حمام قجر در قزوین | Hammam Qajar

یکی از جاذبه های دیدنی در شهر قزوین که دیدنش به هر گردشگری که به این شهر برای اولین بار پا می گذارد توصیه می شود، حمام قجر در قزوین و یا به عبارتی دیگر؛ موزه ی مردم شناسی است. این جاذبه ی تاریخی که امروزه از آن به عنوان موزه استفاده می شود، یکی از بناهای معروف و خوش ساخت در زمینه ی معماری ایرانی در این شهر است که آن را از جهات مختلف مورد توجه قرار می دهد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، با حمام قجر در قزوین آشنا شویم.

همه چیز درباره ی حمام قجر در قزوین

مطالب مرتبط:
غار قلعه کرد در قزوین با قدمت ۴ میلیون سال
دریاچه اوان الموت، جاذبه ای شگفت انگیز در قزوین
همه چیز درباره ی مراسم پنجاه به در قزوینی ها!

حمام قجر مطلب ما، در سال ۱۰۵۷ هجری قمری بود که به دستور شاه عباس صفوی که یکی از بزرگ ترین و البته معروف ترین شاهان صفوی بود و توسط امیر گونه خان قاجار که یکی از سرداران دربار ایران بود، ساخته شد. این حمام که در حال حاضر با گذشتن ۳ قرن از ساخت آن هنوز هم سر پا است امروزه به عنوان یکی از بزرگ ترین گرمابه ها و موزه های شهر قزوین فعالیت می کند. البته نه به عنوان گرمابه بلکه به عنوان یک موزه و در جهت معرفی مردم قزوین و در جهت اهداف گردشگری آنان، مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر می خواهید تا به شهر قزوین برای مدت کوتاهی سفر کنید، حتما از این موزه دیدن کنید تا با کلیت این شهر تنها در یک مکان به حد زیادی آشنا شوید. حمام قجر در قزوین و یا به عبارتی دیگر موزه ی مردم شناسی قزوین که این روزها این مکان را به این نام می شناسیم در گذشته ها به عنوان حمام شاهی معروف بوده است. نام این حمام معروف در اشعار مختلفی که سروده می شده به عنوان صحت عافیت نیز برده شده است. به این مصراع توجه نمایید:

ساخت از لطف شاه، حمامی      به لطافت قبول هر مقبل.

چون یکی از درون برون آید     صحت عافیت بود تاریخ

در حال حاضر این حمام دارای ۱۰۴۵ متر مربع مساحت مفید و قابل استفاده است. کمی بالاتر گفتیم که به این حمام تاریخی، حمام شاهی بوده و در حال حاضر به نام حمام قجر شناخته می شود؛ دلیل این نام گذاری این است که این حمام چون که به دست قاجارها اما به فرمان صفوی ها ساخته شد، اول به نام حمام شاهی ولی بعدها به نام حمام قجر معروف شد. این حمام بزرگ و تاریخی از ۳ بخش اصلی سربینه، میاندر و گرمخانه تشکیل شده است.

البته این حمام دارای تقسیم بندی دیگری نیز هست. دیگر تقسیم بندی مهم حمام قجر، تشکیل شدن این حمام موزه از دو قسمت مجزای زنانه و مردانه می باشد. درب اصلی این مجموعه رو به جنوب باز می‌ شود و با راه پله‌ های مارپیچ به سربینه منتهی می ‌گردد. سربینه ی بزرگ حمام قجر در قزوین که حوضی بسیار زیبا در مرکز آن قرار گرفته است دارای ۶ شاه ‌نشین مجزا و طاق نمایی با نقشه ی ۸ ضلعی است که با راهرویی به گرمخانه متصل می شود که به آن میان در می گویند. سربینه ی حمام البته رختکن حمام بوده است.

این سربینه از ۲ طاق جناغی در قسمت های شرقی و غربی تشکیل شده است. قسمت گرمخانه ها در حمام های قدیم در واقع فضای اصلی حمام کردن در حمام ها بوده که خود شامل قسمت های مختلفی همانند: خزینه ی آب گرم، چال حوض منبع آب سرد، اعیان نشین، آب انبار و همین طور تونل های گربه رو می باشد که هر کدام کاربری متفاوت و مخصوص به خود را دارد.

گرمخانه ی زنانه و مردانه به شکل چلیپا (شکل و گونه ای از معماری که به صور فلکی اشاره می کند) است و اتاقک هایی برای شستشو در شرق و غرب آن تعبیه شده است. انتقال آب در این حمام با لوله های سفالی که به تنپوشه های سفالی معروف هستند، انجام می گرفته است. از لحاظ معماری داخلی حمام قجر در قزوین، پوشش کل بخش ها طاق و گنبد به وسیله ی رسمی بندی و یزدی بندی تزئین شده اند و هر گنبد دارای جام خانه ای است که نور حمام را تامین می کرده است. پشت بام این حمام ها نیز هم سطح خیابان بوده است. گرمخانه ها هم نیز کاملا کاشی کاری شده است.

