همدان در یک نگاه

همدان در یک نگاه

همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران است. یادگار‌های باقی مانده از دوران  کهن، در تپه‌های باستانی این شهر، قدمت این منطقه تاریخی را نشان می‌دهند.

نهاوند کجاست

نهاوند کجاست

شهر باستانی نهاوند، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی دارد. عمر قدیمی‌ترین تمدن کشف شده در اطراف این شهر، به بیش از ۵۰۰۰ سال می‌رسد.

اقامتگاه های بوم گردی همدان، تجربه ای از یک اقامت متفاوت!

اقامتگاه های بوم گردی همدان، تجربه ای از یک اقامت متفاوت!

معرفی کامل شهرستان نهاوند در همدان

شهرستان نهاوند در همدان | Nahavand

یکی ار مناطق و شهرهای قدیمی نه تنها در استان همدان بلکه در سراسر ایران، شهرستان نهاوند است. این شهر که قدمت تاریخی بیش از هزاران سال را دارد، امروزه تبدیل به یکی از مسیرهای پر اقبال گردشگری در ایران شده است. درباره ی شهر نهاوند باید بگوییم که این شهر قبل از ورود اسلام به ایران، پایتخت کل سرزمین ایران بوده است. این شهر که در جنوب همدان قرار گرفته است، دارای آب و هوایی بسیار فوق العاده است و همین خصوصیتش به تنهایی طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، شهرستان نهاوند در همدان را به اتفاق یکدیگر هم بهتر بشناسیم و مورد بررسی قرار دهیم.

معرفی جغرافیا و آب و هوای شهرستان نهاوند در همدان

مطالب مرتبط:
بازار سنتی همدان، نمادی از تاریخ و تمدن این شهر
آرامگاه ابوعلی سینا در همدان، مشهورترین پزشک ایرانی در جهان
آشنایی با ۲۰ جاذبه گردشگری همدان؛ پایتخت تاریخ و تمدن ایران

اگر از لحاظ جغرافیایی بخواهیم شهرستان نهاوند در همدان را معرفی نماییم، تا به همین الان هم نصف راه را رفته ایم! این شهر در ۱۰۰ کیلومتری و در قسمت جنوبی استان همدان قرار گرفته است و دور تا دورش را رشته کوه های بزرگ و سر به فلک کشیده ی زاگرس در بر گرفته است. از لحاظ جغرافیایی نهاوند به شهرهای معروف و مختلفی می رسد. این شهرستان که مرکزش شهری به همین نام است، از قسمت شمال غربی تا غرب به صورت کامل به استان کرمانشاه و از سمت جنوب شرقی تا به شرق هم به صورت کامل به لرستان می رسد. از قسمت شرقی به ملایر و از شمال به تویسرکان می رسد. فاصله ی تقریبی این شهر با تهران از سمت جنوب غربی تهران ۴۴۰ کیلومتر و از جنوب شهر همدان، ۱۰۵ کیلومتر است. مساحت این شهرستان برابر است با ۱۵۳۵ کیلومتر مربع. در ضمن جالب است بدانید که؛ نهاوند دارای خاک غنی و منابع آبی بسیار فراوانی است.

از لحاظ آب و هوایی نیز این شهرستان و شهرش دارای آب و هوای بی نظیری هستند و اصلا یکی از دلایل معروف بودنش همین آب و هوای بی مثالش است. آب و هوای شهرستان نهاوند در همدان بسیار خنک و ملایم است و البته محیط زیستش بسیار سر سبز و زیبا است. در خارج از محوطه ی داخل شهر نهاوند، آن قدر محیط زیست اطراف زیبا است که در گذر زمان تبدیل به یک جاذبه ی بسیار زیبا و دیدنی شده. در این محوطه، مسیرهای کوهستان زیبا، آبشارهای مختلف، غارهای مختلف، قله ها و انواع مناظر مختلف قرار گرفته است که این شهرستان را بسیار دیدنی و خواستنی کرده است.

