بهترین زمان سفر به پراگ؛ شهری افسانه‌ای

بهترین زمان سفر به پراگ، شهر خانه‌های رنگارنگ با معماری خارق‌العاده، چه زمانی است؟

سردترین شهرهای روسیه

کشور روسیه در شمالی ترین سرزمین‌ های قابل سکونت کره زمین قرار دارد و بخش زیادی از آن در فصل زمستان آب و هوایی  بسیار سرد و طاقت فرسا دارد، اما در این میان شهرهایی هم وجود دارند که سرمایشان از آن چه که فکرش را می‌ کنید هم بیشتر می شود. با این حال، روس ها به مشکلات زندگی در شرایط آب و هوایی چالش برانگیز و مشکلاتی که می تواند از چنین سرمای سخت و استخوان سوزی نشات گیرد، خو گرفته اند. این مشکلات از مسائل زیربنایی گرفته تا چگونگی دفن مردگان را شامل می شود. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا برخی از سردترین شهرهای روسیه را به شما معرفی کنیم.

اویمیاکن | Oymyakon

مطالب مرتبط:
۱۰ مقصد فوق العاده برای طبیعت گردی در روسیه
راهنمای سفر به روسیه
حقایقی که از خاندان سلطنتی روسیه نمی دانید

اویمیاکن نه تنها اولین مورد از سردترین شهرهای روسیه بلکه سردترین شهر جهان است. آب و هوای آن بسیار سرد بوده و دمای این شهر کوچک که در شرق یاکوتسک و ارتفاع ۷۵۰ متری بالاتر از سطح آب های آزاد جهان قرار دارد در فصل زمستان به ۷۲- درجه سانتی گراد می رسد. البته این دما به صورت دقیق اندازه گیری نشده و طبق شواهد چنین نتیجه گیری را انجام داده اند. در سال ۱۹۳۳ دمای ۶۸- درجه را اندازه گرفتند که سردترین دمای به ثبت رسیده برای مناطق مسکونی انسان ها در کره زمین است. ژانویه ۲۰۱۸ گزارش شد که دماسنج عمومی پس از آن که دما به ۶۰-درجه سانتیگراد رسید و یک هفته سردتر از آن بود خراب شد و از کار افتاد.

این جا سرمای هوا بخشی از زندگیست. باتری های خودروها در دمای ۵۰- درجه خالی می شوند و باید خودروهایشان همواره در حال استفاده باشد. ۵۰۰ نفر در شهر زندگی می کنند. در روزهای زمستان ۲۱ ساعت از شبانه روز هوا تاریک بوده و جالب است بدانید که نزدیک ترین شهر در فاصله ۸۰۵ کیلومتر قرار دارد. این جا امکان کشاورزی وجود ندارد و زمستان ها مردم تنها گوشت می خورند و بسیاری از مواقع این گوشت ها خام هستند. از جمله غذاهای محلی آن ها می توان به ماهی یخ زده و خام، خون یخ زده، کبد یخ زده اسب و گوشت گوزن اشاره کرد.

برای فروش گوشت نیازی به داشتن یخچال نیست و تمامی آن ها به صورت یخ زده هستند. مردم بیشتر زمان خود را در خانه می گذارنند و تنها در مواقع ضروری از آنخارج می شوند. برای دفن کردن مردگان  باید آتش بزرگی روشن کنند و منتظر بمانند تا یخ زمین آب شود تا بتوانند زمین را بکنند.

خاباروفسک | Khabarovsk

خاباروفسک را می توان گرم ترین شهر در فهرست سردترین شهرهای روسیه دانست و البته دسترسی به آن نیز از سایر موارد آسان تر است. این جا بعد از سهر ولادی وستکون دومین شهر بزرگ در خاور دور کشور است و تنها ۳۰ کیلومتر با مرز چین فاصله دارد. شهر توقفگاه محبوبی از مسیر راه آهن سراسری سیبری است. رودخانه ای که از کنار خاباروفسک می گذرد موجب شده تا در تمام طول سال زیبایی منحصر به فردی داشته باشد. دمای هوا در فصل زمستان به ۲۰- درجه سانتی گراد می رسد.

