کج شدن مسجد دزفول

پس ‌آب شهری، مسجد هزار ساله دزفول را احاطه کرده، موجب کج شدن مسجد دزفول شده و دیوارها و ستون ‌های آن را با رانش و خطر ریزش مواجه کرده است. بر اساس گزارش ایسنا، مسجد جامع دزفول با شماره ۲۸۷ در ردیف آثار ملی ایران ثبت شده و درباره سال دقیق ساخت آن اختلاف نظرهایی وجود دارد. بر اساس باور مردم محلی اینجا در گذشته آتشکده ‌ای بوده که با ورود اسلام بر روی آن مسجدی بنا شده است، اما سیدمحمد علی امام اهوازی در رساله مسجد جامع دزفول، قدمت آن را به قرن چهارم هجری دانسته و برخی دیگر از منابع این مسجد را به سده هفتم هجری نسبت داده ‌اند. شناسنامه ‌ای که نزدیک سر در نصب شده نیز نشان می‌ دهد این مسجد بین ۹۰۰ تا یک هزار سال قدمت دارد و بعد از پل ساسانی دزفول، قدیمی‌ترین اثر این شهر آجری به حساب می ‌آید. با الی گشت همراه باشید تا در مورد کج شدن مسجد دزفول کامل تر بخوانیم.

مطالب مرتبط:
معرفی مسجد جامع نطنز، یادگار شکوهمند ایلخانیان
مسجد سردار، بنایی بر جای مانده از دوره قاجار در ارومیه
مسجد عقیق، یادگاری از قرن هشتم در تربت جام مشهد

معماری مسجد جامع دزفول به شیوه ساسانیان و با الگو گرفتن از کاخ ایوان کرخه در نزدیکی شوش بنا شده است. مسجد دزفول در دوره‌ های صفوی و قاجار به طور متناوب مورد بازسازی قرار گرفته و به تزیینات آن اضافه شده است. در طول دوران جنگ عراق با ایران نیز جبهه شمالی و سردر مسجد بر اثر اصابت موشک تخریب شد که بعده ها بازسازی گردیده است. مسجد جایی نزدیک به بازار کهنه دزفول و بافت تاریخی شهر قرار گرفته است. اینجا همان نقطه ای است که با بحران پس ‌آب رو به ‌رو بوده و موجب کج شدن مسجد دزفول شده است. رانش و ترک ‌های بزرگ دیوارها، تقریبا ۵ محله از این شهر تاریخی را در وضعیت خطرناک قرار داده است. محله ‌هایی که مامن خانه ‌ها و مساجد تاریخی دزفول هستند. مجتبی گهستونی، دبیر و سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان که قبلا نیز نسبت به وضعیت شهر دزفول هشدار داده بود، گفت: از عواملی که خانه ‌های قدیمی این شهر را در معرض خطر قرار داده، پس ‌آب است. تمام خانه ‌های دزفول زیرزمین ‌هایی به نام شوادان دارند. آب پس ‌آب از زیر این خانه ‌ها و شوادان ‌ها عبور کرده و پایه‌ های خانه را سست می‌کند. لوله کشی ‌های خانه ‌ها نیز بیشتر قدیمی بوده و نشتی آب در آنها یک خطر جدی است.

کج شدن مسجد دزفول نیز پس از سال ها در اثر همین پس آب ها ایجاد شده است. با اینکه دیوارها و ستون ‌های قطوری در این مسجد وجود دارد اما اثر نفوذ پس ‌آب در آن به وضوح دیده می ‌شود. ایوان شرقی و غربی به سمت حیاط داخلی مسجد منحرف شده ‌اند. این انحراف را می توان از کج شدن داربست‌ های فلزی جوش شده به این ایوان‌ها به خوبی دید. انحراف ستون‌ های آجری داخل شبستان نیز کاملا مشهود است. رطوبت در تمام دیوارها نمود داشته و باعث کج شدن مسجد دزفول گردیده و آن را با خطر ریزش مواجه کرده است. دیوارهای غریبخانه که قدیمی‌ ترین بخش مسجد دزفول به شمار می‌ آید و به باور محلی ‌ها پیش از آن آتشکده بوده، طبله کرده است. درهای فلزی این بخش از مسجد که دو کتیبه از دوران صفوی در دل خود جای داده، تقریباً همیشه به روی مردم بسته است. بخشی از این محل در گذشته جدا و به انباری تبدیل شده بود که حالا پس از کج شدن مسجد دزفول وسایل مراسم محرم در آن نگهداری می‌شود.

