راهنمای سفر به صومعه سرا در گیلان

خطه ی شمالی کشور به دلیل دارای بودن جاذبه های گردشگری متعددی که دارد، همواره مقصد اصلی مسافران برای گردشگری و مسافرت می باشد. استان گیلان اما با طبیعت بکر و بی نظیری که دارد معروف به عروس طبیعت ایران شده و سفر به آن سبب می شود که حس و حال بخصوصی را بدست بیاورید. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره سفر به صومعه سرا در گیلان صحبت کنیم. این منطقه یکی از ۱۶ شهرستان زیبای استان گیلان است که مساحتی برابر با ۶۰۰ کیلومترمربع دارد و در ۲۵ کیلومتری گیلان قرار دارد. در ادامه همراه با ما باشید تا بیشتر با شهرستان صومعه سرا در گیلان آشنا شوید.

 موقعیت جغرافیایی صومعه سرا

مطالب مرتبط:
معرفی کامل جزیره های جنوب ایران
راهنمای سفر به روستای جواهرده در رامسر
کوهرنگ، بهشتی برای طبیعت گردان در فصل تابستان

شهرستان صومعه سرا در غرب استان رشت واقع شده و تا شهرستان فومن ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. اگر خواستید دلی به دریا بزنید رفتن به سمت صومعه سرا گزینه ی مناسبی برای شما نیست، چرا که فاصله ی این شهرستان تا دریا بسیار زیاد است.

یک نکته ی جالب که درباره شهرستان صومعه سرا در گیلان باید بدانید که محلی های این منطقه ممکن است آن را با نام سوماسرا بشناسند و ترجیحا اگر خواستید آدرس بپرسید به این ترتیب از آن نام ببرید.

به منظور دسترسی به این منطقه می باست در ابتدا وارد جاده رشت – آستارا شوید و بعد از گذشتن از بازار جمعه به این منطقه برسید.

شما حتی اگر هم خواستید می توانید با خرید بلیط هواپیما خودتان را به فرودگاه رشت که در شمال شرقی این شهر قرار دارد برسانید. بیرون از فرودگاه تاکسی های گذری و خصوصی منتظر شما هستند که می توانید با این تاکسی ها خودتان را به پایانه مسافربری رشد در میدان گیل رسانده و از آن جا اتوبوس های صومعه سرا را سوار شوید و به شهرستان صومعه سرا برسانید.

بهترین زمان سفر به صومعه سرا

شرایط آب و هوایی قالب در شهرستان صومعه سرا همواره مرطوب است و برای دیدن روزهای آفتابی فصل تابستان این منطقه بسیار مناسب است. ماه اردیبهشت در این منطقه درختان توت فرنگی شکوفه می زنند و می توانید از نزدیک یک بهشت واقعی را مشاهده کنید.

زمانی خواستید به سمت این منطقه در شمال کشور بروید و دنبال بهترین زمان برای بازدید از آن بودید لازم به ذکر است که بگوییم هر فصلی از سال اینجا زیبایی های خاص خودش را دارد. اما اگر فصل زمستان به خصوص ماه بهمن به سمت این شهرستان بروید خواهید دید که به دلیل سرمای سیبری پرندگان بسیاری از شمال روسیه به سمت تالاب های صومعه سرا مهاجرت کرده اند. از جمله پرندگانی که در این منطقه می آیند عروس غاز، مرغابی و غاز پاکوتاه است که در اطراف صومعه سرا اقدام به آشیانه سازی می کنند.

توجه داشته باشید که به دلیل آنکه تالاب های صومعه سرا در گیلان خیلی کمتر از تالاب انزلی معروف و توریستی شده اند از چشم اندازهای بکر و دیدنی برخوردار هستند.

زمانی که از مرکز شهرستان صومعه سرا به سمت صوفیان ده رفتید جالب است بدانید که در امتداد مسیرتان درخت های صنوبر بسیاری وجود دارد که مسیر را بسیار جذاب تر از پیش کرده است. بعد از عبور از پل رودخانه در ۵ کیلومتری روستای سیاه‌درویشان با قایق می‌توانید وارد تالاب بشوید.

جاهای دیدنی شهرستان صومعه سرا

در صورتی که با خودرو شخصی خودتان به سمت صومعه سرا در گیلان رفته اید، اول از همه پیشنهاد می کنیم که در میدان شهر و در پارک ابریشیم این شهرستان توقف کنید و از هوای بی نظیر موجود در این شهرستان لذت ببرید و بعد از آن به سمت خانه ی قدیمی که معماری آن به سبک خانه های شمالی ساخته شده بروید و کمی در کنار آن عکس بگیرید قطعا زمانی که از سفر برگردید تماشای آن ها می تواند برایتان لذت بخش باشد.

