجه داشته باشید که در بین راه شما تا بوشهر بندر گناوه هم وجود دارد که می توانید در این بندر هم در کنار ساحل بندرعباس در صورت مساعد بودن شرایط اقامت داشته باشید.

برای خرید در بندر گناوه بد نیست که راهنمای خرید در بندر گناوه را در مجله ی گردشگری الی گشت مطالعه کنید.

بندر سیراف در فاصله ٢۴۵ کیلومتری جنوب شرق بوشهر و ۴٠ کیلومتر کنگان و ٣۴کیلو متری پارس جنوبی در مجاورت ساحل آبی و زیبای خلیج فارس است و بین بندر کنگان و بندر عسلویه قرار دارد.

این بندر جاذبه ها و مراکز خرید زیادی دارد که می توانید از آن ها بازدید کنید. برای آشنایی بیشتر و بهتر با بندر سیراف می توانید مطلب آشنایی با بندر سیراف در جنوب ایران را در مجله ی گردشگری الی گشت مطالعه کنید.

خوب دلیل اینکه ما پیشنهاد دادیم حتما اتاقی را در آبادان اجاره کنید این است که از آبادان تا بوشهر راه نسبتا طولانی در پیش دارید و باید حدودا ۵ الی ۶ ساعت رانندگی کنید.

مسافت بین آبادان تا بوشهر تقریبا ۵۵۰ کیلومتر است که از لحاظ زمانی ۶ ساعت و ۴۰ دقیقه طول می کشد.

زمانی که بوشهر رسیدید حتما در ابتدا به سمت عمارت کلاه فرنگی و موزه دریانوردی بروید بعد از آن به سمت بازار قدیم بوشهر رفته و کمی هم استراحت کنید چرا که راه طولانی را از آبادان تا بوشهر آمده اید. در صورتی که خواستید در بوشهر بمانید می توانید به سمت عمارت ملک بوشهر هم بروید که در این صورت پیشنهاد می کنیم یک روز را در بوشهر اقامت داشته باشید اما اگر توان داشتید و نمی خواستید که یک روز را در این شهر بمانید راه جاده را در پیش بگیرید و به سمت شادگان بروید.

 • عمارت کلاه فرنگی و موزه دریانوردی

ساعت بازدید: ۰۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

متوسط زمان بازدید: ۱ ساعت

آدرس: بوشهر، محله بهمنی، جاده سبز آباد

 • بازار قدیم بوشهر

متوسط زمان بازدید: ۱ الی ۲ ساعت

آدرس: بوشهر، بوشهر، محله دهشتی

 • عمارت ملک بوشهر

متوسط زمان بازدید: ۱ ساعت

آدرس: بوشهر، بوشهر، محله بهمنی

خوب بعد از تقریبا ۶ الی ۷ روز سفر در جنوب ایران حال کمی خسته شده اید و انرژیتان کمتر از روزهای اول شده است. با توجه به این که کارگردان این سفر خود شما هستید می توانید تصمیم بگیرید که چند روز در شهرهای این گفته شده بمانید. جزیره کیش کمی فاصله ی زیادی دارد از مسیری که شما در حال عبور هستید.

به منظور اینکه به اینکه به جزیره ی کیش دسترسی پیدا کنید می توانید یا به صورت هوایی یا به صورت دریایی خودتان را به این جزیره برسانید. فاصله ای که از بوشهر تا کیش باید بپیمایید حدودا ۶۸۰ کیلومتر است. توجه داشته باشید که باید برای رسیدن به جزیره ی کیش ماشین خودتان را در پارکینگ های مطمئن پارک کنید.

جزیره کیش خودش دنیایی از جاذبه های دیدنی است که ما پیشنهاد می کنیم سفر به آن را جداگانه برنامه ریزی کنید چرا اینطور با عجله نمی توانید تمامی آنچه که در این جزیره وجود دارد را مشاهده کنید. از جمله جاذبه های این جزیره کشتی یونانی، شهر باستانی حریره، قنات کاریز و … است که برای آشنایی بهتر و کاملتر با تمامی این جزیره پیشنهاد می کنیم که راهنمای سفر به کیش را مطالعه کنید.

جزیره قشم

جزیر قشم بزرگ ترین جزیره ایران و از شاخته شده ترین جزیره های کشورمان است که در استان هرمزگان قرار گرفته است. این جزیره طبیعتی بکر و زیبا دارد و تاریخ آن به درازای دوران ساسانیان است.

