معرفی ۲۰ مورد از بهترین جاذبه های دیدنی کاشان

معرفی ۲۰ مورد از بهترین جاذبه های دیدنی کاشان

باغ فین کاشان، مشهورترین باغ ایرانی ثبت شده در یونسکو

آشنایی با باغ فین کاشان

باغ های ایرانی از نمونه های برتر معماری در سراسر جهان به شمار می رود چرا که تلفیقی از تاریخ، معماری و طبیعت محسوب می شوند و در تمامی آن ها اصول معماری به شکل هوشمندانه ای به کار رفته است. این منحصربه فرد بودن به اندازه چشمگیر است که هنوز هم بعد از گذشت صدها سال از همان شیوه ی معماری برای ساخت باغ های جدید استفاده می شود و همه نگاه ها را به سمت خود جذب می کنند. اما باغی که در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، باغ فین کاشان است که باغی بسیار مشهور و معروف در شهر کاشان می باشد. این باغ نمونه ای برتر از معماری باغ های ایرانی است و نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است. در ادامه همراه با مجله ی گردشگری الی گشت باشید تا بیشتر با تاریخچه و اتفاقاتی که در باغ فین کاشان رخ داده در طول گذر زمان آشنا شوید.

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به کاشان
بازار سنتی کاشان اثری بی نظیر از معماری صفوی
رد پای تمدن ۷ هزار ساله در تپه های سیلک کاشان

همزمان با ورودتان به باغ فین کاشان جلوه های بی نظیر این باغ شما را افسون خواهد کرد به طوری زمان از دستتان خارج می شود. این باغ یکی از برترین نمونه های باغ های ایرانی است و همین خود دلیلی بوده تا در فهرست آثار تاریخی یونسکو به ثبت برسد.

درون این درختان سر به فلک کشیده، فواره های کوتاه و بلند و همچنین صدای عبور آب در دل سنگ فرش های باغ همگی در کنار هم بازدیدکنندگان را محسور خواهد کرد.

مساحت باغ فین کاشان برابر با ۳۳۷۰۰ مترمربع بوده و دیوار، بارو و برج های استوانه ای شکل، حیاط مرکزی این باغ شگفت انگیز را در بر گرفته اند تا آن را از تبار باغ قلعه های ایرانی جلوه دهند. با استفاده از همین دیوارها ساکنان می توانند در پناه برج و بارو باغ بستری امن پیدا کنند و به خاصر حجم، شکل و ارتفاع آن جلال و شکوهی شاهانه را به نمایش بگذارند.

فلسفه نامگذاری باغ فین کاشان

نام این باغ در گذشته باغ شاه نیز بوده که دلیل آن معنای کلمه ی شاه که بزرگ بوده و اشاره به مساحت بالای این باغ نیز داشته است. اما در حال حاضر این باغ به فین مشهور است و دلیلش هم قرار گرفتن آن در منطقه فین کاشان است. کلمه فین که از کلمه فینه گرفته شده و فینه نام کلاه هایی بوده که مردم این ناحیه بر سر می گذاشتند.

باغ فین کاشان به دلیل اهمیت و ارزش بالایی که از لحاظ تاریخی دارا می باشد به منظور حفاظت بیشتر و بهتر از آن در سال ۱۳۱۴ نام آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معماری باغ فین کاشان

از لحاظ معماری باغ فین کاشان تمام اصول استاندار ساخت باغ را رعایت کرده است. آنچه که در این باغ بیش از همه به چشم می آید حضور آب و درخت است که در واقع عناصر زنده و جذاب این مکان هستند و توانسته اند در کنار بناهای مجموعه به عنوان عناضر ثابت معماری فضایی جالب را به وجود بیاورند. از جمله ارکان مهمی که در طراحی این باغ به کار رفته است حفظ تقارن بوده که از اهمیت ویژه ای هم در آن زمان برخوردار بوده اما به تدریج با دخالت شاهان حاکم بر این شهر از میزان آن کمتر و کمتر شده است. بیشترین میزان عدم تقارن در این باغ هم در زمان صفویه به وجود آمده است.

دلیل استفاده از عنصر آب در باغ فین کاشان

عمده دلیل استفاده از عنصر آب در باغ فین کاشان به وجود آمدن آرامش به واسطه نگاه کردن انسان در آب / خنک کردن هوا در فصل تابستان / طنین انداختن موسیقی آب به ویژه در قسمت های غیر مسکونی بوده است.