هنگامی که جو سرما ماندگار شد مردم به ساخت مجسمه های یخی مشغول می شوند و آن ها را در میدان مرکزی شهر قرار می دهند که البته به خاطر آب و هوای بسیار سرد تا فصل بهار به همان صورت باقی می مانند. شهر نسب به هم راستایان شمالی خود روزهای طولانی تری دارند و میانگین روزهای آفتابیش نسبت به شهر مسکو بیشتر است. جالب است بدانید که فاصله خاباروفسک تا مسکو با راه آهن بیش از ۸٬۵۰۰ کیلومتر است.

یاکوتسک | Yakutsk

یاکوتسک یکی دیگر از سردترین شهرهای روسیه و البته از سردترین شهرهای جهان است. میانگین دمای هوای شهر در فصل زمستان ۴۰ درجه زیر صفر است و البته ممکن است گاهی به ۵۰- درجه سانتی گراد هم برسد و ساکنان هر سال نبرد ساختی را با هوای طاقت فرسا در پیش دارند. دمایی تا این اندازه سرد ممکن است باعث یخ زدن زیر پوستتان و یا شیشه عینکتان شوید و به همین دلیل بیشتر ساکنان زمان زیادی را خارج از خانه هایشان و در فضای باز سپری نمی کنند.

آن ها هم مجبورند در تمام طول روز خودروی خود را روشن بگذارند تا باتری هایشان تمام نشود و ماشین را در پارکینگ های دارای سیستم گرمایشی نگهداری کنند. این جا هم برای دفن مردگان با مشکل مواجه هستند و برای کندن زمین دست به دامان آتش می شوند تا آرام آرام یخ ها ذوب شوند و امکان کندن قبر به وجود آید. از ماه اکتبر تا آوریل زمستان ادامه دارد و مردم باید لباس های بسیار گرم و سنگین (بیشتر اوقات خز) بپوشند، البته خز هم با قواعد حمایت از حیوانات سازگار نیست و هم گران قیمت است.

شهروندان گاهی درآمد چندین ماه خود را برای خرید یک کت بلند هزینه می کنند، این امر باعث شده تا بانک ها وام ویژه خرید لباس های خز دار در فصل زمستان را ارائه دهند.

جالب است بدانید که تا حدود ۲۰۰ سال پیش برای سفر این مورد از سردترین شهرهای روسیه به زمانی بین ۲ تا ۳ ماه نیاز داشتید که امروز با احداث دو فرودگاه مشکل تقریبا حل شده است. به یاد داشته باشید که بیشتر پروازهای شهر با تاخیر و کنسلی مواجه می شوند.

نوریلسک | Norilsk

نوریلیسک یکی از پرجمعیت ترین های فهرست سردترین شهرهای روسیه است که در منطقه کراسنویارسک قرار گرفته و دقیق تر بگوییم بالای مدار شمالگان است. بیش از ۲۰۰ هزار نفر در این شهر صنعتی زندگی می کنند و شمالی ترین شهر پرجمعیت دنیا است. آب و هوای آن بسیار سرد است و میانگین سالانه اش ۱۰- درجه سانتی گراد می باشد و البته حدود ۱۳۰ روز در سال هم شاهد بارش برف و بوران هستند.

شهر پر از معدن است و یکی از بزرگ ترین ذخایر مس، پالادیوم و نیکل در زمین را داراست. سال ها پیش و در زمان گولاگ (اداره کل اردوگاه ‌های کار و اصلاح) که دارای اردوگاه های کار اجباری در شهرها و مناطق دور افتاده اتحاد جماهیر شوروی بود، یعنی بین سال های ۱۹۳۵ تا ۱۹۵۶ بیش از ۶۵۰٬۰۰۰ زندانی در شهر محبوس بودند.  درجه حرارت می تواند به ۵۵- درجه سانتیگراد برسد، کودکان باید در زمین بازی های داخل سالن بازی کنند. بلوک های آپارتمانی با استفاده از پاستل رنگ می شوند زیرا اگر از هر ماده دیگری استفاده شود پس از گذشت ده ماه زمستان پر بارش دیگری اثری از رنگ ها نخواهد بود.

