بهترین مراکز خرید رم را از نگاه گردشگران

وقتی صحبت از سفر به رم و ایتالیا می شود، در کنار جاذبه های تاریخی زیبا، غنی و سرشار این کشور، مراکز خرید رم چشم هر گردشگری را خیره می کند. در مراکز خرید و بوتیک های این شهر هرچه را که لازم دارید، از برندهای بزرگ و معروف جهان پیدا می کنید. در این مقاله، …

__construct()

آیا رم شهر ابدی است؟

رم شهر ابدی ، یکی از لقبهای پایتخت ایتالیا است. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا به رم، لقب شهر ابدی می‌دهند؟ برای پیدا کردن دلیل این موضوع باید سری به افسانه‌های باستانی، نوشته‌های تاریخی و اعتقادات رومیان باستان در مورد عظمت شهرشان بزنیم. در صورتی‌که کنجکاو هستید تا بیشتر راجع به این موضوع بدانید، در این مقاله با ما همراه باشید.

شاید شما هم شنیده باشید که گاهی به پایتخت کشور ایتالیا یعنی رم، لقب «شهر ابدی» می‌دهند. رم را به این دلیل شهر ابدی می‌نامند که رومی‌های باستان عقیده داشتند مهم نیست در دنیا چه اتفاق می‌افتد یا چه امپراطوری‌هایی آمده و رفته‌اند؛ زیرا رم بدون در نظر گرفتن تمامی این موارد، همیشه جاودان خواهد ماند. پایداری این شهر همچنان ادامه دارد و هنوز هم شهری سرزنده با حال و هوایی آرامش‌بخش است و یکی از مقاصد گردشگری اصلی در اروپا به حساب می‌آید.

رم، شهر ابدی

شاید بهتر باشد ابتدا از افسانه‌ای راجع به شکل گیری شهر رم شروع کنیم. طبق این روایت باستانی، شهر رم در سال ۷۵۳ پیش از میلاد مسیح و به دست رُمولوس (Romulus) بنا شده است. رمولوس و رِموس (Remus)، برادرهای دو قلو و پسران مارس (خدای جنگ) بودند.

شاه وقت که عموی مادر آن‌ها نیز هست، از ترس اینکه این دو کودک برای تاج و تخت وی خطری محسوب شوند، آنها را داخل رود تیبر می‌اندازد به این امید که در آن غرق شوند؛ غافل از اینکه یک گرگ آن‌ها را نجات داده و بچه‌ها با شیر این گرگ بزرگ می‌شوند. بعدها یک چوپان به همراه همسرش، رموس و رمولوس را پیدا کرده و از آن‌ها نگهداری می‌کند. آن‌ها بعد از بزرگ شدن تصمیم می‌گیرند تا شهر خود را بنیان‌گذاری کنند؛ اما نمی‌توانند سر محل تأسیس شهر به توافق برسند و درنهایت رمولوس، برادر خود را به قتل می‌رساند. بنابراین رمولوس را به عنوان بنیان‌گذار شهر رم می‌شناسند که نام خود یعنی رم را بر روی این شهر گذاشت.

رم شهر ابدی

البته این داستان فقط یک افسانه است و باستان‌ شناسان، آثاری را کشف کرده‌اند و به کمک آن‌ها می‌توان این موضوع را به اثبات رساند که در واقع شهر رم، قدمتی بیشتر از این تاریخ دارد و قبل از سال ۷۵۳ نیز افرادی در  رم ساکن بوده‌اند.

در طول قرنها مردم در این شهر زیسته اند و امروز هم یکی از شهرهای پر جنب و جوش و پرطرفدار از جانب گردشگران است و به باور رمی ها این جریان تا ابد ادامه خواهد داشت. امروزه صدها هزار نفر سالانه به رم سفر می‌کنند تا از آثار باقی مانده از امپراطوری روم باستان بازدید و زندگی در این شهر باستانی را تجربه کنند.

شهر رم، بعضی از بهترین جاذبه‌های گردشگری در جهان را در خود جای داده و در عین حال از مراکز خرید، دیدنی‌ها و فعالیت‌های مدرن نیز به دور نمانده است.

رم شهر ابدی

شهر رم توانست از روستایی کوچک به یکی از شهرهایی تبدیل شود که احترام جهانیان را بر می‌انگیخت. این شهر در طول تاریخ، فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته؛ از روستایی کوچک رفته رفته پیشرفت کرد تا جایی‌که زمانی امپراطوری قدرتمندی در اروپا به حساب می‌آمد، اما به دلیل شیوع طاعون و خشک‌سالی به تدریج رو به زوال رفت،‌ بار دیگر در قرون وسطی و رنسانس قدرت یافت.

با وجود دشمنان زیادی که به آن حمله کردند، مسیر خود را طی کرد تا به شهر امروزی تبدیل شد. رم بین سال ۱۰۰ قبل از میلاد مسیح تا سال ۴۰۰ میلادی، بزرگ‌ترین شهر دنیا به شمار می‌رفت و ۱۰۰ سال بعد از آن نیز جمعیت این شهر به ۵۰ تا ۹۰ میلیون رسیده بود که در آن زمان، ۲۰% از جمعیت کل جهان را در بر می‌گرفت!

نویسنده‌ها و شاعران رومی با افتخار در آثارشان از بزرگی و قدرت شهر خود سخن گفته‌اند و با اینکه امپراطوری روم باستان مدت‌ها است که پایان یافته، هنوز هم لقب شهر ابدی بر روی آن مانده و تمامی موارد گفته شده، شاهدی بر این امر بوده که رم واقعاً سزاوار این لقب است.

رم شهر ابدی

نوشته آیا رم شهر ابدی است؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

مسافران رم بخوانند

به هر کشور یا شهری که سفر می‌کنید، باید قوانین آنجا را رعایت کنید. به نظر می‌رسد قوانین کشور ایتالیا کمی بیشتر از حد معمول باشد. زمانی‌که به رُم سفر می‌کنید، باید مراقب غذا خوردن، حمل‌ونقل، رفتارهای اجتماعی و دیگر قوانین شهر باشید تا سفری هرچه بهتر داشته باشید. با ایران مرکز همراه باشید تا درباره‌ی کارهایی که نباید در سفر به رُم انجام دهید بیشتر بخوانید.

در حال راه رفتن غذا نخورید

زمان غذا خوردن در ایتالیا امری مقدس محسوب می‌شود و طولانی بودن زمان ناهار و شام در ایتالیا شهرت جهانی دارد. اگرچه غذاهای خیابانی اکنون در ایتالیا به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده‌اند، با این‌حال بهتر است هنگام خوردن این غذاها جایی برای نشستن پیدا کنید. مردم ایتالیا در حال راه رفتن غذا نمی‌خورند و نوشیدنی نمی‌نوشند پس بهتر است شما هم این قانون را رعایت کنید. البته این قانون شامل «جلاتو» یا همان بستنی نیست.

سفر به رم

بلافاصله غذای تان را بخورید

زمانی‌که در رستوران‌ های رم هستید، بهتر است به محض اینکه غذای‌تان آورده شد آن را میل کنید؛ حتی اگر در یک جمع هستید و غذای شما سریع‌تر از بقیه آماده شد. می‌توانید به دوستان‌تان بگویید که منتظر آمدن غذای آن‌ها خواهید ماند اما این تنها یک تعارف برای نشان دادن یک رفتار خوب است. ایتالیایی‌ها همیشه به شما خواهند گفت که پیش از سرد شدن غذا آن را زودتر میل کنید. غذا خوردن یک مراسم اجتماعی و فرهنگی بسیار مهم در ایتالیا تلقی می‌شود بنابراین باید از آن لذت برد.