سنگ های بزرگ و یک تکه که سکوها را نیز فرش کرده است، از دیگر ویژگی های این حمام موزه محسوب می شود. کف این حمام با سنگ مرمر فرش شده است. این اثر تاریخی سرانجام در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین خریداری شد و به شماره ی ۱۲۶۰۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. پس از خرید این بنای تاریخی توسط میراث فرهنگی قزوین، با سرمایه گذاری شهرداری قزوین و مدیریت سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین در طی سال های ۱۳۸۱ الی ۱۳۸۴ مرمت گردیده است و تحت نظارت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری شهر قزوین اداره می گردد.

داستان تغییر کاربری حمام قجر در قزوین به موزه ی مردم شناسی

پس از مرمت این حمام به دست ارگان ها و نهادهای شهر قزوین، از اسفند ۱۳۸۶ این حمام به موزه ی مردم شناسی تغییر کاربری داده و به ۳ بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل تقسیم شده است. در فضای سربینه ی موزه ی مردم شناسی یا حمام قجر در قزوین گوشه هایی از زندگی اقوام مختلف ایرانی همچون مردم کرد، تات، مراغی، ترک و قزوینی به نمایش گذاشته شده است. در این موزه همین طور مراسمی با نام شیرواره به نمایش گذاشته شده است. همینطور هم مجسمه های سفالی که مربوط به شستشوی حمام و تعدادی ابزار و اشیا است، به نمایش در آمده است.

در تالار میان در، آیین های سیزده به در، پنجاه به در و در قسمت آخر ۶ شغل سنتی مردم قزوین همچون حجامت، مکتب خانه داری، بار فروشی میادین و بازارها، آهنگری، تعزیه خوانی، دعانویسی و حلاجی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. در میان در از آداب و رسوم شهر قزوین صحبت می شود و تابلوهای بصری مختلف در زمینه ی مردم شناسی این استان در قاب قرار گرفته است. تمامی تابلوها و مجسمه های موزه ی مردم شناسی توسط ۲ هنرمند به نام های آقای رضا محمدی و آقای محمد بهرامی که هر ۲ از هنرمندان قزوینی هستند، ساخته شده اند.

درباره ی شهر قزوین

قزوین از آن دسته شهرهای بسیار قدیمی و تاریخی کشورمان است که به خاطر فاصله ی کم این شهر با تهران، تهرانی ها زیاد به قزوین سفر می کنند. استان زیبای قزوین در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز و در نزدیکی کلان شهر تهران قرار دارد. این استان از سمت شمال به استان سرسبز گیلان، از شرق به استان البرز، از غرب به استان های زنجان و همدان و از جنوب به استان مرکزی محدود می شود. ارتفاع این استان از سطح دریا به طور میانگین ۱۳۰۴ متر است.

قرار گیری در دامنه های کوه های سر به فلک کشیده البرز و همچنین ایفای نقش پایتختی ایران در زمان سلسله صفویه، شهر قزوین را به یکی از پر بازدید ترین شهرهای ایران مبدل کرده است. از لحاظ تاریخی نیز، قزوین از شهرهای تاریخی مهم کشورمان محسوب می شود. پیشینه ساخت و رونق این شهر را به دوران شاپور ساسانی نسبت داده اند. البته حفاری های باستان شناسی که در دشت قزوین صورت گرفته است، قدمت این منطقه را به هزاره هفتم قبل از میلاد می رساند.

در متون باستانی، از این شهر با عنوان آرساسیا یاد شده است. شهر قزوین در دوران سلسله صفویه پایتخت کشور بوده، به همین دلیل آثار تاریخی بسیاری از این دوران در این شهر بر جای مانده است. قدیمی ترین خیابان طراحی شده کشورمان نیز به نام خیابان سپه، در قزوین قرار گرفته است. در دوره اسلامی، قزوین به عنوان یکی از مراکز علمی کشور معرفی و رونق آن دو چندان شد. از لحاظ آب و هوا و بهترین زمان سفر به این شهر نیز، قزوین در فصل تابستان دارای آب و هوایی معتدل و نسبتا خنک است.

اما بهترین فصل سفر به این منطقه، فصل بهار و ماه های اردیبهشت و خرداد می باشد، یعنی هنگامی که دشت ها و تپه های این استان آنقدر سبز است که منظره ای شگفت انگیز را جلوی چشمانتان قرار خواهد داد. همچنین پیشنهاد می کنیم که در سفر به قزوین حتما به سراغ شکم گردی در قزوین بروید. معروف ترین غذای این شهر قیمه نثار است که می توان آن را در اکثر رستوران های شهر قزوین پیدا کرد.

مشخصات و راه های دسترسی به حمام قجر در قزوین

حمام قجری در قزوین در چهار راه نادری، خیابان عبیدزاکانی قرار گرفته است. سر راست ترین آدرسی که می توانیم به شما بدهیم این است که با طی کردن مسیر در پیاده رو باریک و با آسفالت قدیمی عبید زاکانی، به نیمه خیابان و یک پنج راه قدیمی قزوین می رسیم. درست در سمت چپ مسیر و کنار مسجد فاطمه زهرا (س) کوچه ای وجود دارد که در ابتدای آن موزه ی مردم شناسی قجر خودنمایی می کند. در ضمن، بعد از بازدید از این حمام می توانید در مسیر خود به سمت بازار و به دیدن حسینیه امینی های قزوین نیز بروید.