یکی از دیگر جاذبه های شهرستان نهاوند در همدان روستاهای اطرافش است. این روستاهای سر سبز و زیبا یکی از دلایل خوب و محکمی است که کسانی را که به دنبال مقصدی متفاوت برای سفر می گردند را به این منطقه جذب می کند. از لحاظ آب و هوایی شهرستان نهاوند در همدان ۴ فصل محسوب می شود و از نظر بهترین فصل سفر برای رفتن به این شهرستان و شهرش، فصل بهار است. اما صبر کنید؛ تنها فصل مناسب برای سفر به این منطقه بهار نیست! در فصل بهار، فضای سبز و طبیعی این شهرستان تبدیل به قطعه ای نقاشی سر سبز می شود اما در ۳ فصل دیگر و علی الخصوص فصل پاییز، این منطقه تبدیل به یکی از بهترین مقاصد برای سفر و علی الخصوص کسانی است که هم سفر و طبیعت گردی را دوست دارند است و هم برای کسانی که زمینه های ماجراجویی را دارند و می خواهند تا مناظر جدید را ببینند و پیدا کنند. در ضمن به این نکته توجه داشته باشید که سفر به نهاوند در فصلی مثل پاییز، فایده و مزیت دیگری هم دارد که عبارت است از این که در این فصل با شلوغی های دیگر فصول پر سفر مواجه نخواهید داشت.

تاریخچه ی شهرستان نهاوند در همدان

در مقدمه ی این متن اشاره کردیم که نهاوند دارای پیشینه ی تاریخی کهن و چندین هزار ساله است. اگر به صورت دقیق تری بخواهیم بگوییم، بر طبق اسناد تاریخی شهرستان نهاوند در همدان و شهری که در مرکزیت این شهرستان قرار گرفته است؛ ۷ هزار سال است که به وجود آمده است. با توجه به این قدمت تاریخی بسیار زیاد پس عجیب نیست که در حال حاضر ۱۰۰ اثر تاریخی از ۲۰۰ اثر شناخته شده و معروف این شهر به ثبت ملی رسیده اند. نهاوند را در طول دروه های تاریخی ایران با اسامی مختلفی می خوانده اند که طور مثال می توانیم از بین این گویش های مختلف و متفاوت به اسامی همچون؛ نیموآندای به تلفظ شخص بطلمیوس که فیلسوف و اختر شناس مشهور یونانی است، اینهاوند، نوح آوند و بسیاری از دیگر اسامی اشاره نماییم.

حتی هستند کارشناسانی که درباره ی این نام این شهر بگویند که ممکن است نهاوند اشاره ای به یک آلت موسیقی و یا حتی دستگاهی خاص در نت های موسیقی اشاره داشته باشد که تنها در اواخر شب نواخته می شود، اشاره داشته باشد. البته در دوره ای تاریخی به این شهر لائودیسه هم می گفته اند. این اسم به افتخار ملکه ی سلوکیان بر روی این منطقه گذاشته شد. البته ساسانیان هم به این شهر نام نیماوند را داده بودند و پس از ورود اسلام به ایران، نام آن را حتی به ماه بصره هم تغییر دادند.

مردم شناسی شهرستان نهاوند در همدان

جمعیت مردم نهاوند در سال ۱۳۹۰ و بر حسب شمارش نفوس و مسکن برابر با ۷۵ هزار و ۴۴۵ نفر بوده است. به همین خاطر این شهر بعد از شهرهای ملایر و همدان به عنوان سومین شهر بزرگ استان همدان شناخته می شود. همچنین این که مردم این شهر بیشتر لک و لر هستند و درصد بسیار کمی از آنان، فارس، ترک و یا کرد هستند. زبانی که نهاوندی ها به آن صحبت می کنند، نوعی از گویش های زبان فارسی است. سوغاتی های معروف این شهر عبارتند از: گلیم، گبه، فرش، گز آردی، فرش، نق، خیارشور، حلوا گردویی، انواع و اقسام مرکبات گوناگون، لبنیات، انواع لواشک و عسل است. از انواع غذاهای سنتی این شهرستان می توان به کله جوش، آبگوشت قورمه سبزی، آش خشکبار، خورش قوره بادمجان و بسیاری از غذاهای دیگر اشاره نماییم.