یکی از جاذبه های دیدنی که در شهرستان صومعه سرا در گیلان وجود دارد و ما پیشنهاد می کنیم که نه تنها در این شهرستان بلکه زمانی که به مناطق شمالی کشور سفر می کنید سعی کنید که حتما به سمت بازارهای آن بروید چرا که حال و هوای غیر قابل وصفی در آن ها برقرار است. اگر کمی بخواهیم از حس و حالی که در بازارهای صومعه سرا برقرار است بگوییم، اینطور بیان می شود که یک زمانی که وارد آن می شود ماهی های تازه صید شده بر روی زمین چیده شده اند و بوی تازه ی سبزیجات و ترشی های محلی همه جا فرا گرفته است ….

یکشنبه بازارهای صومعه سرا بسیار مشهور است.

در دوره قاجاریه و صفویه هم پل های زیادی در این شهر باقی مانده است که همچنان پابرجا هستند و می توانید اگر تمایل داشتید از آن ها دیدن کنید. از جمله ی این پل ها عبارتند از پل گازربار که یک پل آجری است که بین صومعه سرا و بازار جمعه قرار گرفته است. بر روی این پل می توانید عکس های یادگاری بسیار جذابی بگیرید. به منظور دسترسی به این پل می توانید حدود ۲۰ دقیقه با ماشین از صومعه سرا دور شوید و وارد جاده بازارجمعه شوید توجه داشته باشید در طول مسیر باید به سمت جاده دوگور منحرف شوید و بعد به سمت روستا کلده پایین بروید و بعد از آن پل را خواهید دید.

روستای کسما

زمانی که به سمت صومعه سرا در گیلان رفتید به غیر از بازار و پل های تاریخی، روستاهایی هم وجود دارد که می توانید به سمت آن ها بروید و از طبیعت بکر این منطقه لذت ببرید. یکی از روستاهایی که در اطراف این شهرستان قرار دارد، روستای کسما است، این روستا برای کسانی که به سفرهای تاریخی علاقمند هستند گزینه ی بسیار جذابی است؛ روستای کسما در صومعه سرا مقر نهضت های میرزاکوچک خان جنگلی بوده و تمامی بخش های آن نقاطی استراتژیکی برای مبارزات میرزاکوچک خان جنگلی محسوب می شده است. یک حمام و چندین بقعه هم در این روستا وجود دارد که از جذابیت های توریستی شهرستان صومعه سرا محسوب می شود.

در گذشته یک حمام ۱۰۰ ساله در این روستا وجود داشته که دارای دو حوض سرد و گرم بوده و آب آن از رود و قنات نیز تامین می گردیده است. لازم به ذکر است که بدانید بر روی سقف این حمام حدود ۹ گنبد وجود دارد که نور آسمان را به داخل انتقال می داده است. توجه داشته باشید در بالاتر هم اشاره کردیم که یکشنبه بازارهای صومعه سرا در گیلان بسیار محبوب هستند اما اگر به آن نرسیدید پیشنهاد می کنیم که به چهارشنبه بازارهایی که در روستای کسما برگزار می شود بروید.

البته یک پل تاریخی هم به همین نام در این منطقه وجود دارد که طول آن ۲۵ متر و عرضش ۲۰ متر می باشد. پل کسما دارای پنج دهانه کوچک و بزرگ آجری است که یکی از طاق های اصلی آن فرو ریخته و پایه های آن دارای آب برهایی برای راحتی در جریان رودخانه می باشد.

به منظور دسترسی به روستای کسما می بایست به ۳ کیلومتری صومعه سرا بروید. شما می بایست از صومعه ‌سرا به سمت بلوار برادران شهید سرشاد حرکت کنید تا به این روستا رسید.

اگر با ماشین شخصی خودتان نرفته اید می توانید از تاکسی های خطی که در شهر صومعه سرا وجود دارید برای رسیدن به روستای کسما استفاده کنید.

روستای گسکر

پس از روستای کسما که هنگام سفر به صومعه سرا می توانید از آن دیدن کنید، دیگر روستای این منطقه روستای گسکر است. این روستا در فاصله ۲۰ دقیقه ای از صومعه سرا واقع شده و یک مناره ۲۰ متری آجری از دوره سلجوقیان در آن قرار دارد که در آن زمان برای تعیین طلوع و غروب خورشید استفاده می شده است. کسانی که در روستای زندگی می کنند درباره ی مناره های این روستا می گویند که این مناره ها به مناره های روستای دیگری به نام لده وصل بوده که همین موضوع بر جذابیت آن نیز اضافه می کند.

شاید برایتان جالب باشید بدانید که گسکر یک شهر تاریخی و مدفون با حدود ۱۲۰۰ سال قدمت در دل جنگل های منطقه هفت دغنان و در شهرستان صومعه سرا در گیلان بوده که بنابر کاوش های صورت گرفته یکی از بزرگترین شهرهای باقی مانده از دوره اسلامی در شمال کشور به شمار می آید. وجود این مناره هم در این روستا دلیلی بر اثبات همین موضوع است. زمستان ۸۸ بوده که عملیت بیرون کشیدن این شهر تاریخی از زیر خاک صورت گرفت و از آن به عنوان یک سایت گردشگری تاریخی در شهرستان صومعه سرا یاد شد. تقریبا می توان گفت از آن سال به بعد نزدیک به ۵۰ هکتار از کل ۱۲۰ هکتار  زمین های شهر تاریخی گسکر کشف و مورد بازسازی قرار گرفته که به عنوان یک اثر تاریخی در دوره اسلامی نیز به ثبت ملی هم رسیده است.