قوانین غذا خورد در رم

بعد از ظهر کاپوچینو سفارش ندهید

این یکی از مهم‌ترین قوانین غذا خوردن در ایتالیا است: بعد از ظهر کاپوچینو سفارش ندهید. کاپوچینو به عنوان یک نوع قهوه برای صبحانه استفاده می‌شود و باید صبح زود به همراه شیرینی خورده شود. میزان شیر موجود در کاپوچینو، باعث اختلال در هضم غذا می‌شود و این مسئله برای ایتالیایی‌ها اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل است که آن‌ها قهوه‌ی سیاه و دیگر نوشیدنی‌هایی که به هضم غذا کمک می‌کنند را سفارش می‌دهند.

سفر به رم

در میادین اصلی شهر غذا نخورید

شهردار رم قانونی را تصویب کرده که به شهروندان اجازه‌ی خوردن غذا در نزدیکی فواره‌ی معروف شهر را نمی‌دهد. چنین قانونی برای شهری که پر از آثار تاریخی است کمی سخت‌گیرانه است اما هزینه‌های مراقبت و تعمیر این آثار تاریخی بسیار گران است و مردم باید تمام تلاش خود را برای حفظ این آثار به‌کار بگیرند. پله‌ های اسپانیایی به تازگی توسط برند لوکس ایتالیایی «بولگاری» با هزینه‌ی ۱/۵ میلیون یورو بازسازی شد. پیش از این، این پله‌ها پر از زباله و آدامس بود به همین دلیل «پائولو بولگاری» مدیر برند بولگاری پیشنهاد داد تا قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای بازدید از این پله‌ها قرار دهند.

سفر به رم

حواس تان به ساعات کاری باشد

از آن جایی‌که بیشتر رستوران‌ها به‌صورت خانوادگی اداره می‌شوند،‌ یک یا دو روز در هفته، معمولا یکشنبه یا دوشنبه و گاهی اوقات چهارشنبه به دلیل استراحت تعطیل هستند. خیلی از مغازه‌ها صبح‌های شنبه تعطیل هستند پس حتما پیش از رفتن، ساعات کاری فروشگاه‌ها را چک کنید. بیشتر موزه‌ های رم، به جز  کولوسئوم و واتیکان روزهای دوشنبه تعطیل هستند. سعی کنید گذرتان به اداره‌ی پست نیافتد؛ زیرا این اداره به تعطیل کردن در ساعات غیر عادی شهرت دارد. برای مثال ساعت ۱:۳۵ دقیقه‌ی ظهر در روزهای کاری، اداره تعطیل می‌شود.

روزهای تعطیل در رم

زیاد انعام ندهید

پیش‌خدمت‌ها در ایتالیا معمولا حقوق خوبی دارند؛ بنابراین نیازی نیست مشتریان برای کمک به آن‌ها انعام دهند. انعام و حق سرویس معمولا در صورت‌حساب محاسبه می‌شود و سرویس‌هایی مانند نان که بر روی میز قرار دارند، در صورت مصرف یا عدم مصرف، با مبلغ پایانی محاسبه خواهند شد. معیار خاصی برای دادن انعام وجود ندارد اما معمولا بر اساس قیمت غذاها، تعداد میهمانان و سطح خدمات پرداخت می‌شود.

سفر به رم

انتظار خدمات بدون نقص نداشته باشید

برخی گردشگران از سطح خدماتی که در ایتالیا به مشتریان داده می شود گله‌مند هستند. به دلایل فرهنگی مختلفی ازجمله حقوق پائین‌تر و برتری اوقات فراغت نسبت به سودمندیِ کار، خدمات مشتریان به اندازه‌ی دیگر کشورهایی که فکر اقتصادی دارند، خوب نیست. آموزش‌های لازم به اندازه‌ی کشوری مثل آمریکا، به کارکنان جدید داده نمی‌شود و انتظار می‌رود مشتریان ایتالیایی برای حق‌شان مبارزه کنند.

سفر به رم

خجالت نکشید

اگر از خدمات ناراضی هستید، خجالت نکشید و آنچه احتیاج دارید را به‌ زبان بیاورید یا نارضایتی خود را ابراز کنید. مردم ایتالیا به‌خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند و همیشه به کوچک‌ترین جزئیات اهمیت می‌دهند. تعجبی ندارد که برخی از بهترین هنرمندان، ایتالیایی هستند. اگر پیش‌خدمت برای‌تان غذای اشتباه آورد حتما به او بگویید. اگر در جایی یک صف طولانی دیدید، خجالت نکشید و با احترام علت تشکیل شدن صف و جایگاه‌تان در آن صف را جویا شوید.

سفر به رم

از شروع صحبت نترسید

مردم ایتالیا، مردمی خون‌گرم و اجتماعی هستند و به صحبت کردن علاقه‌ی زیادی دارند. این علاقه شامل حال خارجی‌ها هم می‌شود و ایتالیایی‌ها از این‌که با گردشگران صحبت کنند لذت می‌برند. از سوال پرسیدن نترسید و کمی با مردم محلی در رستوران‌ها، کافه‌ها و مغازه‌ها صحبت کنید. مردم شهر رم علاقه دارند دوستان بین‌المللی داشته باشند و از این طریق کمی هم انگلیسی تمرین کنند. زمانی‌که در ایتالیا به‌سر می‌برید، برقراری ارتباط با مردم این کشور هم آسان است و هم باعث می‌شود کمی زبان تمرین کنید.

سفر به رم

از مسیرها منحرف نشوید

زیبایی شهر رم در خیابان‌های باریک و پر پیچ‌وخم و کوچه‌های زیبای آن است که هر لحظه می‌توانند شما را غافلگیر کنند. حتی در نقاط گردشگری هم باید حواس خود را جمع کنید. رفتن به داخل یک کوچه‌ی باریک می‌تواند شما را کاملا از مسیرتان منحرف کند و به نقطه‌ای ببرد بسیار دورتر از آن جایی‌که بودید. برای مثال گفته می‌شود تراستِوِر (Trastevere) بهشت گردشگران و دانشجویانی است که در رُم درس می‌خوانند، اما اطراف کلیسای سانتا سیسیلیا (Santa Cecilia) کوچه‌هایی بسیار آرام و زیبا وجود دارند. اگر به داخل این کوچه‌ها بروید، از مونته‌ ورده (Monteverde) سر در می‌آورید که کاملا از مرکز شهر دور است و مردم محلی در آن‌جا زندگی می‌کنند.

سفر به رم

نوشته مسافران رم بخوانند اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

معرفی هتل گرند پلازا در رم | ۵ ستاره

خدمات رفاهی هتل گرند پلازا رم

مطالب مرتبط:
هزینه های سفر به رم
جملات پرکاربرد ایتالیایی در سفر

زمانی که در خیابان دل کورسو قدم بزنید حتما تابلوی هتل و نمای آن را خواهید دید. این هتل یک حیاط مرکزی هم دارد که تبدیل به باغ و رستوران شده است و فضای مناسبی برای استراحت و دور بودن از جمعیت شلوغ خیابان است. در پشت بام هتل هم باغی سر سبز ایجاد کرده اند که منظره ای از رم را، در آن می توانید ببینید.

نگهبانی و ترانسفر فرودگاهی به همراه خدمات حمل و نقلی مانند تاکسی در دسترس است که دو مورد آخر نیاز به پرداخته هزینه جداگانه دارد. برای مهمانانی که ماشین دارند، پارکینگی خارج از هتل به همراه پارکبان موجود است که نیاز به شارژ روزانه دارد.