جاذبه های شهرستان نهاوند در همدان

شهرستان نهاوند در همدان امروزه منطقه ای است که پر است از آثار و جاذبه های مختلف و گوناگون که آن را تبدیل به یکی از بهترین مناطق برای سفر کرده است. از آثار تاریخی و قدیمی بسیار جذاب این منطقه می توانیم به آثار مختلفی اشاره نماییم. برخی از آن ها عبارتند از:

 • مقبره ی شیخ ابوالعباس نهاوندی

یکی از جاذبه های بسیار دیدنی و تاریخی نهاوند، مقبره ی شیخ ابوالعباس نهاوندی است که به آن درب شیخ نیز می گویند. این مقبره و آرامگاه تاریخی در محله ای به همین نام قرار گرفته است و از این جهات فارق از اهمیت تاریخیش مهم است که در آن یکی از عارفان بسیار معروف قرن ۴ هجری یعنی احمد ابن محمد این فضل نهاوندی به خاک سپرده شده است. با این که بنا قدمت زیادی دارد اما، می گویند که قدمت سنگ قبری که امروزه در این بنا وجود دارد به دوره ی قاجارها می رسد.

 • موزه ی تاریخ و فرهنگ نهاوند

در فاصله ای ۲۰۰ متری از درب شیخ، این موزه قرار گرفته است که در آن بسیاری از یافته های تاریخی و باستان شناسی در نهاوند قرار گرفته است. در ساختمان این موزه در شهرستان نهاوند در همدان آثاری مرتبط با دوران هایی همچون: قبل از تاریخ، دوران تاریخی، دوران اسلام و در نهایت دوره ی فعلی و معاصر قرار گرفته است. البته به غیر از آثار تاریخی موجود در این موزه باید به نقشه ی جالب ساختمانی این موزه نیز اشاره ای نماییم. در اضلاع شرقی و جنوبی این ساختمان ایوان هایی ساخته شده است که شکل خاص و جالبی به این موزه داده است. همچنین این ساختمان دو طبقه ای، سقف شیروانی و شیب داری دارد و ساختمانش کاملا آجری و دایره ای است.

یکی از وجوه طبیعی و تاریخی در شهرستان نهاوند در همدان باید به تپه ای باستانی به نام گیان اشاره نماییم که در فاصله ی ۲ کیلومتری سراب گیان و در ۱۵ کیلومتری شهر نهاوند قرار گرفته است. جالب است درباره ی تپه ی گیان بدانید که این بازمانده ی تاریخ، یکی از مهم ترین های تاریخ ایران و تمدن انسانی در کشورمان است. قدمت این تپه برابر است با ۷ هزار سال که در زمره ی یکی از ۴ نقطه ای قرار می گیرد که آریایی ها برای زندگی خود انتخاب کرده بوده اند. از لحاظ تاریخی این تپه را ۵ سطح طبقه بندی کرده اند که شامل دوره هایی همچون؛ عصر برنز، عصر آهن و عصر سنگ نیز می باشد. درباره ی اهمیت این تپه ی ترایخی همین بس که بگوییم که نزدیک به نیم قرن این تپه را در کشور به عنوان مبدا گاه نگاری غرب کشور مورد استفاده قرار می گرفته است. درباره ی تپه ی گیان باید بگوییم که با این که این تپه ی تاریخی دارای اهمیت تاریخی و بسیار مهمی است، اما امروزه به حفظ استحکامات آن توجه چندانی نمی شود.

 • مقبره ی بابا پیره

یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی موجود در نهاوند، مقبره ی بابا پیره است که که در واقع یک سردار عرب در جنگ نهاوند بوده است. پیکر این سردار را در کوهستان و جایی که امروزه به آن مقبره ی بابا پیره می گوییم، به خاک سپرده اند. از لحاظ جانمایی جغرافیایی، این مقبره در روستای قشلاق و در فاصله ی ۸ کیلومتری از سمت جنوب غربی و در مسیر جاده ی کرمانشاه به نهاوند قرار گرفته است.

 • سر آب گاماسیاب

گاماسب و یا به عبارتی دیگر، سر آب گاماسیاب را به عنوان یکی از طولانی ترین رودخانه های کشور باید شناخت. این رودخانه در کنار کوه گرین قرار گرفته است و در سر راه خود به رودخانه های مختلفی مثل: خرم رود و یا قلقل رود نیز می ریزد. این رودخانه در نهایت به هورالعظیم می رسد. با این که گاماسب یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری شهرستان نهاوند در همدان است اما با این اوصاف، در سر راه این رود انواع حوضچه های پرورش ماهی و نیروگاه های برق آبی را ساخته اند.