یکی از محلی‌ ها که عضو پایگاه بسیج مسجد است، درباره کج شدن مسجد دزفول می‌گوید: در گذشته پس ‌آب سطحی و کم حجم بود و خطر زیادی برای این شهر نداشت اما از وقتی سرویس ‌های بهداشتی به شبکه پس ‌آب شهری وارد شده این آسیب بیشتر شده و کل شهر در معرض خطر قرار گرفته است. او می‌گوید: پس ‌آب اطراف مسجد دزفول را احاطه کرده و دیوارهای شرقی و غربی در حال ریزش است. او درباره کاربری تیرآهن‌ های فلزی که به دیوارهای مسجد متصل شده و حالا پس از کج شدن مسجد دزفول شکم در آوده توضیح می ‌دهد که برای نصب چادر و مسقف کردن مسجد در فصل زمستان به دیوار جوش داده شده‌ اند، اما حالا مقیاس خوبی برای تشخیص میزان کج شدن دیوارها هستند. نفوذ رطوبت پس ‌آب به حدی است که دیوار تازه مرمت شده مسجد در بخش شمالی را هم مبتلا کرده است. شهرداری دزفول گفته بود: برای ساخت و مرمت این دیوار ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کرده است، اما حالا اثر رطوبت و حتی رانش در آن دیده می‌شود. در داخل شبستان، ستون‌ های سنگی قطور یکی در میان به چپ و راست منحرف شده ‌اند. محلی ‌ها می‌گویند پس ‌آب با آن ‌ها چنین کرده است.

یکی از بازاری ‌های دزفول که در همین مسجد نماز برپا می ‌کند گفته است که تا به حال چند مرتبه از اداره میراث فرهنگی آمده ‌اند از کج شدن مسجد دزفول و میزان تخریب آن عکس گرفته ‌اند و ایزومتیریک کاشی ‌ها را بدست آورده اند. متاسفانه بودجه ‌ای که برای مرمت این مسجد می ‌گذارند کافی نمی باشد. گویا اداره اوقاف که مسجد در وقف آن است و تولیت آن که یک خانواده اصیل دزفولی است، هم از عهده تامین بودجه مرمت مسجد برنمی ‌آیند. ظاهر مسجد از انجام یکسری مرمت ‌های غیراصولی حکایت دارد، از آجرهای نامتقارن با آجرهای قدیمی که گفته می‌شود به خاطر رطوبت تعویض شده‌اند و به وفور در بخش ‌های بیرونی و درونی مسجد دیده می ‌شود گرفته تا درهایی که درحال نصب در شبستان جنوبی و محل اقامه نماز است و بهم ‌ریختگی را برای این روزهای مسجد رقم زده است. محلی ‌ها می ‌گویند: همه این کارها زیرنظر اداره میراث فرهنگی دزفول درحال انجام است. آن ‌ها می‌گویند: چاره ‌ای جز گذاشتن در شبستان ندارند، چون باران امسال که زیاد شد به داخل شبستان نفوذ کرد و استفاده از این فضا را برای نمازگذاران ناممکن کرد.

نوشته مسجد جامع هزار ساله دزفول کج شده است اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با دره توبیرون در دزفول

دزفول شهرستانی واقع در شمال استان خوزستان و جنوب غربی کشور ایران است. این شهرستان به دلیل عبور رود دز و پیشینه تاریخی که دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از لحاظ دزفول وسعت دومین شهر بعد از اهواز در استان است که از سمت شمال به استان لرستان، از سمت شرق به شهرستان مسجد سلیمان و استان چهار محال و بختیاری، از غرب به شهرستان اندیمشک و شوش و از جنوب به شهرستان شوشتر و اهواز و محدود می ‌شود. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان به نام دره توبیرون در دزفول صحبت کنیم. این منطقه گردشگری در ۲۰ کیلومتری شرق شهر دزفول قرار گرفته است و به دلیل فضای خنک و مطبوعی که دارد به دره توبیرون مشهور شده است. برای آشنایی بیشتر و کاملتر با دره توبیرون در دزفول با ما در ادامه همراه و همسفر باشید.