کارکنان هتل به زبان های روسی، ایتالیایی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، عربی و انگلیسی صحبت می کنند. ورود به هتل گرند پلازا رم، از ساعت ۲ بعد از ظهر به بعد می باشد و برای خروج، حتما باید تا ساعت ۱۲ ظهر، اتاق خود را تحویل دهید.

نوشته معرفی هتل گرند پلازا در رم | ۵ ستاره اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

بناهای تاریخی شگفت انگیز باقی مانده از روم باستان | بخش دوم

بناهای تاریخی رومیان باستان

رومیان برای تاریخ جهان چه کارهایی انجام داده اند؟ مطمئنا یکی از کارهایی که رومیان باستان به خاطر آن مشهور هستند معماری آن ها است. آن ها در معماری و ساخت بناهای تاریخی خود از قوس ها، آجرهای پخته شده، سیمان و بتن استفاده کرده اند. واقعیت این است که بسیاری از بناهای تاریخی رومیان باستان همچنان پابرجا باقی مانده که شاهدی بر معماری رومیان در زمان های گذشته می باشد. با الی گشت همراه شوید تا در مورد بناهای تاریخی رومیان باستان، تاریخچه و معماری آن ها بدانیم.

عبادتگاه آگوستوس در پولا | Temple of Augustus in Pula

عبادتگاه آگوستوس تنها ساختار باقی مانده از دادگاه اصلی رومی در پولا می باشد. این بناهای تاریخی رومیان باستان به اولین امپراتور روم، آگوستوس اختصاص یافته بوده و احتمالا در سال دوم پیش از میلاد تا سال چهاردهم میلادی و در زمان مرگ او ساخته شده است. در حکومت بیزانس این عبادتگاه به کلیسا تبدیل شده و بعده ها نیز به عنوان انبار مورد استفاده قرار گرفته است. در طول دوران جنگ جهانی دوم، این عبادتگاه مورد اصابت یک بمب هوایی قرار گرفت. البته که از آن زمان تاکنون بسیاری از ساختارهای آن مورد بازسازی قرار گرفته است.

میدان مسابقه لپتیس مگنا | Leptis Magna Arena

آمفی تئاتر رومی و میدان مسابقه لپتیس مگنا در سال ۵۶ میلادی ساخته شده و در فاصله حدود یک کیلومتری از شرق شهر قرار گرفته است. این میدان مسابقه می توانسته در حدود ۱۶ هزار تماشاچی را درون خود جای داده و بر خلاف اکثر آمفی تئاترهای رومی در پایین تر از سطح زمین ساخته شده بود.

طاق هادریان در جراش | Arch of Hadrian at Jerash

جراش یک شهر باستانی بوده که به عنوان یکی از استان های امپراتوری روم در منطقه اعراب شناخته می شده است. رومی ها امنیت و صلح را در این منطقه تضمین می کرده تا مردم آن بتوانند به موفقیت های بزرگ دست یابند. امپراتور هادریان در سال های ۱۲۹ و ۱۳۰ میلادی از جراش بازدید نمود. طاق هادریان برای جشن گرفتن حضور او بنا گردید. این طاق پیروزی در زمان ساخت خود به عنوان دروازه جنوبی شهر در نظر گرفته شده بود اما برنامه های توسعه ای جراش هرگز تکمیل نگردید.

حمام رومی | Roman Baths

حمام رومی یکی از جاذبه های توریستی و بناهای تاریخی رومیان باستان بوده که در شهر انگلیسی Bath قرار گرفته است. این عبادتگاه در سال های ۶۰ تا ۷۰ میلادی ساخته شده و مجموعه حمام های آن توسط چشمه های آب های معدنی انگلستان تامین می شده است. این مجموعه حمام ها در طول ۳۰۰ سال ساخته شده اند. آبی که درون این حمام رومی جریان پیدا می کند برای حمام کردن بسیار خطرناک می باشد. بخشی از این خطر به دلیل عبور آب از درون لوله های سربی است که هنوز نیز کار می کنند و بخشی دیگر به دلیل بیماری های عفونی می باشد. در سال ۱۹۷۹ یک دختر بچه که در حال شنا کردن در آب های این حمام بود مقداری از این آب را بلعید و پنج روز پس از آن در اثر مننژیت آمیبی از دنیا رفت.

طاق کنستانتین | Arch of Constantine

این بناهای تاریخی رومیان باستان در کنار کولسئوم قرار گرفته است. طاق کنستانتین در سال ۳۱۵ میلادی و به افتخار پیروزی امپراتور کنستانتین اول بر امپراتور ماکسنتیوس ساخته شده است. این نبرد باعث شد تا کنستانتین به مسیحیت گرایش پیدا کند. بر اساس نوشته های مورخان، کنستانتین تصور می کرد در صورتی که ارتش آن علامت صلیب را بر روی سپرهای خود قرار دهند خداوند آن ها را به پیروزی خواهد رساند.

پورتا نیگرا | Porta Nigra

پورتا نیگرا یک دروازه بزرگ رومی در شهر تریر (Trier) بوده است. این دروازه از جنس ماسه سنگ خاکستری بین سال های ۱۸۶ تا ۲۰۰ میلادی ساخته شده است. این بناهای تاریخی رومیان باستان بخشی از سیستم چهار دروازه ای شهر بوده که هر کدام از ان ها در یک سوی شهر مستطیلی شکل قرار گرفته اند. نام پورتا نیگرا در قرون وسطی به دلیل رنگ تیره سنگ های مورد استفاده بر روی آن گذاشته شده است. نام رومی اصلی این بنا حفظ نشده و باقی نمانده است.

عبادتگاه انجمن اسبیتلا | Sbeitla Forum Temples

اسبیتلا یا سوفتولا (Sufetula) یک شهر رومی زیبا بوده که در حاشیه کشور تونس واقع شده است. این شهر دارای میدان های مسطح بسیاری بوده که با اسلب های سنگی و دیواره ها احاطه شده اند. این بناهای تاریخی رومیان باستان دارای یک دروازه در یک طرف و سه عبادتگاه رومی در سوی دیگر خود می باشد. در این مکان به جای اینکه یک عبادتگاه را به سه خدای رومی ژوپیتر، جونو و مینروا اختصاص دهند، ساکنان این منطقه برای هر کدام از ان ها عبادتگاه جداگانه ای را بنا کرده اند.

ساختمان گرد گالریوس | Rotunda of Galerius

ساختمان مدور گالریوس در حال حاضر یک کلیسای یونانی ارتدکس از آگیوس جورجیوس (Agios Georgios) می باشد که به عنوان کلیسای روتندا نیز شناخته می شود. ساختار استوانه ای این بناهای تاریخی رومیان باستان در سال ۳۰۶ میلادی و به سفارش تترارک گالریوس ساخته شده است. این بنا در ابتدا قرار بوده به عنوان مقبره او و یا به عنوان یک عبادتگاه مورد استفاده قرار بگیرد. قطر این استوانه به ۲۴٫۵ متر می رسد. جالب است بدانید که دیواره های این بنا بیش از ۶ متر قطر داشته و این یکی از دلایلی است که ساختار آن توانسته در مقابل زلزله های تسالونیکی مقاومت نماید. گنبد آجری ان نیز مسطح بوده و در ارتفاع ۳۰ متری قرار گرفته تا ساختا ری استوانه ای شکل ایجاد نماید.