در زمان گولاگ کارگران معادن زندانیان بودند که البته در شرایط بسیار نامناسبی کار می کردند، ۵۰۰ هزار نفر در زندان ها کشته شدند و گفته می شود تا به حال بیش از ۱۸ هزار نفر به خاطر سرمای شدید شهر مرده اند. علاوه بر تمام مشکلاتی که سرما برای شهر ایجاد کرده، آلودگی هوای هم مشکل بسیار جدی ساکنان منطقه است. گاهی برف شهر زرد رنگ می شود. این دلایل باعث شده تا نوریلسک یکی از افسرده ترین شهرهای جهان شود.

 ورخویانسک | Verkhoyansk

در شمال یاکوتسک دهکده ای کوچک قرار دارد که یکی دیگر از سردترین شهرهای روسیه محسوب می شود (البته در میان سردترین شهرهای جهان هم جای می گیرد).  از ماه ستپامبر تا ماه مه زندگی خارج از خانه برای ۲۰۰۰ شهروند ورخویانسک بسیار دشوار است. حتی سابقه ثبت دمای ۶۰- درجه سانتی گراد هم در این منطقه وجود دارد. این جا روزگاری حلقه مرگ استالین نام داشت و زندانین برای کار اجباری به شهر فرستاده می شدند، بسیاری از ساکنان فعلی نوادگان همان زندانی ها هستند.

شهر بر روی لایه ای از زمین های یخ زده که در قسمت های عمق یخ های آن به بیش از ۱۵۰ متر می رسد، ساخته شده است. ساختمان ها در اینجا (مانند یاکوتسک و اویمیاکن) بر روی پایه های بتنی و فولادی ساخته می شوند، به طوری که وقتی که ماه های گرم تر از سال و فصل تابستان فرا می رسد در صورت آب شدن یخ های زمین خانه ها دچار مشکل نشوند.

در طول تابستان کوتاه و آب و هوای معتدل، محلی ها به شکار می پردازند و شکارشان را در زیرزمین خانه ها ذخیره می کنند، این زیر زمین ها مانند فریزر طبیعی عمل کرده و مانع خراب شدن گوشت می شوند. جالب است بدانید که تا وقتی دمای هوا به ۵۵- درجه نرسد مدارس به کار خود ادامه می دهند. در تابستان دمای هوا به ۳۰ درجه سانتی گراد هم می رسد و میتوان گفت که ساکنان آن باید خود را برای حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد اختلاف دما آماده سازند.

عجیب است که هیچ جاده ای شما را به ورخویانسک نمی رساند. در فصل زمستان که رودخانه یخ زده است می تواند با خودروهای آفرود از روی رودخانه و باتلاق ها عبور کرد تا به یکی از سردترین شهرهای روسیه رسید. اما با گرم تر شدن هوا و فرا رسیدن روزهای آفتابی کم کم یخ ها آب می شوند و دیگر هیچ راه ارتباطی به جز استفاده از هلیکوپتر برای رسیدن به منطقه در دسترس نخواهد بود.

دوبینکا | Dudinka

ظاهرا، آب دهان انسان می تواند قبل از آن که به زمین برسد یخ بزند. آب و هوا با دمای بسیار سرد و زمستان طولانی منطقه باعث شده تا گاهی شاهد دمای کمتر از ۵۰- درجه سانتیگراد باشیم، اگرچه عموما دما در حدود ۳۰ درجه سانتی گراد زیر صفر قرار داد. دمای هوا در تابستان به ندرت دو رقمی می شود و تنها چند ماه طول می کشد تا مجددا دمای هوا به کم تر از ۰ درجه سانتی گراد برسد.