دو حوض بسیار زیبا در این مجموعه وجود دارد که عبارتند از:

یکی از حوض های درون این مجموعه تاریخی، حوض جوش است که بسیار هم شگفت انیز می باشد. حوض جوش بسیار جذاب است و دلیلش هم کف پوش آن است که نقشی مانند قالی های ترج و محراب کاشان را دارا می باشد. کاشی های این حوض از نوع زرین فام و کاری از خاندان اَبی طاهر، خاندان هنرمند کاشی ساز کاشانی، بوده و روی لعاب کاشی ها از طلا استفاده شده است. این کاشی ها تا اویل دوره رضا شاه در این حوض وجود داشتند اما غارتگرانی به نام نایبی ها به سمت این حوض حمله کردند و کاشی های آن را دزدند. بعدها افراد بسیاری برای بازسازی و مرمت این حوض دست به کار شدند که هیچ کدام نتوانستند کاری از پیش ببرند.

عملکرد جالب حوض جوش باغ فین کاشان

در باغ فین کاشان ۱۶۰ حفره در حوض وجود دارد که هر یک به منزله یک گل از قالی بوده است. عملکرد این حفره ها به این صورت که اگر اولین حفره به صورت فواره ای عمل می کرده، دومین حفره کار مکش آب را انجام می دهد. به این ترتیب حدود ۸۰ حفره فواره و ۸۰ حفره مکنده در این حوض ها وجود دارد که به یکسان بودن ورود و خروج آب کمک می کنند تا سرریزی نداشته باشد. امروزه آب سرریز این حوض به وسیله ۳ جدول کاشی از وسط گذرگاه های باغ عبور می کند.

 •  حوض دوازده فواره

این حوض هم در زمان محمدشاه قاجار و همچنین همزمان با حوض جوش و اتاق شاه نشین در این باغ ساخته شد و امروز هم با نام حوض دوازده فواره آن را می شناسند. درون این حوض فواره هایی وجود دارد که در این حوض حکایت از ساختار ایرانی باغ و شاهکار معماری در گذشته های دور نیز دارد که بدون وجود هیچ نیرویی از خارج، جریان عمودی را برای آب درون حوض به وجود می آورد.

خوب از معروف ترین بخش های باغ فین کاشان مربوط می شود به دو حمامی که در این باغ وجود دارد و نام هیچ یک از آن ها فین نیست اما به دلیل قرارگرفتن آن ها در باغ فین به این نام نیز مشهور هستند. عمده علت شهرت این حمام ها به قتل رسیدن امبیرکبیر نخست وزیر آن زمان در حمام نیز بوده است.

دیگر بنایی که در باغ فین کاشان حتما شما را مجذوب خودش می کند کوشک صفوی است که سال ساخت آن به دوره ۹۸۶ هجری شمسی بر می گردد. این بنای تاریخی به دستور شاه عباس و به همت آقا خضر نهاوندی حاکم وقت کاشان در مرکز باغ و در روبروی دروازه باغ نیز ساخته شده است. این بنای تاریخی در گذشته ۴ طبقه داشته و دو طبقه فوقانی آن به شکل کلاه فرنگی بوده اما زلزله سال ۱۱۵۶ صدماتی جدی به آن وارد کرد و در زمان بازسازی تنها دو طبقه از آن ساخته شده است. امروزه این ساختمان ۱۴ متر ارتفاع دارد و مصالحی که در آن بکار رفته عبارت از سنگ لاشه در پی ساختمان و خشت خام در دیواره ها می باشد. پیشنهاد می کنیم حتما از داخل این بنای تاریخی و دیدنی بازدید کنید.

اتاقی به عنوان شاه نشین هم در این باغ وجود که حدود ۱۲۱۸ شمسی به دستور محمد شاه قاجار ساخته شد. در اطراف این بنا اتاق هایی با عنوان اتاق های گوشواره وجود دارد که فضای برای خدمه اتاق نیز بوده اند. بنابر احترامی که خدمه برای شخص شاه قائل بودند، تشریفات، از درب ‌های جانبی صورت می گرفت و هیچ گاه از درب اصلی وارد این اتاق نمی شدند. در جلوی بادگیر این اتاق و قسمت وسط و قبل از حوض این ساختمان، تشریفات آن زمان انجام می شده است.

با گذر از کنار شاه نشین در کنار بنای کوشک قاجار بنای دیگری به نام چایخانه وجود دارد که در گذشت نام آن چشمه زنانه بوده است. در این بخش تمام آب ورودی به باغ تقسیم می شود و یک سوم از آب چشمه اصلی به آن می ریزد و پس از تقسیم شدن به ۳ شاخه راه خود را در باغ ادامه می دهد.

