ساری مرکز استان مازندران، یکی از زیباترین و پرجمعیت ترین شهرهای شمالی ایران؛ روزگاری پایتخت کشور بوده است. ساری را از مهم ترین مراکز گردشگری ایران می دانند و هر سال مسافران زیادی راهی این شهر می شوند و در زمان های متعددی توانسته تا عنوان گردشگرپذیرترین شهر ایران را بدست بیاورد. پرواز یکی از …

__construct()

وارِش کلمه ای در گویش مازنی به معنای باران است و این کلمه امروزه، معنای دیگری هم پیدا کرده است. شرکت هواپیمایی وارش ایر در استان مازندران، به تازگی شروع به فعالیت نموده است. در مقاله ای جداگانه تمام ایرلاین های ایران را به شما معرفی کردیم اما ایرلاینی جدید و تازه تاسیس توجه ما …

__construct()

روستای جواهرده در رامسر محلی برای طبیعت گردان حرفه ای 

کشور ایران برای گردشگری یک پکیج کامل محسوب می شود، چرا که اگر قصد سفرهای تاریخی را داشته باشند، شهرهایی مثل شیراز، اصفهان و کاشان می توانند جز بهترین گزینه های انتخابی آن ها باشند و اگر هم بخواهند سفرهای طبیعت گردی و ماجراجویانه داشته باشند خطه شمالی کشور با تعدد در استان ها و جاذبه های دیدنی می تواند تمام آنچه که مسافران برای سفر نیاز دارند را برایشان مهیا سازد. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره یکی از مناطق طبیعت گردی در استان مازندران به نام جواهرده صحبت کنیم. روستای جواهرده در رامسر با توجه به طبیعت دلفریب و آب و هوای فوق العاده ای که دارد سالانه گردشگران زیادی را به خصوص در فصل تابستان به سمت خود جذب می کند.

مطالب مرتبط:
گذری از تاریخ و طبیعت به مقصد قلعه مارکوه رامسر
دریاچه قو جواهرده رامسر، رویایی واقعی!
آدرس زیر را دنبال کنید، به بهشت رامسر می رسید!

همانطور که در بالا هم گفتیم، روستای جواهرده در رامسر یکی از مقاصد پربازدید مسافران به خصوص در فصل تابستان به شمار می رود و دلیل آن هم شرایط آب و هوایی خوبی است که در آن مهیا است. زمانی که به سمت این روستا در شمال کشور می روید، زندگی اهالی روستا را خواهید دید را که بدون هیچ دغدغه در حال سپری کردن زندگی خودشان هستند.

نکته ی جالبی که در خصوص روستای جواهرده در رامسر وجود دارد این است که برای طبیعت گردان امکانات بسیار خوبی را فراهم آورده است تا افراد با در حین گشت و گذار با مشکلی روبرو نشوند.

در مسیر دسترسی به روستای جواهرده در رامسر جاذبه های مختلفی نظیر آبشار، دریاچه قو و … وجود دارد که در ادامه راهنمای سفر به جواهرده درباره آن ها صحبت خواهیم کرد.

موقعیت جغرافیایی روستای جواهرده

از لحاظ جغرافیایی این روستا در ۲۷ کیلومتری شهرستان رامسر و در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری البرز قرار گرفته است.

به منظور دسترسی به روستای جواهرده در رامسر می بایست در ابتدا به سمت رامسر بروید و از گذر از آن و بازار این شهرساتن به یک سه راهی به نام فلسطین می رسید که در جنوب رامسر قرار دارد، بعد از این شما در جاده ی جواهرده قرار دارید و لازم به ذکر است که بگوییم روستای جواهرده یکی از توابع دهستانی به نام سخت سر است که روستاهایی مانند گاو رمک، لپاسرک، دریاچشته، سلمل و سفید تمشک را نیز در بر می گیرد.

آدرس: رامسر، سه راه فلسطین، جاده جواهرده-روستای جواهرده

توجه داشته باشید که هنگام ورود به روستای جواهرده در رامسر ممکن است در بدو ورود از شما هزینه ای دریافت شود که به منظور حفظ و نگهداری این روستا و همچنین نظافت آن می باشد.

این روستای زیبا در که به دالان بهشتی در عروس شهرهای ایران در رامسر معروف است، در حقیقت یک مسیر افسونگر است که می تواند هوش از سفر هر بازدیدکننده ای ببرد. لازم به ذکر است که بگوییم مسیر دسترسی به آن با تلاش مهندسان آلمانی در سال ۱۳۵۰ ساخته شده و مسیر آن با پیچ های جالبی که دارد، سبب می شود شما تا پایان مسیر به هیچ وجه خسته نشوید.

توجه داشته باشید که اگر می خواهید یکی از مناطق ایران که اقیانوس ابر معروف است را مشاهده کنید، روستای جواهرده یکی از آن ها است. در صورتی که در زمان مناسبی به سمت این روستا بروید در انبوهی از ابرها غرق خواهید شد. این ابرهای کنجکاو در بامدادان و عصرگاهان به کوچه ها، مغازه ها و خانه های مردم این روستا سرک می کشد و حال و هوای منطقه ی را تغییر می دهد.

بهترین زمان سفر به روستای جواهرده

با توجه به موقعیت جغرافیایی که روستای جواهرده در رامسر دارد و قرارگرفتن آن در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری عموما شرایط آب و هوایی خوبی و رو به خنکی در آن مهیا است. در اواخر بهار و تابستان هوای معتدل و سردی در این منطقه حکم فرماست، متوسط دمای هوا هم بین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است.

بهترین زمان برای سفر به روستای جواهرده آخر خرداد و سه ماه تابستان است چرا که در این زمان برف ها آب شده اند و سرسبزی منطقه به اوج خودش می رسد.

در ابتدای مطلب روستای جواهرده در رامسر هم گفتیم که این روستا علاوه بر این که یکی از مناطق اقیانوس ابری کشور محسوب می شود، جاذبه های دیدنی بسیاری دارد که برای جنگل نوردان و طبیعت گردان حرفه ای و گاها نیمه حرفه ای می تواند گزینه ی بسیار خوبی باشد. این زیبایی ها در تمام طول مسیر وجود دارند و شما را تا رسیدن به روستا همراهی می کنند، در ادامه همراه با ما باشید تا به توصیف این جاذبه ها بپردازیم.

 ۱- آبشارهای فصلی و دایمی روستای جواهرده

در طول مسیر جاده ی جواهرده، آبشارهای فصلی و دایمی بسیاری وجود دارد که سبب جذابیت مسیر شده است، اگر خواستید می توانید چند دقیقه ای دم یکی از آبشارها بایستید و از مناظر ناب آن نهایت لذت را ببرید. یکی از آبشارهای زیبای این منطقه صفارود نام دارد و در ۱۵ کیلومتری این جاده قرار گرفته است. در کنار این آبشار آلاچیق هایی فراهم آورده شده که در آن می توانید به استراحت بپردازید. حتی دکه هایی هم در آن وجود دارد که به فروش سوغاتی و صنایع دستی شمال ایران می پردازند.

به غیر از آبشار صفارود چندین جشمه دیگر به نام های سلیمان، برشی و کوه کنین وجود دارد که هر کدام می تواند آب آشامیدنی بخشی از روستای جواهرده در رامسر را تامین کنند.در زمان های گذشته اهالی این روستا آب این چشمه را به داخل جواهرده هدایت کرده اند تا منبع آبی روستا باشد.

برای عکاسی و استراحت روستای جواهرده در رامسر گزینه ی بسیار مناسبی محسوب می شود.

۲- جنگل صفارود و چشمه های آب معدنی

یک بوستان جنگلی هم در فاصله ۹ کیلومتری جاده جواهرده وجود دارد که پیشنهاد می کنیم حتما به سمت آن بروید. درون این جنگل صدای آرومی از آب روان به گوش می رسد که دلیل آن هم وجود رودخانه صفارود می باشد. این پارک جنگلی مقصد بسیاری از کسانی است که به بازدید از روستای جواهرده آمده اند، اگر یک روز تعطیل را برای بازدید از این جنگل در نظر گرفته اید باید بدانید که جمعیت زیادی در آن ممکن است حضور داشته باشند.

پس از این که در پارکینگ مورد نظر اتومبیلتان را پارک کردید می بایست از پله ها پایین بروید و وارد جنگل یا بهتر است بگوییم بهشت صفارود شوید. رودخانه ای که به همین نام در این پارک جنگلی جریان دارد از سرچشمه های شرقی کوه سماموس مسیر خود را آغاز می کند و با عبور از روستای جواهرده، تنگ دره و صیقل محله به سمت دریاچه خزر می رود. در بخشی از این پارک جنگلی، چشمه ای وجود دارد که مردم محلی از آب آن برای نوشیدن استفاده می کنند، اگر خواستید می توانید آبی که از این چشمه ها می جوشد را میل کنید.

از جمله امکاناتی که در جنگل صفارود وجود دارد می توان به آلاچیق ها، باربیکیوها و همچنین سرویس های بهداشتی و کافه های کوچکی که برای خرید خوراکی وجود دارد نیز اشاره کرد.

۳- دریاچه قو

یکی از مناطق بسیار زیبایی که در روستای جواهرده در رامسر وجود دارد و جز بهترین و جذاب ترین قسمت های این روستا به شمار می رود دریاچه قو است. این دریاچه در حقیقت با توسعه برکه کوچکی درست شده که با تلاش در بخش خصوصی نیز تشکیل شده است. در حال حاضر این دریاچه یک دریاچه مصنوعی است که هدف جذب مسافر نیز توسعه داده شده است.  به منظور دسترسی به این دریاچه در روستای جواهرده می بایست حدود ۲٫۵ کیلومتر یک مسیر پرپیچ و خم خاکی را طی کنید تا به این دریاچه برسید.

برای استراحت و سپری کردن روزتان در روستای جواهرده کنار دریاچه قو یکی از بهترین مکان ها است چرا که آلاچیق هایی در کنار دریاچه فراهم آورده شده که می توانید اگر چادر ندارید به درون آن ها بروید. همچنین برای سرگرمی قایق های پدالی هم در این منطقه در نظر گرفته شده است که می توانید از آن ها برای سرگرم شدن خودتان استفاده کنید.

اگر خواستید شب را در این جنگل شگفت انگیز بمانید یک مجتمع خدماتی وجود دارد که می توانید از آن برای ماندن استفاده کنید.

۴- جنگل نوردی و قله های روستای جواهرده

زمانی که در مسیر جاده روستای جواهرده در رامسر پیش میروید تا به خوده روستا برسید رفته رفته از پوشش گیاهی انبوهی که در این منطقه وجود دارد کاسته می شود و بر مراتع و چمنزارهای آن نیز افزوده می شود. قله های سرخ تله (بخش شرقی قله سماموس)، واژک سه براره رژه (رجه) و قله سماموس، بلندترین قله رامسر، با گردن‌هایی افراشته، از دیدنی‌های جواهرده هستند.