شهر دوبینکا بر روی رودخانه Yenisei و در منطقه کراسنویارسک واقع شده است. فستیوال روز گله گوزن شمالی (Day of the Reindeer Herder) متعلق به این جا است، جشنواره ای که شرکت کنندگان آن لباس های محلی می پوشند و با گوزن ها مسابقه می دهند. همچنین دومین فرستنده رادیویی مرتفع شوروی با ۴۶۲ متر در دوبینکا قرار دارد. فرستنده ای که در زمان اتحاد جماهیر شوروی دومین سازه بلند کشور و بلندتر از هر سازه ساخت شده توسط دست بشر در کل اتحادیه اروپا بود.

دیکسون | Dikson

شمالی ترین بندر جهان. دیکسون در دریای کارا در شمال کشور روسیه قرار دارد و سختی های شرایط آب و هوایی اینجا حتی از نوریلسک نیز طاقت فرساتر هستند. یکی دیگر از سردترین شهرهای روسیه که تقریبا زمستانی ابدی دارد، شب های سیاه قطبی اینجا چندین ماه طول می کشد. میانگین دمای هوا منطقه حدود ۲۰ درجه سانتی گراد زیر صفر است و البته مرتب به ۴۰- درجه سانتی گراد هم می رسد. این شهر دارای برف های سهمگینی است که گاهی منجر به خسارت ها و خرابی های زیادی می شوند. اما اگر بخواهیم از زاویه دیگری دیکسون را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که سواحل تماشای وال ها و شفق فطبی منطقه بسیار شگفت انگیز است و هر سال گردشگران زیادی برای دیدن آن ها به منطقه می روند.

برای دیکسون لقب لبه جهان را انتخاب کرده اند و دمای آن در طول ماه های گرم سال به ۵ درجه سانتی گراد می رسد. به خاطر طولانی بودن شب، ساعت کاری شهروندان از ۴ بامداد آغاز می شود و حدود ۵ عصر دیگر به ندرت می توان کسی را در خیابان دید.

تیکسی | Tiksi

اگر چه تیکسی بر روی خشکی است اما هیچ جاده ای برای رفتن به شهر وجود ندارد و تنها راه رسیدن به آن از طریق فرودگاه نظامی قدیمی می باشد. شهر در سواحل دریای لاپتف که در حاشیه اقیانوس منجمد شمالی است، قرار دارد. دریایی کم عمق که در بیشتر روزهای سال یخ زده است. به طوری که تنها بین ماه های اوت و سپتامبر (مرداد و شهریور) امکان کشتیرانی در آن وجود دارد.

حدود ۵٬۰۰۰ نفر در این مورد از سردترین شهرهای روسیه زندگی می کنند. در طول زمستان ممکن است ارتفاع برف تا طبقه سوم خانه ها هم برسد. این جا در دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق یک پایگاه نظامی بود و پس از آن سقوط کرد. به همین دلیل امروز بسیاری از خانه های شهر خالی از سکنه مانده اند. حدود ۱۰ ماه از سال زمستان سخت پابرجاست و بیشتر طول شبانه روز هوا تاریک است. در این دوران میانگین هوای شهر به ۳۰- درجه سانتی گراد می رسد.

منبع: theculturetrip

نوشته زندگی در سردترین شهرهای روسیه چگونه است؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

رزرو و اقامت در هتل پارسیان کیش جزیره زیبای کیش دارای تعداد زیادی هتل است و همین هتل‌ها هستند که یک میلیون گردشگری که سالانه به این جزیره میایند را پذیرا هستند و به آنان اسکان میدهند. در کل هتل نقش بسیار زیادی در تعیین کیفیت سفر دارد و هر چه بیشتر به این امر […]

نوشته رزرو هتل پارسیان کیش اولین بار در آژانس مسافرتی هم کوچ. پدیدار شد.