 • مسجد جامع نهاوند

می گویند که این مسجد تاریخی را در عصر حکومت سلجوقیان ساخته اند و در دوره ی صفویان هم مورد مرمت قرار داده اند. این مسجد را بر روی تپه ای ساخته اند که در مرکز شهر نهاوند و مرکزیت این استان قرار گرفته است. در داخل این مسجد ۲ کتیبه ی تاریخی قرار گرفته است که در آن اطلاعاتی درباره ی مرمت و ساخت این بنا در دو دوره ی تاریخی صفی و سلجوقی ارائه می دهد. در کنار مسجد جامع نهاوند، بازار و همچنین میدان معروف قیصریه قرار گرفته است. نقشه ی ساخت این مسجد تاریخی بسیار ساده است و دارای شگقتی خاصی نیست. هر آن چه که در ساخت بنای این مسجد به کار رفته عبارت است از: خاک رس، لوویی، آجر، لاشه ی سنگ و آجر.

 • خانه ی شهید قدوسی

یکی از خانه های تاریخی و مهم نهاوند، خانه ی شهید قدوسی این شهر است. این خانه که در کنار مسجد قدیمی شهر قرار گرفته است دارای اهمیت تاریخی زیاد و همچنین زیبایی های بسیاری در نقشه ی خود است. سردرهای ۲ گانه ی این شهر که در قسمت شمالی این ساختمان قرار گرفته است، امروزه پایگاه میراث فرهنگی و تاریخی شهر نهاوند است. حیاط این ساختمان بسیار زیبا و شاخص است و از قوس های مختلف و کف پوش قلوه سنگ ساخته و تزئین شده است. تزئینات این بنا نیز عبارتند از: تزئینات حصیری، آجری و برجسته. همچنین پنجره های این بنا که رو به حیاطش باز می شوند، طراحی خاص و جالبی دارد.

این سر آب یکی از پر آب ترین و البته زلال ترین رودخانه های موجود در این شهرستان است. سر آب گیان در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی نهاوند قرار گرفته است. در مسیر این سر آب، جنگل های طبیعی بسیار زیادی قرار گرفته است که از برکت وجود این رودخانه هم بسیار سر سبز هستند و هم گونه های طبیعی بسیاری در آن قرار گرفته است. این سر آب یکی از پر استقبال ترین جاذبه های طبیعی نهاوند است.

نوشته معرفی کامل شهرستان نهاوند در همدان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

راهنمای سفر به نیمه غربی ایران

راهنمای سفر به غرب ایران

تعطیلات عید یکی از بهترین زمان ها برای سفرهای جاده است؛ با توجه به نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی افراد زیادی هستند که قصد این نوع از سفرها را دارند. در این بین عده ای هستند که قصد سفر به جنوب یا سفر به شرق ایران را دارند که به ترتیب درباره مسیرهای توضیح داده ایم و در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره سفر به غرب ایران توضیحات لازم را برای کسانی که قصد سفر دارند بدهیم. در ادامه ی این مطلب همراه ما باشید تا درباره راهنمای سفر به غرب ایران مسیرها، جاذبه ها، اقامتگاه و دیگر مسائلی که باید در طول این سفر بدانید به طور یکجا در اختیار داشته باشید.

توجه داشته باشید در صورتی که تجربه سفر به غرب ایران را دارید، خواهشمندیم که حتما آن را با ما در میان بگذارید.

مقصد اول: قزوینمقصد دوم: زنجان
مقصد سوم: تبریزمقصد چهارم: جلفا و ماکو
مقصد پنجم: ارومیه و بانهمقصد ششم: سنندج
مقصد هفتم:کرمانشاهمقصد هشتم: ایلام
مقصد نهم: همدان

توجه داشته باشید که این یک نقشه کامل برای سفر به غرب ایران است که شما می توانید در صورت کمبود وقت از برخی از آن ها صرف نظر کنید یا اینکه مدت زمان بیشتری را برای بازدید بگذرانید. 🙂

برای سفر به غرب ایران ما پیشنهادمان این است که شما جاده کرج – قزوین را برای سفرتان انتخاب کنید.