جزیره ی قشم در جنوب ایران و در استان هرمزگان واقع شده است و بزرگ ترین جزیره ی تنگه  ی هرمز محسوب می شود. از آن جایی که این جزیره در جنوب بندرعباس قرار گرفته است، از شمال به بندرعباس، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزیره های ابوموسی و تنب بزرگ و تنب کوچک محدود می شود.

با توجه به این که برای بازدید از این جزیره هم باید از راه دریا خودتان را به آن برسانید پس لازم است که بازدید از جزایر جنوب ایران به زمانی مناسب موکول کنید البته اگر زمانتان محدود است در غیر این صورت می توانید اتومبیل را در پارکینگی مطمئن پارک کنید و از طریق دریا خودتان را به این جزیره برسانید.

 • روستای لافت در قشم

در سفر به جزیره قشم که دنیایی از شگفتی های است، جاذبه هایی نظیر روستای لافت از جمله دیدنی هایی است که هرگز نباید از آن غافل باشید. روستای لافت در یکی از تماشایی ترین جزایر ایران قرار دارد که جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری را به نمایش گذاشته است. این روستا یکی از قدیمی ترین روستاهای ایران است که در کرانه های خلیج فارس قرار دارد.

از جمله ویژگی های خاص این روستا که آن را متفاوت کرده است معماری کویری و به کارگیری بادگیر در خانه های این روستا است.

 • بازار درگهان قشم

خوب زمانی که خواستید از جزیره قشم خارج شوید، حیف است که دست خالی برگردید. بازار درگهان در قشم یکی از بهترین گزینه های خرید در جزیره قشم محسوب می شود. فاصله قشم تا درگهان ۲۰ دقیقه بیشتر نیست.

لازم به ذکر است که بگوییم هر چه بخواهیم در این بازار پیدا می‌ شود؛ از پوشیدنی تا خوراکی و کالاهای دیگر

ساعت دسترسی: ۰۹:۰۰ صبح تا ۲۲:۰۰

آدرس: جزیره قشم، درگهان، میدان انقلاب

جزیره هنگام

با توجه به این که در فاصله ۲ کیلومتری جزیره قشم دنیای حیرت انگیزی از طبیعت به نام هنگام نهفته است، حیفه که به راهتان را به سمت این جزیره کج نکنید. جزیره هنگام یکی از دیدنی ترین جزایر خلیج فارس است. این جزیره در ایام خاصی از سال میزبان دلفین های زیبا و دلفریب هم می شود که سفر را برایتان جذاب تر از گذشته می کند.

آدرس: هرمزگان، ۲ کیلومتری جنوب جزیره قشم، جزیره هنگام

جزیره هرمز

زمانی که بندرعباس را حسابی گشتید، بد نیست که به جزیره ی دیدنی و شگفت انگیز هرمز هم بروید. در این جزیره فرصت بازدید از خاک سرخ خوراکی و بیش از ۷۰ کانی رنگی دیگر را که در هیچ جای جهان نمونه ‌ای ندارد خواهید داشت. این جزیره آداب و رسوم خاص خودش را دارد و می توانید در سواحل نیلگون آن انواع تفریحات آبی و دریایی را انجام دهید.

از جمله جاذبه های گردشگری که در این جزیره وجود دارد عبارتند از قدمگاه حضرت خضر، بقایای قصر بی‌بی گل و بی‌بی صورت، برج تیرانداز، قلعه پرتغالی ها، غار مراقبه، قرش قرمز، دره رنگین کمان، دره مجسمه ها، بازار و خانه زعفرانی، مکتب خانه و دیگر بناهای تاریخی بافت قدیمی شهر، دشت جبیرها (آهوها)، جنگل‌های مانگرو و آثار نقاشی محیطی در جنوب جزیره، جایزه کسانی است که پیاده و در فرصت بیشتری جزیره را می‌گردند.

 • موزه نادعلیان

یکی از جاذبه هایی که هرگز از آن نباید در سفر به جزیره هرمز غافل شوید موزه نادعلیان است. دکتر نادیان اصالتا هرمزی نیست ، او با خریدن یکی از خانه های متروکه موزه ای کوچک بنا کرده است. دکتر نادعلیان با همکاری هنرمندان داخلی و خارجی و با به کارگیری کودکان هرمزی دیواره های راه منتهی به موزه را نقاشی کرده اند که هم نشان دهنده راه توریست ها باشد و هم کوچه ها را به موزه تبدیل کرده اند. او در این موزه اقدام به جمع آوری خاک های رنگی در جزیره هرمز نموده است تا علاقمندان بتوانند با مراجعه به این موزه تمامی خاک های این جزیره رنگارنگ را مشاهده نمایند.