پل آلکانترا | Alcantara Bridge

بر روی رودخانه تاگوس (Tagus) در آلکانترا اسپانیا، پل آلکانترا قرار گرفته که شاهکار ساخت یک پل باستانی رومی می باشد. این پل بین سال های ۱۰۴ تا ۱۰۶ میلادی و توسط امپراتور تراجان بنا شده است. یک طاق پیروزی در مرکز پل قرار گرفته و در سوی دیگر آن یک عبادتگاه به افتخار امپراتور ساخته شده است. این پل که از بناهای تاریخی رومیان باستان می باشد بیشتر از آنکه در اثر عناصر طبیعی آسیب ببیند، در جنگ ها لطمه خورده است. مورس (Moors) کوچکترین قوس را در یک سوی پل از بین برده است، در حالی که قوس دوم در سوی دیگر پل توسط اسپانیایی ها برای جلوگیری از پیشروی پرتغالی ها نابود شده است.

تئاتر رومی نارنجی | Roman Theatre of Orange

تئاتر رومی نارنجی برای مشاهده برنامه ها در قرن اول میلادی ساخته شده است. بعد از اینکه امپراتوری روم از بین رفت، تئاتر توسط یک حکم رسمی در سال ۳۹۱ میلادی بسته شد زیرا کلیسا با آنچه در این مکان برگزار می شد مخالف بود و آن را نوعی فعالیت غیر اخلاقی می دانست. این تئاتر باستانی در قرن نوزدهم میلادی بازسازی شده و امروزه جشنواره اپرای تابستانی در آن برگزار می گردد.

طاق سپتیمیوس سوروس در روم | Arch of Septimius Severus in Rome

طاق سپتیمیوس سوروس که از سنگ مرمر سفید ساخته شده است در انتهای شمال شرقی دادگاه روم قرار گرفته و در سال ۲۰۳ میلادی ساخته شده است. این بنا به افتخار پیروزی امپراتور و دو فرزندش بر پیروان اشکانیان بنا شده است. پس از مرگ سوروس فرزندان او یعنی کاراکالا و گتا در ابتدا امپراتوری های مشترکی را داشته تا اینکه در سال ۲۱۲ میلادی کاراکالا برادر خود گتا را به قتل رساند. او یادبودهای برادرش را از بین برده و کتیبه هایی که به وی اشاره می کردند را از روی طاق پیروزی حذف نمود.

اوستیا آنتیکا | Ostia Antica

اوستیا بندری بوده است که در دهانه رودخانه تیبر (Tiber) واقع شده بود. اما این بندر رومی به دلیل افت سطح آب دریا در حال حاضر ۳ کیلومتر با سواحل فاصله دارد. این بندر برای ساختمان های قدیمی خود که به خوبی حفظ شده است مشهور می باشد. تمامی این ساختمان ها را می توان به صورت یک داستان در طبقات آن مورد بررسی قرار داد. راه پله های باریک و راهروها که به اتاق های کوچکی در بالای آن منتهی می شوند. البته که خانه های زیباتری با دکوراسیون هایی از سنگ مرمر نیز در آن وجود دارند.

با نگاهی ساده به امپراتوری رومی و بناهای تاریخی رومیان باستان متوجه خواهید شد که این امپراتوری با گسترش خود در سراسر اروپا و همچنین خاورمیانه و سال های بسیار حکومتی که به طور منظم داشته است توانسته آثار بسیاری را از خود بر جای بگذارد. علاوه بر این معماری های خاص رومیان و یونانی ها موجب شده تا هرچه بیشتر این ساختارهای تاریخی شگفت انگیز به نظر برسند.

نوشته بناهای تاریخی شگفت انگیز باقی مانده از روم باستان | بخش دوم اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

ستون مارکوس اورلیوس، نقشی از نبردهای باستانی روم

ستون مارکوس اورلیوس | The Column of Marcus Aurelius

به نظر می رسد که ستون مارکوس اورلیوس و فاستینا (Faustina) که در پیازا کولونا (Piazza Colonna) و در شهر رم واقع شده است توسط کومودوس (Commodus) و به یاد پدر و مادر خود در حدود سال ۱۸۰ میلادی نصب شده است. این ساختار زیبا از ستون معروف قدیمی تراجان (Trajan) که در سال ۱۱۳ میلادی در رم ساخته شده بود الهام گرفته شده است. این ستون نمایشنامه هایی از مبارزات موفق نظامی امپراتوری رم را در برابر کوییدی ها در سراسر دانوب که در سال های ۱۷۲ تا ۱۷۵ میلادی روی داده بود به شکلی حکاکی شده به نمایش می گذارد. با الی گشت همراه شوید تا در مورد این ساختار بی نظیر بیشتر بدانیم.

ساختار ستون مارکوس اورلیوس

مطالب مرتبط:
مقبره ماسولوس در بدروم ترکیه، باقی مانده ای از عجایب هفتگانه
کشف آثار ۲۲۰۰ ساله متعلق به نبرد دریایی روم باستان!
ورونا ایتالیا، پایتخت عشق جهان و زادگاه رومئو و ژولیت!

ستون مارکوس اورلیوس در حال حاضر ۳۹ متر بلندی داشته اما بیش از ۷ متر از ساختار پایه آن در زیر زمین باقی مانده است. بخش های پایینی آن هرگز حفاری شده است. در اصل در بالای این ستون یک مجسمه که احتمالا امپراتور بوده است قرار گرفته و ارتفاع کلی این ساختار را بیشتر افزایش می داده است. بر اساس فهرست های مرجعی که در قرن چهارم میلادی نوشته شده است ارتفاع این ستون شگفت انگیز ۵۱٫۹۵ متر یا ۱۷۵ فوت رومی می باشد. داخل ستون توخالی بوده و یک پله مارپیچی درون آن قرار گرفته است که امکان دسترسی به بخش بالایی ستون را ارائه می نماید. برای دسترسی به داخل ستون می بایست از طریق پایه سمت ویا دل کورسو (Via del Corso) وارد شوید که البته در حال حاضر به روی عموم بسته می باشد. تصور می شود که یک عبادتگاه برای امپراتور در نزدیکی این ستون واقع شده است.

حکاکی ها و مجسمه های روی ستون

این ستون که در سبک دوریک ساخته شده در ۲۱ حلقه برجسته حکاکی شده تقسیم بندی شده است که هر کدام از آن ها دارای ۱۳۰ سانتی متر ارتفاع بوده و نشانگر مبارزات مارکوس اورلیوس در سرزمین های شمال دانوب است. این مبارزات در سال های ۱۷۲ و ۱۷۳ میلادی علیه مارکومان و در سال های ۱۷۴ تا ۱۷۵ میلادی علیه سارمات ها بوده است. روایت هایی که از این دو مبارزه حکاکی شده است به شخصیت های پیروز و اولین پایگاه نیروی دریایی که از رود دانوب عبور کرده است اشاره دارد. اکثریت حکاکی های موجود بر روی ستون مارکوس اورلیوس مربوط به اتفاق های میدان جنگ می باشد، اما پس زمینه های جالبی مانند امپراتور و سربازانش، لجستیک و شاهکارهای مهندسی جنگ های رومی و همچنین تصویری از سربازان در هنگام عبور از پل پونتون (pontoon) نیز دیده می شود. حکاکی ها در طراحی های مجسمه سازی دوران باستانی می باشد. در ساخت حگاکی ها تاکید بر این بوده است که بتوان پرسپکتیو را در قسمت های بالایی ایجاد نماید. سرها بیش از بزرگ بوده و بدن ها خیلی کوتاه یا بلند می باشند و ویژگی های صورت به میزان حداقل خود می رسد.

نگهداری از ستون برای قرن ها

این ستون توسط مردم محلی به نام سنتناریا (Centenaria) شناخته شده که به ارتفاع، پایگاه و سرامایه ستون اشاره می نماید و آن را به اندازه ۲۹٫۶ متر مشخص کرده است. این مطلب در کتیبه ستون ماکوس اورلیوس ذکر شده است. یک متصدی یا سرپرست اختصاصی برای نگهداری این بنای یادبود وجود داشته است. آدراستوس (Adrastus) یک آزادی خواهی بود که در سال ۱۹۳ میلادی زندگی کرده و درخواست نمود تا کلبه ای در نزدیکی این ستون بنا نموده تا بتوتند نقش نگهبان را به شکلی بهتر اجرا نماید. درخواست او مورد قبول قرار گرفته و کلبه ای برای او در آن نزدیکی بنا گردید.