سفر خوبی داشته باشید! 😎

نوشته با حمام قجر در قزوین آشنا شوید اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

پیشنهادهایی برای سفرهای یکروزه

با توجه به فرا رسیدن ایام نوروز و تعطیلاتی که در پیش داریم، بهترین زمان برای تصفیه کردن روحمان است که سفر یکی از گزینه های عالی برای این کار است. اما اینکه به کجا سفر کنیم خودش یکی از مسائلی است که همواره افراد قبل از سفر با آن درگیر هستند، از همین رو ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره مقاصدی که معروف به سفرهای یکروزه هستند صحبت کنیم و تعدادی از بهترین های آن ها را خدمتتان معرفی کنید تا تعطیلات خودتان به بهترین نحو ممکن برنامه ریزی کنید؛ با ما در ادامه ی مطلب سفرهای یکروزه همراه باشید.

روستاهای کن و سولقان

مطالب مرتبط:
سوادکوه بهترین گزینه برای سفر یک روزه تهرانی ها
روستای وردیج، سکونتگاه ارواح سنگی در تهران
پارک جمشیدیه، بهترین انتخاب برای تفریح تهرانی ها!

دو روستای بسیار جذاب و دیدنی در شمال غربی تهران به نام های کن و سولقان وجود دارد که یکی از بهترین گزینه ها برای سفرهای یکروزه تهرانی ها محسوب می شود. سولقان در بالای منطقه کن است و در میانه جاده امامزاده داوود قرار دارد. در این منطقه ی گردشگری یک رود کوچک وجود دارد که به رودخانه ی کن منتهی می شود. جالب است بدانید فیلم باران ساخته‌ی مجید مجیدی نیز در این منطقه فیلمبرداری شده است.  از دیگر جاذبه هایی که در این منطقه وجود دارد آبشار سنگان است که در فاصله ی ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه های قله پهنه حصار جاری می شود. این آبشار در ارتفاع ۲۵۷۵ متری سطح دریا و در قسمت های شمالی آن قله پهنع حصار نیز واقع می باشد.

روستای سنگان

این روستا هم از توابع بخش کن و شهر تهران می باشد و در میان کوه های البرز میانی قرار دارد. روستای سنگان مشتمل بر شش محل است که قدیمی ‌ترین محله روستا، سنگان پائین نام دارد و ورود به سنگان نیز از طریق همین روستا میسر است. از جمله جاذبه هایی که در این روستای وجود دارد آرامگاه امامزاده‌های سه گانه سنگان، نشانگر قدمت طولانی این روستا است.

روستاهای وردیج و واریش در کرج

در منطقه ۲۲ شهر تهران روستایی به نام وردیج وجود دارد که برای رسیدن به آن باید تقریبا راه پر پیچ و خمی را بگذرانید اما برای سفرهای یکروز بهترین گزینه انتخابی برایتان است. روستای وردیج به دلیل صخره‌های غیرمعمولش مشهور است که به آدمک‌ های سنگی می‌ مانند. این روستا هم چنین جاذبه ‌های دیگری مانند باغستان ‌های سیب، گیلاس، هلو، گلابی، گردو و انگور و در جای جای آن سنگ‌های صیقل خورده برای پیشکش به بازدیدکنندگان دارد. نام دیگر روستای وردیج، روستای ارواح سنگی و روستای آدمک جیان است، وردیج بزرگ ترین روستا در منطقه ی شمال غرب تهران محسوب می گردد.

بعد از روستای وردیج یا همان روستای ارواح سنگی به روستای واریش می رسید. روستای واریش در ارتفاع ۲۲۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی آب و هوای سردتری در مقایسه با روستای وردیج دارد. فاصله‌ی روستای واریش از وردیج هم ۳-۴ کیلومتر است.

برای ورود به روستای واریش پرداخت ۵۰۰۰ تومان ورودیه لازم است که این مبالغ توسط دهیاری، صرف جمع آوری زباله ها و آماده سازی محیط، برای گردشگران می شود.

روستای خور در کرج

روستای دیگری در نزدیکی های تهران به نام روستای خور وجود دارد که گزینه ی بسیار جالبی برای سفرهای یکروز محسوب می شود. این روستا در فاصله ۱۷ کیلومتری کرج و در مسیر جاده چالوس قرار گرفته دارد و بنابر آنچه که گفته شده است نامگذاری این روستا به دلیل شرایط آب و هوایی خوبی دارد بوده و کلمه خور از کلماتی نظیر خوب و خرداد برگرفته شده است. از دیدنی‌های این روستا و منطقه اطراف آن می‌توان به امامزاده سلیمان، تپه ‌ها و دره دوچنار، امامزاده برچشمه یا زبیده خاتون، برج و باروی قلعه خور و چنار ۸۰۰ ساله ‌اش اشاره کرد. در این منطقه قلعه‌ی خور نیز قرار داشته که امروزه متاسفانه از آن تنها بخش کوچکی باقی مانده است. طبق بررسی‌های انجام شده، یکی از برج‌های این قلعه تا سال ۱۳۴۰ نیز برپا بود.