۵- مسجد آدینه

همانطور که گفتیم روستای جواهرده در رامسر به دلیل شرایط آب و هوایی خوبی که دارد به عنوان یکی از مقاصد اصلی طبیعت گردی به شمار می رود. اما این روستا به غیر از جاذبه های طبیعی که دارد، جاذبه های تاریخی هم در آن وجود دارد که یکی از آن ها یک مسجد به نام آدینه است. مسافران از دور و نزدیک برای بازدید از مسجد آدینه با قدمت ۷۰۰ سال به سمت روستای جواهرده در رامسر می آیند. این مسجد قدیمی چندین بار توسط بلایای طبیعی آسیب دید؛ اما اصلی ترین آسیب در سال های اخیر به دلیل برخورد صاعقه با درخت زبان گنجشکِ کنار آن و آتش سوزی کل مسجد، به آن وارد شد. در حال حاضر ساختمان مسجد آدینه بعد از اینکه دوبار در آتش سوزی مجدد بازسازی شده و در ورودی روستای جواهرده پذیرای مسافران و مردم می شود.

این مسجد ۷۰۰ سال پیش به همت “شل شریف” از بزرگان جواهرده برپا شد و نام او را در میان مردم روستا جاودانه کرد. در مسجد تاریخی آدینه در رامسر جشن های مذهبی و سنتی گلکاری دیوارهای مسجد آدینه با نام قدیمی “دزگا مزگتی” جز یکی از رسم هایی بوده که مردم از گوشه و کنار مازندران، گیلان و الموت در جواهرده کنار هم می آیند و از احوال یکدیگر باخبر می شوند.

به غیر از مسجد آدینه، مقبره شاه یحیی در چکاد قله سماموس از مکان هایی است که مردم برای برآورده شدن نذر و نیاز خود به آن مراجعه می کنند و آرامش، روزی و حل مشکلات شان را از خدای خود می خواهند.

۶- گورهای تاریخی گبری

روستای جواهرده در رامسر تنها جایی برای بازدید از طبیعت نیست بلکه در این روستا جاذبه های تاریخی هم وجود دارد که بازدید از آن ها می تواند برایتان جذاب و دلچسب باشد. گورهای تاریخی گبری در این روستا وجود دارد که دو تا سه هزار سال هر کدام قدمت دارند و مربوط به دوره هخامنشیان و زرتشتیان می شود.

گبر در حقیقت نامی بوده مردم در قدیم به مردم غیرمسلمان قبل از خودشان می گفتند. اما با گذشت زمان این نام به اشتباه به کافران نسبت داده شد و میراث چند هزار ساله گبریان به انحراف کشیده شد. لازم به ذکر است که بگوییم این گورهای تاریخی به شکل سرداب یا خمره ای ساخته شده است و گنجینه هایی از زندگی روزمره یا اشیا گرانقیمت مردم آن زمان را در خود جای داده است. این موضوع نشان دهنده ی اعتقاد مردمان آن زمان به رستاخیز بوده است.

ما پیشنهاداتی را برای شما در سفر به روستای جواهرده در رامسر داریم، تا زمانی که به سمت این منطقه رفتید با کوله باری از خاطره های جذاب و دلچسب برگردید.

۱- عکاسی

توجه داشته باشید که شما نزدیک ۳۰۰ کیلومتر از تهران دور خواهید شد و به سمت یکی از جذاب ترین مناطق دیدنی کشور می روید حتما دقت داشته باشید که دوربین عکاسی خوبی همراه خودتان برده باشید، چرا که این یک فرصت عالی برای تهیه عکس های خوب از خودتان و طبیعت می باشد. یکی از ضعف های حوزه ی گردشگری در ایران نبود عکس های خوب از جاذبه های گردشگری است، ما پیشنهاد می کنیم که حتما عکس های از طبیعت ایران در حین سفرهایتان تهیه کنید و با ما در میان بگذارید.

۲- پیک نیک

یکی از کارهایی که در این مدل سفرها لازم که انجام دهید، پیک نیک کردن است. پیشنهاد ما این است که حتما مقداری مواد خوراکی همراه خودتان ببرید تا در طبیعت بی نظیر جواهرده در کنار دوستانتان میل کنید و لحظات خوبی را داشته باشید. در زمان حضور در اینجا غذایی هر چند سبک درست کرده، بی اعتنا به ماشین خود با بار و بندیلی سبک، پیاده، راه سرسبزی های اطراف را بگیرید و آرامش و نشاط را زندگی کنید.

** آنچه لازم است که حتما همراه خودتان با سمت مراتع سرسبز شمال کشور ببرید کیسه برای جمع آوری ذباله های تولیدی خودتان است. متاسفانه در سال های اخیر دپوی زباله در جنگل ها و مراتع طبیعی کشور بسیار زیاد شده و اینطور که به نظر می آید تا چند وقت دیگر به سمت جنگلی از آشغالها بروید تا جنگلی از مراتع سرسبز!

۳- کوه نوردی

اگر خواستید و انرژی داشته باشید پیشنهاد می کنیم که کوهنوردی در قله های سربه فلک کشیده ی روستای جواهرده در رامسر بروید. چشم اندازی که در ارتفاعات این منطقه وجود دارد قطعا بسیار دلپذیر است و ارزش سختی های بالا رفتن از مسیر کوه نوردی این منطقه را نیز دارا می باشد.

** لازم به ذکر است که اگر بار اولتان است که از کوه های این منطقه بالا می روید حتما با یک فرد آشنا به مسیر همسفر شوید.

نوشته راهنمای سفر به روستای جواهرده در رامسر اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

غذاهای محلی استان مازندران | Mazandaran local food

غذاهای محلی همه ی شهرها و مناطق ایران بسیار خوشمزه و لذیذ هستند و نمی توانیم بگوییم که غذایی بر غذای دیگری از بحاظ طعم و یا مواد تشکیل دهنده اش، برتری دارد. یکی از مناطق و استان هایی که در کشورمان غذاهای بسیار خوشمزه ای دارد، استان مازندران است. غذاهای محلی استان مازندران یکی از خوش طعم ترین غذاها و البته مقوی ترین ها هستند که اتفاقا غذاهای بسیار مشهوری هم دارند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، غذاهای محلی استان مازندران را مورد بررسی قرار دهیم.

اسپناساک از غذاهای محلی استان مازندران

این غذای مازندرانی که اتفاقا اسم عجیبی هم دارد، یکی از خوشمزه ترین غذاهایی است که با اسفناج پخته می شود. این غذای بسیار خوشمزه یکی از منابع مغذی غذایی است با استفاده از مواد اولیه ای همچون: گوشت گوسفند یا گاو، اسفناج تازه، سبزیجات معطر، برگ سیر و نعناع، پیاز، آب و ادویه‌ جات تشکیل می شود. برای پخت این غذا در ابتدا، اسفناج را خرد کرده و سپس با پیاز خرد شده در روغن تفت می دهیم. در مرحله ی بعدی پخت این غذا نیز کمی آب به آن اضافه می کنیم. سپس به آن گوشت و سایر ادویه جات را نیز اضافه می کنیم و صبر می کنیم تا کمی پخته شود و سپس آب آن کم شود. درباره ی این غذا جالب است بدانید که در برخی مناطق استان مازندران به جای گوشت به این غذا تخم مرغ اضافه می کنند.

مالابیج

از جمله غذاهای محلی استان مازندران که اتفاقا گیلانی ها هم آن را می پزند، مالابیج است. محلی ‌هایی که این غذا را می پزند در آن از ترکیب ماهی سفید، سبزی‌ های معطر محلی، مغز گردوی تازه، رب انار، نمک و فلفل و گلپر استفاده می کنند و سپس با استفاده از حرارت آتش و زغال، این غذا را آماده می کنند. البته کمی پختن این غذا با استفاده از زغال و آتش سخت است و به جای آن از فر و مایکرویو نیز استفاده می کنند. برای درست کردن این غذا بعد از پاک‌ کردن ماهی، شکم آن را با موادی که نام بردیم به همراه رب انار و گردو و ادویه‌ ها پر می کنند و با نخ و سوزن می ‌دوزند و سپس آن‌ را با حرارت می ‌پزند. درباره ی مالابیج یک نکته ی اساسی وجود دارد! محلی‌ ها این غذا را اکثرا با ماهی سفید نر درست می ‌کنند. دلیل این کارشان هم این است که اعتقاد دارند که ماهی سفید نر از نوع ماده ‌ی آن خوشمزه ‌تر، لذیذتر و گوشت آن حتی سفت ‌تر است.

آغوز مسما از غذاهای محلی مازندران

یکی از مقوی ترین غذاهای مازندرانی که منبعی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی های مختلف است، آغوز مسما است. این غذا به علت داشتن گوشت اردک به همراه گردو هم بسیار لذیذ و خوشمزه است و هم بسیار مقوی است. در پخت این غذا از ترکیب گوشت اردک، گردو، پیاز سرخ شده، رب انار، آب، شکر، دانه ‌ی ساییده شده ‌ی انار و ادویه؛ نمک، زرچوبه و فلفل تشکیل شده است. به همراه این غذا به همراه برنج، نان و انواع ترشی های محلی خورده می شود. جالب است بدانید که کل زمانی که برای پخت و جا افتادن این غذا لازم دارید تنها ۲ ساعت است.

نازخاتون

نازخاتون از جمله ی غذاهای معروف مازندرانی است که دستورالعمل پخت معروفی دارد و تقریبا همه درست کردن آن را بلدند. این غذا که پر است از بادمجان، مواد غذایی دیگری همچون گوجه فرنگی ریز شده، پیاز رنده شده، آبغوره، نعنای خشک، گلپر و رب و یا آب انار درست شده است. درباره ی این غذا نکته ای که وجود دارد این است که بادمجان آن را کبابی می کنند و به همین خاطر، کالری آن بسیار کم است و بنابراین می توان گفت که این غذا به نوعی رژیمی هم هست! نازخاتون بدون در نظر گرفتن قسمت کبابی کردن بادمجان هایش در زمره ی غذاهای آسان پز است.

بشته واش

واش همان آش است منتها از نوع مازندرانی آن! بشته واش که از غذاهای محلی استان مازندران است، از اسفناج، عدس، سیر، پیاز، زیره‌ ی سبز و ادویه های همچون نمک، فلفل و زردچوبه تشکیل شده است و همچنین به این خاطر که منبع غنی از آهن است؛ برای کسانی که بیماری هایی همچون فقر آهن، هموروئید و یبوست مبتلا هستند، بسیار مفید است. محلی های مازندران اغلب آش بشته واش را به همراه نارنج و زیره ی بسیار زیاد میل می کنند. در ضمن، این غذا در زمره ی غذاهای زودپز است و برای پخت تنها ۲ ساعت زمان لازم دارد.

آش کدو

در این که در این لیست همه ی غذاها در زمره ی غذاهای محلی استان مازندران هستند و بسیار خوشمزه و مقوی هستند اصلا شک و شبهه ای وجود ندارد. در پخت این آش از کدو، پیاز داغ، عدس، برنج، آب لیمو ترش، شکر و کمی نمک استفاده می شود. برای خوشمزه تر شدن این آش، می توانید به آن نعنا داغ اضافه کنید. در ضمن چون در این آش از کوفته ریزه استفاده می شود، به آن آش کوفته ریزه هم می گویند.