نوشته رزرو هتل پارسیان کیش اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

تور لحظه آخری کیش با هتل اسپادانا تورهای لحظه آخری کیش خیلی جالب و پرطرفدار هستند و افراد زیادی هر روز سایت را چک مینمایند که یکی از این پکیج‌ها را پیدا کنند و به کیش سفر کنند. در اصل کیش در لحظه آخر در زمان‌های خاصی و به عبارت بهتر تحت شرایط  خاصی ایجاد […]

نوشته تور کیش لحظه آخری هتل اسپادانا اولین بار در آژانس مسافرتی هم کوچ. پدیدار شد.

نوشته تور کیش لحظه آخری هتل اسپادانا اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

تور کیش ارزان برای نوروز امسال با هتل گاردنیا کافیست کمی در رابطه با بهترین برنامه برای سفر نوروزی تحقیق نمایید تا خودتان به این امر برسید که استفاده از تور نوروزی کیش یک شروع سال رویایی را برایتان میسازد. اگر که میخواهید خودتان و عزیزانتان به بهترین شکل ممکن سال نو را آغاز نمایید […]

نوشته تور ارزان کیش نوروز 98 هتل گاردنیا اولین بار در آژانس مسافرتی هم کوچ. پدیدار شد.

نوشته تور ارزان کیش نوروز 98 هتل گاردنیا اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

شما که قصد سفر در فصل بارندگی دارید دقت داشته باشید که لوازم اولیه و ضروری سفر که مناسب شما برای بارندگی می باشد به همراه داشته باشید.

اگر به کشورهای آسیایی قصد سفر دارید مانند:هند، تایلند و سریلانکا بدانید که باران های موسمی همیشه وجود دارد و امادگی لازم داشته باشید.

وسایل ضروری برای روزهای بارانی در مسافرت

۱- اگر می خواهید در باران های نم نم پیاده روی داشته باشید و از باران لذت کافی ببرید می توانید با همراه داشتن ژاکت فوق سبک بارانی روز خوبی در باران داشته باشید.اگر قصد سفر دارید و می دانید که مقصد شما هوای بارانی دارد می توانید با همراه داشتن یک ژاکت بارانی روز خوبی را سپری کنید.

۲- به همراه داشتن یک کیف سفر همه کاره می تواند در روز بارانی در سفر برای شما بسیار خوب باشد.زیرا اگر قصد بیرون رفنن از محل اقامت دارید و به بازار یا مکان خاصی که از قبل برنامه ریزی کرده اید را دارید می توانید با داشتن یک کیف ضد آب به راحتی به برنامه خود ادامه بدهید.

۳- به همراه داشتن کرم های ضد افتاب و حشرات.شاید برای شما سوال پیش بیاد که در روز بارانی چه نیازی به کرم ضد آفتاب می باشد.بدانید در کشورهای آسیایی بعد از اتمام بارش باران حشراتی در اسمان وجود دارد که باعث نیش زدن و آسیب رساندن به پوست شما می شود.

۴- داشتن لباس های مناسب هم در روز بارانی برای سفر مناسب است.اگر قصد دارید به ارتفاعات بروید.می توانید از این روش استفاده کنید که چند لباس سبک را روی هم بپوشید که اگر در مسیر گرم تان شود بتوانید یک لایه از لباس ها را بیرون بیاورید .

۵- داشتن چتر بادوام و مناسب از ضروریترین وسایل ها هنگام باران برای مسافرت می باشد.

۶- برای مسافرت در زمان اتمام باران می توانید بجای کفش از صندل مناسب استفاده کنید,زیرا از کفش بهتر است.

۷- خانم ها در زمان سفر از روسری های مناسب استفاده کنند.زیرا در روز های بارانی روسری می تواند علاوه بر جلوگیری از سردی هوا به گوش ,از شال مناسب تر می باشد.


امتیاز شما

[Total: 1 Average: 5]

نوشته لوازم مهم برای سفر در فصل بارندگی اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

ایرانگردی را در جنگل و ساحل گیسوم را تجربه کنید ,تا یک روز ارام بخش را در طبعیت داشته باشید به دور از روزمرگی ها بتوانید بهترین روز را برای خود همراه با خانواده و دوستان ثبت کنید.