خوب تقریبا به پایان سفر در حال نزدیک شدن هستید! پاییز و زمستان، فصل رفتن به جنوب کشور است. آب و هوای متعادل، جاذبه های فراوان، آب های شفاف خلیج فارس، مردم خونگرم و بسیاری دلایل دیگر، به شما می گویند که باید برای یک مسافرت فراموش نشدنی به بندرعباس در استان هرمزگان بروید. این شهر بندری یکی از مناطق ایران می باشد که مردم مهربانش زبانزد خاص و عام هستند. جاذبه های بندرعباس شامل مکان هایی چون مسجد و حمام گله داری، قلعه فین، کلاه فرنگی و … می باشند

به منظور اقامت در این شهر می توانید به هتل ۵ ستاره ی هما، هتل ۴ ستاره آتیلار و یا این که در هتل ۳ ستاره ی ایران اقامت داشته باشید.

در شهر بندرعباس می توانید به سمت بندر همیشه فارس ایران بروید و تماشای آبی بی کران در این منطقه نهایت لذت را ببرید. از دیگر جاذبه هایی که در این شهر بندری وجود دارد حمام گله داری، مسجد گله داری، پل لاتیدان، برکه های باران و دیگر جاذبه های دیدنی که در این منطقه می توانید مشاهده کنید.

زمانی که به بندرعباس رسیدید پیشنهاد می کنیم بعد از گشت و گذار در این بندر دیدنی حتما به سمت بندر لنگه که از آن با عنوان عروس بنادر جنوب ایران در خلیج فارس یاد می شود هم بروید.
این شهر را به خاطر برکه­ها و مساجد تاریخی که بیشتر آن ها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده می توان شهر مساجد و برکه­ ها نامید.
از جمله جاذبه های تاریخی که در این بندر وجود دارند نیز عبارتند از
مسجد ملک ابن عباس، مسجد افغان، مسجد خداداد، قلعه لشتان، قلعه مغویه، چشمه آب گرم بادون، چشمه آب گرم آسک و برکه دریا دولت

خوب به پایان سفر به جنوب ایران رسیدیم! آخرین مقصدی که در این سفر باید به آن حتما سفر کنید چابهار در استان سیستان و بلوچستان است. منطقه ی همیشه بهاری ایران که دارای منحصر به فردترین جاذبه های گردشگری می باشد و می توانید با سفر به آن یک تجربه ی ماجراجویانه عالی و منحصر به فرد داشته باشید.

فاصله ای که از بندرعباس تا سیستان و بلوچستان باید بپیمایید تقریبا برابر با ۷۰۰ کیلومتر و ۹ ساعت رانندگی است.

با توجه به این مسیر طولانی را باید بپیمایید حتما سعی کنید در شهر بندرعباس اقامتی کوتاه داشته باشید؛ بهترین زمان سفر به چابهار از اوایل آبان تا اواسط فروردین است. به منظور اقامت در شهر چابهار می توانید در هتل ۴ ستاره لیپار، هتل لاله و یا هتل ساحلی ونوس بنابر سلیقه و بودجه ی خودتان اقامت داشته باشید؛ البته اقامتگاه هایی هم هستند که م یتوانید آن ها را برای اقامت خودتان در این شهر دیدنی انتخاب کنید. پیشنهاد می کنیم که حداقل دو روز کامل را در شهر چابهار بمانید چرا که جاذبه های دیدنی که در این شهر وجود دارد واقعا ارزشش را دارد.

از جمله جاذبه های گردشگری چابهار کوه های مینیاتوری، بندر گواتر، گل فشان که یکی دیدنی های حیرت انگیز چابهار است، گورستان جن ها، تالاب دیدنی و جالب لیپار و غارهای بان مسیتی هستند که حداقل برای بازدید از آن ها دو روز زمان لازم است.

سعی کنید حتما به بازار سنتی یا دکه بازاری که در این شهر هم وجود دارد بروید.

آدرس: سیستان و بلوچستان، چابهار، بلوار امام خمینی، خیابان فردوسی

نوشته سفر به جنوب ایران، از دزفول تا چابهار اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