اسفناج مرجی

دیگر غذای مازندرانی و محلی لیست ما، اسفناج مرجی است. این غذا از ترکیب اسفناج و انار به وجود می اید. درست است که فکر کنید که شاید این دو ماده ی غذایی در کنار یکدیگر جالب و خوشمزه نمی شود اما باید به شما بگوییم که سخت در اشتباه هستید. این غذای خوشمزه ی مازندرانی ترکیبی از: اسفناج پخته، عدسی، سیر و انار ترش است. این غذا هم همانند دیگر غذاهای مازندرانی که پایه ی سبزیجاتی همچون اسفناج دارند، منبع قوی و غنی از آهن است و برای بیماران مبتلا به بیماری هایی که از فقر آهن در بدن ناشی می شوند بسیار خوب است.

بیج بیج

بیج بیج یا وابیشکا از جمله غذاهای مازندرانی است که بدون شک تا به حال به عنوان غذایی سبک و سریع پز از آن خورده اید و اصلا ان را پخته اید. هستند کسانی که حتی به این غذا نام بیج بیجی را هم داده اند. بیج بیجی از ترکیب گوشت چرخ کرده، گوجه فرنگی، پیاز سرخ شده، سیب زمینی، پیاز داغ، زردچوبه، نمک و فلفل و همچنین مقداری هم رب درست می شود. البته برخی گوجه فرنگی را از آن حذف می کنند. این غذا را معمولا با نان و یا برنج کته شده و سالاد میل می کنند.

خورشت آلو

خورشت یا خورش آلو از آن دسته غذاهای ملس مازندرانی است که مثل بیج بیج بارها از طعم آن خورده ایم و لذت برده ایم. مواد اولیه برای تهیه ‌ی این خورشت مرغ تکه‌ تکه شده، دانه‌ ی انار ملس، آب نارنج، زعفران، پیاز، آلو و مغز گردوی خرد شده است. فوت کوزه گری اینجاست که شما توجه داشته باشید که اگر دانه‌ های انار شما ترش باشند، برای متعادل ‌سازی طعم خورشت خود می ‌توانید تا از کمی شکر برای ملس شدن خورشتتان کمک بگیرید. خیلی ها به این غذا، خوراک مرغ و آلو هم می گویند زیرا بعد از پخت تنها چیزی که می بینید، تکه های مرغ و آلو و دانه های انار پخته شده و پیاز له شده است.

باقلا وابیج

باقالاهای مازندران به تازگی و خوشمزگی شهر دارند و از آن ها غذاهای خوشمزه ای پخته می شوند و یکی از این غذاهای که در زمره ی غذاهای محلی استان مازندران هم نیز هست، باقلا وابیج است. باقلا وابیج از ترکیب باقلا، سبزی شوید خشک، تخم ‌مرغ، سیر، کره و روغن، ادویه هایی همچون نمک، فلفل، زردچوبه و دارچین تهیه می‌ شود. این غذا را اغلب به همراه برنج شمالی و زیتون پرورده و حتی ماهی شور و ماست میل می کنند.

کئی پلا

کئی در واقع اشاره ی مازندرانی ها به کدو است و پلا هم همان پلو است. کئی پلا و یا به عبارتی دیگر، کدو پلو غذایی مازندرانی است که برای درست کردن آن از کدوی تازه رنده شده، پیاز، زیره، زردچوبه، گوشت چرخ کرده، برنج و کره‌ ی محلی درست می شود. برخی همراه با این غذا، نیمرو هم میل می نمایند.

دوپتی

دوپتی یکی از غذاهای ساده پز مازندرانی است که از ترکیب دوغ، حبوبات کامل پخته شده و سیر داغ به دست می آید. این غذا ضمن این که بسیار خوشمزه است، سریع هم پخته و آماده می گردد.

بورانی بادمجان کبابی

این غذا که به عنوان مخلفات هم در نظر گرفته می شوداز ترکیب بادمجان کبابی ،سیر، ماست چکیده ی موسیر دار و نمک تهیه می شود.

کئی انار

کئی انار از ترکیب انار و کدوحلوایی درست می گردد. کئی انار را محلی ها برای رفع کم خونی هم پیشنهاد می کنند. در این غذا از کدو، انار، لوبیا چیتی، عدس، سیر، پیاز، گردو، روغن و زردچوبه استفاده می شود.

آش گزنه

این آش بسیار خوش طعم از آرد گندم، چغندر، عدس، نخود، لوبیا، باقلا، کدو حلوایی، گشنیز، جعفری، سیر، ماست، نمک و زردچوبه درست می شود.

مرغ شکم پر

مرغ شکم پر معروف از جمله غذاهای محلی استان مازندران است و بسیار هم خوشمزه است. برای پخت این غذا از؛ مرغ، سبزی های تازه ای همچون جعفری، گشنیز، نعنا و ترخون، مغز گردوی چرخ شده، آلو و قیسی، پیاز سرخ شده، زعفران، زرشک، شکر، آب لیمو یا آب نارنج و نمک و فلفل استفاده می شود. البته باید این را بدانید که به همین نسبت از اردک و بادمجان شکم پر نیز اساتفاده می شود.

خورشت بادنجان کباب

یکی دیگر از غذاهای بسیار مقوی و خوشمزه ی مازندرانی ها مخصوصا در رامسر، خورشت بادنجان کباب است. در پخت این غذا از مواد غذایی همچون: بادمجان، گردو، رب انار، گوجه، و سبزی ‌های معطر استفاده می شود.

نوشته آشنایی با غذاهای محلی و اصیل مازندران اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

جاذبه های سوادکوه | از پل ورسک تا روستای تاریخی آلاشت

استان مازندران با توجه به جاذبه های زیبا و بکری که در خود جای داده است به عنوان یکی از مهمترین قطب های گردشگری ایران محسوب می شود که در شمال کشور واقع می باشد. شهرستان سواد یکی از بخش های حیرانگیز این استان است که با توجه به زیبایی های محصورکننده ای که در خود جای داده است توانسته عنوان بهشت گردشگری را برای خود کسب کند. منطقه‌‌ی سواد‌‌کوه بین دو منطقه خشک و مرطوب و همچنین جنگل و کوهستان قرار دارد که منجر به ایجاد آب و هوای ویژه ای شده است که هر گردشگری را مجاب به دیدن و حس این زیبایی‌‌ ها می ‌‌کند. ما در ادامه این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره جاذبه های سوادکوه که شامل دریاچه لفور، روستای تاریخی آلاشت، جنگل راش و آبشار گزو می شود صحبت کنیم. لازم است بگوییم که این منطقه برای تهرانی یکی از بهترین گزینه های برای سفر یک روزه به شمال ایران محسوب می شود. دهستان لفور از۲۹ آبادی و روستا تشکیل شده‌ و دیرینگی فرهنگ این منطقه تا ۲۸۰۰ سال پیش تخمین زده شده‌ است. با ما در ادامه مطلب جاذبه های سوادکوه همراه باشید.

دریاچه لفور  

مطالب مرتبط:
مراسم برف چال و حکومت مقتدرانه زنان در مازندران
معرفی اجمالی طبیعتی بکر در مازندران به نام ییلاق کلاردشت
آلاشت مازندران جاذبه ای تاریخی و دارای طبیعتی بکر

دریاچه لفور یکی از جاذبه های سوادکوه است که پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارا می باشد. این منطقه در میان شهرستان سوادکوه در استان مازندران قرار دارد و نمونه ی بارزی از یک مکان دیدنی است که دارای طبیعتی زیبا، آب و هوایی متعادل و پوشش گیاهی انبوهی است. با بهره برداری از این دریاچه آب روستای شهرهای بابل، بابلسر، قائمشهر، جویبار، امیرکلا، خزر شهر و فریدون کنار تامین می شود.

همچنین یادتان باشد با پیاده روی در ‌جنگل توسکا، عکس‌های یادگاری بگیرید و در گنجینه خاطراتتان آن‌ها را ثبت نمایید. بعد از گشت‌وگذار خود در دریاچه لفور به بازدید از دیگر دیدنی های سوادکوه همچون دریاچه شورمست، رودخانه کسیلیان، سد سنبل رود، آبشار آهکی اسکلیم و آبشار تزر بروید تا لذت سفرتان در مازندران چندین برابر شود.

بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه ماه ها اردیبهشت تا شهریور است. پاییز هم دیگر جای خودش را دارد اگرچه کمی هوا سرد می شود اما تماشای برگ های خزان رنگارنگی که در این منطقه وجود دارد می تواند برای شما جذابیت بالایی داشته باشد.

آدرس: مازندران، سوادکوه، شیرگاه، دهستان لفور

جنگل لفور

یکی دیگر از جاذبه های سوادکوه جنگل های سرسبز لفور است که در این بهشت گردشگری قرار دارد. این ناحیه جنگلی در مرکز دهستان لفور و شارقلت قرار گرفته و در مسیر و محدوده اطراف سد دارای زمینه بسیار مساعد برای اجرای طرح های توریستی هستند. البته به غیر از این که این جنگل دارای امکانات مناسب اقامتی و پذیرایی می باشد جاذبه های گردشگری بسیار زیبایی هم در آن وجود دارد که عبارت از روستاهای زیبای بورخانی، گشنیان، نفت چال، چاکسر، اسبوکلا، گالش کلا، میرار کلا، غوزک رودبار و چندین روستای جذاب دیگر هستند. سفر به این منطقه در ایام تعطیل به خصوص عید نوروز از جذابیت بسیار بالایی برخوردار می شود.

 آدرس: ایران، مازندران، سوادکوه شمالی، روستای لفور

جنگل راش  

جنگل های معروف و جذاب راش یکی دیگر از جاذبه های سوادکوه هستند که پیشنهاد می کنیم حتما در سفرتان به سمت این شهرستان در مازندران از آن دیدن کنید. جنگل های راش محلی برای رشد و نمو یکی از گونه های کمیاب از درختانی به نام راش می باشد. این جنگل با طبیعت بسیار زیبای خود می تواند لحظاتی سرشار از آرامش را برای تان به ارمغان بیاورد. درون جنگل های راش آبشار زیبایی هم وجود دارد که جلوه ی بی نظیری را به طبیعت این منطقه از استان مازندران داده است. جنگل راش سواد کوه در ارتفاع نسبتا بالاییی واقع شده است و دارای آب و هوای کوهستانی است. بنابراین بهترین فصل سفر برای استفاده از طبیعت این منطقه، اواسط بهار تا اوایل زمستان است اما اگر از عاشقان فصل پاییز هستید و برگ ریزان هزار رنگش برایتان جذابیت دارد، بهترین زمان برای بازدید از این جنگل پاییز است.