 • کوشک قاجار یا شترگلوی فتحعلی شاهی  

بنای دیگری درون باغ فین کاشان قرار دارد که به دستور فتحعلی شاه در سال ۱۱۸۹ شمسی ساخته شده و با نام شترگلوی فتحعلی شاهی یا صوفه فتحعلی شاهی نیز شناخته می شود. در این بنا بخش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از: حوضخانه، چهار طاقی با

 • حیاط خلوت کریم خانی  

در بخشی از این باغ حیاط خلوت کریم خانی وجود دارد که به دستور شخص کریم خان زند و به همت آقا سلیم آرانی در این باغ ساخته شده است. این قسمت حیاط خلوت کریم خانی نام دارد که شامل یک حیاط کوچک و اتاق های پنج دری و اتاق های ساده است و سال ساخت آن به حدود ۱۱۴۱ هجری شمسی باز می گردد.

 • موزه ملی کاشان

و آخرین بخشی که در باغ فین کاشان می خواهیم به آن اشاره کنیم، موزه ملی کاشان است. این موزه با عنوان موزه ملی کاشان در سال ۱۳۴۶ به همت مرحوم سید محمد تقی مصطفوی مدیر کل باستان شناسی وقت بر روی خرابه های برجا مانده از بنای خلوت نظام الدوله ساخته شده است. این موزه دارای سه بخش باستان شناسی و مردم شناسی و صنایع دستی است. بیش از ۴۰۰ قطعه اثر از جمله ظروف سفالی متعلق به دوره های پیش از اسلام و پس از آن از جمله اشیای مفرغی و سرامیک و پوشاک و خط و کتابت و انواع بافته‌ها در این موزه به نمایش در آمده  که از هزاره هفتم قبل از میلاد تا دوره معاصر را دربر می‌گیرد. اشیای بخش باستان شناسی این موزه نیز از حفاری‌های انجام شده در تپه سیلک و چغازنبیل و حسنلو و خوروین و لرستان و… به دست آمده اند.

دسترسی به باغ فین کاشان

زمان بازدید: همه روزه به جز تاسوعا و عاشورای حسینی، ۲۱ رمضان شهادت امام علی، ۲۸ صفر رحلت پیامبر، ۱۴ خرداد رحلت امام خمینی، ۲۵ شوال شهادت امام جعفر صادق

ساعت بازدید: ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۳۰ در شش ماه اول سال و ۰۹:۰۰ تا ۱۶:۰۰ در شش ماه دوم سال

هزینه بازدید: ۲۵۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۲۵۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

آدرس: استان اصفهان، بخش مرکزی شهر کاشان، قصبه فین کوچک از روستای فین، خیابان امیرکبیر

نوشته باغ فین کاشان، مشهورترین باغ ایرانی ثبت شده در یونسکو اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

راهنمای سفر به کاشان

راهنمای سفر به کاشان

کاشان شهری قدیمی و زیبا است که در ۲۲۰ کیلومتری جنوب استان تهران قرار دارد. این شهر بین کوه های کرکس و کویر مرکزی ایران قرار گرفته و دارای آب و هوای گرم و بیابانی می باشد، اما در این شهر گرم و بیابانی گل های خوش رنگ و بویی می روید که می تواند گواهی بر جذابیت بی حد و حصر این شهر باشد. البته این شهر تنها شامل گل و گیاه نمی شود و آثار تاریخی بسیار ارزشمندی را هم در خود جای داده که نمونه ی آن تپه های سیلک است که قدمت برابر ۷۰۰۰ سال را برای تخمین زده اند. نکته جالبی که در خصوص شهر کاشان وجود دارد این است که توانسته همچنان بافت تاریخی خودش را حفظ کند و کمتر دچار مدرنیته شود. برای سفر به این شهر لازم است تا اطلاعاتی در خصوص جاذبه های گردشگری آن، اقامتگاه ها و همچنین رستوران های خوبی که در شهر کاشان وجود دارد داشته باشید که ما در راهنمای سفر به کاشان قصد داریم تا درباره آن ها به تفضیل صحبت کنیم با ما را در راهنمای سفر به کاشان شهر گل و گلاب ایران همراهی کنید..