مطالب مرتبط:
گنبد بقعه ادریس نبی در دزفول فروریخت
روستای پامنار دزفول، جاذبه پنهان مانده از چشم گردشگران
آشنایی با صنایع دستی و سوغات دزفول

همانطور در بالا گفتیم، دره توبیرون در دزفول به دلیل فضای خنگ و مطبوعی که دارد به دره توبیرون مشهور شده و از لحاظ موقعیتی در فاصله ی ۲۰ کیلومتری شرق شهرستان دزفول قرار گرفته است. این دره دارای دیواره هایی صخره ای مملو از آب چکان ها و گیاهان وحشی است که با تلاش فراوان سر از دل سنگ های سخت در آورده اند و گاهاً ارتفاعشان به ۱۰۰ متر هم می رسد. مطابق با آنچه که کارشناسان گفته اند به نظر می رسد که جنس مواد تشکیل دهنده بخش های مختلف دره ماسه سنگ ها یا همان کنگلومراهایی باشد که بر اثر فرسایش آبی در مدت طولانی تشکیل می شوند.

این پدیده طبیعی زیبا از فرسایش چندین هزارساله ی آب های جاری بر روی سنگ ها به وجود آمده است. در زمان های که مشکل کم آبی در این منطقه وجود داشته، عمق زیاد دره مانند یک زهکش عمل کرده و آب سفره های زیرزمینی را جمع می کند. گفتنی است که این منطقه جایی است که اگر تب داشته باشید بروید تب از تنتان خارج می شود و حال و هوایتان به طور کلی عوض می شود.

با توجه به این که این دره همانند یک زهکش عمل می کند پس از تجمع آب در کف دره جریان آبی شکل می گیرد، تا جایی که دو آبشار کوچک و بسیار زیبا در مسیر دره را نیز به وجود آورده است. این شرایط خاص طبیعی در دره باعث شده تا زمانی که حتی دمای بیرون دره ۴۰ درجه یا بیشتر است، دمای محیط دره ۲۰ تا ۲۵ درجه کمتر باشد. این اختلاف دما برای مردم جنوب یک موهبت است و به همین خاطر این دره به نوعی تفرج گاه دزفولی ها هم هست.

فلسفه نامگذاری دره توبیرون در دزفول

شاید برایتان سوال پیش بیاید که علت نام گذاری این دره چه می توند باشد! این دره ترکیبی از دو کلمه ی “تو” و “بیرون” است که واژه تو در گویش محلی های جنوبی به معنای «تب» است و واژه بیرون به معنای «بریدن و از بین بردن» تعبیر می شود. بنابراین می توان نتیجه گرفت که توبیرون مکانی است که در آن تب از شما بریده می شود و گرما را از بدنتان بیرون می کنید. در گذشته مردم محلی برای التیام دردهای شان به این دره می آمدند و معتقد بودند که آب این دره خاصیت درمانی دارد. با ورودی به این دره ممکن است یاد یکی از تاریخی ترین مناطق جهان بیافتید چرا که دره توبیرون در دزفول کمی این منطقه شبیه به شهر پترا یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در کشور اردن است.

 بهترین زمان سفر به دره توبیرون در دزفول

با توجه به معنای این اسم این دره جذاب و دیدنی در شهرستان دزفول بهترین زمان برای سفر به آن بین فصل های بهار و تابستان می تواند باشد چرا که به دلیل اختلاف دمای ۱۵ درجه ای که با دیگر نقاط شهر دارد برای رهایی از شر گرمای طاقت فرسای تابستان بهترین گزینه است. فصل های پاییز و به خصوص زمستان برای سفر به این منطقه طبیعی آنچنان پیشنهاد نمی شود چرا که باید طاقت تحمل سرمای شدید را داشته باشید در غیر این صورت نمی توانید حتی یک دقیقه هم در این منطقه تاب بیاورید.