بقعه ادریس نبی

گنبد تاریخی بقعه ادریس نبی که در بخش چغامیش شهر دزفول قرار داشت بر اثر بارندگی، کم توجهی مسوولان و همچنین عدم مرمت در طی سال‌های اخیر به طور کامل فروریخت. به دلیل کوتاهی مسوولان شهری، سازمان اوقاف و میراثی که متولی حفاظت از آثار در مرمت بقعه ادریس نبی که از آثار ثبت ملی شده در بخش چغامیش دزفول می باشد، این بقعه به دلیل فرونشست زمین ریزش کرده و گنبد آن در روز پنجشنبه سیزدهم دی ماه به طور کامل فرو ریخت. در اوایل همین ماه جاری دو طاق از بخش غربی و قسمت های پیشین بقعه ادریس نبی که از آثار تاریخی ارزشمند بخش چغامیش دزفول است به دلیل نشست زمین ریزش کرده بود. این بقعه یا قدمگاه که متعلق به دوره تیموری می باشد در ۱۵ کیلومتری دزفول و در روستای فضیلی بخش چغامیش واقع شده است. با الی گشت همراه شوید تا در مورد دلایل فروریختن گنبد بقعه ادریس نبی بیشتر توضیح دهیم.

مطالب مرتبط:
بقعه شیخ زاهد گیلانی، شخصیت تاثیر گذار بر شیخ صفی الدین اردبیلی
بقعه هارونیه، بنای پر رمز و راز مشهد
معرفی ۲۰ مورد از چهارطاقی های معروف ایران

جنس مصالح به کار رفته در این بقعه از خشت و گل بوده است که همین امر باعث شد تا تحت تاثیر هر بارندگی استحکام آن پایین بیاید. به گونه ‌ای که بر اثر بارندگی‌ های سال گذشته بخش هایی از این بقعه دچار آسیب شده بود. کارشناسان معتقد هستند که دیوارهای خشتی گنبدخانه دارای ضعف سازه‌ای بوده اما آسیبی که به جرزهای خشتی وارد شده است به میزانی نبود که موجب فرو ریختن گنبد شود. هر چند مسوولان میراث فرهنگی خوزستان قدمت این بنا را به دوران تیموری نسبت می دهند اما کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند که گنبدخانه کهن بقعه بازسازی شده و در دوره‌ های بعد و همچنین دوره معاصر به آن افزوده شده است. غیر از بخش‌های اضافه شده، این گنبد دو پوسته بر روی گوشه ‌سازی ها و جرزهای خشتی بنا شده بود.

مهدی شیربتی کارشناس ارشد مرمت خوزستان در این زمینه گفته است: در زمان اولیه ساخت بنا، جرزهای خشتی با لایه ای از کاهگل محفاظت می‌شده ‌اند. بعد از اینکه بنا توسعه یافته فضا های اضافه شده نقش محافظت از قسمت های خشتی را داشته‌اند. هر چند که نمای این بنا را نیز تحت تاثیر قرار داده اند. پس از اینکه فضاهای الحاق شده تخریب شدند، جرزهای خشتی در معرض رطوبت ناشی از بارندگی ‌های شدید اخیر قرار گرفته ‌اند. نتیجه این روند ضعف جرزهای خشتی در برابر رطوبت و فرو ریختن گنبد بوده است. بقعه ادریس پیامبر در شرایطی فرو ریخته است که در طول این سال ها مورد مرمت قرار نگرفته و از آنجا که این اثر ثبت ملی تحت نظارت اداره اوقاف بوده است بنا به گفته مسوولان میراث فرهنگی از نظر قانونی اداره میراث فرهنگی نمی‌توانسته است بدون درخواست مکتوب از اداره اوقاف دخل و تصرفی در این بقعه داشته باشد. در اوایل همین ماه جاری دو طاق از بخش غربی و قسمت های پیشین بقعه ادریس نبی که از آثار تاریخی ارزشمند بخش چغامیش دزفول است به دلیل نشست زمین ریزش کرده بود. این بقعه یا قدمگاه که متعلق به دوره تیموری می باشد در ۱۵ کیلومتری دزفول و در روستای فضیلی بخش چغامیش واقع شده است.

ادریس یا خنوخ یکی از پیامبران بوده و قرآن کریم نیز او را یکی از پیامبران بزرگ لقب داده که به جایگاه والایی رسیده است. برخی از مفسران قرآن و تاریخ‌ نویسان مسلمان ادریس را با اخنوخ یا خنوخ که جد حضرت نوح بوده و نامش نیز در تورات ذکر شده است یکی می دانند. براساس روایات اسلامی ادریس نخستین کسی بود که جامه دوخت و قلم را برای نوشتن به کار بست و به دانش ستاره شناسی و حساب پرداخت. آیت الله جوادی آملی نیز معتقد است که حضرت ادریس سر سلسلۀ بسیاری از پیامبرانی است که قبل از حضرت نوح مبعوث شده اند. برخی دیگر نیز معتقدند که میان ادریس و حضرت آدم ۵ نسل فاصله است. طبرسی در مجمع البیان بیان کرده است که او جد پدر حضرت نوح بوده، اسم او در تورات اخنوخ است و روایات متعددی درباره به آسمان رفتن او نقل شده است.در تورات سفر تکوین باب پنجم درباره اجداد نوح آمده است: یارد صد و شصت دو سال زندگی کرد و خنوخ را به دنیا آورد و از خنوخ، متوشالخ به دنیا آمد، سپس متوشالخ را لمک نام می‌برد و گوید از لمک نوح به دنیا آمد. این متن تایید کننده سخنان مجمع البیان است که فرموده ادریس جد نوح بود.