 • قلعه تاریخی الموت

منطقه الموت قزوین، از زیباترین مناطق غرب کشور به شمار می رود. در الموت قلعه های تاریخی زیادی مربوط به اسماعیلیان وجود دارند که معروف ترین آن ها قلعه الموت است.

آدرس: ۳۰ کیلومتری شهرستان معلم کلایه، به فاصله ۸ کیلومتری از دوراهی آتان – گازرخان

 • دریاچه اوان در قزوین

دریاچه اوان دریاچه‌ای زیبا و بی‌نظیر در استان قزوین است که در حلقه چهار روستای «اوان»، «ورین»، «زواردشت» و «زرآباد» واقع شده است. این دریاچه بیش از ۷۰ هزار متر مربع مساحت دارد و عمق دریاچه در عمیق ‌ترین قسمت به حدود ۶ متر می ‌رسد. دریاچه اوان در ۸۸ کیلومتری قزوین قرار دارد.

آدرس: ۸۸ کیلومتری شمال‌شرق شهر قزوین، منطقه الموت

یکی از ارزشمند ترین آثار تاریخی مربوط به دوران صفویه در شهر قزوین، عمارت کلاه فرنگی یا همان کاخ چهل ستون است. در زمان سلطنت شاه طهماسب، این بنا و باغی بزرگی که این بنا در آن قرار داشت، مقر اصلی فرمانروایی و اداره کشور بوده است. امروزه فقط این عمارت و سردر عالی قاپو از باغ صفوی باقی مانده اند.

آدرس: قزوین، میدان آزادی (سبزه میدان)، باغ صفوی، کاخ چهلستون

سلطانیه

شهر سلطانیه که به پایتخت ایلخانیان معروف است به دلیل حیث معماری و تزییناتی که دارد به عنوان میراث جهانی مشهور است و جاذبه های بسیاری در آن وجود دارد. جالب است بدانید که نام قدیم سلطانیه شهرویاژ، شهرویاز و شهرویان بوده و جزئی از توابع شهر قزوین محسوب می شده است. مغولان این شهر را ” قورآلان ” نامیده و هنوز هم روستایی بنام ” اولان ” در نزدیکی سلطانیه دیده می شود.

در شهر سلطانیه پیشنهاد می کنیم دو الی سه ساعت بمانید و به انتخاب خودتان یکی از جاذبه های این شهر نظیر گنبد سلطانیه، آرامگاه ملاحسن کاشی، معبد داش‌کسن، آرامگاه چلبی اوغلی، روستای تاریخی ویر، ارگ سلطنتی، تپه نور، حمام سالار، چشمه شاه بلاغی، بازارچه صنایع دستی را بازدید کنید.

از آنجایی که شما خودتان کارگردان سفرتان هستید و قرار است که مدیریت سفر را در اختیار داشته باشید، غار کتله خود هم گزینه ی خوبی برای گردشگری محسوب می شود. اما خوب کمی از شهر سلطانیه دور است و تقریبا به همدان نزدیک خواهید شد.

کتله خور یکی از بی نظیر ترین غارهای جهان است که در نزدیکی شهر گرماب در شهرستان خدابنده قرار گرفته است. این غار را گروهی از کوهنوردان در سال ۱۳۳۳ کشف کردند. از آن سال تا به حال، این مکان به عنوان یکی از بزرگترین و برترین غارهای خشک ایران و حتی جهان شهرت یافته است. این غار در حال حاضر دارای سه بخش فرهنگی، تفریحی و ورزشی است. انتهای غار کتله خور کشف نشده است و خیلی از کارشناسان عقیده دارند که این غار در نهایت به غار علیصدر در همدان می رسد. حدود ۲ کیلومتر از این غار برای بازدید عموم آماده سازی و نور پردازی شده است. بازدید از غار کتله خور حدود ۲ ساعت طول خواهد کشید.

مقصد دوم: زنجان

شهر زنجان در شمال غربی ایران واقع است و نام قدیم آن زنگان بوده که پس از حمله ی اعراب به ایران نام این شهر به زنجان تغییر کرده است.