آدرس: استان مازندران، ۵۰ کیلومتری شیرگاه، روستای سنگده

آبشار گزو

آبشاری به نام گزو در استان مازندران قرار دارد که از جذاب ترین جاذبه های سوادکوه محسوب می شود و با ارتفاع ۴۸ متری که در منطقه ی جنگلی و سرسبز لفور در کنار امامزاده ای معروف واقع است. این آبشار خود از دو آبشار دیگر تشکیل شده که درارتفاع اولین آبشار در حدود ۵ متری و دومین آبشار در فاصله ی ۴۳ متری قرار گرفته است. قرار گرفتن این آبشار در میان جنگل انبوه همچون ماری بر گردن جنگل است.

بهترین زمان برای بازدید از این آبشار در فصل های بهار، تیر، مهر و آبان است.

به منظور دسترسی به این آبشار دو راه ارتباطی وجود دارد، یکی آن که از لفور در پشت سد البرز در جاده کارسنگ است که با طی ۲۳ کیلومتر جاده خاکی و جنگلی به این منطقه می‌رسید. راه دیگر مسیر جمشید آباد در ۵ کیلومتری زیرآب است که در نهایت به همان مسیر لفور و کارسنگ ملحق می‌شود. در طی این مسیر تقریبا ۲٫۵ الی ۳ ساعت راه در پیش خواهید داشت و پس از آن به امامزاده ای به همین نام خواهید رسید که از آنجا مسیری پاکوب با شیبی نسبتا تند تا زیر آبشار را مشاهده می کنید که یک ساعت و نیم چنگل پیمایی شما را به این جاذبه خواهد رساند.

غار زنگیان

از دیگر جاذبه های سوادکوه غاری است به نام زنگیان که برای رفتن به آن باید از روستای آلاشت که در ادامه راجع به آن صحبت خواهیم کرد بگذرید تا به یک دو راهی در ابتدای مسیر آن برسید. هنگامی که به این دو راهی رسیدید یک فرعی در سمت چپ وجود دارد که می بایست آن را انتخاب کنید و بعد از پیموندن ۱۵ کیلومتر به روستای زنگیان که این غار در آن وجود دارد خواهید رسید. دو مسیر بسیار زیبا و دارای سازه های آهکی برای پیمایش این غار وجود دارد. اگر قصد رفتن به این غار زیبا را دارید توصیه می کنیم بدون غارنوردان حرفه ای وارد غار نشوید.

آدرس: زیرآب، روستای زنگیان

روستای آلاشت

نام آلاشت در زبان محلی به معنی آشیانه عقاب است. وجه تسمیه آن نیز احتمالاً وجود عقاب‌های فراوان در کوه‌های بلند این منطقه‌است. مسیر اصلی آلاشت بعد از فیروزکوه و شهر زیر آب و روبروی پاسگاه پلیس راه آغاز می شود. برای پیدا کردن این جاده می توانید از تابلوی آلاشت ۳۵ کیلومتر کمک بگیرید و زمان تقریبی برای رسیدن به این مقصد در حدود ۳ تا ۴ ساعت از تهران است. این روستای دوست داشتنی، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت ملی رسیده است و میانگین سالیانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی لیتر بارش دارد. این روستای دوشت یکی از جذاب ترین جاذبه های سوادکوه محسوب می شود و دارای حیات وحش حفاظت شده ای می باشد.

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، آلاشت

پل ورسک

یکی از مشهورترین و زیباترین جاذبه های سوادکوه پلی است بنام ورسک که نقش بسیار مهمی در پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم داشته است. ساخت پل ورسک در سال ۱۳۱۳ آغاز شد و در اردیبهشت ماه ۱۳۱۵ در عرض دو سال تمام شد. مهندسان این پل به منظور حل مشکل شیب حرکت قطار و همچنین افزایش ضریب قدت لوکوموتیو در گردنه های کوه های البرز تضمیم گرفتند مسیر به شکل سه پل را به وجود بیاورند. این مسیر بعد از اجرا به “سه خط طلا” معروف شد و جلوه ی زیبایی از هنر مهندسی انسان را پیش چشم بینندگان گذاشت. سه خط طلا در سه کیلومتری پل ورسک قرار دارد و بعد از گذر از روستای ورسک، در ارتفاعات شرق جاده تهران-شمال دیده می شود.

آدرس: استان مازندران، شهرستان سوادکوه، روستای ورسک

دریاچه شورمست

از دیگر جاذبه های سوادکوه که سالانه مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند، دریاچه شورمست است. بازدید از این دریاچه طبیعی می تواند برایتان تجربه ای منحصر به فرد از آرامش و لذت را به همراه داشته باشید. از جمله تفریحات هیجان انگیزی که در این دریاچه مهیا است دوچرخه سواری و قایق سواری است که در هنگام حرکت آرام می توانید از تماشای جنگل های انبور توسکا هم لذت ببرید. دریاچه شورمست، به صورت شرقی – غربی گسترده شده و طولانی ترین کناره ی آن ۳۰۰ متر و عرض آن در حدود ۷۰ متر می باشد که در ارتفاع حدود ۹۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد. دریاچه شورمست برای بسیاری از جانوران محل زندگی و حیاتشان است. جانورانی نظیر مارآبی، قورباغه، انواع ماهی، ملخ و … درون این آن زندگی می کنند.

آدرس: مازندران، سوادکوه، ۶ کیلومتری غرب پل سفید

به مظور دسترسی به دریاچه ی شورمست در سوادکوه می بایست از جاده ی فیروزکوه به سمت قائمشهر و پس از طی کردن حدود ۶۵ کیلومتر از جاده فیروزکوه به پل سفید می رسید. با کمی حرکت در سمت راست جاده پمپ بنزینی وجود دارد که از آن می توانید بگذرید و جلوتر تابلوی شومست را خواهید دید.

برای ورود به محوطه دریاچه شورمست باید هزینه پرداخت کنید:

سواری ۴.۰۰۰ تومان

اتوبوس ۱۰.۰۰۰ تومان

نوشته سوادکوه بهترین گزینه برای سفر یک روزه تهرانی ها اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

کشف اسکلت باستانی

سرپرست تیم کاوش باستان ‌شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل از کشف اسکلت باستانی دختر بچه ‌ای ۵۰۰۰ ساله در تپه های باستانی این منطقه خبر داد و گفت: اسکلت دختری حدودا ۱۳ تا ۱۴ ساله نیز در این منطقه کشف شده است که درفشی در کنارش و گردنبندی از جنس صدف، سنگ و قیر در گردن او قرار داشت و با بررسی ‌های به عمل آمده قدمت این اسکلت بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال تخمین زده شده است. بر اساس گزارش ایسنا، محمد فاضلی در نشستی خبری که با اصحاب رسانه داشت با اشاره به حضور یک ماه و نیمه تیم باستان شناسی در تپه‌ های تاریخی بزرودپی اظهار کرد: شهرستان بابل از لحاظ تخریب و تجاوز آثار تاریخی در رتبه اول مازندران قرار دارد. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر در ادامه بیشتر بدانیم.

تحقیقات برای کشف اسکلت باستانی

مطالب مرتبط:
معرفی برخی از جاذبه های گردشگری شهرستان بابل
این پل در بابلسر معلق است!
آبشار های بلندی که جزئی از طبیعت زیبای بابل است

محمد فاضلی با ابراز نگرانی از وضعیت موجود آثار تاریخی در بابل گفت: ما در معرض انتقال زمین سوخته به نسل‌ های بعدی هستیم. در منطقه هفت ‌تپه ۴۰۰ تا ۵۰۰ حفاری غیرمجاز صورت گرفته که نیاز است در آن قسمت امنیت حفظ آثار تاریخی برقرار شود. فاضلی یادآور شد: بسیاری از محوطه‌ های تاریخی در بابل ثبت میراث فرهنگی نشده اما با پیگیری ‌های صورت گرفته در حدود ۲ هکتار از تپه باستانی بزرودپی بابل به ثبت میراث فرهنگی رسیده است. فاضلی در ادامه در مورد نبود آزمایشگاه ‌های تخصصی میراث‌ فرهنگی در کشور ابراز تاسف کرده و گفت: حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه آزمایش باستان ‌شناسی این منطقه برای ارسال به آلمان، انگلستان و لهستان خواهد شد و در حدود ۶ ماه نیز اعلام پاسخ آزمایش ‌ها به طول می‌انجامد. سرپرست تیم کاوش باستان ‌شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل با بیان اینکه در یک برنامه ۵ ساله در نظر دارند این محوطه تبدیل به سایت‌ موزه شود، افزود: به دنبال حضور تیم بین‌ المللی باستان‌ شناسی در این منطقه هستیم تا این نقطه به مدرسه باستان ‌شناسی تبدیل شود.

فاضلی با بیان اینکه تپه‌ های تاریخی بابل زیر تیغ پروژه‌ های عمرانی قرار گرفته است، افزود: متاسفانه به رغم اعتراضات ما و به دستور استاندار وقت، عملیات عمرانی در این مناطق انجام گرفته که سبب تخریب بخشی از این تپه تاریخی شده است. وی افزود: شهرداری و شورای ‌شهر خوش ‌رودپی نیز درصدد اجرای پارک در این مکان بودند که با پیگیری تیم باستان شناسی و رئیس‌کل دادگستری استان مازندران جلوی این پروژه گرفته شد. سرپرست تیم کاوش باستان‌ شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل با اشاره به اینکه در کشور بالای ۱۲۰ پایگاه میراث فرهنگی داریم که اماکن تاریخی را تحت نظر خود دارند، خاطرنشان کرد: برنامه ما این است که در بابل پایگاه بین‌ المللی میراث ‌فرهنگی ایجاد کنیم تا حضور باستان ‌شناسان بین ‌المللی در این شهرستان تقویت شود. فاضلی با بیان اینکه با مطالعات باستان ‌شناسی می‌توان وضعیت موجود را آسیب ‌شناسی کرد، افزود: مازندران همیشه در طول تاریخ، یک استقلال فرهنگی و اجتماعی داشته و نفوذپذیری اقوام در این منطقه کمتر دیده می‌شود.