در برخی از منابع اسلامی، ادریس را در سلسله نسب پیامبر اسلام (ص) ذکر کرده ‌اند هر چند برخی این مطلب را نپذیرفته و عقیده دارند که چون ادریس، حضرت محمد (ص) را در شب معراج الاخ الصالح نامیده پس نمی‌تواند از اجداد پیامبر اکرم (ص) باشد.علامه طباطبایی نیز در تفسیر المیزان بیان می‌کند که نام دیگر ادریس هرمس بوده است. برخی دیگر نیز معتقدند که کلمه هرمس عربی ارمیس یونانی است و ارمیس به زبان یونانی به معنای عطارد است.

نوشته گنبد بقعه ادریس نبی در دزفول فروریخت اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

مواقعی که به شهرهای ایران عزیز سفر میکنیم و غذاهای معروف آن منطقه را میشناسیم,حتما آنها را تست میکنیم .زیرا پختن هر غذایی بستگی به شیوه طبخ ان منطقه دارد که خوشمزه تر می شود.با ما همراه باشید در این مقاله غذاهای سنتی و معروف خوزستان برای شما معرفی کنیم.

غذاهای اکثر خوزستانی ها پر ادویه و تند می باشد و غالبا غذاهای متنوعی را میابید که هر کدام از فرهنگ خاصی تاثیر گرفته اند.

۱- امگشت

غذایی دریایی که از ماهی قباد و برنج تشکیل می شود امگشت نام دارد.برای تهیه این غذا ابتدا برنج را می پزند و به آن کمی سبزی پلویی یا شوید اضافه می کنند. ماهی قباد که به صورت نمک سود شده یا تازه مصرف می شود را هم با کمی ادویه مثل زردچوبه می پزند.سپس ماهی قباد با پیاز، ادویه و کشمش سرخ می کنند(استخوان ماهی را جدا میکنند از گوشت ماهی) سپس در مرحله اخر ماهی رو به برنج اضافه میکنند.

۲- آش ارده خوزستانی

غذایی از خوزستان که با نام آن کلا تفاوت دارد و آش نمی باشد,نوعی پلو خوزستانی که با نام اش ارده معروف می باشد.آش ارده نوعی پلو است که با ماش و ارده تیره رنگ (کنجد ساییده شده) پخته می شود.

اکثر مردم دزفول این غذا را در زمستان ها میل میکنند,طرز تهیه این غذا هم به این صورت می باشد که ابتدا ماش را می پزند و لابه لای برنج دم می کنند؛ اما قبل از سرو کردن برنج روی آن ارده دزفولی می ریزند تا به رنگ قهوه ای درآید و سپس این خوراک خوشمزه را در کنار شیره خرما سرو می کنند.

۳- قلیه ماهی

قلیه ماهی غذای معروف جنوبی ها می باشد.قلیه ماهی از ماهی های مختلفی از جمله شیر، میش ماهی، شوریده، سنگسر یا هامور تهیه می شود که خار ها بسیار ریزی دارند و برای خوردن آن مشکلی بوجود نمیاد.برای تهیه قلیه ماهی ابتدا پیاز را تفت می دهند و بعد سیر و سبزی ها شامل جعفری، شنبلیله و گشنیز را به آن اضافه می کنند. سپس ماهی و ادویه به این مخلوط اضافه و کمی تفت داده شوند. در مرحله بعد شیره تمبر هندی و رب گوجه را به مواد اضافه میکنند و سپس بعد از گذشت ۳۰ دقیقه قلیه ماهی شما آماده می شود.

۴- ماهی تنوری صُبوری

یکی از ماهی های بسیار پر طرفدار در خوزستان,ماهی صبوری است.اکثر مردم خوزستان این ماهی را بصورت کبابی و تنوری سرو می کنند.آشپز های خوزستانی برای خوش طعم کردن ماهی به آن گشنیز به مقدار کم (تا تلخ نشود)، کمی شنبلیله و سبزی پلویی و همچنین سیر و تمبر هندی اضافه میکنند تا طعم بسیار خوبی داشته باشد.