دره شموشک

دره شموشک هم می تواند برای سفرهای یکروزه خودتان انتخاب خوبی باشد. این دره با مناظر زیبا و رودخانه ‌ای که از میان آن می‌گذرد، مقصد دل‌ انگیزی برای کسانی که اهل ماجراجویی در سفرهای خودشان می باشد.

 روستای کردان

از معروف ترین روستاهایی که می تواند در لیست سفرهای یکروزه قرار بگیرد، روستای کردان است. این روستا در منطقه هشتگرد قرار دارد و به دلیل درختان انبوه و آب و هوای مناسبی که دارد سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. جالب است بدانید که مردم کردان به زبان باستانی تاتی صحبت می‌ کنند. از جمله جاذبه های دیدنی این روستا می‌ توان برج آرامگاهی کردان، پل قدیمی‌ بانو صحرای کردان، امامزاده شاهزاده حسین و بی‌بی شهربانو اشاره کرد. این پل آجری در دوره صفوی ساخته شده که تنها دوپایه و بخشی از تاق‌های آن باقی مانده است بازدید از روستای سرسبز و خوش آب و هوای فشند را به شدت به کسانی که به سمت این روستا سفر می کنند پیشنهاد می کنیم.

ارتفاعات شمالی قزوین

منطقه ای در شمال شهر قزوین قرار دارد به نام باراجین که ما پیشنهاد می کنیم اگر قصد سفرهای یکروزه را دارید، این روستا می تواند گزینه ی بسیار خوبی برای به شمار بیاید. انتهای منطقه باراجین به راهی ختم می‌شود که استان قزوین را به استان گیلان پیوند می‌دهد. منطقه ی باراجین یک تفرجگاهی است برای مردم قزوین که شامل بوستان ملی باراجین، شهربازی دالفک و روستاهایی بسیار زیبای دیگری که برای رسیدن به این منطقه باید از اتوبان تهران – کرج به سمت رشت حرکت کنیم.

 ایوان سنگی نیاق در قزوین

روستای دیگر که از توابع قزوین محسوب می شود و برای سفرهای یکروزه گزینه ی بسیار مناسبی به شمار می آید، روستای نیاق است که صخره های نسبتا مرتفعی درون خود دارد. این صخره ها در گذر زمان و توسط عوامل طبیعی به وجود آمده اند. درون این حفره ها حوضچه هایی مستطیلی حفر شده اند که احتمال می رود ساکنین قدیمی این منطقه آن ها را حفر کرده اند. جالب است بدانید که این حوضچه ها هنگام بارندگی پر از آب می شوند و ساکنان محلی این منطقه اعتقاد دارند که محمد حنفیه در بالای این ایوان قصری داشته که امروز از این قصر چیزی غیر از تکه های ظروف سفالی باقی نمانده است.

منطقه الموت

منطقه‌ای خوش آب و هوا در شمال استان قزوین که به علت وجود دریاچه‌ی اوان (به ضم الف)، قلعه‌ی الموت، قلعه‌ی لمبسر و باغ‌های گیلاس و چشمه‌های فراوان مشهور است.

قلعه الموت

یکی از قلعه های منحصر به فردی که بازدید از آن برای سفرهای یکروزه بسیار مناسب است قلعه الموت می باشد. این قلعه در شمال شرقی روستای گارزخان و بالای صخره ای به ارتفاع ۲۱۶۳ متر از سطح دریا قرار دارد. اطراف قلعه از هر چهار جهت پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی است که کوه هودکان با فاصله‌ای نسبتا زیاد بر آن مشرف است.

دریاچه اوان در قزوین

در نیمه شمالی الموت دریاچه ی زیبایی به نام آوان وجود دارد که در دامنه ی کوه های خشچال قرار دارد. این دریاچه در فاصله ۷۵ کیلومتری قزوین واقع است و بهترین گزینه برای سفرهای یکروزه به خصوص برای تهرانی ها محسوب می شود. این دریاچه که بیش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و هشتصد و پانزده متری از سطح دریا واقع شده‌است. طول آن در طویل‌ترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر است.

قلعه لمبسر در قزوین

یکی دیگر از مقاصدی که برای سفرهای یکروزه بسیار مناسب است قلعه لمبسر در شمال شهر قزوین است. این قلعه در منطقه الموت در شهرستان رازمیان قرار دارد و قدمت آن به دوره ساسانیان باز می گردد. جالب است بدانید از لحاظ تاریخی این قلعه بسیار حائز اهمیت است و از آن در دوره سلجوقیان هم استفاده می شده و پس از قلعه ی حسن صباح یکی از مهمترین پایگاه های اسماعیلیان محسوب می شده است.