ستون مارکوس اورلیوس تحت تاثیر حوادث طبیعی بسیاری باقی مانده است

در طول قرن ها ستون مارکوس اورلیوس همانند بسیاری دیگر از آثار تاریخی و ویرانه ها نه تنها تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی بلکه از سلایق انسانی نیز رنج برده است. صحنه های این ستون در طولی بسیار بیشتر از ستون تراجان حک شده است بنابراین بسیار بیشتر تحت تاثیر تغییرات آب و هوا قرار می گیرد. این ستون حتی رعد و برق و زلزله را نیز متحمل شده و حتی بدتر از آن در دوران قرون وسطی میخ های مختلفی که در آن قرار گرفته بوده برداشته شده اند و در نتیجه ظاهر آن به طور چشمگیری تغییر کرده است.

ترمیم و بازسازی

ستون مارکوس اورلیوس توسط پاپ سیکستوس پنجم در سال ۱۵۸۹ میلادی بازسازی شده و در اطراف پایه های آن کتیبه هایی قرار گرفت. پایه ستون تغییر شکل داده شده و مجسمه برنزی نیز در بالای آن قرار گرفت. برخی از فعالیت های ترمیم مشکوک بود یعنی در اصل آن ها وجود داشتند به عنوان مثال مجسمه هایی که در نیمه ستون قرار دارند در چهار جهت شامل این موضوع می گردند. این مجسمه ها سرزمین های بربرها که توسط مارکوس اورلیوس فتح شده اند به همراه سه پیروزی در گارلند را نشان می داده که به طور کامل از ساختار ستون حذف شده اند و این موارد را فقط می توان در نقاشی های دوره رنسانس مشاهده نمود. این تغییرات و سایر تعمیرات در بخش های آسیب دیده را امروزه می توان به وضوح مشاهده کرد. زیرا این بخش ها با سنگ مرمر خاکستری رنگ ترمیم شده که به طور واضح با سنگ مرمر سفید رنگ این بنا تفاوت دارد.

نوشته ستون مارکوس اورلیوس، نقشی از نبردهای باستانی روم اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

کشف آثار ۲۲۰۰ ساله متعلق به نبرد دریایی روم باستان!

نبرد روم و کارتاژ | Rome and Carthage battle

امپراتوری رم باستان یکی از بزرگ ترین امپراتوری ها و قدرت های باستانی است که هنوز هم دانشمندان و مردم را شگفت زده کرده است. هرازگاهی در مورد یکی از جنبه های این امپراتوری کشفی انجام می شود و ما را با شکوه و عظمت این امپراتوری بیشتر آشنا می کند. جدیدترین کشفی که انجام شده مربوط به نبرد دریایی رومیان با کارتاژها بوده است که بیش از ۲۲۰۰ سال پیش انجام شده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این کشف باستانی و نبرد روم و کارتاژ بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
کشف تصویر خسرو پرویز بر روی دیواره ی غاری در هند
کشف هشتمین قاره جهان در نزدیکی نیوزلند!
جزئیاتی درباره کشف گور جنگاور ۳۰۰۰ ساله در رستم آباد

باستان‌ شناسان با کاوش در محل نبرد دریایی روم و کارتاژها که ۲۲۰۰ سال پیش اتفاق افتاده پرده از راز این نبرد باستانی برداشتند. این اکتشافات نشان می ‌دهد ارتش کارتاژها از ادوات جنگی مصادره شده رومیان در جریان نبرد استفاده می ‌کردند و به اجبار محموله کشتی ‌هایشان را در آب رها کردند تا بتوانند از چنگ رومیان فرار کنند. طبق اسناد تاریخی، نبرد روم و کارتاژ در دهم مارس ۲۴۱ پیش از میلاد مسیح در نزدیکی جزایر Aegates Islands، در فاصله کمی از سیسیل امروزی در دریای مدیترانه رخ داده است. در این نبرد ارتش کارتاژ توسط ناوگان روم محاصره شده بود و یکی از ناوگان‌ های کارتاژیان سعی کرده به این کشتی محموله و مهمات برساند. پیشرفت روم در نبرد روم و کارتاژ به قدری چشمگیر بود که کارتاژها مجبور به موافقت با آتش بس شدند و شرایطی را پذیرفتند که به نفع رومیان بود.

طی دهه‌ اخیر باستان شناسان با جست و جو در محل این نبرد موفق به کشف دژکوب ‌های برنزی، کلاه خود های فلزی و ظروف سفالی شدند. به نظر می‌ رسد کارتاژ ها با ناوگانی در این نبرد شرکت کرده اند که بخشی از آن در واقع کشتی ‌های مصادره ‌شده رومیان بوده است. «‌ویلیام موری» استاد تاریخ یونان در دانشگاه فلوریدای جنوبی و یکی از اعضای این تیم کاوشگر در مورد این کشف و نبرد روم و کارتاژ این طور می گوید: «از میان ۱۹ دژکوب کشف شده ۱۱ عدد از آن‌ ها به عنوان دژکوب رومیان شناخته‌ شده است.»

یکی از چیزهایی که باعث شگفتی دانشمندان شده است طراحی کلاه خودهای کشف شده است. این طراحی که باستان شناسان آن را «مونتفورتینو» نامیده‌اند به قدری در بین رومیان محبوب بوده که برای طراحی برخی از دژکوب ‌های خود نیز از آن استفاده کرده اند. کشف دژکوب ‌های متعدد رومی و کلاه‌ خودهایی با طرح «مونتفورتینو» باستان شناسان را بر سر دوراهی قرار داده است. «موری» بیان کرد: «انتظار داریم کارتاژها که در این نبرد بازنده بودند چنین تلفاتی داشته باشند.» اما کشف این کلاه خودها رومی دانشمندان را در بهت و حیرت فرو برده است.

به این ترتیب به نظر می ‌رسد کارتاژها از کشتی ‌هایی که در نبرد پیشین از رومیان مصادره کرده بودند در این جنگ استفاده کرده‌ اند. برخی از نوشته‌ های تاریخی نشان می ‌دهد که در نبردی که چندین سال پیش از این نبرد رخ داده ‌بود، کارتاژها ۹۳ کشتی رومی را مصادره کرده اند. وجود تعداد بسیار زیاد کلاه خودهای «مونتفورتینویی» جای سوال است و هنوز دانشمندان جواب قطعی و روشنی برای آن ندارند. یکی از فرضیه ها این است که کارتاژها از تعدادی سرباز از «گال» و «ایبری» به عنوان خدمه در برخی از کشتی‌ هایشان استفاده ‌کرده بودند که سربازان این مناطق معمولاً چنین کلاه‌ خودهایی به سر می ‌کردند.

تمدن کارتاژ در سده ‌های سوم و دوم پیش از مسیح هم دوره و هماورد جمهوری روم و در کشاکش با این دولت بر سر چیرگی بر مدیترانه باختری بود. این هماوردی به سه دوره جنگ میان کارتاژ و روم انجامید که به جنگ ‌های کارتاژی یا پونیک نامیده می‌ شود.

منبع: livescience.com

نوشته کشف آثار ۲۲۰۰ ساله متعلق به نبرد دریایی روم باستان! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

کارهایی که نباید در سفر به رم انجام دهید

به نظر می‌رسد قوانین کشور رُم کمی پیچیده‌تر از شهرهای دیگر جهان باشد. شاید باور نکنید که این شهر تاریخی و زیبا قوانین عجیبی داشته باشد، اما در این شهر هم کارهایی وجود دارد که انجام دادن یا ندادن آن‌ها دارای اهمیت است. 