موزه رختشویخانه، دود کش جن، مجموعه تفریحی ائل داغی، مسجد جامع زنجان، حمام سنتی حاج داداش، پل میر بهاءالدین، تپه های آلا داغ لار، دریاچه پری و آبشار شارشار از جمله جاذبه هایی است که در این شهر می توانید از آن ها بازدید کنید.

پیشنهاد ما این است که یک روز را در شهر زنجان بمانید و در یکی از اقامتگاه هایی که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد بمانید.

مقصد سوم: تبریز

بعد از این که زنجان را گشتید و یک شب هم در آن اقامت داشتید، مقصد بعدی که در انتظارتان است شهری با تاریخ زنده به نام تبریز است. فاصله شهر زنجان تا تبریز ۳ ساعت بوده اما از آنجایی که جاذبه های زیادی در شهر تبریز در انتظارتان است پیشنهاد می کنیم که حداقل دو روز را در این شهر بمانید.

 • روستای کندوان

شهرت اصلی روستا به خاطر خانه هایی است که مانند لانه زنبور در دل کوه های آتشفشانی سهند جای گرفته اند. این بافت سنتی با ساخت خانه های مدرن تر روستایی گسترش یافته است. روستا تنها ۴۸ کیلومتر با شهر تبریز فاصله دارد و پیشنهاد می کنیم در سفر به تبریز از آن دیدن کنید.

 • پارک ایل گلی (شاه گلی)

شاه گولی به معنی استخر شاه ترجمه شده است. گول در زبان ترکی به معنی استخر است. عمق دریاچه این پارک ۱۲ متر است و امروزه در آن قایق سواری انجام می شود. این پارک ۷ کیلومتر با مرکز شهر تبریز فاصله داد و تاریخ احداث آن به زمان آق قویونلوها بازمی گردد.

دیگر جاذبه هایی شهر تبریز

بازار تبریز، مسجد کبود یا مسجد جهانشاه، ارگ تبریز، مسجد جامع تبریز، موزه آذربایجان، مقبره الشعرا و پارک کوهستانی عون بن علی را می توانید به تناسب علاقیتان بازدید کنید.

در طول مسیرتان از تبریز به جلفا شهر دیگری به نام مراغه وجود دارد که می توانید به سمت آن بروید و از جاذبه هایی که در این شهر وجود دارد بازدید کنید.

مقصد چهارم: جلفا

بعد از شهر تبریز دو مقصد بسیار جذاب و هیجان انگیز به نام های جلفا و ماکو در انتظارتان است. جلفا دارای جاذبه ‌های گردشگری بی ‌شماری است و وجود کلیساهای تاریخی بسیار در آن نمایانگر آن است که اغلب ساکنین شهر دارای اقلیت‌ های مذهبی بوده ‌اند.

جلفا شهر کلیساهای قدیمی است، کلیسای چوپان یکی از مکان های قدیمی این شهر است که برای عبادت چوپانان ارمنی ساکن در این منطقه ساخته شده است.

 • کلیسای سن استپانوس

دیگر کلیسای قدیمی و مشهوری که در این منطقه وجود دارد و ما حتما پیشنهاد می کنیم که از آن دیدن کنید، کلیسای سن استپاتوس است؛ سن استپانوس دومین کلیسای مهم ارامنه در ایران است.

مجموعه کردشت یکی از زیباترین نمونه‌های معماری ایرانی و جاذبه‌های تاریخی استان آذربایجان شرقی است که در روستای کردشت و در جوار شهرستان جلفا قرار دارد. این مجموعه بی‌نظیر شامل ۸ بنای مهم از جمله حمام بزرگ، حمام کوچک، مسجد غریب، دیوانخانه، یخچال، قلعه منسوب به عباس میرزا و ساخلو (پادگان نظامی) است.

 • بازارچه مرزی جلفا

بازارچه مرزی جلفا در کنار رودخانه ارس درست در مرز ایران با جمهوری خودمختار نخجوان در شهر جلفا واقع شده است. این بازارچه از سال ۱۳۷۳ شروع به فعالیت کرد و اکنون یکی از بازارهای پر رونق و پر رفت و آمد استان آذربایجان ‌شرقی به شمار می ‌رود.