فاضلی در ادامه با اشاره به کشف اسکلت باستانی اخیر در تپه‌ های تاریخی بابل تصریح کرد: کاوش ‌های صورت گرفته در این منطقه نشان می ‌دهد تمدن در این نقطه به ۵۰۰۰ سال پیش بازمی گردد. این دوره به دوره مفرغ و آغاز شهرنشینی معروف است. او با اشاره به اینکه بیشتر کاوش‌ هایی که انجام شده مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش بوده است، خاطرنشان کرد: در حالی که جنگل ‌های ما اکنون در حال از بین رفتن است. با کاوش‌ های انجام شده می‌توان گفت در ۵۰۰۰ سال پیش، اکوسیستم این منطقه چگونه بوده است. سرپرست تیم کاوش باستان‌ شناسی تپه تاریخی بزرودپی بابل با بیان اینکه چندین مورد ذغال کشف شده وجود دارد که نشان ‌دهنده گونه‌ های درختی در منطقه است، یادآور شد: در یکی از لایه‌ ها بیش از ۲۰ کیلوگرم دانه گیاهی کشف شده که برای معطر بودن، درمان و آرایش در آن زمان ‌ها استفاده می شده است. فاضلی تاکید کرد: در رابطه با تاریخ کشاورزی ایران هیچ اطلاعی وجود ندارد، مهم ‌ترین آگاهی باستان ‌شناسان در این منطقه، کشف دانه ‌های گیاهی بوده که تاریخ کشاورزی مازندران در ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال پیش را نشان خواهد داد. وی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد حدود ۳۲۰۰ سال پیش سیل بزرگی در این منطقه به وقوع پیوسته و قسمتی از این مکان را با خود به زیر آب برده است، افزود: لایه ‌های دست ‌نخورده و بکر این منطقه، به عصر مفرغ و عصر آهن که همان دوران شکوفایی ایران بوده است، مربوط می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی اشیای تاریخی دیگر نیز از این محوطه به دست آمده افزود: این اشیا شامل دوک نخ ‌ریسی، شاخ مارال، درفش و خمره بوده است. سرپرست تیم کاوش باستان‌ شناسی تپه باستانی بزرودپی بابل با بیان اینکه آزمایشات نشان خواهد داد که وضعیت آب و هوایی و اکوسیستمی مازندران در حدود ۵۰۰۰ سال پیش چگونه بوده است، افزود: سه مسئله کربن ۱۴، دی‌.ان. ای و ایزوتوپ استخوان از جمله آزمایش ‌هایی است که پس از کشف اسکلت باستانی دختر بچه نیاز به ارسال به اروپا خواهد داشت. فاضلی با اشاره به اینکه بیشتر محوطه‌ هایی که در مازندران کاوش شده بافت قبرستانی دارد، افزود: در بخش مسکونی و سبک زندگی کاوش کمتری صورت گرفته است. با کاوش‌ های باستان شناسی تعداد زیادی از محققان در مازندران تربیت خواهند شد.

نوشته کشف اسکلت دختر بچه ۵۰۰۰ ساله در شهرستان بابل اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

تاریخچه ی اکبر جوجه

اکبر جوجه از آشناترین نام ها برای هر ایرانی است که گاهی اوقات آدم می ماند که با شنیدن اسمش هوس جوجه کند یا به یاد مکانی خاص بیفتد؟ اصلا اکبر جوجه اسم غذایی خاص یا روش پختی خاص است یا این که اسم آشپز است یا اصلا اسم رستوران است؟! به هر حال این اکبر جوجه هر چه که هست، حتی شنیدن نامش هم باعث گرسنگی و ترشح اسید معده می شود! ما امروز می خواهیم تا درباره ی تاریخچه ی اکبر جوجه و این که دقیقا این اسم به چه چیزی اشاره دارد و کلی ابهامات دیگر اشاره کنیم پس تا به انتها با ما در الی گشت همراه باشید.

اکبر جوجه که بود و چه کرد؟ 

مطالب مرتبط:
تاریخچه ی محبوب ترین غذای ایرانی، چلو کباب
محبوب ترین غذاهای شهرهای مختلف ایران در بین گردشگران خارجی
خوشمزه ترین غذاهای شمال ایران

با این که نام اکبر جوجه حتی برای خود من هم ابهامات زیادی دارد اما در تاریخچه ی اکبر جوجه اولین چیزی که به پاسخ آن می رسیم این است که در یک کلام، اکبر جوجه به چه مفهومی اشاره می کند و تاریخچه ی اکبر جوجه چه چیزهایی برای گفتن دارد؟ در یک پاسخ خیلی کوتاه باید بگوییم که اکبر جوجه، نام یک رستوران زنجیره ای است که برای اولین بار و در سال ۱۳۳۰ در استان مازندران توسط آقای علی اکبر کلبادی نژاد بنیان گذاری شد! این رستوران در ابتدا اصلا رستوران نبود و در واقع قهوه خانه ای بین راهی بود. البته این قهوه خانه در سال ۱۳۲۳ به وسیله ی حاج آقای کلبادی و همسر ایشان در مکانی اجاره ای به وجود آمد.

به هر حال اکبر جوجه در ادامه ی فعالیتش دستخوش تغییرات بسیاری شد. اکبر جوجه برای اولین بار در جاده ی قدیم شهرستان گلوگاه که در شرق استان مازندران قرار گرفته است، شکل گرفت. از آنجایی که دست و پنجه ی آقای کلبادی نژاد در زمینه ی پخت و پز کاملا طلایی بود، این رستوران در ادامه ی فعالیتش به سرعت رونق گرفت و در سراسر ایران به واسطه ی مسافرینی که در این رستوران غذایی خورده بودند، مشهور و معروف شد.

آقای اکبر خان کلبادی که دیدند کار و بارشان سکه است و مردم از نوع طبخ جوجه ها به سبک ایشان استقبال می کنند، به کمک برادرشان اقدام به افتتاح شعبه های اکبر جوجه در نقاط مختلف استان مازندران و گلستان نیز کردند. تاریخچه ی اکبر جوجه پر است از فراز و نشیب اما اگر از حق نگذریم، این رستوران فرازهایش بیشتر از فرودهایش است.

این که چرا اکبر جوجه معروف شد در تاریخچه ی اکبر جوجه خواهیم فهمید که دلایل مختلفی دارد اما بدون شک مهم ترین دلایلش این ها هستند که اولا این قهوه خانه در مسیر جاده ی مشهد قرار گرفته است و همین باعث شده بود که بسیار شلوغ شود.

از طرفی دیگر نیز کیفیت و کمیت عالی و قیمت منصفانه ی غذاهای اکبر جوجه دلیلی بر این امر بود که برای این که رانندگان کامیون و اتوبوس این قهوه خانه را که دیگر تبدیل به یک غذاخوری شده بود برای ناهار در کنار آن نگه دارند. به هر حال، خانم و آقای کلبادی برای کسب درآمد بیشتر از این قهوه خانه با کم ‌ترین امکانات مشغول به پختن صبحانه و غذای بین راهی بودند. صبحانه ‌ای که آن ها ارائه می داند شامل: چای، پنیر محلی، کره ی گوسفندی، تخم‌ مرغ محلی، املت و نان ‌های خوشمزه که معروف به کمبه هستند، می شد.

آقای کلبادی که به حاج اکبر معروف بود، به دلیل استقبال بسیار زیاد مشتریانش علاوه بر عرضه ی صبحانه شروع به پخت چلو جوجه و چلو تخم مرغ نیز کردند. دیگر به نظر می رسد که به قسمت های هیجان انگیز این ماجرا نزدیک شدیم زیرا، از همان زمان بود که نام حاج اکبر با جوجه های خوشمزه اش پیوند خورد. در قهوه خانه ی حاج اکبر، معروف ‌ترین غذایی که عرضه می ‌شد، چلو جوجه ی مخصوص بود که طرفداران پروپاقرصش، رانندگان بودند و بقیه ی غذاهای این قهوه خانه نیز برای افرادی با درآمد کم و شاگرد شوفرها پخته می شد البته آن غذاها نیز بسیار خوشمزه بودند و مهم ترین مزیت و ویژگی آن ها این بود که مقدارشان به حدی بود که حتما آن ها را سیر می کرد. در این میان همسر حاج اکبر نیز برای افزایش درآمد و جذب مشتریان بیشتر، نان محلی و رب انار درست می کرد و می فروخت. حاج اکبر هم که غذاهایش خیلی چرب و چیلی بود، رب انار را که برای هضم غذای چرب مناسب است را به عنوان دسر به مشتریان پیشنهاد می کرد. در این سال ها، حاج اکبر قهوه خانه ی شلوغ و پر طرفدار خود را اداره می کرد تا این که در سال ۱۳۴۲، حاج اکبر و همسرشان به دلیل انتقال جاده ی قدیم به جاده ی جدید و محدود بودن مکان فعلی خود، تصمیم به جا به ‌جایی گرفتند و مکان دیگری در جاده ی امروزی که مسیر ارتباطی استان ‌های مازندران و گلستان است را انتخاب کردند.

ایجاد جاده‌ ی جدید موجب شد که مشتریان اکبرجوجه روز به روز بیشتر شوند و کار پخت غذا از روزی ۲۰ پرس به روزی ۲ هزار پرس نیز افزایش یافت. در نتیجه حاج اکبر و همسرش برای راحتی و آسایش مشتریان و رونق کار خود تصمیم به ساخت رستوران بزرگ ‌تری گرفتند. با ساختن ساختمان جدید و محبوبیت این غذا، دیگ ‌های بزرگ جای قابلمه ‌های کوچک را گرفتند و از این زمان بود که اکبرجوجه به حالت امروزی درآمد.

فرزند ارشد حاج اکبر، آقای حمیدرضا کلبادی ‌نژاد که در حال حاضر مدیر کنونی شعبه ی ساری است، در سال ۱۳۶۴ رستوران های زنجیره ای اکبر جوجه را به صورت رسمی ثبت کرد و با تأسیس اولین شعبه ی اکبرجوجه در سال ۱۳۷۰ در ساری و فرزند دیگر حاج اکبر، آقای سیروس کلبادی ‌نژاد با تاسیس شعبه ی گرگان در سال ۱۳۷۱ و ثبت اکبرجوجه در بخش ثبت اختراعات راه و هدف حاج اکبر و همسر گرامی را با جدیت ادامه دادند.

اکبر جوجه رستوران است یا نوعی کباب جوجه؟

حال با تمام این اوصاف، واقعا در حال حاضر اکبر جوجه رستوران است یا نوعی خوراک جوجه؟ در واقع اکبر جوجه در وهله ی اول نام رستوران است و در وهله ی دوم، نوعی سبک در طبخ جوجه کباب. در ابتدای این قسمت باید به شما بگوییم که لقب اکبرجوجه به این دلیل همراه وفادار حاج اکبر شد که به دلیل طبخ جوجه و همچنین قد و قامت کوچک اکبرآقا، مشتریان غذاخوری حاج اکبر لقب اکبر جوجه را به وی و غذاخوری او اطلاق کردند.

با این که حاج اکبر رمز خاص خود را برای آشپزی داشت اما در تاریخچه ی اکبر جوجه آمده است که خوراک جوجه ی حاج اکبر در واقع، جوجه‌ هایی بود که بعد از یک روز در آب و لیمو خواباندن با روغن سرخ می ‌شدند و به همراه برنج زعفرانی و مقدار زیادی رب انار شیرین در اختیار مشتریان رستوران قرار می‌ گرفت.

طرز تهیه ی اکبر جوجه

برای درست کردن کباب جوجه به سبک حاج اکبر و تاریخچه ی اکبر جوجه ابتدا باید این مواد لازم را تهیه نمایید:

  • جوجه ی کبابی: ۱ کیلوگرم
  • برنج: ۵ پیمانه
  • رب انار شیرین: ۲ پیمانه
  • لیموترش: ۱ کیلوگرم
  • زعفران دم کرده: ۳ قاشق غذاخوری
  • روغن مایع: ۳ پیمانه
  • نمک و فلفل: به مقدار لازم

توجه نمایید که چلو جوجه کباب اکبر جوجه در انواع و اقسام مختلفی سرو می شود و این مواد، پایه ی یک اکبر جوجه ی کلاسیک است. به هر حال، اکبر جوجه با جوجه کباب های دیگر دو تفاوت بزرگ و عمده دارد. اول این که؛ جوجه ها را باید در آبلیمو، نمک و آب خالی بخوابانید.