طرز تهیه ماهی تنوری صبوری در خوزستان ,ابتدا  کمی تمبر هندی را روی شکم ماهی می زنند تا خوب جذب شود و طعم آن را به خود بگیرد. سپس مخلوطی به نام “حشو” را روی شکم ماهی می مالند که از سرخ کردن پیاز، سیر، سبزی ماهی و پلویی و تمبر هندی به دست می آید.سپس در مرحله آخر تهیه ماهی تنوری آن را درون توری و روی زغال به صورت کبابی می پزند یا درون فر قرار می دهند.

۵- سمبوسه

به یاد داشته باشید ,سمبوسه خوزستان بسیار خوشمزه است که با سس که در کنار آن میل میکنید بسیار خوشمزه تر می شود.طرز تهیه سمبوسه خوزستانی به این صورت می باشد که موادی از جمله گوشت چرخ کرده، جعفری خرد شده، فلفل قلمی و فلفل دلمه ای را با پیاز، سیر، رب گوجه و ادویه تفت می دهند و سپس این مواد را به صورت مثلثی در نان لواش می پیچند و سرخ می کنند.اما برای تهیه سس خوشمزه سمبوسه آنها باید رب گوجه، پودر انبه، آب، نمک و فلفل قرمز را به مدت ۳۰ دقیقه با هم می جوشانند و بعد سرکه را اضافه می کنند تا ۳ دقیقه همراه سایر مواد جوش بخورد. سپس سس خوشمزه و تند را همراه غذا میل می کنند.

۶- فلافل

یکی از پر طرفدار ترین خوراکی های خوزستان فلافل می باشد,طعم فلافل خوزستان با همه جا کشور متفاوت می باشد و حتما تست کنید.برای تهیه فلافل خوزستان ابتدا  نخودها را حسابی می خیسانند، آن ها را له و با آرد نخودچی، سیر، جعفری، زیره سبز، تخم گشنیز، تخم مرغ و فلفل سیاه مخلوط و سرخ می کنند. این غذا با نان و به صورت ساندویچ سرو می شود.

۷- پاکوره یا پاکورا هندی

یکی از میان وعده خوزستانی ها پاکوره می باشد.این غذای تقریبا هندی از آرد سفید، آرد نخود، نمک، پیاز و آب تشکیل میشود.همچنین برای تهیه پاکورا هندی تخم مرغ را به مخلوط قبلی بیفزایید و خوب به هم بزنید. در ادامه این مواد را مثل کوکو در ماهیتابه سرخ می کنید.

۸- کبه عربی

این غذا که تقریبا شبیه به سمبوسه می باشد,اما با تفاوتی بیضی شکل که  و پیش از سرخ کردن، آن را درون لایه ای از برنج پخته شده می پیچند. مواد داخل آن را هم مانند سمبوسه به دلخواه تغییر می دهند؛ اما به طور معمول از گوشت چرخ کرده، لپه و برنج برای مواد داخل آن استفاده می شود.

۹- قلیه تخم مرغ

یکی از غذاهای خوزستانی که با نان تیلیت میل می شود,قلیه تخم مرغ می باشد.این غذا از آرد، رب گوجه فرنگی، ادویه، تخم مرغ و سبزی های گشنیز و شنبلیله تهیه می شود.

۱۰- نافله

نوع دیگر از غذاهای سنتی خوزستان که ازگوشت چرخ کرده، پیاز، آرد نخودچی، سرکه، شکر، نعناع خشک، آب و ادویه از جمله زردچوبه تهیه می شود.این غذا که طعم شیرینی دارد  همراه با برنج مصرف می کنند.

۱۱- حمیس تولَه

غذایی که اسم متفاوتی دارد و به اسم آن به گوش شما هم آشنا نمی باشد ,اما در خوزستان بسیار محبوب می باشد.این غذا نام گیاه دارویی خودرویی ست که در خوزستان یافت می شود .

۱۲- بورانی باقلا سبز

این غذا یا پیش غذا بگوییم مانند اسفناج با ماست میل می شود و از ترکیب ماست چرب، پیاز داغ، سیر، شوید و ادویه هایی مانند گرد لیمو، زردچوبه، فلفل و نمک تهیه می شود.

۱۳- مهلبیه

دسر بسیار خوشمزه خوزستان که ترکی -عربی می باشد.این دسر به این صورت تهیه می شود که آرد و نشاسته ذرت را با شیر مخلوط می کنند و روی اجاق می گذارند. این مخلوط باید مرتب هم زده شود. سپس به ترتیب شکر، وانیل و خامه را اضافه می کنند و بعد از اینکه غلیظ شد درون آن گلاب می ریزند.