موقعیت جغرافیایی شهر کاشان

مطالب مرتبط:
معرفی هتل و اقامتگاه سنتی خانه مرشدی کاشان
بازار سنتی کاشان اثری بی نظیر از معماری صفوی
مسجد جامع کاشان، بنایی تاریخی از دوره سلجوقیان

شهر کاشان در شمال استان اصفهان و در میان کوه های کرکس و نطنز و کویر مرکزی واقع شده است و از لحاظ پوشش گیاهی در سطح پایینی قرار دارد. این شهر در مرکز ایران در ۲۲۰ کیلومتری جنوب پایتخت، ۹۰ کیلومتری قم و ۲۰۰ کیلومتری مرکز استان (شهر اصفهان) واقع است. مساحت شهر کاشان به طورکلی برابر با ۴۳۹۲ کیلومترمربع است و جمعیت آن تا سال ۱۳۹۵ برابر با ۴۰۰ هزار نفر بوده است.

این شهرستان دارای بخش های مختلفی است که عبارتند از کاشان، مشکات، برزک، جوشقان قالی، کامو و چوگان، نیاسر، قمصر

 • اطلاعات ضروری کاشان

کد کاشان: ۰۳۱

فاصله از تهران: ۲۴۷ کیلومتر

مدت سفر زمینی: ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه

مدت سفر با قطار: ۲ و نیم ساعت

آب و هوای کاشان

با توجه به شرایط جغرافیایی که شهر کاشان داراست، آب و هوای آن به سمت گرم و خشک متمایل است و بهترین زمان برای سفر به سمت آن فصل بهار است که مصادف با گلاب مشهور این شهر هم می باشد و می توانید از مراسم های آن ها بازدید کنید.

میانگین دمای بالای شهر کاشان حدود ۲۶ درجه و میانگین کم‌ترین دما حدود ۱۲ درجه سانتی‌گراد است.

اقامت در شهر کاشان | راهنمای سفر به کاشان

برای اقامت در شهر کاشان حیف است که نخواهید اقامتگاه های تاریخی و بومی که در این منطقه وجود دارد را امتحان کنید. ما در ادامه راهنمای سفر به کاشان چند مورد از اقامتگاه های بومی گردی این شهر معرفی خواهیم کرد و برای کسانی هم که اقامت در هتل های لوکس و مدرن را ترجیح می دهند هتل امیرکبیر ، هتل نگارستان و هتل خانه رز گزینه های خوبی برای انتخاب می باشند.

 • هتل سنتی منوچهری (خانه منوچهری)

خانه ای تاریخی در شهر کاشان با قدمت ۴۰۰ ساله وجود دارد که نمونه ای بی نظیر از معماری سنتی ایرانی در دل کویر به شمار می رود. این هتل شرایط بسیار مناسبی را برای مسافران خودش فراهم آورده و نیازی به هیچ گونه نگرانی بابت اقامت در آن وجود ندارد. اقامتگاه های دیگری را که در راهنمای سفر به کاشان امکان معرفی آن ها وجود نداشت را به طور کلی در مطالب بعدی الی گشت معرفی خواهیم کرد.

شماره تلفن: ۰۳۱۵۵۲۴۵۵۳۱

وب سایت: www.manouchehrihouse.com

ایمیل: [email protected]

آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان محتشم، کوچه ثابت، کوچه عمارت هفتم، شماره ۵۹

 • اقامتگاه بوم گردی صالح (صالحیان)

اقامتگاه تاریخی دیگری که در راهنمای سفر به کاشان می خواهیم معرفی کنیم اقامتگاه بوم گردی صالح نام دارد. این اقامتگاه شاید همانند خانه منوچهری نباشد اما قطعا می تواند با هزینه ی کمتری برایتان حال و هوای خوشی را فراهم بیاورد.

شماره تلفن: ۰۳۱۵۵۶۷۳۴۷۰ | ۰۳۱۵۵۶۷۳۴۷۴

وب سایت: www.sarayesaleh.com

ایمیل: [email protected]

آدرس: اصفهان، کاشان، شهربرزوک، محله مصلی، جنب شرکت گاز، کوچه شهید موسوی

غذاهای کاشان | راهنمای سفر به کاشان

در سفر به شهر کاشان پیشنهاد می کنیم که حتما از غذاهای محلی این شهر میل کنید. حیف است که این همه راه به سفر بروید و باز هم غذاهای متداول را میل کنید. در این شهر غذاهایی نظیر گوشت لوبیا، شفته، قیمه ریزه، کوفته چغندر، گوشت عدس بادمجان، گوشت لوبیای سرکه شیره و گوشت کلم و کدو و عدس پلو و کشمش و اشکنه از جمله غذاهایی است که می بایست از بینشان یکی را انتخاب کنید.