به هر کشور یا شهری که سفر می‌کنید، باید قوانین آنجا را رعایت کنید. به نظر می‌رسد قوانین کشور ایتالیا کمی بیشتر از حد معمول باشد. زمانی‌که به رُم سفر می‌کنید، باید مراقب غذا خوردن، حمل‌ونقل، رفتارهای اجتماعی و دیگر قوانین شهر باشید تا سفری هرچه بهتر داشته باشید. با ما همراه باشید تا درباره‌ی کارهایی که نباید در سفر به رُم انجام دهید بیشتر بخوانید.

در حال راه رفتن غذا نخورید

زمان غذا خوردن در ایتالیا امری مقدس محسوب می‌شود و طولانی بودن زمان ناهار و شام در ایتالیا شهرت جهانی دارد. اگرچه غذاهای خیابانی اکنون در ایتالیا به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده‌اند، بهتر است هنگام خوردن این غذاها جایی برای نشستن پیدا کنید. مردم ایتالیا در حال راه رفتن غذا نمی‌خورند و نوشیدنی نمی‌نوشند پس بهتر است شما هم این قانون را رعایت کنید. البته این قانون شامل «جلاتو» نیست.

سفر به رم

بلافاصله غذای تان را بخورید

زمانی‌که در رستوران‌ های رم هستید، بهتر است به محض اینکه غذای‌تان آورده شد آن را میل کنید؛ حتی اگر در یک جمع هستید و غذای شما سریع‌تر از بقیه آماده شد. می‌توانید به دوستان‌تان بگویید که منتظر آمدن غذای آن‌ها خواهید ماند اما این تنها یک تعارف برای نشان دادن یک رفتار خوب است. ایتالیایی‌ها همیشه به شما خواهند گفت که پیش از سرد شدن غذا آن را زودتر میل کنید. غذا خوردن یک مراسم اجتماعی و فرهنگی بسیار مهم در ایتالیا تلقی می‌شود بنابراین باید از آن لذت برد.

قوانین غذا خورد در رم

بعد از ظهر کاپوچینو سفارش ندهید

این یکی از مهم‌ترین قوانین غذا خوردن در ایتالیا است: بعد از ظهر کاپوچینو سفارش ندهید. کاپوچینو به عنوان یک نوع قهوه برای صبحانه استفاده می‌شود و باید صبح زود به همراه شیرینی خورده شود. میزان شیر موجود در کاپوچینو، باعث اختلال در هضم غذا می‌شود و این مسئله برای ایتالیایی‌ها اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل است که آن‌ها قهوه‌ی سیاه و دیگر نوشیدنی‌هایی که به هضم غذا کمک می‌کنند را سفارش می‌دهند.

سفر به رم

در میادین اصلی شهر غذا نخورید

شهردار رم قانونی را تصویب کرده که به شهروندان اجازه‌ی خوردن غذا در نزدیکی فواره‌ی معروف شهر را نمی‌دهد. چنین قانونی برای شهری که پر از آثار تاریخی است کمی سخت‌گیرانه است اما هزینه‌های مراقبت و تعمیر این آثار تاریخی بسیار گران است و مردم باید تمام تلاش خود را برای حفظ این آثار به‌کار بگیرند. پله‌ های اسپانیایی به تازگی توسط برند لوکس ایتالیایی به نام «بولگاری» با هزینه‌ی ۱/۵ میلیون یورو بازسازی شد. پیش از این، این پله‌ها پر از زباله و آدامس بود به همین دلیل «پائولو بولگاری» مدیر برند بولگاری پیشنهاد داد تا قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای بازدید از این پله‌ها قرار دهند.

سفر به رم

حواس تان به ساعات کاری باشد

از آن جایی‌که بیشتر رستوران‌ها به‌صورت خانوادگی اداره می‌شوند،‌ یک یا دو روز در هفته، معمولا یکشنبه یا دوشنبه و گاهی اوقات چهارشنبه به دلیل استراحت تعطیل هستند. خیلی از مغازه‌ها صبح‌های شنبه تعطیل هستند پس حتما پیش از رفتن، ساعات کاری فروشگاه‌ها را چک کنید. بیشتر موزه‌ های رم، به جز موزه‌ی کولوسئوم و واتیکان روزهای دوشنبه تعطیل هستند. سعی کنید گذرتان به اداره‌ی پست نیافتد؛ زیرا این اداره به تعطیل کردن در ساعات غیر عادی شهرت دارد. برای مثال ساعت ۱:۳۵ دقیقه‌ی ظهر در روزهای کاری، اداره تعطیل می‌شود.

روزهای تعطیل در رم

زیاد انعام ندهید

پیش‌خدمتان در ایتالیا معمولا حقوق خوبی دارند؛ بنابراین نیازی نیست مشتریان برای کمک به آن‌ها انعام دهند. انعام و حق سرویس معمولا در صورت‌حساب محاسبه می‌شود و سرویس‌هایی مانند نان که بر روی میز قرار دارند، در صورت مصرف یا عدم مصرف، با مبلغ پایانی محاسبه خواهند شد. محاسبه‌ی خاصی برای دادن انعام وجود ندارد اما معمولا بر اساس قیمت غذاها، تعداد میهمانان و سطح خدمات پرداخت می‌شود.

سفر به رم

انتظار خدمات بدون نقص نداشته باشید

برخی از گردشگران از سطح خدمات مشتریان در ایتالیا گله‌مند هستند. به دلایل فرهنگی مختلفی ازجمله حقوق پائین‌تر و برتری اوقات فراغت نسبت به سودمندیِ کار، خدمات مشتریان به اندازه‌ی دیگر کشورهایی که فکر اقتصادی دارند، خوب نیست. آموزش‌های لازم به اندازه‌ی کشوری مثل آمریکا، به کارکنان جدید داده نمی‌شود و انتظار می‌رود مشتریان ایتالیایی برای حق‌شان مبارزه کنند.

سفر به رم

خجالت نکشید

اگر از خدمات ناراضی هستید، خجالت نکشید و آنچه احتیاج دارید را به‌ زبان بیاورید یا نارضایتی خود را ابراز کنید. مردم ایتالیا به‌خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند و همیشه به کوچک‌ترین جزئیات اهمیت می‌دهند. تعجبی ندارد که برخی از بهترین هنرمندان، ایتالیایی هستند. اگر پیش‌خدمت برای‌تان غذای اشتباه آورد حتما به او بگویید. اگر در جایی یک صف طولانی دیدید، خجالت نکشید و با احترام علت تشکیل شدن صف و جایگاه‌تان در آن صف را جویا شوید.

سفر به رم

از شروع صحبت نترسید

مردم ایتالیا، مردمی خون‌گرم و اجتماعی هستند و به صحبت کردن علاقه‌ی زیادی دارند. این علاقه شامل حال خارجی‌ها هم می‌شود و ایتالیایی‌ها از این‌که با گردشگران صحبت کنند لذت می‌برند. از سوال پرسیدن نترسید و کمی با مردم محلی در رستوران‌ها، کافه‌ها و مغازه‌ها صحبت کنید. مردم رُم علاقه دارند دوستان بین‌المللی داشته باشند و از این طریق کمی هم انگلیسی تمرین کنند. زمانی‌که در ایتالیا به‌سر می‌برید، برقراری ارتباط با مردم این کشور هم آسان است و هم باعث می‌شود کمی زبان تمرین کنید.