بعد از مدتی، روغن را در ظرف تابه ای نسبتا گود و بزرگ که بسیار داغ شده است باید بچرخانید که با این کار جوجه ها معمولا آب می اندازند. معمولا می گذارند که جوجه ها کمی آب پز شوند. بعد از آن باید بگذارید تا دو طرف آن کاملا طلایی شوند. بعد از این که جوجه ها کاملا طلایی شدند، آن ها را از از روغن بیرون می آورند و روی جوجه ها را با رب انار و سبزی جعفری تزیین می کنند. معمولا رسم است که اکبر جوجه را با پلو زعفرانی می خورند. هرچند پلو سفید هم برای همراهی با این خوراک خوشمزه بد نیست.

توجه داشته باشید که اصل بر این است که اکبر جوجه سرخ شود اما البته بعضی رستوران ها جوجه های خود را به سیخ می کشند و در نهایت کباب می کنند و بعد به آن رب انار می زنند.

چگونه اکبر جوجه ی واقعی را از اکبر جوجه های فرعی تشخیص دهیم؟

خوبی بررسی تاریخچه ی اکبر جوجه این است که در نهایت شما متوجه خواهید شد که چگونه رستوران اکبر جوجه ی اصلی را از رستوران های اکبر جوجه ی فرعی تشخیص دهید. در رستوران های اصلی اکبر جوجه، تصویر بزرگی از آقای حاج علی اکبر کلبادی به عنوان گرامی داشت یاد و خاطره ی این مرد که بنیان گذار اکبر جوجه است، آویخته شده است. همچنین رستوران های زنجیره ای اکبر جوجه دارای نشان خاص و ثبت شده ی خود هستند.

نشان خاص این مجموعه یک جوجه ی زرد طلایی و دو شاخه با هشت برگ در هر شاخه به شکل تقریبی یک دایره است. البته رستوران های زیادی را مخصوصا در راه شمال می بینید که این نشان و اسم را برای غذاخوری خود انتخاب کرده اند. به هر حال ۱۲ شعبه ی اصلی اکبرجوجه در گلوگاه (بلوار امام رضا)، گرگان، سازی کمربندی غربی، بابل، آمل، بهشهر، خلیل شهر، نوشهر، فیروزکوه، گرمسار، قائمشهر و ایزدشهر می باشند.

نوشته همه چیز درباره ی اکبر جوجه ی معروف! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آبشار اسکیلم رود در سوادکوه

شمال ایران همانند دیگر نقاط کشورمان پر است از زیبایی ها وموهبت های طبیعت که آن قدر بی شمار هستند که شاید تا ابد بتوان از آن ها بی اغراق نوشت. آبشار اسکیلم رود در سوادکوه یکی از همین موهبت های طبیعت ایران در شمال کشور و استان مازندران است. این منطقه به خاطر دارا بودن آب و هوایی بی نظیر و همچنین چشمه های آب گوارا به یکی از گردشگر پذیرترین مناطق استان مازندارن تبیدل شود. ما امروز در الی گشت می خواهیم تا آبشار اسکیلم رود در سوادکوه را مورد بررسی قرار دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

آبشار اسکیلم رود کجاست؟

مطالب مرتبط:
ییلاقی مملو از جاذبه های طبیعی به نام روستای لاویج
آشنایی با روستای سرولات و رستوران خاورخانم در چابکسر
طبیعتی نهفته در دل جاده چالوس به نام روستای ناتر

آبشار اسکیلم رود در سوادکوه یکی از جاذبه‌ های گردشگری بسیار زیبای استان مازندران است که در دل طبیعت دست نخورده ی جنگل‌ های هیرکانی لفور قرار گرفته است. بیشتر کسانی که به این منطقه سفر می کنند در تعبیر احساس خود از سفر به این منطقه، سفر به بهشت را ترسیم می کنند! این بهشت زمینی به هر حال در استان مازندران و شهر سواد کوه و در دهستان لفور واقع شده است. دهستان لفور یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگران در بین مقاصد مختلف توریستی در این منطقه شناخته شده است و علت آن هم وجود زیبایی های طبیعی و بی نظیر در این دهستان است. دهستان لفور که به سرزمین آبشارها نیز معروف است با دارا بودن ۸۴ آبشار کوچک و بزرگ در خود در این زمینه نه تنها در استان مازندران بلکه سراسر ایران رکورد دار است.

حال آبشار اسکیلم رود در سوادکوه نیز یکی از زیباترین آبشارهای لفور است که از یک تپه ی جنگلی در مسیر ۱ کیلومتری خود سرچشمه گرفته است. از تپه ی جنگلی تا رودخانه ی اصلی اسکلیم رود، آبشارها و حوضچه ‌های بسیار دیدنی و زیبایی وجود دارد. آبشار اسکیلم رود در سوادکوه ۳۲ متر ارتفاع دارد و پایین این آبشار حدود ۲۰۰ حوضچه ی آهکی بسیار زیبا در اندازه ‌های مختلف وجود دارد.

معرفی آبشار اسکیلم رود در سوادکوه

بالاتر گفتیم به لفور، سرزمین آبشارها می گویند زیرا در آن بیش از ۸۴ آبشار کوچک و بزرگ وجود دارد. در واقع آبشار اسکیلم رود در سوادکوه یکی از آبشارهای بی شمار این منطقه به حساب می آید که اتفاقا از همه ی آبشارهای دیگر این منطقه هم خوش مسیرتر و هم زیباتر است.

این آبشار از جمله آبشارهای آهکی است که با سرچشمه گرفتن از یک تپه ی جنگلی در مسیر یک کیلومتری خود تا رسیدن به رودخانه ی اصلی آبشار اسکیلم رود در سوادکوه آبشارها و حوضچه ‌هایی بسیار زیبا را به وجود آورده است.

آبشار اصلی ۳۲ متر ارتفاع دارد و در پایین دست این آبشار حدود ۲۰۰ حوضچه ی آهکی زیبا در اندازه‌ های مختلف در آن دیده می ‌شود. برای رفتن به اسکلیم رود به نظر می رسد که بهترین زمان در اواخر بهار و یا کل فصل تابستان است البته این دو زمان تنها برای این توصیه می شوند که دمای آب برای آب تنی کردن مناسب است وگرنه که برای سفر کردن به آبشار اسکلیم رود در سوادکوه هر زمانی مناسب است.

بعد از آبشار اسکلیم رود در سوادکوه جنگل های هیرکانی لفور را از دست ندهید. شما می‌ توانید در این منطقه پس از یک آب تنی حسابی، به دل جنگل ‌های لفور رفته و در آنجا از طبیعت بی نظیر جنگل ‌های هیرکانی بهره‌ مند شوید. جنگل ‌های لفور قدمتش به دوران ژوراسیک باز می‌ گردد. شما می ‌توانید با قدم زدن در دل این طبیعت بکر و زیبا خستگی خود را به در کنید و کاملا از طبیعت آن که چشم هر بیننده ‌ای را مسحور خود می کند، لذت کامل را ببرید. جنگل بکر لفور در سوادکوه شمالی با انبوه درختان زیاد، آبشارها، چشمه ‌سارها و رودها زیباترین چشم ‌اندازهای طبیعی را در سراسر مازندران دارد. این جنگل در استان مازندران، از دیدنی ‌ترین مناطق سوادکوه است. لفور همچون اسکلیم رود در فصل بهار و تابستان گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می کند. لفور یکی از بهترین مناطق برای گردش ۱ روزه در این منطقه است.

قدم زدن در جنگل ‌های هیرکانی که حدود ۴۰ میلیون سال قدمت دارند و از دوران ژوراسیک به جای مانده اند و دارای ۸۰ گونه گیاه چوبی مختلف و بعضا کمیاب است، برای هر کسی بسیار هیجان انگیز و جالب خواهد بود. در لفور دیدنی ها برای گردشگران بسیار زیاد است. جنگل های لفورآن قدر بافت پیچیده و عجیب و غریبی دارند که شما حس سفر در زمان و بازگشت به دوران دایناسورها را بی شک خواهید داشت. البته این تنها حس شما نخواهد بود زیرا به عقیده ی برخی، قدمت این پارک به زمان ژوراسیک باز می گردد و این جنگل ها چند میلیون ساله هستند. به هر حال قدمت این جنگل ها هر چقدر که باشد فرقی نمی کند زیرا جنگل های هیرکانی تمام انتظارات شما از یک فضای سبز و با طراوت و البته بکر را برطرف خواهند ساخت.

در سفرتان به آبشار اسکیلم رود در سوادکوه و لفور حتما به سد البرز که آن را به نام سد لفور هم می شناسند نیز سر بزنید. این مکان در واقع سدی با ارتفاع حدود ۷۲متر است که بر روی محل تلاقی ۳ رود اسکلیم رود و کارسنگ رود و همچنین آذر رود ساخته شده است و وظیفه ی تامین آب روستا و همچنین شهرهای بابل، بابلسر، قائم شهر و جویبار را بر عهده دارد. این سد همچنین ۱۰ مگاوات برق تولید می کند و به مناطق اطرافش می دهد. اما این ها همه توصیف کارایی این سد بود ولی نگذارید زیبایی محصور کننده ی این سد از کف شما برود زیرا شما در این سد می توانید ساعت ها خیره به زیبایی های آن و مناطق اطرافش شوید.

درباره ی سوادکوه باید بگوییم که یکی از شهرستان‌ های استان مازندران است. این شهرستان در مجاورت استان سمنان قرار گرفته و مهم ترین شهر این شهرستان، شهر پل سپید است. این شهرستان در مجموع ۶ دهستان دارد و یکی از آن ها دِه لفور است با ۲۹ آبادی که درباره یآن توضیحات تکمیلی را دادیم.

درباره ی دهستان لفور و آبشار اسکیلم رود در سوادکوه جالب است بدانید که آثاری از دوره ی عصر آهن نیز در آن دیده شده است! گویا در حفاری ‌هایی که در این منطقه به عمل آمده است، در این ناحیه آثاری شامل پی ‌های سنگی خانه ‌ها، تنور و خمره ی ذخیره ‌سازی مواد غذایی و همچنین قالب ‌های سنگی و سفالی ذوب فلز کشف شده است.

اگر قصد دارید تا به این منطقه سفر کنید باید به شما بگوییم که با توجه به آمارهای اعلام شده درباره ی این منطقه باید به شما بگوییم که شهرستان ‌های سوادکوه با ۶۲۰ اثر تاریخی و فرهنگی، ۱۲ منطقه ی نمونه ی گردشگری و بیش از ۱۰۰ منطقه ی گردشگری همواره یکی از مقاصد گردشگران در این منطقه بوده است. همچنین، ۷۰۰خانه ی اجاره ‌ای، ۸۰ واحد خانه ی مخصوص برای متقاضیان بوم‌ گردی، ۲۰ واحد پذیرائی، یک واحد مهمان پذیر و یک دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی از جمله ی امکانات مورد تایید در این منطقه است.