نوشته ۱۰ پیشنهاد برای سفرهای یکروزه در ایام نوروز اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با غار قلعه کرد در قزوین

شهر قزوین یکی از استان های نزدیک به تهران است که با توجه به جاذبه های تاریخی و طبیعی که در خود دارد گزینه بسیار عالی برای سفرهای یک الی دو روزه تهرانی های محسوب می شود. اغلب افراد این شهر را با قلعه الموت و دریاچه آوان می شناسند اما ما  در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره غار قلعه کرد در قزوین صحبت کنیم. این جاذبه ی گردشگری در دهستان حصار که از توابع شهر آبگرم است، قرار دارد. این غار در شهر قزوین جزو غارهای خطرناک ایران به شمار می رود و ما به هیچ عنوان آن را برای کسانی که تجربه غارنوردی ندارند پیشنهاد نمی کنیم، حتما برای بازدید از آن با افراد حرفه ای هماهنگ کنید و بعد به سمت آن بروید.

مطالب مرتبط:
کشف ردپای انسان های نئاندرتال در قزوین
دریاچه اوان الموت، جاذبه ای شگفت انگیز در قزوین
عمارت باغ سپهدار، موزه کشاورزی قزوین

با توجه به آنچه که در بالا گفتیم، غار قلعه کرد در قزوین یکی از غارهای بسیار جذاب و البته خطرناک ایران است. این غار در ۲۰ کیلومتری برج های دوگانه خرقان قرار دارد و محل قرارگیری آن در دهستان حصار است که از توابع شهر آبگرم به شمار می رود.

علت اینکه می گوییم این غار خطرناک است معلق شروع شدن آن بوده و این که شما باید از دهانه غار ابتدا عبور کنید و از ارتفاع ۱۲ متری غار فرود بیایید. پس از آن تالاری بزرگ نمایان می شود که دارای چکیده ها و چکنده های مسحورکننده و شعبه ها و دالان های فراوان است.

به هیچ عنوان نباید بدون آموزش های لازم غارنوردی و تجهیزات لازم سراغ این غار رفت. ضمنا در مسیرهای مشخص شده حرکت کنید و چیزی در داخل غار به جا نگذارید و به غیر از عکس چیزی از داخل غر به بیرون نیاورید.

عمر این غار برابر با ۴۰ میلیون سال است و طبق برآوردهای زمین شناسان قدمت این غار به دوران های سوم زمین شناسی باز می گردد.

مدت زمان لازم برای بازدید از غار قلعه کرد در قزوین حدود ۵ ساعت است و برای رفت و برگشت خود بنابر زمان بندی خودتان برنامه ریزی کنید. ورود به این غار به دلیل ورودی بزرگ آن، کار ساده ای نیست.

زمانی که وارد این غار می شوید ورودی آن با تالار بزرگی شروع می شود و کف آن پر از فضله های خفاش می باشد. این تالار بزرگ محلی برای زندگی یک کلونی بزرگ خفاش است و با تابیدن نور بر روی این موجودات سر و صدای خودشان باعث اذیت و آزار این موجودات کوچک خون خوار می شود. لازم به ذکر است که بگوییم از این تالار بزرگ، چندین راه منشعب می شود. طول و عرض این تالار حدود ۵۰ در ۲۰ متر است و ارتفاع پایین ترین قسمت کف تا بالاترین نقطه آن را می توان حدود ۲۰ متر تخمین زد. این غار چندین تالار بزرگ و کوچک دیگر دارد که همگی از طریق راهروهایی به هم متصل می شوند اما اگر به مسیرها آشنا نباشید، احتمال گم شدن بالاست.

تمامی این غار پوشیده از تزئینات آهنکی ریز و درشت است و زمانی که وارد آن می شوید این تزئینات را خواهید دید که به اشکال استلاگمیت یا چکیده و یا استلاگتیت چکیده است. تزیینات گل کلمی، اشکال سوزنی شکل ریز و اشکالی معروف به «نی نوشابه»ها می باشد. در وقت پیمایش مراقب چکیده های ریزی که از سقف کم ارتفاع برخی تالارهای غار آویزان هستند، باشید تا با کلاه کاسک آن هار نشکنید.

حدودا دمای غار قلعه کرد بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است و رطوبت در تمامی قسمت های این غار احساس می شود. مقدار آب موجود در داخل این غار در فصل هایی که میزان بارش بیشتر باشد یا کمتر متغییر است. در قسمت هایی از این غار چاه هایی کم عمقی را مشاهده خواهید کرد و در برخی از قسمت های دیگر حوضچه های کم عمق وجود دارد که جلوه ی ویژه ای به این منطقه داده اند. حتی در کف یکی از پایین ترین تالارهای غار که به «تالار آب» معروف است، حوضچه آبی به عمق ۴۰ سانتی متر به وسعت یک اتاق ۲۰ مترمربع وجود دارد.