سفر به رم

از مسیرها منحرف نشوید

زیبایی شهر رم در خیابان‌های باریک و پر پیچ‌وخم و کوچه‌های زیبای آن است که هر لحظه می‌توانند شما را غافلگیر کنند. حتی در نقاط گردشگری هم باید حواس خود را جمع کنید. رفتن به داخل یک کوچه‌ی باریک می‌تواند شما را کاملا از مسیرتان منحرف کند و به نقطه‌ای ببرد بسیار دورتر از آن جایی‌که بودید. برای مثال گفته می‌شود تراستِوِر (Trastevere) بهشت گردشگران و دانشجویانی است که در رُم درس می‌خوانند، اما اطراف کلیسای سانتا سیسیلیا (Santa Cecilia) کوچه‌هایی بسیار آرام و زیبا وجود دارند. اگر به داخل این کوچه‌ها بروید، از مونته‌ ورده (Monteverde) سر در می‌آورید که کاملا از مرکز شهر دور است و تعداد زیادی از مردم محلی در آن‌جا زندگی می‌کنند.   

سفر به رم

نوشته کارهایی که نباید در سفر به رم انجام دهید اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

توصیه‌ هایی برای فرار از سیل توریست‌ ها در رم

شهر رم با داشتن جاذبه‌های فراوان، سالانه میزبان جمعیت زیادی از توریست‌ها از سراسر دنیا است. با این وجود، حضور در این شهر در ایام پر بازدید سال می‌تواند کمی آزاردهنده باشد.

رم با داشتن خرابه‌های باستانی موجود در سراسر شهر، موزه‌هایی در کلاس جهانی، بازارهای پرهیاهو، غذاهای لذیذ و برخی از شناخته‌شده‌ترین آثار تاریخی جهان، سالانه میلیون‌ها گردشگر را به سوی خود جذب می‌کند. در چنین شهر شلوغ و پرتلاطمی، کسب کمی آگاهی در مورد برخورد با جمعیت فراوان توریست‌ها می‌تواند به شما برای داشتن سفری آرامش‌بخش کمک کند.

زود از خواب بیدار شوید یا اصلاً در شب نخوابید

بر کسی پوشیده نیست که اکثر جاذبه‌های گردشگری در طول روز، به خصوص اواسط روز و اواخر بعدازظهر، بیش‌ترین توریست را به سوی خود جذب می‌کنند. می‌توان شلوغی رم را با دیدار از آثار تاریخی روباز و میدان‌های شهر در ساعات اولیه‌ی صبح یا ساعات دیرهنگام شب دور زد. میدان سن پیتر در هنگام طلوع آفتاب بسیار زیبا می‌شود، در حالی‌که دیدار از فواره تروی (Trevi) در ساعات اولیه‌ی روز بسیار تماشایی است.

فرار از شلوغی رم

به مانند مردم محلی غذا بخورید

دلیلی که در کنار هرم جیزه در مصر یک رستوران مک‌دونالد وجود دارد و در مجاورت دیوار چین یک استار باکس دیده می‌شود، این است که توریست‌ها همیشه با توجه به دانسته‌ها و شناخت قبلی خود اقدام می‌کنند. رم به طرز عجیبی خالی از این فست‌فودهای زنجیره‌ای آشنا است و می‌توان برای فرار از دام‌های پهن‌شده برای توریست‌ها به مکان‌هایی رفت که مردم محلی در آنجا غذا می‌خورند. علاوه بر لذت بردن از تجربه‌ای اصیل از خوراکی‌های محلی، فاصله‌ی شما از سیل گردشگران هم بیشتر می‌شود.

فرار از شلوغی رم

از شهر قدیمی خارج شوید

کشف مرکز تاریخی رم یکی از ضروریات سفر به این شهر است، اما زمانی‌که سیل توریست‌ها، فروشندگان منوپاد و صف‌های طویل، خسته‌کننده و ملال‌آور می‌شوند وقت آن می‌رسد تا از مرکز شهر فاصله گرفت. سوار بر یک اتوبوس شده و با خروج از مرکز تاریخی رم، به کاوش یک نیروگاهِ سابقِ برق که حالا تبدیل به یک موزه‌ی هنر کلاسیک شده بروید، از گالری هنر مدرن رم با طراحی زاها حدید دیدن کنید یا به کشف برخی از سردابه‌های باستانی بپردازید.

فرار از شلوغی رم

یک تور اختصاصی رزرو کنید

رزرو یک تور اختصاصی نه‌تنها به معنی فرار از صف‌های طویل است، بلکه یک راهنمای مشتاق شما را با آثار تاریخی و باستانی شهر آشنا می‌کند. به جای پرسه زدن‌های بی‌هدف در رم، یک تور اختصاصی را پیدا کرده و از جاذبه‌های این شهر همراه با یک گروه کوچک دیدن کنید. به دنبال تورهایی باشید که دارای دسترسی اختصاصی به مکان‌هایی هستند که توریست کمتری به آنجا مراجعه می‌کند.

در یک رویداد محلی شرکت کنید

در حالی‌که اکثر گردشگران رم به دنبال یافتن جاذبه‌های مهم گردشگری و برنامه‌ریزی بر اساس آن‌ها هستند، بسیاری از جاذبه‌های فرهنگی کمتر شناخته‌ شده در این شهر وجود دارد. از موسیقی زنده و نمایشگاه‌های هنری گرفته تا اجراهای رقص، سینماهای روباز، فستیوال‌های خوراکی و رویدادهای ورزشی، شهر رم پر از مراسم مختلفی است که کمتر به چشم توریست‌ها می‌آید.

فرار از شلوغی رم

راهی تپه‌ ها شوید

رم به عنوان «شهر هفت تپه‌»، به گردشگران امکان تماشای مناظرِ زیبای شهر از ارتفاعات بالا را می‌دهد. برخی از این تپه‌ها، مانند تپه‌ی کاپیتولین (Capitoline) مشرف به میدان باستانی رم هستند. به‌علاوه موزه‌های کاپیتولین هم در بالای این تپه قرار دارد و جمعیت فراوانی را به سوی خود هدایت می‌کند؛ اما تپه‌های دیگر این شهر عاری از توریست بوده و شلوغی تپه‌ی کاپیتولین را ندارد. بالا رفتن از تپه‌ی یانیکولوم (Janiculum) کمی دشوار است، اما مناظر شهر از این بالا در زمره‌ی بهترین‌ها هستند.

تپه‌ی کاپیتولین رم، فرار از شلوغی رم

یک سفر روزانه را تجربه کنید

از مسافرت‌های ریلی ارزان‌قیمت در ایتالیا نهایت استفاده را برده و شلوغی شهر رم را پشت‌سر بگذارید. شهرهای قرون‌ وسطایی ایتالیا مانند اورویِتو (Orvieto)، گورستان باستانی منطقه اتروسکان، چشمه‌های آب گرم طبیعی و اقامتگاه‌های تابستانی پاپ، تنها بخشی از جاذبه‌های اطراف رم هستند که دسترسی به آن‌ها از طریق یک سفر روزانه امکان‌پذیر است. لاتزیو بهترین سواحل ایتالیا نظیر سانتا سِوِرا (Santa Severa)، اسپرلونیا (Sperlonga) و چیرچیو (Circeo) را داشته و تنها یک تا دو ساعت از رم فاصله دارد.