نکاتی برای رودخانه نوردی در آبشار اسکلیم رود در سوادکوه

توجه داشته باشید که چون شما از آبشار و رود گذر می کنید حتما به این نکات توجه نمایید.

  • به یاد داشته باشید که وقتی دو رود با هم تلاقی پیدا می کنند، سطح آب کمی بالا می آید و جریان آب آرام تر است و در نهایت صدای ملایم آب را می شنویم.
  • در مسیر خود، می توانید از درختانی که به روی رود افتاده اند به عنوان پل استفاده کنید.
  • مراقب حشرات آلرژی ‌زا باشید. از آن جایی که زنبور یکی از حشراتی است که به‌ وفور در طبیعت یافت می ‌شود. اگر خودتان به زنبور حساسیت دارید و این نکته را می دانید حتماً داروهای مخصوص را همراه خود ببرید.

مسیرهای دسترسی به آبشار اسکلیم رود در سوادکوه

اگر از تهران قصد سفر به لفور در مازندران را دارید باید به سمت آمل حرکت کنید و بعد از گذر ۲۵۰ کیلومتر ابتدا سد لفور را ببینید و سپس می توانید این رود را مشاهده نمایید. شما در این منطقه می توانید در خانه های محلی بمانید و از سفرتان لذت کافی را ببرید.

نوشته با آبشار اسکیلم رود در سوادکوه، تنها بازمانده ی ژوراسیک پارک آشنا شوید! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

مراسم برف چال یا زن شاهی در مازندران

با توجه به قدمت و تاریخ دیرینه ایران یقینا باید بدانید که اقوام و آیین های مختلفی در این سرزمین زندگی می کرده اند که هر کدام برای خود خصوصیات جالب و منحصر به خودشان را دارا می باشند. آشنایی با آداب و رسوم هر منطقه جذابیت های خاص خودش را دارد ما هم در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره رسم برف چال و زن شاهی در مازندران صحبت کنیم. این سنت در واقع یکی از قدیمی ترین سنت های این مرز و بوم است که در ماه اردیبهشت در کنار رکناباد و گلگشت مصلی نیز برگزار می شود. این منطقه سرسبز شمالی در استان مازندران قرار دارد و یکی از پر مسافرترین مناطق شمالی ایران به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر و کاملتر درباره مراسم برف چال و زن شاهی در مازندران در ادامه همراه با ما باشید.

مطالب مرتبط:
باشکوه ترین مساجد ایران
بازارهای گل تهران کجا هستند؟ + آدرس دقیق
طبیعت گردی در منطقه ی رویایی ترکمن صحرا

همانطور که در بالا گفتیم، ایران سرزمینی با قدمت دیرینه است و سنت ها و آیین و رسوم های خاص مربوط به خودش را در سراسر این مرز و بوم دارا می باشد. برف چال یکی از این سنت های قدیمی ایران است که در گویش مازندرانی به آن ورف چال هم گفته می شود.

جالب است بدانید که این آیین ریشه ای تاریخی و مذهبی در ایران دارد و پیشینه ی آن به دوره آل بویه در طبرستان باز می گردد.

در حال حاضر این آییین در در منطقه اسک وش شهرستان لاریجان برگزار می شود و مردم این منطقه بسیار به آن احترام می گذارند.

ساکنان این منطقه ی شمالی ایران از جمله اهالی روستای آب اسک، نیاک و … گرد هم می آیند و در روزی معین از فصل بهار، بقایای برف‏ های زمستانی را از کوهستان برداشته و در جایی مشخص در دامنه کوه دماوند انبار می کنند مراسم برف چال تعاون و همیاری روستاییان این منطقه را نشان می دهد و به کینه ها و کدورت هایی که بین خودشان است پایان می دهند. این مراسم موجب تامین آب مورد نیاز دامداری در تابستان می شود و از این رو به رونق دامداری در منطقه نیز کمک می کند.

مختصری از تاریخ مراسم برف چال در مازندران

اگر در مورد تاریخچه ی مراسم برف چال در مازندران بخواهیم صحبت کنیم اینطور بیان می شود تمامی اهالی این منطقه بپرسید نام سید ولی عارف و زاهدی که در قرن نهم هجری زندگی می کرده نیز بر سر زبان می آورند. اهالی این منطقه بر این باورند که این فرد از طریق نیاکان خود به امام حسن عسگری مرتبط است و پیشینه اعتقادی و پشتوانه مذهبی سنت برف چال به کرامات وی بازمی گردد. مردم منطقه روستای اسک در گذشته شغل اصلیشان دامداری بوده و به دنبال مکانی برای کندن گودال و ذخبر برف بودند تا مشکل نبود چشمه های آب را برای خودشان برطرف کنند. با توجه به این که منطقه ی اسک کوهستانی است مردم آن برای کندن گودال با مشکل روبرو بودند تا این روزی فردی رهگذر از این منطقه رد می شود و مشکل را از آن ها می پرسد. وی با توجه به شناختی که از این منطقه داشته نیاز با نوک عصای خودش مکانی را نشان می دهد که آن جا را برای کندن گودال نیز انتخاب کنند. وی در ازای این کار هر ساله به هنگام ریختن برف در این گودال، با قربانی کردن گوسفند به شرکت گنندگان در مراسم غذا بدهید و اهالی روستای نیاک را به نان و پنیر و عسل به هنگام صبحانه مهمان کنید. از آن روز، مردم این اتفاق را به عنوان کرامت و معجزه‌ای از طرف رهگذر که سید حسن ولی نام داشته نیز می پذیرند.

نکته ای که در مورد این منطقه وجود دارد این است که مردم بسیار به این مراسم اعتقاد دارد و هر ساله نذرهای زیادی را در مراسم برف چال در مازندران انجام می دهند.

زن شاهی یا مادرشاهی در مازندران

یکی از مسائلی که در مورد مراسم برف چال در مازندران وجود دارد آن است که آن ها بر این باورند که حضور زنان در این مراسم سبب حرمت شکنی می شود و تا روز برف چال در سال آینده اتفاقات ناگواری گریبان زنان حاضر در این مراسم را خواهد گرفت از همین رو در این مراسم شما هیچ زنی شرکت نمی کنند! این موضوع احتمالا باعث می شود که در این لحظه احساسات ناخوشایندی به سمتتان آمده باشد اما باید بدانید که زنان این روستا در پس از عدم حضور دست روی دست نگذاشتند و تصمیم گرفتند که در آن ریاست روستا بدست بگیرند و اقتدار زنانه را در مقابل مردان روستا نشان دهند.

از همین رو زنان این روستا یک روز مانده به مراسم برف چال در مازندران به شور می نشینند و یک نفر را به عنوان حاکم آن سال انتخاب می کنند تا بر مسند حکومت تکیه بزند. حاکم تعیین شده، “حاآمی” خوانده می شود و روز قبل از اجرای مراسم از مقام خود اطلاع پیدا می کند. ویژگی های زنی که انتخاب می شود عبارتند از:

تسلط در رهبری، قدرت در مدیریت، کم‌ رو و خجالتی نبودن، با سر و زبان بودن، کاردانی، وقار و سیاستمداری، قدرت بیان و استدلال قوی، با کمالات و هنر، اقتدار و لیاقت، نیکوکاری و دینداری و زیبایی

از جمله وظایف زنی در قرار است حاکم این روستا در مازندران بشوند به ترتیب زیر می باشد:

راهبری گروه، گزینش بازیگران نقش‌های آیینی، تعیین تکالیف و وظایف بازیگران هر نقش در شرایط متفاوت، تعیین زمان و ترتیب ایفای نقش سایر بازیگران

مراسم از این قرار است که در فرمانروا در آن روز در خانه می ماند و زنان روستا با رقص و پایکوبی و ظاهری آراسته به منزل وی می روند و آنقدر به نواختن ادامه م یدهند که او پا از خانه بیرون بگذراد و سپس او را به محل برگزاری مراسم می برند. در گذشته تخت مدوری برای حاکم وجود داشته که در وسط تختگاه قرار داشته است. در طی این مراسم حکومت نیمروزی آب اسک به دست زنان می افتد و آنها بلافاصله پس از خروج مردان، روسری از سر بر می دارند، لباس های شاد می پوشند و خود را می آرایند و به راستی بر آب اسک حکومت می کنند.

این مراسم پس از خروج مردان روستا آغاز می شود و در طول مدت زمان اجرای آن هیچ مردی حق ندارد در مراسم زن شاهی روستا شرکت کنند چه بومی و چه غیر بومی! به استثنای مردان بیمار و ناتوان که به شرط عدم حضور در مقابل تراس و پنجره می توانند در خانه بمانند. البته حضور این مردان نیز شامل جریمه ای می شود که خانواده او می پردازند؛ جریمه ای که بیشتر خوراک است.

تنها کافی است که مردی در این مراسم دیده شود تا به دستور حاکم همه زنان روستا برای دستگیری او اقدام شود. زنان مجازند هرگونه مجازاتی را برای مرد خاطی در نظر بگیرند؛ بعضی اوقات به کتک زدن قانع می شوند و گاهی هم فرد باید به امر حاکم به رقص درآید و یا حتا او را سوار بر الاغ بدون پالان کرده و هو می‌ کنند. شاید فکر کنید شوخی است اما روزی یک دست فروش از همه جا بی خبر وارد این روستا می شود و زنان تمامی اجناس وی را توقیف می کنند و پس از یک کتک حسابی او را به درون یک طویله انداختند تا زمانی که مردان روستا بیایند و وی را آزاد کنند.

زمانی که رسم زن شاهی به پایان می رسد حاکم با تمام زنان حاضر در مراسم روبوسی می کند و آن را تشویق به زنده نگه داشتن این سنت می نماید. پس از مراسم زنان به خانه ی بزرگ فامیل می روند و ناهار را در کنار هم میل می کنند. ساعاتی بعد تقریبا نزدیک به عصر مردان به روستا باز می گردند و هیچگونه استقبالی از آن ها نمی شود.

مراسم برف چال در مازندران

مراسم برف چال به این ترتیب که از مردان روستا از ۷ سال تا ۷۰ سال باید ساعت ۸:۳۰ تا ۹ صبح نسبت به ترک روستا اقدام کنند. آن ها باید به لایروبی گودال برف چال و همچنین تمیز کردن جاده ناصری نیز بپردازند. در گذشته مردان روستا به همراه حیوانات باری به سمت اجرای این مراسم می رفتند. گودال هایی که برای چال کردن برف ها مردان این روستا می کنند دارای قطری بین ۷ متر تا عمق ۱۰ متر می باشد و در برخی از موارد قطر آن ها بین ۱۰ متر تا عمق ۱۲ متر می باشد. دیوار سنگ چین شده پیرامون گودال را فرا گرفته که قطر آن به ۱ متر می رسد. دیواره‌های گودال نیز سنگ چین شده اند.