رستوران های پیشنهادی در شهر کاشان

 • رستوران سنتی باغ مظفر

آدرس: اصفهان، کاشان، بلوار فاضل نراقی، خیابان علوی

 • رستوران مظفری

آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان علوی، روبروی خانه تاریخی طباطبایی

آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان مطهری نرسیده به میدان ولیعصر

جاذبه های گردشگری کاشان | راهنمای سفر به کاشان

باغ فین: بی شک یکی از جاذبه هایی که باید در سفر به کاشان از آن دیدن کنید باغ فین است. محوطه ای سرسبز که بیشتر درختان آن بین ۱۰۰ تا ۴۷۰ سال سن دارند. مساحت این باغ ۲۳ هزار متر مربع است و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان امیرکبیر، محله فین

حمام فین: حمام فین حمامی در باغ فین است که امیر کیبر در آنجا به قتل رسید. در بخش جنوبی باغ فین دو حمام کوچک و بزرگ وجود دارد، حمام کوچک در زمان صفویه و حمام بزرگ در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است.

مسجد جامع کاشان: یکی از بناهای تاریخی شهر کاشان که بازدید از هم به شدت پیشنهاد می شود مسجد جامع کاشان است. مسجد جامع یا مسجد جمعه در گذشته های دور یک آتشکده بوده و بعد از ورود اسلام به ایران این بنای تاریخی تبدیل به مسجد شد و هم اکنون هم از آن با عنوان مسجد در کتب تاریخی یاد می شود.

آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان فاضل نراقی

تپه های سیلک کاشان: یکی از جاذبه های تاریخی این شهر که بسیار هم مشهور است تپه های تارینی سیلک هستند.  این نقطه بعد از سیلی که در حدود ۸۰ سال قبل در این ناحیه اتفاق افتاد شناخته شده و از آن پس باستان شناسان ایرانی و خارجی قدمت آن را بررسی کردند.

آدرس: اصفهان، کاشان،  سمت راست جاده فین-کاشان، دره سیلک

مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان: خانه های تاریخی در شهر کاشان فراوان هستند به طوری که شما در خیابان ممکن است حدود ۵ خانه تاریخی معروف را بتوانید بازدید کنید. یکی از این خانه مسجد و مدرسه آقابزرگ کاشان می باشد. این مسجد در میان ساختمان های زمان خود از بهترین ها بوده است و معماری گنبد آن بسیار خیره کننده و باظرافت است.

روستای ابیانه: روستایی تاریخی به ابیانه در ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان نطنز وجود دارد که در استان اصفهان قرار گرفته اند.

خانه بروجردی ها: خانه ای ۱۳۰ ساله در شهر کاشان که یکی از پربازدیدترین خانه های تاریخی این شهر محسوب می شود. این خانه در دوران قاجاریان و در سال ۱۲۴۲ توسط بازرگانی معروف به نام حاج سید حسین نطنزی (برجردی) ساخته شد و نمونه ای کامل از یک خانه ی اعیانی در آن دوران است.

آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان علوی

آتشکده نیاسر کاشان: یکی دیگر از جاذبه های کاشان که ما راهنمای سفر به کاشان می خواهیم به آن اشاره کنیم، آتشکده نیاسر کاشان است. یک بنای چهارطاقی بر روی یکی از ارتفاعات نیاسر کاشان قرار دارد که قدمت آن به دوره ساسانیان باز می گردد. این سازه، جزء کهن ‌ترین و بزرگ ‌ترین نمونه‌ های چهارطاقی ایران و سالم‌ ترین آن‌ها به شمار می رود.

غار نیاسر: غار نیاسر در نزدیکی روستای نیاسر به دست بشر ساخته شده و قدمت آن به ۲۰۰۰ سال قبل برمی گردد. بعضی می گویند علت به وجود آوردن این غار این بوده تا در این محل آیین مذهبی  برگزار شود.

قمصر کاشان: با توجه به مدارکی که در مورد گلاب گیری در کتب تاریخی وجود دارد، تخسنین افرادی که به فکر اختراع دستگاهی به منظور تقطیر مایعات و گرفتن اسانس مایعات افتادند ایرانیان بوده اند.

با این تفاسیر پیشنهاد می کنیم که اگر خواستید مراسم جالب گلاب گیری کاشان را تماشا کنید حتما در فصل بهار و  ترجیجا اردیبهشت ماه به سمت این شهر سفر کنید.