پیشنهاد ما این است که بازدیدتان از شهر جلفا تا حدودهای ساعت ۱۲ تمام شود و ناهار را در جلفا میل کنید و به سمت شهر ماکو راهی شوید.

ماکو

حدودا ۳ ساعت در مسیر بین جلفا تا ماکو در راه خواهید بود؛ شهر ماکو یکی از شهرهای مرزی ایران و بزرگترین منطقه آزاد ایران و دومین منطقه آزاد بزرگ بعد از شانگهای به حساب می آید. وجود بیش از سه هزار اثر تاریخی ثبت شده، ده‌ها اثر طبیعی و بازار مرزی، این شهر را به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در شمال غرب کشور تبدیل کرده است

جاذبه های شهر ماکو به ترتیب عبارت از کلیسا مریم مقدس، دریاچه سد بارون، آبشار قلعه جوق، تالاب آق گل، قره کلیسا و دخمه سنگی فرهاد می شود.

پیشنهاد ما برای گردشگری در شهر ماکو جنگل های چالدران است. آب و هوای این منطقه به اندازه ای خوب است که هیچ کدام از خانه های چالدران کولر دارای کولر نمی باشند. خنکی هوا در فصل گرم تابستان از دیگر دلایل محبوبیت این شهر است.

پیشنهاد می کنیم با توجه به فاصله ی حدودا ۳ ساعته ای که بین جلفا و ماکو وجود دارد یک شب را در ماکو بمانید.

مقصد پنجم: ارومیه

ارومیه شهری منحصر به فرد و زیبا در شمال غربی ایران است که به دلیل جاذبه های طبیعی و منحصر به فردی که دارد برای بسیار از افراد مقصدی جالب و محبوب به شمار می آید. جاذبه هایی که در این شهر وجود دارد

 • دریاچه ارومیه

بزرگترین و شورترین دریاچه ی ایران در شهر ارومیه قرار دارد و علاوه بر ایران این دریاچه دومین دریاچه آب شور دنیا هم به شمار می رود. از این نظر با دریاچه بزرگ نمک Great Salt Lake آمریکا شباهت هایی نیز دارد.

آدرس: آذربایجان غربی، ارومیه مابین استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، ۱۷ کیلومتری شرق ارومیه

دریاچه مارمیشو

دیگر دریاچه ای که در ارومیه ارزش دیدن دارد، دریاچه مارمیشو است که به دلیل فاصله زیادی که از دریاچه ارومیه دارد نیز طبیعتی بسیار بکری نیز دارد.

آدرس: آذربایجان غربی، ارومیه ۴۵ کیلومتری غرب شهر ارومیه

بانه

پیشنهاد می شود که در ارومیه زیاد نمانید و راهی شهر بانه شوید. بانه شهری مرزی است و به همین دلیل مراکز خرید بسیاری دارد.

شهر بانه در استان کردستان قرار دارد و به دلیل اینکه در منطقه ای بکر کوهستانی قرار دارد، دیدنی‌های بسیاری برای طبیعت دوستان دارد. اما عمده ترین دلیلی که افراد به سمت شهر بانه می روند مراکز خریدی است که در این شهر وجود دارد.

برای خرید در بانه مراکز خرید این شهر به ترتیب زیر هستند:

مجتمع‌های تجاری بانه همچون بازار بزرگ آفتاب درخشان، مجمتع تجاری گلستان، مرکز خرید سان سیتی، بازارچه مرزی سیرانبند و بازار بانه از مراکز محبوب و مهم تجاری این منطقه به شمار می‌روند.

اگر خواستید که در این شهر گردشگری کنید، جاذبه هایی که در آن وجود دارد عبارت از غار سنگی حسین کوهکن، غار شوی، کوه آربابا، پارک‌های کوهستانی دوکانان و پیرمراد، دریاچه سد بانه، روستای شوی، روستای سبدلو، روستای نجنه علیا و روستای نژو است.