همه مردان این روستا شرکت در این مراسم را وظیفه خودشان می دانند و اعتقاد دارند که در این مراسم برداشتن برف و ریختن آن در گودال تا بعد روستا را از اتفاقات بد مصون می دارند.  با رسیدن به برف چال همه، از کوچک تا بزرگ، از جوان تا پیر برف بر می دارند و در چاله می ریزند. البته این کار آن قدرها هم راحت نیست. آنها باید با بیل و دیلم یخ ها را خرد کنند، به دوش بکشند و به گودال بیندازند. پس از این که گودال ها پر شد مردم این روستا نماز جماعت برپا می کنند. بعد از نماز غذاهای نذری که همراه خودشان آورده بودند را به رسم هر سال می خورند و پس از صرف غذا حدود ساعت های ۱ به سمت روستا رهسپار می شود. بیشتر مردم مسیر را با اتومبیل طی می کنند و عده کمی نیز به بازگشت از مسیر قدیمی تن می دهند.

نوشته مراسم برف چال و حکومت مقتدرانه زنان در مازندران اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با بنادر شمال ایران

محدوده ی دریای خزر از گذشته تا به حال به عنوان یکی از مهمترین مقاصد اقتصادی و گردشگری ایران محسوب می شود. این منطقه به دلیل وسعت آبی گسترده ای که دارد با چندین کشور دنیا دارای مرز مشترک است، که همین موضوع یکی از دلایل اهمیت بالای این منطقه می باشد. با توجه به پیدایش ذخایر نفت و گاز و فروپاشی شوروی اهمیت این منطقه بسیار مورد توجه قدرت های منطقه قرار گرفت. روزانه کشتی های باربری زیادی در این آب های خزر در حال رفت و آمد هستند که همین موضوع خود بسیار نقش این دریا را افزایش می دهد. در حاشیه دریای خزر بنادر زیادی وجود دارد که نقش مهمی در تبادلات تجاری کشورمان ایران دارا هستند، اگرچه بنادر شمالی ایران حجم کمتری نسبت به بنادر جنوبی کشور دارا هستند اما با توجه به حضور روسیه به عنوان یکی از شرکای مهم و اصلی ایران اهمیت این بنادر نیز بالا می رود. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره بنادر شمال ایران صحبت کنیم و تعدادی از آن ها را معرفی کنیم.

بندر انزلی

مطالب مرتبط:
بندر کنگ از قدیمی ترین بندرهای ایران
جاذبه های گردشگری بندر همیشه بهار چابهار
آشنایی با دیدنی های بندر ترکمن

بندر انزلی یکی از مهم ترین شهرهای استان گیلان از نظر گردشگری و اقتصادی است. این شهر را اولین و بزرگترین بندر ایران در سواحل دریای مازندران می دانند. انزلی بعد از شهر رشت که مرکز استان گیلان است، دومین شهر پر جمعیت این استان محسوب می شود. این شهر بندری را که فاصله اش از مرکز استان حدود ۴۰ کیلومتر است، پر بارش ترین شهر ایران از نظر بارش باران می دانند. از لحاظ جغرافیایی این بند از شمال با روسیه و از سمت جنوب با ایران همسایه است، این بندر شمالی سمت غرب با جمهوری آذربایجان و از سمت شرق با جمهوری ترکمنستان و قزاقستان نیز همسایه است. در سواحل دریای خزر بنادری وجود دارد که از معروف ترین و مهمترین آن ها دریای خزر است. موقعیت قرارگیری این بندر در استان گیلان است و از لحاظ گردشگری، اقتصادی و ورزشی بسیار مورد اهمیت است. آب و هوای این منطقه همانند دیگر شهرهای ساحلی ایران معتدل و مرطوب بوده و از شهر پر باران شمال ایران محسوب می شود. این شهر در طول تاریخ همیشه با همین نام شناخته شده و همواره از شهرهای مهم تجاری بین ایران و اروپا بوده، تا جایی که در قدیم به آن دروازه اروپا هم گفته می شده است. این بندر دارای جاذبه های دیدنی بسیاری نظیر تالاب بین المللی انزلی، موج شکن انزلی، بنای حافظیه انزلی، بازدید از کشتی تفریحی میرزا کوچک خان جنگلی، برج ساعت انزلی، موزه نظامی انزلی، بلوار ساحلی و زیبای بندر انزلی و دهکده ساحلی می توانیم اشاره کنیم.

بندر نوشهر

از دیگر بنادر شمال ایران که جز مهمترین بنادر در دریای خزر از لحاظ اقتصادی و تجاری قرار می گیرد نیز بندر نوشهر است. بندر نوشهر از جمله نزدیک ترین بنادر نزدیک به تهرا است که مجهز به خطوط هوایی هم می باشد. در سال ۱۳۱۸ ساخت این بندر به پایان رسید و به بهره برداری نیز رسید. سالانه حدود ۵۰۰ فروند کشتی در بندر نوشهر تردد می کنند و قطعاتی نظیر ماشین آلات کارخانه های ذوب آهن کرج را تخلیه می کنند. از لحاظ جغرافیایی نوشهر حدود ۱۶۳ کیلومتری غرب شهر ساری واقع است. این شهربه دلیل تردد زیاد کشتی های تجاری، از بنادر معتبر شمال ایران است ، همچنین جاذبه های گردشگری زیبایی دارد که سبب می شود این شهر یک شهر توریستی بحساب می آید. جاذبه های گردشگری زیادی در این شهر وجود دارد که اگر بخواهیم به چند مورد از آن ها اشاره کنیم می توانیم بگوییم که قلعه ملک کیومرث که مربوط به دوران تاریخی پس از اسلام است که می توانیم هنگام سفر به این شهر از آن ها دیدن کنید. از دیگر جاذبه های گردشگری در شهر نوشهر پارک جنگلی سی سنگان، که از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های جنگلی ایران است و همچنین دریاچه ممرز که به تالاب ارواح مشهور است و همچنین دهکده کندلوس، تالاب فراخین، دریاچه خضر نبی و دریاچه سد خاکی آویدر اشاره بنماییم.

بندر فریدون کنار

بندر فریدون کنار از دیگر بنادر شمال ایران است که از سال ۱۳۶۹، به عنوان بندر در مجلس شورای اسلامی ایران به تصویب رسید و در طرح از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۱ مراحل ساخت اسکله در این بندر به پایان رسید. این بندر در پایان ۱۳۸۶ پس از بازدید رئیس جمهور به عنوان بنادر اصلی به رسمیت شناخته شد و با طی کردن مراحل قانونی این بندر رسما آغاز به کار نمود. فریدون کنار هم یکی از بنادر دریای خزر به شمار می رود که با توجه به مبادلات بازرگانی که با کشورهای حاشیه دریای خزر دارا بود نیز به عنوان یکی از بنادر اصلی کشور برگزیده شده و در فاصله ی ۱۰۰ کیلومتری اداره کل بنادر و کشتیرانی استان مازندران (بندر نوشهر) تاسیس گردید. به منظور دسترسی به این بندر می بایست از طریق جاده ی هزار و فیروزکوه به مرکز کشور مرتبط و عمده فعالیت با اهداف چند منظوره به ویژه با اولویت در تخلیه و بارگیری غلات وکالاهای عمومی در نظر گرفته شده است.

بندر گز

از دوران قاجار و زمان محمدشاه بندری به نام گز احداث گردید که با احداث یک انبار بزرگ کالا توسط روس ها به عنوان قطب مهم اقتصادی در منطقه استرآباد نیز به شمار آمد. در اوایل حکومت ناصرالدین شاه این شهر با احداث یک اسکله چوبی و یک شعبه بانک استقراضی از یکسو با گرگان، دامغان، شاهرود، مازندران و تهران و از سوی دیگر با باکو و هشترخان آستارا خان روسیه ارتباط برقرار کرد. این بندر در فاصله ۴۲ کیلومتری شهرستان گرگان قرار دارد و از دیگر بنادر شمال ایران محسوب می گردد. بندر گز در غرب استان گلستان واقع است و جزئی از بنادر دریای خزر نیز محسوب می شود. این بندر از بنادر دریای خزر از شمال به خلیج گرگان و جزیره میانکاله، از شرق به کردکوی، از غرب به گلوگاه و بهشهر و از جنوب به نواحی جنگلی کوه‌های جهان مورای رشته کوه البرز محدود شده است.

بندر ترکمن

از دیگر بنادر شمال ایران که بسیار معروف است و همه افراد حداقل یک بار اسم آن به گوششان خورده است، بندر ترکمن است. این بندر یکی از قدیمی ترین بنادر دریای خزر است که در ۱۰ کیلومتری بیابان های ترکمنستان و در ساحل دریا نیز قرار گرفته است. در این بندر جاذبه های دیدنی نظیر جزیره زیبای آشوراده و اسکله تاریخی وجود دارد که از بهترین جلوه های این بندر به شمار می رود. جالب است بدانید که تا قبل از انقلاب، به بندر ترکمن بندر شاه گفته می شد. اگر بخواهیم از دیگر جاذبه های گردشگری در بندر ترکمن بگوییم می توانیم به منطقه شکار ممنوع صوفیکم، دوشنبه بازارهای بندر ترکمن و روستای قره قاشلی هم نیز اشاره کنیم. شهری که بندر ترکمن در آن قرار دارد آن چنان پیشینه تاریخی ندارد و در سال ۱۳۰۶ خورشید به دستور رضاشاه بنیان نهاده شد و جزء اولین شهرهایی بود که خطوط راه آهن در آن کشیده شد. جالب است بدانید که این شهر اولین شهر ایران است که به دست مهندسین ایرانی و بلژیکی و مطابق با اصول شهرسازی ساخته شده و نقشه آن تار عنکبوتی و بسیار منظم است. اگر خواهان چشیدن طعم غذاهای متفاوت هستید، بندر ترکمن یکی از گزینه ها برایتان خواهد بود. جایی که غذاهای خوشمزه ای مثل چکدرمه را پیش رویتان خواهند گذاشت.

بندر امیر آباد

از دیگر بنادر شمال ایران می توان به بندر امیر آباد که در شمال شرقی شهر بهشهر واقع است نیز اشاره کرد. این بندر دارای مساحت ۶۰ هکتاری است که حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ هکتار آن در حال گسترش است و از نظر جغرافیایی دارای وسعت کافی می باشد. البته در صورت تائید و نهایی شدن طرح تبدیل منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد به منطقه آزاد تجاری، این بندر واجد قابلیت های بیشتری خواهد شد. هم اکنون بند امیر آباد یکی از بنادر دریای خزر محسوب می شود و با توجه موقعیت جغرافیایی که دارد از آن به عنوان حلقه ی طلایی کریدور بین المللی ترانزیت از شمال به جنوب نیز یاد می شود. از جمله ویژگی های مهمی که این بندر دارا هست عبارت از دسترسی به بازارهای بزرگ کشورهای آسیای مرکزی، استخراج منابع انرژی، جایگاه ممتاز در عرصه اقتصادی بین المللی و ملی نیز دارا می باشد. همچنین این بندر دارای امتیازات دیگری نظیر اتصال به شبکه ریلی کشور و نزدیکی نسبی به مراکز جمعیتی و بازار مصرف وابسته به آن و نیز امکان دسترسی سریع و آسان از طریق شبکه ریلی به مناطق مرکزی کشور را هم دارا می باشد.

نوشته بنادر معروف در شمال ایران اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.