شهر زیرزمینی نوش آباد: جاذبه های شهر کاشان به اندازه ای زیاد و هر کدام دارای ارزش بالا برای بازدید هستند که می توانید دو الی سه روز در این شهر بمانید. یک شهر زیرزمینی به نام نوش آباد در شهر وجود دارد که قدمت آن به ۱۵۰۰ سال قبل و به دوره ساسانیان باز می گیردد.

مراکز خرید کاشان برای تهیه سوغات کاشان

 • بازار تاریخی کاشان

آدرس: اصفهان، کاشان، تقاطع خیابان باباافضل و میدان کمال الملک تا دروازه دولت

 • بازار بزرگ صفویه

آدرس: اصفهان، کاشان، خیابان شهید رجایی

برای خرید گلاب کاشان می توانید از بازار کاشان و از مغازه آقای پورمدنی، یا خیابان علوی و اطراف خانه‌های تاریخی کاشان خرید. همچنین دور میدان کمال الملک و کنار دهنه بازار چندین مغازه برای فروش گلاب و عرقیجات هست که می‌توان روی کیفیتش حساب کرد. گلاب خالص طعم گس و تلخی دارد و شفاف و بدون رنگ است.

اگر هم خواستید شیرینی های کاشانی را تهیه کنید پیشنهادی کنید که به سمت شیرنی سرای نانک در خیابان بهشتی روبروی باشگاه تختی یا از بازار بزرگ کاشان و از مغازه ی آقای شکر ریز یشیرینی های مورد نیاز خودتان را تهیه کنید.

دیگر مراکز خریدی که در راهنمای سفر به کاشان می خواهیم به آن ها اشاره کنیم مجتمع تجاری سبز، مرکز خرید شفق و مرکز خرید سپید،‌ از مرکزهای جدید شهر برای گشت و گذار و خرید هستند.

نوشته راهنمای سفر به کاشان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

کشف مکانی مخصوص برای اجرای آیین های ایران باستان در کاشان

کشف فضای مخصوص آیین های ایران باستان در کاشان

بر اساس اعلام خبرگزاری ها، به تازگی در استان کاشان و در شهر زیر زمینی سفید، فضایی مخصوص به آیین های ایران باستان کشف شده است. البته بر اساس گفته های کارشناسان هنوز هم این فرضیه در دست بررسی است اما به هر حال، خبر کشف فضای مخصوص آیین های ایران باستان در کاشان بسیار سر و صدا به پا کرده است. بیایید تا به اتفاق یکدیگر، خبر کشف فضای مخصوص آیین های ایران باستان در کاشان را به اتفاق یکدیگر و در الی گشت مورد بررسی قرار دهیم.

مطالب مرتبط:
جزئیاتی از افتتاح نمایشگاه فرش ایرانی در بغداد
بازگشت ۱۱ هزار شی تاریخی به ایران پس از ۸۰ سال
شناخت جزایر ایران با صدور شناسنامه برای آن‌ها

مشروح خبر این است که با خبر تازه ی کشف فضای مخصوص آیین های ایران باستان در کاشان و در شهر زیرزمینی سفید، باستان شناسان احتمال می دهند این فضا کاملا مرتبط با آیین های ایران باستان باشد. آقای مجید منتظر ظهوری، سرپرست هیأت باستان شناسی که در دومین کاوش باستان شناسی در مجموعه ی معماری دستکندهای زیرزمینی هر سفید کاشان یا همان نصرآباد در شهرستان آران و بیدگل کاشان فعالیت دارد با اعلام خبر کشف فضای مخصوص آیین های ایران باستان در کاشان افزودند که: در کاوش های ما در این منطقه به تازگی بنایی نمایان شده است که با توجه به وجود فضای چلیپایی با نورگیر و چاه آب که دو عنصر مقدس برای ایرانیان باستان بوده است حدس می زنیم احتمالاً مرتبط به آیین های ایران باستان بوده است.

وی در توضیح خبر کشف فضای مخصوص آیین های ایران باستان در کاشان با بیان این که این کارگاه کاوش در ۲ کارگاه تاریخی مجزا در حال انجام است، توضیح دادند که: کارگاه اول در زیر عمارتی خشتی با نام بقال یا چهار طاقی انتخاب و دو فصل کاوش منجر به شناسایی فضاها و کانال های ارتباطی غیر هم سطح در آن شد. همچنین در ادامه ی کاوش ها در این کارگاه در بخش شمالی و جنوبی در ۲ جبهه ادامه پیدا کرد، آن به شناسایی بخش های دیگری از این دستکند منجر شد که روند مخرب توسعه شهری باعث تخریب راه های ارتباطی در این بخش ها شده است.