ایران ما مکان های دیدنی و بسیار بکری دارد که باید از آنها بصورت صحیح استفاده کنیم و روز های خوب و پر هیجانی برای خود رقم بزنیم,در میان هزاران جلوه ی دیدنی به سراغ ساحلی تماشایی در شمال کشور می رویم. ساحلی به نام گیسوم که کرانه ی دریا را به جنگلی تماشایی پیوند داده و منظره ای کم نظیر ساخته است.

در این مقاله از سایت گردشگرها تصاویری از ساحل گیسوم برای شما گرداوری کرده ایم ,ببنید و برای یک مسافرت خوب به این مکان برنامه ریزی کنید.

حال هفته ای پر و شلوغی داشته اید,می توانید با پیاده روی در این ساحل آرامشی داشته باشید که به دور از روزمرگی ها ,آرامشی بگیرید که بی نظیر می باشد.


امتیاز شما

[Total: 0 Average: 0]

نوشته تصاویری از جنگل و ساحل گیسوم گیلان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

ایران مقصد ارزان سال ۲۰۱۹

یکی از معتبرترین و پرمخاطب ترین نشریه های دنیا به نام فوربس، در طی گزارشی به رسم هر سال فهرستی از مقاصد پیشنهادی خود را برای سفرهای جذاب و ارزان در ایام تعطیلات سال نو نیز ارائه کرده است. در این گزارش نام ایران به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای سفر در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته و این رسانه جهانی با توصیف ایران به عنوان کشوری با پیشینه فرهنگی و تاریخی غنی که از جاذبه های گردشگری و طبیعی متعدد و با وجود مردمان مهمان نوازی که دارد به عنوان بهترین و ارزان ترین مقصد گردشگری در سال ۲۰۱۹ محسوب می شود و همچنین در توصیف کشور ایران بیان شده است که به دلیل امنیتی که در آن برقرار است برای سفر به خصوص برای جامعه زنان و گردشگران انفرادی گزینه بسیار خوبی محسوب می شود. در ادامه ی خبر ایران مقصد ارزان سال ۲۰۱۹ با تیم خبری الی گشت در ادامه همراه باشید.

مطالب مرتبط:
کارت های ۵ تا ۵۰ میلیونی سفر برای خانواده ها
ایرانی ها همچنان می توانند بدون ویزا به گرجستان سفر کنند
چابهار رقیب جدید مقاصد گردشگری در سواحل خلیج فارس

همانطور که در بالا اشاره کردیم، به نقل از نشریه فوربس، ایران کشوری ارزان و امن برای گردشگری در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده است. این نشریه به رسم هر ساله ی خود لیستی از بهترین مقاصد گردشگری سال را معرفی می کند که ایران هم یکی از آن ها به شمار می رود. مطابق با آنچه که در نشریه فربس نقل شده است، ایام تعطیلات سال نو فرصتی استثنایی برای سفر به ایران بوده و به مخاطبان خود توصیه کرده است که با توجه به ارزانی و به صرفه بودن سفر به کشور در مقطع کنونی، ایران را به عنوان گزینه ای جدی میان مقصدهای سفر خود در سال ۲۰۱۹ لحاظ کرده است. لازم به ذکر است که در این گزارش نام ۳۸ کشور وجود دارد که در این بین برخی شهر و تعدادی کشور هستند.

نکته ی قابل توجه این است که در کنار نام ایران رقیبان سرسختی هم در همسایگی ایران و در حوزه ی توریسم نیز قرار گرفته است. در این فهرست تنها نام ترکیه و قطر در کنار ایران از منطقه خاومیانه به چشم می خورد و بهترین فرصت برای بهبود صنعت گردشگری است و افزایش سطح سهم ایران از بازار توریسم منطقه را فراهم آورده است. با توجه به این که کشور عربستان سعودی که مهمترین رقیبان ایران در خاورمیانه در میان کشورهایی که به فکر توسعه گردشگری خود هستند اما نام این کشور در فهرست مقاصد پیشنهادی برای سفر در این نشریه معتبر قرار نگرفته است و این در حالی است که بسیاری از رسانه های معتبر و پرمخاطب جهانی از جمله «تلگراف» درخصوص توصیه عربستان سعودی به عنوان مقصد سفر در سال ۲۰۱۹ با احتیاط صحبت کرده اند و آن را مقصدی ایده آل برای گردشگران نمی دانند.