از جمله تفریحات و سرگرمی هایی که می توانید در این منطقه در شهرستان دزفول داشته باشید نیز عبارت است از:

پیاده روی و آب بازی در دره توبیرون

در دره توبیرون در دزفول یقینا یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید و از محیط نهایت لذت را ببرید پیاده روی و آب بازی در دره توبیرون در دزفول است. هنگامی که در این دره در حال پیاده روی هستید می توانید از درختان انجیر وحشی، انگور و همچنین خزه های سبز رنگی که دیواره های دره توبیرون در دزفول را پوشانده اند را تماشا کنید. آب جاری در دره زیبای توبیرون مملو از ماهیان ریز و درشت بوده و ممکن است وقتی در حال عبور کردن از مسیر دره هستید پای تان را غلغلک بدهند و یا از کنارتان عبور کنند. کف دره توبیرون در دزفول پر از سنگ ریزه های متنوع است که در هنگام پیاده روی ممکن است پایتان را اذیت کند، پس حتما برای ورود به دره کف پایتان کنید. درون دره دالان های فرعی وجود دارد که مکان های مناسبی برای استراحت و غذاخوردن به شمار می روند. هم چنان که به سوی انتهای دره پیش می روید پس از ۱ ساعت پیاده روی به آب چکان باریکی به نام بیشه خواهید رسید که اگر از زیر آن رد شوید کاملا خیس خواهید شد.

عکاسی از مناظر دره توبیرون

یکی دیگر از کارهایی که می توانید در منطقه دره توبیرون در دزفول انجام دهید، عکاسی از این منطقه بی نظیر و زیبا است. همانطور که در بالا هم گفتیم این منطقه شبیه به شهر پترا در اردن است و عکاسی از آن می تواند کار هیجان انگیز و دلچسبی باشد.

اقامت

در اطراف دره توبیرون در دزفول به جز چند روستای کوچک مانند گاومیر محلی برای اقامت مسافران وجود ندارد؛ روستاهای اطراف این منطقه برای اقامت و اسکان آنچنان مناسب نیستند و اگر با روستا آشنایی نداشته باشید ممکن است که سخت جایی برای اقامت پیدا کنید. در این صورت می توانید در اطراف دره کمپ کنید که نیازمند تجهیزات کافی است یا آن که در شهرهای نزدیک مثل دزفول و اندیمشک اقامت داشته باشید.

لازم به ذکر است که بگوییم در این دره آنچنان امکانات رفاهی وجود ندارد و هر آنچه که لازم دارید را حتما اعم از خوراکی و لوازم ضروری را همراه خودتان داشته باشید.

توجه داشته باشید از آنجایی که این منطقه بسیار بکر است و بخش های مزیادی از به همدیگر شبیه هستند لازم است که با یک راهنمای محلی یا فردی که با محیط آشنایی دارد همسفر شوید.

از جمله جنبه های مثبت این دره تکمیز و دست نخورده هستند و در طول مسیر دره می توانید از پاکیزگی در اینجا قابل مشاهده است نهایت لذت را ببرید. حتما توجه داشته باشید که هنگام بازدید از این منطقه بکر و دیدنی زباله ای از خود به جا نگذارید و زباله هایی که در مسیر خود می بینید را نیز جمع آوری کنید چون طبیعت هدیه خدا به ماست و همه ما در قبالش مسئول هستیم.

دسترسی به دره توبیرون

آدرس: ایران، استان خوزستان، دزفول، بخش سردشت، دره توبیرون

نوشته دره شگفت انگیز «توبیرون» جایی که تب را از بدنتان بیرون می آورد! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با دره کول خرسان در خوزستان