ورودی غار قلعه کرد در قزوین

ورودی غار قلعه کرد در قزوین دهانه ای به ابعاد ۲۱ متر عرض و ۵ متر طول دارد که با امتداد در راهرویی کوچک به طول ۲۰ متر به پرتگاهی ۱۲ متری ختم خواهد شد. به اصلاح این پرتگاه غارشناسان «چاه» می گویند. همین پدیده ی زمین شناسی اولین مانع عبور از طبیعت وحشی این غار است که بازدیدکنندگان با آن روبرو هستند. این پرتگاه دقیقا در سقف تالاری بزرگ به وسعت حدود هزار متر مربع قرار دارد. بعد از فرود آمدن از این چاه، البته با استفاده از لوازم فنی مخصوص غارنوردی، برنامه آغاز خواهد شد.

مسیر اصلی غار قلعه کرد در قزوین

چاه ۱۲ متری که در ابتدای میسر ورودی این غار وجود دارد سبب شده تا این جاذبه ی طبیعی از تخریب قاچاقچیان اشیای تاریخی و مخربان طبیعت در امان بماند. اگرچه باز هم در میانه راه آثار تخریب و شکسته شدن استلاگمیت ها یا چکیده های طبیعی در این غار به چشم که ما عمیقا از این موضوع غمگین هستیم و امید داریم طبیعت گردان عزیزان با محافظت از جاذبه های طبیعی اثری از آن برای نسل های بعدی هم بگذارند. ورودی این غار پر است از چاله هایی دست کند عمیق که جویندگان گنج در این اثر طبیعی برجای گذاشته اند.

دسترسی به غار قلعه کرد در قزوین

به منظور دسترسی به غار قلعه کرد در قزوین می بایست به سمت دهستان حصار در شهر آبگرم که در جاده قزوین همدان قرار دارد بروید، از شهر آبگرم باید به سمت روستای حصار و برج های تاریخ خرقان بروید که جاده ای جداگانه دارد. برای رسیدن به این قلعه راه کمی پیچ در پیچ می شود چرا که شما باید روستای طبلشکین را بگذرانید و به روستای علی آباد برسید. بعد از گذشتن از روستای علی آباد در سمت چپ جاده، مسیری فرعی می بینید که به سمت روستای قلعه کرد می رود، دهانه این غار آن قدر بزرگ است که با بیرون آمدن از روستا، دهانه غار را خواهیددید. مسیر رسیدن به غار کاملا مشخص است.

آدرس: قزوین، آبگرم، دو راهی آبگرم به سمت غرب حصار ولی عصر، روستای علی آباد، روستای قلعه کرد، یک و نیم کیلومتری جنوب غربی روستای قلعه کرد

نوشته غار قلعه کرد در قزوین با قدمت ۴ میلیون سال اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

ردپای انسان های نئاندرتال در قزوین

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین روز گذشته، سه شنبه از کشف ردپای انسان های نئاندرتال در قزوین خبر داد. به گفته ایشان به دنبال انجام اولین فصل کاوش‌های باستان شناختی غارقلعه کرد واقع در آوج، پیشینه سکونت انسان های نئاندرتال (اولیه) در توالی بین ۴۰ تا ۲۰۰ هزار سال در این غار پیش بینی می‌شود. این کشف می تواند ابعاد بیشتری از پیشینه سکونت انسان های نخستین در این منطقه را روشن کند و ما را در درک بهتر چگونگی زندگی انسان های نئاندرتال یاری بدهد. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر بیشتر صحبت کنیم.

به گفته آقای علیرضا خزائلی غار تاریخی قلعه کرد پیش از این نیز به عنوان سایت باستان شناسی شناسایی شده بود و قدمت آن به حدود ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد بر می گردد. ایشان در این رابطه گفت: قدیمی ‌ترین محوطه کاوش شده استان قزوین تا پیش از غار قلعه کرد، تپه چهار بنه شهر سگزآباد با قدمت ۵۶۰۰ تا ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد بوده و در سال ۱۳۸۸ این غار به عنوان یک زیستگاه دوره پارینه سنگی میانی شناسایی و مطرح شده است. به دنبال انجام نخستین فصل کاوش‌ های باستان شناسی در غار قلعه کرد و بر اساس یافته‌ هایی چون سر پیکان ‌های دوره موستری، سر پیکان لوآلوآ و سنگ ابزار های برداشت شده با فناوری لوآلوآ پیشینه سکونت در استان قزوین تا ۲۰۰ هزارسال پیش بینی می ‌شود.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در مورد جزئیات و مطالعات انجام شده در مورد کشف ردپای انسان های نئاندرتال در قزوین بیان کرد: تجزیه و تحلیل داده‌ های باستان شناختی این غار توسط موزه انسان شناسی پاریس و دانشگاه تربیت مدرس در حال انجام است. بر اساس نظر سرپرست هیات کاوش غار قلعه کرد، این غار تاریخی به احتمال زیاد یک کمپ پایه و مورد توجه گروه های انسانی در بازه زمانی بین ۴۰ تا ۲۰۰ هزار سال قبل بوده است.