نشریه فوریس در گزارشی که با عنوان ۳۸ مقصد ارزان گردشگری جهان در سال ۲۰۱۹ منتشر کرده است، نقاط مختلفی از جهان را به عنوان پیشنهادهایی برای سفر مقرون به صرفه و در عین حال جذاب را فهرست کرده است. نام شهرها و کشورهایی که در این گزارش آمده است نیز عبارت از ایالت هایی از آمریکا، چند شهر اروپایی و کشورهایی همچون کوبا، ترکیه و اوکراین نیز به چشم می خورد، همچنین شهرهایی همچون دوحه در قطر و قاهره در مصر نیز از دیگر مقاصد مسافرتی است که مورد توجه این رسانه آمریکایی قرار گرفته است.

اما در این فهرست نام ایران جز مواردی بوده که بسیار مورد تاکید قرار گرفته است؛ این نشریه در تحسین تجربه سفر به ایران در خطاب به مخاطبان خود چنین نوشته است که

“با سفر به این کشور می توان حضور در سرزمینی باستانی را تجربه کرد که روزگاری محل حکومت برجسته ترین فرمانروایان تاریخ بوده است. در ایران می توان سراغ بهترین کیفیت مهمان نوازی مردمان محلی را گرفت و مردم این کشور یکی از صمیمی ترین و دوستانه ترین مردمان جهان هستند.”

عمده دلیل ارزان محسوب شدن ایران در این نشریه، تحولات ارزی بوده که در چند ماه اخیر صورت گرفته و در نشریه فوربس در گزار خود افزوده است که حال حاضر بهترین زمان برای سفر به ایران محسوب می شود، چراکه به واسطه کاهش ارزش ریال در برابر عموم ارزهای عمده جهانی، این کشور تبدیل به یکی از ارزان ترین مقاصد سفر در سراسر جهان شده است و در آن می توان خدمات مسافرتی را با قیمتی پایین و کیفیتی بالا دریافت کرد؛ علاوه بر این ها ایران کشوری با تاریخ غنی و جاذبه های ارزشمند محسوب می شود.

نوشته ایران در صدر کشورهای ارزان قیمت برای سفر در سال ۲۰۱۹ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

گردشگری مبتنی بر طبیعت (Nature-based tourism): اصطلاح گسترده ای که تمام تجارب مفاهیم صنعت گردشگری را در محیط های وحشی و طبیعی در بر می گیرد. گردشگری مبتنی بر طبیعت شامل تمام اشکال گردشگری است که از محیط های طبیعی نسبتا دست نخورده با جاذبه های مختلف و محیط های اولیه، تشکیل شده است. این مفهوم از صنعت گردشگری می تواند شامل فعالیت های فکری، هیجانی و غیرمخربی باشد که به نوبه خود می تواند شامل اکوتوریسم و گردشگری حفاظتی (conservation tourism) نیز بشود.

گردشگری فقر زدا (Pro-poor Tourism): گردشگری که نتیجه آن افزایش سود خالص برای مردم فقیر در یک مقصد گردشگری است.

گردشگری مسئول (Responsible Tourism): گردشگری که منافع جوامع محلی را به حداکثر ظرفیت آن برساند؛ عوام منفی اجتماعی یا محیطی را به حداقل برساند و به مردم محلی کمک کند تا فرهنگ های شکننده و زیستگاه ها و گونه ها را حفظ نمایند.