مقصد ششم: سنندج

بعد از بانه به مرکز استان کردستان یعنی سنندج می رسید، سنندج یکی از شهرهای توریستی و زیبای ایران است که در غرب کشور قرار گرفته و با شروع فصل تابستان و گرم تر شدن هوا، سفر به این شهر نیز رونق بیشتری می گیرد. این شهر مرکز استان کردستان و البته دومین شهر بزرگ کرد نشین کشور است و جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری را درون خود جای داده است.

روستای پالنگان یکی از روستاهای پلکانی منحصربه فردی است که در منطقه وجود دارد و ما پیشنهاد می کنیم که حتما در سفرتان به غرب ایران از این روستا دیدن کنید. به منظور رسیدن به روستای پلکانی پالنگان باید به ۵۷ کیلومتری شهرستان کامیاران در استان کردستان بروید.

به منطقه اورامان که بروید در جای جای آن  قلعه های باستانی، مساجد و حمام های تاریخی می بینید که خبر از قدمت طولانی این سرزمین می دهند و امروز تبدیل به جاذبه های زیبایی شده اند که گردشگران زیادی به شوق دیدن آن ها به این شهر می روند. منطقه اورامانات را به یکی از بهترین جاذبه های طبیعی کردستان تبدیل کرده اند.

یکی از شهرهای زیبا و مرزی است که در استان کردستان قرار دارد و با قرارگیری در مجاورت دریاچه های زریوار و اورامان طبیعت بسیار بکر و فوق العاده ای را به وجود آورده است. این منطقه به دلیل برخورداری از دریاچه‌ی باتلاقی «زریوار» که زیستگاه تنوع جالبی از انواع مرغابی است، به نام مریوان شهرت یافته است.

دریاچه زریوار در مریوان

دریاچه زریوار به جرات یکی از مشهورترین و زیباترین جاذبه های گردشگری کردستان است. این دریاچه در فاصله سه کیلومتری غرب مریوان قرار دارد و داستان ها و افسانه های متعددی در مورد پیدایش آن وجود دارد. یکی از ویژگی های منحصربفرد دریاچه زریوار این است که هیچ منبع خاصی برای آب دریاچه ندارد و از طریق بارش باران و چشمه ها به وجود آمده است. به همین دلیل است که مردم کردستان و مریوان این دریاچه را اسرارآمیز می دانند.

مقصد هفتم: کرمانشاه

مقصد جذاب دیگری که در سفر به غرب ایران در انتظارتان است کرمانشاه است. استان کرمانشاه ۳۰۰۰ اثر تاریخی برآورد شده‌ است که ۷۱۶ اثر آن به ثبت آثار ملی و یک اثر به ثبت اثر جهانی رسیده است. در این میان بیستون به ثبت جهانی رسیده ‌است.

جاذبه هایی که در این شهر وجود دارد عبارتند از طاق بستان، بیستون، تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی، گوردخمه اسحاق وند، گوردخمه دکان داوود، گوردخمه صحنه، معبد آناهیتا، طاق گرا، پارک کوهستان، غار قوری قلعه، غار پراو و سرآب نیلوفر

پیشنهاد ما این است که حداقل ۲ الی ۳ شب را در این شهر بمانید.

مقصد هشتم: ایلام

یک پیشنهاد داریم برای کسانی که در سفر به غرب ایران هستند و آن رفتن به سمت شهر ایلام است. اگر چه کمی از مسیر دور خواهید شد اما مقصدی که هرگز از رفتن به آن پشیمان نخواهید شد.

مقصد نهم: همدان

آخرین شهری که در سفر به غرب ایران به سمت آن خواهید رفت، شهر همدان است.

همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران است و استانی است که نخستین دولت حاکم بر فلات ایران، از این منطقه حکم می رانده است. در این استان جاذبه های گردشگری بسیار معروفی نیز غار علیصدر، هگمتانه و بوعلی وجود دارد.

برای اقامت در شهر همدان پیشنهاد ما این است که ۲ شب را بمانید در این شهر و در ادامه چند اقامت گاه مناسب را خدمتتان معرفی خواهیم کرد.

سفرتان به پایان رسید!

خوب هم اکنون به نقطه پایانی سفر خودتان رسیدید و برای برگشت از شهر همدان لازم است که از جاده ی ساوه خودتان را به تهران برسانید.

نوشته راهنمای سفر به نیمه غربی ایران اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.