برای به دست آمدن نتیجه ی مطلوب به منظور شناسایی مسیرهای ارتباطی از مطالعات میان رشته ای ژئوفیزیک به روش GPR کمک گرفته شده و گمانه زنی در نقاط شناسایی شده مشخص کرد که این مجموعه دستکند در بخش شمالی تداوم داشته و خیابانی که در این مابین قرار گرفته یعنی خیابان ۲۲ بهمن این مسیر را تخریب کرده است. وی افزود که مطالعات ژئوفیزیک مسیرهای دیگری را در بخش های دیگر شهر نیز شناسایی کرده که ادامه ی کاوش در آنها به روزهای دیگر موکول شده است. در زمینه ی یافته ها در این منطقه، در مشروح خبر کشف فضای مخصوص آیین های ایران باستان در کاشان از یافته های این بخش از دستکندها به سفال های دوران قرن ۶ و ۷ هجری قمری اشاره کرد که از نمونه های آن می توان به سفال های فیروزه ی قلم مشکی و سفال های لعاب تک رنگ فیروزه ای یا لبه ی چکشی نام برد.

وی در عین حال با اشاره به قطعاتی کشف شده از جنس سفال های نقاشی شده که در زیر لعاب روی برخی از آنها بخش های از کتیبه های اسلامی دیده می شود، بیان کرد که: یک قطعه ی کاشی زرین فام از بخش شمالی این مجموعه به دست آمده است که احتمالاً از نمونه های ساخت شهر کاشان در قرن ۶ و ۷ هجری یعنی در زمان خوارزمشاهی و ایلخانی است.

وی در ادامه ی اعلام خبر کشف فضای مخصوص آیین های ایران باستان در کاشان پس از روند کاوش در این بخش، فضایی با پلانی چلیپایی شکل نمایان شد که بخش عمده این فضا در بخش های فوقانی با آوار و نخاله های شهری پر شده بود و در بخش های پایینی آن نهشته های فرهنگی با مواد فرهنگی شناسایی شد. او فضای چلیپایی به دست آمده در بخش مرکزی را دارای سقفی دایره ای شکل و گنبدگون با شیب کم توصیف کرد که در مرکز گنبد یا آسمانه آن نورگیری دایره ای قرار دارد و افزود: در مرکز و کف فضای چلیپایی حلقه ی چاهی قرار گرفته است که تا عمق ۱۱ متر مورد کاوش قرار گرفت ولی به علت پایان زمان کاوش فعالیت باستان شناسی در آن متوقف شد.

وی می گوید که: صفه ی شمالی این شهر زیرزمینی در روند توسعه بنای قدمگاه به جهت نوسازی با عملیات پی سازی آسیب دیده و سقف آن نیز تخریب شده است. در واقع مسیر دسترسی به این فضای چلیپایی از سمت جنوب غرب بوده که این مسیر در یک دوره ی تاریخی به علتی نامشخص با سنگچین مسدود و در تغییرات بعدی حتی مسیر پلکانی آن تخریب و به فضاهای سردابی دوره های اخیر پیوند داده شده است. همچنین کاوش ها نشان می دهد که به احتمال زیاد دور تا دور این فضای چلپیایی سکوهایی برای نشستن وجود داشته است که در سیر زمانی و تخریب های تاریخی از بین رفته اند. در بخش جنوبی فضای چلیپای فضاهای الحاقی دستکندی نیز ایجاد شده که نقشه ای مربع شکل دارد و طاقچه هایی در آن کنده شده است.

از سوی دیگر شواهد زیادی از سازه های حرارتی و آثار سوختگی بر روی بدنه شمالی این فضای الحاقی دیده می شود. در ادامه ی اعلام خبر کشف فضای مخصوص آیین های ایران باستان در کاشان این فضاها نیز در دوره های متاخر مورد استفاده قرار گرفته و دیوارهای خشتی در آن ایجاد شده است. وی از یافته های این کارگاه را سفال های مربوط به قرون میانی اسلامی تا دوره ی صفوی و قاجار عنوان کرد و در ادامه ی خبر کشف فضای مخصوص آیین های ایران باستان در کاشان افزود: نقوش روی برخی از سفالینه های شناسایی شده، نشان از وجود مراسم و آیینی بودن فضای چلیپایی دارد که نقش هایی همچون صلیب، خورشید و سرو از انواع آن است. آقای منتظر ظهوری در آخر اعلام این خبر اضافه نموده است که: با توجه به این شواهد معماری دستکند زیرزمینی و همچنین یافته های باستان شناسی، احتمالاً این بنا مرتبط با برگزاری آیین های ایران باستان است. مطالعات درباره ی خبر کشف فضای مخصوص آیین های ایران باستان در کاشان همچنان ادامه خواهد داشت.