خوزستان استانی در جنوب کشور ایران است که در لفظ به آن سرزمین خوزی ها یا هوزی ها نیز گفته می شود. مردمان این منطقه بسیار خونگرم و مهمانواز هستند و با توجه به جاذبه های گردشگری جذابی که دارد سبب شده که گردشگران زیادی علاقمند به سفر به این منطقه گرمسیر باشند. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره دره کول خرسان در خوزستان صحبت کنیم، جاذبه ای هیجان انگیز که سفر به آن یک ماجراجویی کامل است. از جمله توصیه هایی که برای سفر به دره کول خرسان در خوزستان به مسافران می شود توصیه های ایمنی از هر لحاظ می باشد، چرا که اگر کمی بی دقتی کنید ممکن است جان خودتان از دست بدهید. برای آشنایی با دره کول خرسان در خوزستان که به آن دره ارواح هم گفته می شود همسفر ما به سمت خوزستان باشید. لازم به ذکر است در صورتی که اطلاعات بروزتری را در اختیار دارید با ما در مورد این جاذبه ی طبیعی در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:
روستای پامنار دزفول، جاذبه پنهان مانده از چشم گردشگران
آشنایی با صنایع دستی و سوغات دزفول
پل ساسانی، پلی ۱۷۰۰ ساله در دزفول

همانطور که در بالا اشاره کردیم، دره کول خرسان در خوزستان یا اشکفت زرده که به دره ی ارواح معروف است یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده ی کشورمان است که با توجه به طبیعت بکر و بی نظیری که دارد می تواند برای کسانی که اهل ماجراجویی و سفرهای هیجان انگیز هستند میزبان عالی و بی نقصی باشد. هنگام سفر به سمت این جاذبه ی دیدنی می توانید مجموعه ای از آثار طبیعی همچون رود، آبشار، چشمه و… را کنار هم سنفونی جذابی را به وجود آورده اند را مشاهده کنید. برای دسترسی به کول خرسان در خوزستان شما می بایست که به ۲۵ کیلومتری شهرستان دزفول بروید و در نزدیکی های روستای بیشه بزان نیز قرار دارد. جالب است بدانید که در مورد نامگذاری این دره به نام خرسان اطلاعات موثقی در دست نیست اما گفته می شود که در قدیم این دره محل زندگی خرس ها بوده است و به همین دلیل به آن کول خرسان می گویند، کول هم در زبان محلی به معنای دره است.

برای این که به دره کول خرسان در خوزستان باید حدودا ۲۰ تا ۲۵ کیلومتری پیاده روی کنید و نسبتا سختی های زیادی را به جان بخرید اما به جرات می توان گفت که بازدید از این منطقه ارزش این همه سختی کشیدن را دارد. برای آشنایی با فضای این دره، دیواره هایی بلند را تصور کنید که شما را احاطه کرده اند و اجازه نمی دهند آسمان را ببینید. شاید به همین دلیل است که نامش را دره ارواح گذاشته اند. این دیواره ها به حدی به یکدیگر نزدیک هستند که تنها اجازه ی عبور یک نفر را از میان خود می دهند و در انتها شما را به رودخانه دز می رسانند که دمای آبش تا منفی ۲۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد. این تنها گوشه ای از جلوه های دره کول خرسان در خوزستان است.

آنچه که در طول مسیر رسیدن به کول خرسان خواهید دید!

در طول مسیری که برای بازدید از دره کول خرسان در خوزستان در حال طی کردن هستید، از کنار دریاچه سد دز خواهید گذشت که با دیدن آب شفاف و زلالی که در آن وجود دارد هوس یک آب تنی حسابی به دلتان خواهد زد. پس از تجدید قوا و کمی استراحت مسیرتان را ادامه می دهید و به قبرستان قدیمی قلعه شاداب می رسید. قلعه شاداب، قلعه ای با ۱۰ کیلومتر طول و ۴ کیلومتر عرض است که به عنوان یکی از بزرگترین قلعه های طبیعی ایران شناخته می شود. این قلعه کاملا در داخل کوه کنده شده و بسیار متفاوت از دیگر قلعه ها می باشد.

در ادامه مسیر پیش رویتان در یک مسیر مالرویی که دامدان از از آن برای رسیدن چراگاه حیواناتشان طی می کنند را نیز باشد بگذرانید تا کم کم دره کول خرسان در خوزستان را مشاهده کنید. در این دره باقیمانده هایی از یک آسیاب را خواهید دید که احتمالا توسط طایفه ی بختاریِ ساکن در این محل و در گذشته های دور استفاده می شده است. درختان کنار، سدر، بادام کوهی و نخل درختانی هستند که کم کم به چشم می خورند و خبر از نزدیک شدن به کول خرسان می دهند که قرار است با شگفتی هایش جادویتان کند.