به گفته سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در طی کاوش های سال جاری، ۶۰۰۰ یافته فرهنگی به دست آمده که از اهمیت باستان شناختی بالایی برخوردارند. داده های متنوع استخوانی شامل استخوان‌ های اسب، گوزن و خرس و … از این غار به دست آمده که نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل این داده ‌ها در کنار بررسی نهشته‌ های رسوبی مبین حضور پررنگ پستانداران بزرگ جثه ( اسب سانان) در منطقه آوج و نوسانات و تغییرات قابل توجه رطوبتی در دوره پارینه سنگی میانی است.

آقای خزائلی از انجام دومین فصل کاوش غار قلعه کرد در تابستان ۹۸ خبر داد و اظهار کرد:

از مهمترین اهداف سرپرست هیات کاوش در فصل دوم رسیدن به سنگ بستر غار و بازسازی کامل فرآیند های تشکیل لایه‌ های باستان شناختی و نهشته گذاری در غار و تمرکز بر موضوع نوسانات اقلیمی، دستیابی احتمالی به اسکلت انسان عصر پارینه سنگی و بررسی رابطه میان صنایع سنگی دوره پارینه سنگی منطقه زاگرس و شمال فلات مرکزی ایران است.

غار قلعه کرد

غار قلعه کرد در نزدیکی شهر آبگرم و در جاده قزوین-همدان و در روستایی به همین نام واقع شده است. دهانه این غار با یک پاه ۱۲ متری شروع می شود و همین موضوع باعث خطرناک شدن آن می شود و به هیچ وجه نباید بدون تجهیزات و آموزش های لازم به این غار رفت. پس از عبور از دهانه غار و فرود از یک چاه ۱۲ متری، تالاری بزرگ نمایان می شود که دارای چکیده ها و چکنده های مسحورکننده و شعبه ها و دالان های فراوان است. طبق برآوردهای زمین شناسان قدمت این غار به دوران سوم زمین شناسی، یعنی حدود ۴۰ میلیون سال پیش باز می گردد. کشف ردپای انسان های نئاندرتال در قزوین و این غار باعث اهمیت و توجه بیشتر همه به این غار باستانی شده است.

نوشته کشف ردپای انسان های نئاندرتال در قزوین اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

افتتاح اولین سافاری پارک در قزوین

یکی از مهمترین مواردی که در جذب گردشگر موثر است بعد از جاذبه های تاریخی و طبیعی، جاذبه های توریستی است که در شهر مقصد وجود دارد. براساس آنچه که روزهای اخیر در خبرگذاری های رسمی کشور مطرح شده است اولین سافاری پارک کشور در شهر قزوین افتتاح شده است و در آن بازدیدکنندگان می توانند با حیواناتی که به طور آزادانه در طبیعت رها شده اند نیز رویارو شوند. از این مجموعه تفریحی بیشتر به عنوان تورهای بیان گردی و دشت گردی نام برده می شود و بنیان گذاران غربی این تورها از واژه عربی سفر که در زبان های آفریقایی به صورت سافاری تلفظ می شود استفاده کرده اند. در ادامه همراه با تیم خبری الی گشت باشید تا بیشتر درباره جزئیات سافاری پارک در قزوین صحبت کنیم.

مطالب مرتبط:
جزئیات تخصیص بودجه ۴ میلیارد دلاری برای حفاظت از یوز آسیایی
همکاری ایران و بلغارستان در زمینه افزایش گردشگری دو کشور
جزئیاتی از افتتاح نمایشگاه فرش ایرانی در بغداد

مطابق با آنچه که در بالا اشاره شد اولین سافاری پارک کشور در شهر قزوین افتتاح شد و مورد بهره برداری هم قرار گرفته است. این جاذبه ی هیجان انگیز برای کسانی که دوستدار حیات وحش و طبیعت هستند گزینه ی بسیار خوبی محسوب می شود. سافاری یا وحش ‌گشت (Safari) به سفری گردشگری می ‌گویند که با هدف دیدن و تهیه فیلم و عکس از حیات وحش صورت می گردد. فرهنگستان زبان فارسی برای سافاری واژه وحش‌گشت را نیز پیشنهاد داده است. جالب است بدانید که از این نوع گردشگری بیشتر با عنوان تورهای بیان گردی و دشت گردی یاد می شود و بنیان گذاران غربی این تورها از واژه عربی سفر که در زبان ‌های آفریقایی به صورت سافاری تلفظ می ‌شود استفاده کرده‌ اند. کسانی که در این تورها شرکت می کنند با استفاده از انواع خودروها یا چهارپایان با طی کردن مسیری مشخص از مکان های دیدنی و جذاب نیز بازدید می کند. از جمله وسایل نقلیه مورد استفاده در تورهای سافاری خودروهای دو دیفرانسیل و حتی شتر می باشد.