نوشته کشف مکانی مخصوص برای اجرای آیین های ایران باستان در کاشان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با کویر ابوزیدآباد و بزرگترین شهر زیرزمینی ایران در کاشان

بازدید از شهر زیرزمینی اویی

شهر زیرزمینی اویی با توجه به سیستم تهویه منحصر به فردی که دارا می باشد، در زیر سطح شهر نوش آباد قرار گرفته است و به روایتی یکی از قدیمی ترین شهرهای زیرزمینی دنیا به شمار می رود. قدمت این شهر تاریخی به قبل از اسلام و احتمالا به اوایل دوره ساسانی برمی گردد. شهر اویی کاملا به صورت دست ‌کن ساخته شده، به دلیل نقشی که در حفظ جان مردم و دفاع از شهر در مواقع خطر داشته است به وسعت چندین هزار مترمربع و زیر بافت قدیمی نوش‌آباد قرار گرفته و تا سطح امروزی آن نیز کشیده است. جالب است بدانید که این شهر زیرزمینی در سال ۱۳۸۵، به صورت کاملا اتفاقی توسط فردی که در منزل خود در حال حفر چاه بوده، کشف شد.

اقامت در کویر ابوزیدآباد

اگر خواستید شب را در کویر ابوزید آباد در کاشان این کویر زیبا و دلربا بمانید می توانید در کاروانسرای سفوی کویر ابوزیدآباد که شرایط اقامت را برای مسافران فراهم آورده نیز اقامت داشته باشید. علاوه بر این کاروانسرا، مراکز اقامتی کاشان و آران و بیدگل و یا زائر سرای امامزاده آقا علی عباس نیز جهت اقامت در این منطقه استفاده کنید. به دلیل دسترسی سخت‌تر نسبت به منطقه مرنجاب این منطقه بکر باقی مانده است.

کوله یک روزهکفش سبک کوه پیماییکاپشن بادگیر
کلاه گرمدستمال گردندستکش
آتش زنهگوپروآب آشامیدنی
پاور بانکپول نقدکرم ضد آفتاب
کمک های اولیهکیسه زبالهعینک آفتابی
عینک آفتابیدارو های عمومی

 

دوربین

 

حشره کشکرم دافع حشراتزیرانداز
میان وعدهنقشه یا GPSقطب نما

*لازم به ذکر است که برای هر روز طبیعت گردی در کویر دست کم به ۴ لیتر آب نیاز دارید.

مسیر دسترسی به کویر  ابوزیدآباد و شهر زیرزمینی اویی

به منظور دسترسی به کویر ابوزیدآباد در کاشان تقریبا حدود ۴ ساعت رانندگی از تهران لازم است. مسیر دسیترسی شما از اتوبان تهران قم آغاز می شود و با عبور از از قم و ادامه دادن جاده در آزادراه امیرکبیر یا جاده قم-کاشان وارد شهر کاشان می شود. زمانی که به کاشان وارد شدید به سمت بلوار قطب راوندی بروید و با ادامه مسیر در بلوار ملاصدرا به یک دو راهی می‌رسید که در سمت چپ شما قرار دارد، به سمت چپ بپیچید تا با ادامه مسیر به کویر ابوزیدآباد در کاشان برسید.

شهر زیرزمینی اویی هم در نوش آباد که در ۵ کیلومتری غرب آران و بیدگل قرار دارد نیز واقع شده است. برای بازدید از شهر زیرزمینی می‌بایست از بلوار قطب راوندی در کاشان وارد بلوار کویر شده و از آنجا با ادامه مسیر به نوش‌آباد برسید. اگر هم نخواستید می توانید ابتدا به سمت آران‌ وبیدگل بروید و از آن سمت وارد بلوار شمس‌آبادی شوید وبا ادامه مسیر به نوش‌آباد و شهر زیرزمینی اویی برسید.

نوشته آشنایی با کویر ابوزیدآباد و بزرگترین شهر زیرزمینی ایران در کاشان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.