آب و هوای دره کول خرسان در خوزستان

با توجه به موقعیت جغرافیایی که دره کول خرسان در خوزستان دارا می باشد و فاصله ی نسبتا کمی از شهر دزفول دارد اختلاف درمای زیادی با آن دارد و در فصل تابستان بسیار خنک و دمای هوای این منطقه بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد متغیر می باشد. آب و هوای خنک و مطبوع در تابستان و شهرت این دره به نام دره ارواح، گردشگران ماجراجو را از سرتاسر ایران به سمت خود جذب کرده است. همین موضوع باعث وقوع حوادث مرگباری در سال های اخیر شده است. بنابراین قبل از هرچیز باید بگوییم که سفر به دره ارواح خوزستان کار هرکسی نیست و هرگز بدون راهنما و تجهیزات مناسب به این دره نروید! زمان مناسب برای پیمایش کامل کول خرسان را اواسط خرداد ماه می دانند چرا که با پایان یافتن باران های بهاری و گرم شدن هوا خطرات کمتری شما را تهدید می کند. بسیار توجه داشته باشید که اگر در فصل مناسب سفر به این دره برنامه خودتان را تنظیم نکنید، ممکن است گرفتان سیلاب های ۱۵ متری که در دره جریان دارد بیافتید که اصلا رهایی از آن ها شوخی بردار نیست.

هشدارها را جدی بگیرید! اگر خواستار هیجان این سفر هستید می توانید با حضور یک راهنمای با تجربه و همه فن حریف، از آن لذت ببرید. در غیر این صورت، هرگز هرگز و هرگز به تنهایی به کول خرسان نروید.

دسترسی به دره کول خرسان در خوزستان

آدرس: استان خوزستان، ۳۲ کیلومتری شمال دزفول

به منظور دسترسی به دره کول خرسان راه های مختلفی وجود دارد که می توانید بنابر میل خودستان یکی از آن ها را که در زیر بیان می کنیم را انتخاب کنید.

  • از سمت روستای بیشه بزان درمنطقه شهیون که می توانید از طریق جاده شهیون از دزفول به این دره دسترسی داشته باشید.
  • دیگر مسیر پیش رو روستای پاقلعه در منطقه شهیون است که دسترسی به آن از طریق جاده شهیون از شهر دزفول امکان پذیر است
  • روستای اسلام آباد در منطقه چغامیش هم یکی دیگر از مسیرهایی است که می توانید از طریق آن به این دره دسترسی پیدا کنید برای دسترسی به این مسیر لازم است بدانید که از طریق بلوار شهدای پلیس در دزفول می توانید خودستان را به این منطقه برسانید.

برای رسیدن به ورودی کول خرسان نیز باید حداقل برای ۴ کیلومتر پیاده روی آماده باشید که گاه در دامنه های پرشیب و مسیر نسبتا نا هموار صورت می گیرد.

وسایل مورد نیاز در سفر به کول خرسان

همانطور که گفتیم دره کول خرسان در خوزستان از آن دسته جاذبه هایی است که برای سفر به آن حتما باید جوانب احتیاط را رعایت کنید، برای همین منظور ما لازم بدانیم که مواردی را به شما ذکر کنید که از جمله آن داشتن آمادگی جسمانی کافی یکی از مهمترین فاکتورهای سفر به این منطقه به شمار می رود. دانستن اصول کوهنوردی و شنای حرفه ای به شما کمک می کند بیشتر از این سفر لذت ببرید. اگر قصد قایق سواری در دز را داشتید حتما با تجهیزات مناسب این کار را انجام دهید و جانتان را به بازی نگیرید.

لوازم ضروری: آب آشامیدنی، تلفن همراه، نقشه یا GPS، کلاه ایمنی، کارت شناسایی، کفش کوهنوردی، لباس گرم، کیسه زباله، پاور بانک، پتو و لوازم خواب، چادر مسافرتی، کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی، باتوم، میان وعده و دفترچه بیمه

توجه داشته باشید که این دره با تمام زیبایی هایی که دارد اما تاکنون جان چند تن از مسافران خود را گرفته است.

نوشته دره کول خرسان در خوزستان، دره ای از ارواح سرگردان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.