سافاری پارک در قزوین این امکان را برای بازدیدکنندگان فراهم می آورد که انسان ها بتوانند با حیوانات از نزدیک در ارتباط باشند، این مجموعه یکی از پر سودترین گزینه هایی است که در حوزه ی گردشگری از آن استفاده می شود. در همین راستا برای نخستین بار سافاری پارک ایران در بوستان ۱۴۰۰ هکتاری باراجین قزوین مورد بهره برداری قرار گرفت، تا جاذبه ‌ای هیجان انگیز برای دوستداران حیات وحش و طبیعت فراهم آورده شود.

لازم به ذکر است که بگوییم، باراجین نام منطقه ای در شمال شهر قزوین است که دسترسی به آن از ابتدای آزادراه قزوین – زنجان آغاز می شود. باراجین جز برترین مناطق گردشگری شهر قزوین به شمار می رود و انتهای منطقه باراجین به راهی ختم می ‌شود که استان قزوین را به استان گیلان پیوند می ‌دهد. از جمله جاذبه ‌های طبیعی این منطقه رودخانه ارنزک، پارک جنگلی باراجین به مساحت ۱۴۰۰ هکتار و قله مردمی است.

در خصوص خبر سافاری پارک در قزوین شهردار این شهر گفته است که:  طراحی و ساخت نخستین سافاری پارک کشور (وحش گشت) که از مصوبات سفر دولت نیز محسوب می‌شود در حاشیه دهکده طبیعت بوستان باراجین از سوی شهرداری قزوین در دستور کار قرار گرفت.

همچنین در ادامه علی صفری با اشاره به این موضوع که اعتباری که دولت برای احداث این مجموعه در نظر گرفته برابر ۱۰۰ میلیارد ریال بوده و در خصوص آن تاکید کرده است که: برای فاز نخست این مجموعه دو میلیارد ریال با طراحی هفت زیستگاه حیوانات وحشی از جمله شیر، خرس، ببر، کل و قوچ، پرندگان شکاری، مرال و گرگ به همراه چهار دریاچه مصنوعی در نظر گرفته شده که سه دره آن به بهره برداری رسیده است. در توسعه زیرساخت های گردشگری بوستان باراجین، آشنایی کودکان با حیواناتی که در حال انقراض هستند فراهم شده، علاوه بر این با ایجاد مرکز مطالعه و تحقیق در خصوص حیوانات در حال انقراض و در نهایت توسعه صنعت توریسم را از جمله مهمترین اهداف در مورد ایجاد سافاری پارک در قزوین برشمرده است.

در ادامه این خبر معاون فنی و عمرانی شهرداری قزوین هم در خصوص سافاری پارک قزوین نیز گفت: پروژه سافاری پارک قزوین در بخش جنوب غربی بوستان باراجین و ضلع شرقی دهکده طبیعت و در دامنه ای با شیب ۳۰ تا ۳۵ درصدی موسوم به هفت دره به مورد اجرا گذاشته شده است.

وی نیز تاکید کرد: با توجه به اجرای این طرح در بوستان فدک، یکی از نکات قابل توجه در اجرای آن این بود که بدون کوچکترین آسیب به فضای سبز موجود و درختان آن توانستیم پروژه یاد شده را به عنوان نخستین سافاری پارک کشور به انجام برسانیم.

همچنین معاون قنی عمرانی شهر قزوین یاد آور شد: در ضلع شمالی سافاری نیز با طراحی و اجرای شیب مناسب یک پیاده راه احداث شده تا افراد سالمند و معلولان نیز بتوانند به راحتی از این مجموعه بازدید کنند.

برای گشت و گذار در سافاری پارک قزوین خودروهایی مناسب این منطقه در نظر گرفته شده است که علمی با اشاره به آن ها نیز افزود: با توجه به آزاد بودن گونه‌های جانوری موجود در دره‌ها، تمامی تمهیدات لازم برای حفظ جان بازدید کنندگان به عمل آمده است. به گفته وی، با احداث یک دستگاه تونل در دره مرال، امکان بازدید گردشگران از دهکده طبیعت پس از بازدید از سافاری نیز از این طریق فراهم آمده است.

در این زمینه رییس شورای شهر قزوین گفت: بوستان سافاری قزوین حدود ۱۴۰۰ هکتار است که با استقرار دهکده ی طبیعت به عنوان اولین اکوپارک گردشگری، آموزشی و تحقیقاتی کشور و همچنین سافاری پارک می تواند به عنوان یک قطب مهم گردشگری طبیعی در کشور تبدیل شود تا با استفاده از آن بتوانید گردشگران زیادی را به سمت ایران جذب کنیم.

حکمت الله داودی ادامه داد: این مجموعه مهم گردشگری با طراحی زیبا و در اختیار داشتن گونه‌های حیوانی مختلف محیط مناسبی را برای بازدیدکنندگان آن به وجود آورده تا جایی که در روزهای تعطیل سال شاهد استقبال فراوان این بخش از سوی مسافران و گردشگران هستیم. فاز نخست سافاری پارک بوستان ملی باراجین با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مورد بهره برداری قرار گرفت.

نوشته جزئیاتی از افتتاح اولین سافاری پارک ایران در قزوین اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.