امتیاز شما

[Total: 0 Average: 0]

نوشته غذاهای سنتی خوزستان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با دره کول خرسان در خوزستان

خوزستان استانی در جنوب کشور ایران است که در لفظ به آن سرزمین خوزی ها یا هوزی ها نیز گفته می شود. مردمان این منطقه بسیار خونگرم و مهمانواز هستند و با توجه به جاذبه های گردشگری جذابی که دارد سبب شده که گردشگران زیادی علاقمند به سفر به این منطقه گرمسیر باشند. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره دره کول خرسان در خوزستان صحبت کنیم، جاذبه ای هیجان انگیز که سفر به آن یک ماجراجویی کامل است. از جمله توصیه هایی که برای سفر به دره کول خرسان در خوزستان به مسافران می شود توصیه های ایمنی از هر لحاظ می باشد، چرا که اگر کمی بی دقتی کنید ممکن است جان خودتان از دست بدهید. برای آشنایی با دره کول خرسان در خوزستان که به آن دره ارواح هم گفته می شود همسفر ما به سمت خوزستان باشید. لازم به ذکر است در صورتی که اطلاعات بروزتری را در اختیار دارید با ما در مورد این جاذبه ی طبیعی در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:
روستای پامنار دزفول، جاذبه پنهان مانده از چشم گردشگران
آشنایی با صنایع دستی و سوغات دزفول
پل ساسانی، پلی ۱۷۰۰ ساله در دزفول

همانطور که در بالا اشاره کردیم، دره کول خرسان در خوزستان یا اشکفت زرده که به دره ی ارواح معروف است یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده ی کشورمان است که با توجه به طبیعت بکر و بی نظیری که دارد می تواند برای کسانی که اهل ماجراجویی و سفرهای هیجان انگیز هستند میزبان عالی و بی نقصی باشد. هنگام سفر به سمت این جاذبه ی دیدنی می توانید مجموعه ای از آثار طبیعی همچون رود، آبشار، چشمه و… را کنار هم سنفونی جذابی را به وجود آورده اند را مشاهده کنید. برای دسترسی به کول خرسان در خوزستان شما می بایست که به ۲۵ کیلومتری شهرستان دزفول بروید و در نزدیکی های روستای بیشه بزان نیز قرار دارد. جالب است بدانید که در مورد نامگذاری این دره به نام خرسان اطلاعات موثقی در دست نیست اما گفته می شود که در قدیم این دره محل زندگی خرس ها بوده است و به همین دلیل به آن کول خرسان می گویند، کول هم در زبان محلی به معنای دره است.

برای این که به دره کول خرسان در خوزستان باید حدودا ۲۰ تا ۲۵ کیلومتری پیاده روی کنید و نسبتا سختی های زیادی را به جان بخرید اما به جرات می توان گفت که بازدید از این منطقه ارزش این همه سختی کشیدن را دارد. برای آشنایی با فضای این دره، دیواره هایی بلند را تصور کنید که شما را احاطه کرده اند و اجازه نمی دهند آسمان را ببینید. شاید به همین دلیل است که نامش را دره ارواح گذاشته اند. این دیواره ها به حدی به یکدیگر نزدیک هستند که تنها اجازه ی عبور یک نفر را از میان خود می دهند و در انتها شما را به رودخانه دز می رسانند که دمای آبش تا منفی ۲۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد. این تنها گوشه ای از جلوه های دره کول خرسان در خوزستان است.

آنچه که در طول مسیر رسیدن به کول خرسان خواهید دید!

در طول مسیری که برای بازدید از دره کول خرسان در خوزستان در حال طی کردن هستید، از کنار دریاچه سد دز خواهید گذشت که با دیدن آب شفاف و زلالی که در آن وجود دارد هوس یک آب تنی حسابی به دلتان خواهد زد. پس از تجدید قوا و کمی استراحت مسیرتان را ادامه می دهید و به قبرستان قدیمی قلعه شاداب می رسید. قلعه شاداب، قلعه ای با ۱۰ کیلومتر طول و ۴ کیلومتر عرض است که به عنوان یکی از بزرگترین قلعه های طبیعی ایران شناخته می شود. این قلعه کاملا در داخل کوه کنده شده و بسیار متفاوت از دیگر قلعه ها می باشد.