گردشگری پایدار (Sustainable Tourism): گردشگری که تاثیرات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی کامل و جامعی برای زمان حال و آینده خود به همراه داشته باشد. به نیازهای بازدیدکنندگان، صنعت های مختلف، محیط زیست و جوامع میزبان نیز رسیدگی می کند. البته کسانی که در رشته گردشگری و جهانگردی تحصیل می کنند، در منابع مختلف تعریف متفاوتی را برای این نوع مفهوم صنعت گردشگری پیدا خواهند کرد. هر چند که مجموع مفاهیم هر یک از این تعاریف، یکسان است.

گردشگری حیات وحش (Wildlife tourism): از دیگر مفاهیم صنعت گردشگری است که ارتباط نزدیکی با حیات وحش و طبیعت را فراهم می کند.

نوشته معرفی مفاهیم صنعت گردشگری و طبیعت گردی اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

ثبت جهانی شهر تاریخی توس در چه مرحله ای است؟

مدیرکل امور پایگاه های جهانی سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌ دستی، فرهاد عزیزی در رابطه با ثبت جهانی شهر تاریخی توس ابراز داشت: قدم های اولیه در این خصوص برداشته شده است برداشته شده و این شهر تاریخی و همچنین آرامگاه فردوسی به منظور واقع شدن در فهرست آثار جهانی یونسکو دارای ارزش های تاریخی و بی نظیر می باشد. مجله الی گشت در این خبر به بررسی روند اقدامات در مسیر ثبت جهانی شهر تاریخی توس می پردازد.

وی نیز به شروع عملیات مرمت برج و باروی تاریخی توس اشاره کرد و اعلام کرد: با در نظر داشتن پیشینه مطالعاتی که این برج و باروی تاریخی داراست، حفظ، مرمت و سامان دادن به آن قادر است بیشتر از گذشته شکوه و عظمت توس را به عموم نشان دهد.

مدیرکل امور پایگاه های جهانی سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌ دستی همچنین ابراز داشت: از دید مردم و گردشگران، جایگاه و ارزش تاریخی این منطقه، در صورتی که عملیات مرمتی به پایان برسد، نزدیک تر به واقعیت آن بسیار می شود چرا که عظمت و شکوه این شهر تاریخی ملموس تر می گردد. علاوه بر این، اجرای طرح بازسازی جلوخان آرامگاه فردوسی نیز با مساعدت و همکاری شهرداری مشهد نیز نمونه ای عالی از مشارکت مدیریت شهری در حفظ و نگهداری از هویت و ارزش های ملی و تاریخی است.

عزیزی نیز اشاره ای به این امر کرد که طرح کلی جلوخان آرامگاه فردوسی به پایان رسیده است و امور اجرایی و عملیات آن نیز در چند روز آینده شروع خواهد شد. انجام این طرح ها و پروژه های عملیاتی یکی از قدم های اساسی و مهم برای شروع فرآیند تهیه پرونده ثبت جهانی شهر تاریخی توس به منظور پیشنهاد به یونسکو می باشد.

وی همچنین ادامه داد ایجاد زیرساخت های حیاتی، مدیریت و رسیدگی به بخشی از مشکلات در این شهر، مدیریت ساخت و سازها و فراهم نمودن برخی دیگر امکانات در کنار اهمیت و ارزش تاریخی شهر توس اهمیت بسیار بالایی دارد. در کل این امور، اقدامات اولیه جهت ثبت جهانی شهر تاریخی توس می باشند که امید است تا چند سال پیش رو بتوان فرآیند ثبت جهانی توس را آغاز و پرونده پیشنهادی مربوط به آن را تهیه کرد.

در حال حاظر این شهر تاریخی با محوطه ای به مساحت ۳۶۰ هکتار در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این شهر نیز تا بهمن سال ۹۱ یکی از روستاهای تابع مشهد به شمار می رفت، اما بعد از آن، روستای تاریخی توس که مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی در کنار آن واقع شده است، به عنوان یک محدوده جدای شهری و با تایید شورای عالی معماری و شهرسازی، به شهرداری شهرستان مشهد واگذار گردید.

نوشته ثبت جهانی شهر تاریخی توس در دست اقدام است اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.