فرار از شلوغی رم

زمان‌ های گشایش را بررسی کنید

بسیاری از موزه‌ها و گالری‌های ایتالیا در طول هفته تعطیل هستند، بنابراین بررسی زمان گشایش آن‌ها به صورت آنلاین می‌تواند در وقت شما صرفه‌جویی کند تا سفری بیهوده نداشته باشید. به‌علاوه، این کار به شما کمک می‌کند که متوجه شوید موزه‌های رم در چه روزهایی شلوغ هستند. برای مثال، برخی از موزه‌های رم در روز دوشنبه تعطیل هستند، به این معنی که روزهای سه‌شنبه می‌تواند روز شلوغی برای مراجعه باشد. اگر موزه‌ای در ساعات پایانی روز پنج‌شنبه باز بود چطور؟ این زمان فرصت خوبی برای یک بازدید خلوت از موزه است.

فرار از شلوغی رم

در محله های خلوت رم گم شوید

در حالی‌که خیابان‌های مهمی چون ویا دل کورسو (Via del Corso) یا ویا ناسیوناله (Via Nazionale) بسیار شلوغ بوده و پر از توریست هستند، خیابان‌های فرعی و سنگ‌فرشی رم محل مناسبی برای گشت‌وگذار محسوب می‌شوند. عمداً خود را در میان کوچه‌های خلوت رم گم کرده و به تحسین یک معبد مذهبی کوچک اما پر زرق‌ و برق در گوشه‌ای بی‌آلایش از شهر بپردازید.

از اپلیکیشن‌ های تلفن همراه استفاده کنید

در حالی‌که حمل‌ونقل عمومی در رم ارزان بوده و استفاده از آن تقریباً آسان است، اما گردشگرانی از شهرهایی با سیستم حمل‌ونقل بهتر را دچار سردرگمی می‌کند. اعتصاب‌های پی‌درپی کارکنان، تأخیرهای پیوسته و واگن‌های شلوغ بخشی از سیستم حمل‌ونقل رم هستند. به جای این کار از اپلیکیشن سیتی‌ مَپِر (Citymapper) برای یافتن سریع‌ترین مسیر، رُما باس (RomaBus) برای آگاهی از وجود اتوبوس در یک مسیر خاص و اسکوترینو (Scooterino) برای درخواست یک موتورسیکلت استفاده کنید.

فرار از شلوغی رم

محله‌ های رم را بشناسید

به دنبال محلی برای استراحت و فرار از شلوغی جمعیت هستید، اما نمی‌دانید به کجا بروید؟ سعی کنید تا بیشتر با محله‌های رم آشنا شده و بفهمید که مردمی از جنس خودتان دقیقاً به کجا می‌روند. به همین منظور راهی منطقه‌ی دانشجویی و تقریباً دور از دسترسِ سن لورنزو (San Lorenzo) برای صحبت با محلی‌ها، تستاچو (Testaccio) برای امتحان غذاهای اصیل رمی و اوستیِنسه (Ostiense) برای یافتن ساختمان‌های صنعتیِ تبدیل‌ شده به رستوران‌ها و کافه‌های امروزی بروید.

محله های خلوت رم، فرار از شلوغی رم

نوشته توصیه‌ هایی برای فرار از سیل توریست‌ ها در رم اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

چرا به رم شهر ابدی می گویند؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا به رم، لقب شهر ابدی می‌دهند؟ برای پیدا کردن دلیل این موضوع باید سری به افسانه‌های باستانی، نوشته‌های تاریخی و اعتقاد رومیان باستان در مورد عظمت شهرشان بزنیم. در صورتی‌که کنجکاو هستید تا بیشتر راجع به این موضوع بدانید، در این مقاله با ما همراه باشید. 

شاید شما هم شنیده باشید که گاهی به پایتخت کشور ایتالیا یعنی رم، لقب «شهر ابدی» می‌دهند. رم را به این دلیل شهر ابدی می‌نامند که رومی‌های باستان عقیده داشتند مهم نیست چه در دنیا اتفاق می‌افتد یا چه امپراطوری‌هایی آمده و رفته‌اند؛ زیرا رم بدون در نظر گرفتن تمامی این موارد، همیشه جاودان خواهد ماند. پایداری این شهر همچنان ادامه دارد و هنوز هم شهری سرزنده با حال و هوایی آرامش‌بخش است و یکی از مقاصد گردشگری اصلی در اروپا به حساب می‌آید.

رم، شهر ابدی

شاید بهتر باشد ابتدا از افسانه‌ای راجع به تأسیس شهر رم شروع کنیم. طبق این روایت باستانی، شهر رم در سال 753 پیش از میلاد مسیح و به دست رُمولوس (Romulus) بنا شده است. رمولوس و رِموس (Remus)، برادرهای دو قلو و پسران مارس (خدای جنگ) بودند. عموی آن‌ها، این دو کودک را داخل رود تیبر می‌اندازد به این امید که در آن غرق شوند؛ غافل از اینکه یک گرگ آن‌ها را نجات داده و بچه‌ها با شیر این گرگ بزرگ می‌شوند. بعدها یک چوپان به همراه همسرش، رموس و رمولوس را پیدا کرده و از آن‌ها نگهداری می‌کند. آن‌ها بعد از بزرگ شدن تصمیم می‌گیرند تا شهر خود را بنیان‌گذاری کنند؛ اما نمی‌توانند سر محل تأسیس شهر به توافق برسند و درنهایت رمولوس، برادر خود را به قتل می‌رساند. بنابراین رمولوس را به عنوان بنیان‌گذار شهر رم می‌شناسند که نام خود یعنی رم را بر روی این شهر گذاشت.

رم شهر ابدی

البته این داستان فقط یک افسانه است و باستان‌ شناسان، آثاری را کشف کرده‌اند و به کمک آن‌ها می‌توان این موضوع را به اثبات رساند که در واقع شهر رم، قدمتی بیشتر از این تاریخ دارد و قبل از سال 753 نیز افرادی در رم ساکن بوده‌اند. بنابراین یکی از دلایلی که آن را شهر ابدی می‌نامند، این است که تاریخی غنی و قدمتی طولانی دارد و مردم از هزاران سال پیش در این شهر زندگی می‌کرده‌اند. امروزه صدها هزار نفر سالانه به رم سفر می‌کنند تا از آثار باقی مانده از امپراطوری روم باستان بازدید و زندگی در این شهر باستانی را تجربه کنند. شهر رم، بعضی از بهترین جاذبه‌های گردشگری در جهان را در خود جای داده و در عین حال از مراکز خرید، دیدنی‌ها و فعالیت‌های مدرن نیز به دور نمانده است.

رم شهر ابدی

شهر رم توانست از روستایی کوچک به یکی از شهرهایی تبدیل شود که احترام جهانیان را بر می‌انگیخت. این شهر در طول تاریخ، فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته و زمانی امپراطوری قدرتمندی در اروپا به حساب می‌آمد و به دلیل شیوع بیماری و طاعون و خشک‌سالی به تدریج رو به زوال رفت. اما دوباره توانست در دوران رنسانس رونق پیدا کند و با دشمنانی بی‌شماری مبارزه کرد که قصد تصرف آن را داشتند و حتی بر تمدن اتروسک نیز پیروز شد. رم بین سال 100 قبل از میلاد مسیح تا سال 400 میلادی، بزرگ‌ترین شهر دنیا به شمار می‌رفت و 100 سال بعد از آن نیز جمعیت این شهر به 50 تا 90 میلیون رسیده بود که در آن زمان، 20% از جمعیت کل جهان را در بر می‌گرفت! نویسنده‌ها و شاعران رومی با افتخار در آثارشان از بزرگی و قدرت شهر خود سخن گفته‌اند و با اینکه امپراطوری روم باستان مدت‌ها است که پایان یافته، هنوز هم لقب شهر ابدی بر روی آن مانده و تمامی موارد گفته شده، شاهدی بر این امر بوده که رم واقعاً سزاوار این لقب است.

رم شهر ابدی

نوشته چرا به رم شهر ابدی می گویند؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.