در ادامه مسیر پیش رویتان در یک مسیر مالرویی که دامدان از از آن برای رسیدن چراگاه حیواناتشان طی می کنند را نیز باشد بگذرانید تا کم کم دره کول خرسان در خوزستان را مشاهده کنید. در این دره باقیمانده هایی از یک آسیاب را خواهید دید که احتمالا توسط طایفه ی بختاریِ ساکن در این محل و در گذشته های دور استفاده می شده است. درختان کنار، سدر، بادام کوهی و نخل درختانی هستند که کم کم به چشم می خورند و خبر از نزدیک شدن به کول خرسان می دهند که قرار است با شگفتی هایش جادویتان کند.

آب و هوای دره کول خرسان در خوزستان

با توجه به موقعیت جغرافیایی که دره کول خرسان در خوزستان دارا می باشد و فاصله ی نسبتا کمی از شهر دزفول دارد اختلاف درمای زیادی با آن دارد و در فصل تابستان بسیار خنک و دمای هوای این منطقه بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد متغیر می باشد. آب و هوای خنک و مطبوع در تابستان و شهرت این دره به نام دره ارواح، گردشگران ماجراجو را از سرتاسر ایران به سمت خود جذب کرده است. همین موضوع باعث وقوع حوادث مرگباری در سال های اخیر شده است. بنابراین قبل از هرچیز باید بگوییم که سفر به دره ارواح خوزستان کار هرکسی نیست و هرگز بدون راهنما و تجهیزات مناسب به این دره نروید! زمان مناسب برای پیمایش کامل کول خرسان را اواسط خرداد ماه می دانند چرا که با پایان یافتن باران های بهاری و گرم شدن هوا خطرات کمتری شما را تهدید می کند. بسیار توجه داشته باشید که اگر در فصل مناسب سفر به این دره برنامه خودتان را تنظیم نکنید، ممکن است گرفتان سیلاب های ۱۵ متری که در دره جریان دارد بیافتید که اصلا رهایی از آن ها شوخی بردار نیست.

هشدارها را جدی بگیرید! اگر خواستار هیجان این سفر هستید می توانید با حضور یک راهنمای با تجربه و همه فن حریف، از آن لذت ببرید. در غیر این صورت، هرگز هرگز و هرگز به تنهایی به کول خرسان نروید.

دسترسی به دره کول خرسان در خوزستان

آدرس: استان خوزستان، ۳۲ کیلومتری شمال دزفول

به منظور دسترسی به دره کول خرسان راه های مختلفی وجود دارد که می توانید بنابر میل خودستان یکی از آن ها را که در زیر بیان می کنیم را انتخاب کنید.

 • از سمت روستای بیشه بزان درمنطقه شهیون که می توانید از طریق جاده شهیون از دزفول به این دره دسترسی داشته باشید.
 • دیگر مسیر پیش رو روستای پاقلعه در منطقه شهیون است که دسترسی به آن از طریق جاده شهیون از شهر دزفول امکان پذیر است
 • روستای اسلام آباد در منطقه چغامیش هم یکی دیگر از مسیرهایی است که می توانید از طریق آن به این دره دسترسی پیدا کنید برای دسترسی به این مسیر لازم است بدانید که از طریق بلوار شهدای پلیس در دزفول می توانید خودستان را به این منطقه برسانید.

برای رسیدن به ورودی کول خرسان نیز باید حداقل برای ۴ کیلومتر پیاده روی آماده باشید که گاه در دامنه های پرشیب و مسیر نسبتا نا هموار صورت می گیرد.

وسایل مورد نیاز در سفر به کول خرسان

همانطور که گفتیم دره کول خرسان در خوزستان از آن دسته جاذبه هایی است که برای سفر به آن حتما باید جوانب احتیاط را رعایت کنید، برای همین منظور ما لازم بدانیم که مواردی را به شما ذکر کنید که از جمله آن داشتن آمادگی جسمانی کافی یکی از مهمترین فاکتورهای سفر به این منطقه به شمار می رود. دانستن اصول کوهنوردی و شنای حرفه ای به شما کمک می کند بیشتر از این سفر لذت ببرید. اگر قصد قایق سواری در دز را داشتید حتما با تجهیزات مناسب این کار را انجام دهید و جانتان را به بازی نگیرید.

لوازم ضروری: آب آشامیدنی، تلفن همراه، نقشه یا GPS، کلاه ایمنی، کارت شناسایی، کفش کوهنوردی، لباس گرم، کیسه زباله، پاور بانک، پتو و لوازم خواب، چادر مسافرتی، کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی، باتوم، میان وعده و دفترچه بیمه

توجه داشته باشید که این دره با تمام زیبایی هایی که دارد اما تاکنون جان چند تن از مسافران خود را گرفته است.

نوشته دره کول خرسان در خوزستان، دره ای از ارواح سرگردان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.