شکم گردی در شهرستان صومعه سرا

آنچه در شهرهای شمالی سخت نیست پیدا کردن غذا و رستوران های خوب است. شما در کجای شهرهای شمالی می توانید یک رستوران پیدا کنید که غذاهای خوبی دارد. در این شهرستان می توانید از بین غذاهای شمالی که شمال چغرتمه، پامادورقاتق، پلاکباب و ترش تره است یکی را انتخاب کنید و میل کنید. پامادورقاتق یک غذای کم خرج است که با تخم مرغ و گوجه درست می شود و با برنج صرف می شود. باقالی قاتوق هم دیگر نیازی تعریف ندارد و می توانید در کنار غذاهایی که سفارش می دهید یکی را انتخاب کنید.

اگر هم در فصل آلوچه یا گوجه سبز به سمت این شهرستان رفتید، می توانید خولی هم امتحان کنید. ترش کباب هم یکی دیگر از کباب ‌های محبوب شمالی است که آن را با برنج کته می ‌خورند.

در این شهرستان رستوران های معروف بسیاری وجود دارد پس به هیچ وجه نگران شکم گردی هایتان نباشید. از جمله معروف ترین رستوران های این شهرستان رستوران صدری، ترنگ طلایی و پرستو هستند.

حتی شما می توانید به خیابان نازک سرا بروید و در این خیابان که معروف به عرضه بهترین گوشت ها می باشد به مقدار مورد نیازتان گوشت بخرید و خودتان اقدام به پخت کباب بنمایید.

اقامت در شهرستان صومعه سرا

به منظور اقامت در شهرستان صومعه سرا در گیلان به دلیل آنکه شرایط هوایی اغلب اوقات مرطوب هست، لازم است که دستشویی و حمام اختصاصی برای محلی که می خواهید اقامت داشته باشید نیاز است که وجود داشته باشد. از همین هتل معین در فومن یا هتل هایی که در رشت هستند گزینه های خوبی برای اقامت می باشند. البته در خود صومعه سرا هم ویلاهای جنگلی وجود دارد که می توانید اجاره کردن آن ها هر چند روز که می خواهید در آن ها اقامت داشته باشید.

البته پیشنهاد ما این است که به دلیل اینکه شهرستان صومعه سرا فضای بسیار بکر و دیدنی دارد حیف است که بخواهید برای اقامت هتل ها را انتخاب کنید، ترجیحا به سمت اقامتگاه های بومگردی بروید و البته هم ارزان تر هستند و هم شما می توانید با چهره واقعی این شهرستان هم آشنا شوید.

دیگر جاذبه های نزدیک به صومعه سرا

با توجه به نزدیک بودن این شهرستان به رشت و همچنین فومن می توانید بعد از اینکه صومعه سرا را بازدید کردید می توانید به سمت این مناطق بروید. شما می توانید ناهارتان را در رشت بخورید و بعد از آن هم به سمت انزلی و بندر و تالاب این شهر بروید. فاصله رشت تا صومعه‌ سرا در یک روز خلوت حدودا ۴۰ دقیقه است.

اگر هم خواستید می توانید به سمت شهرستان فومن بروید و یک نصف روزتان را برای دیدن طبیعت آن و خوردن کلوچه های گردویی آن صرف کنید.

توجه داشته باشید که این منطقه به ماسال هم نزدیک است و می توانید با صرف نیم ساعت به سمت منطقه ییلاقی صومعه سرا هم بروید و از طبیعت و ارتفاعات این منطقه هم نهایت لذت را ببرید.

نوشته راهنمای سفر به صومعه سرا در گیلان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

 افتتاح راه آهن قزوین-رشت بعد از ۱۲ سال انتظار

فردا روز خوبی برای مردم گیلان است. چرا که راه آهن قزوین-رشت بعد از وقفه های طولانی و پس از ۱۲ سال سرانجام به طور رسمی افتتاح می شود. آقای حسن روحانی، رئیس جمهور فردا میهمان مردم  گیلان خواهند بود و این راه آهن را افتتاح خواهند کرد. مردم گیلان سال هاست که در انتظار اتمام پروژه و راه اندازی قطار قزوین-رشت بوده اند و حالا این مسیر ریلی جدید می تواند گامی جدید در مسیر توسعه و بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی منطقه در پی داشته باشد. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر بیشتر صحبت کنیم.

پایان انتظاری ۱۲ ساله

مطالب مرتبط:
طولانی ترین خط راه آهن جهان کجاست؟
راه اندازی اپلیکیشنِ «سامانه نظارت بر خدمات سفر»
تحول صنعت گردشگری گیلان با ثبت جنگل های هیرکانی در یونسکو

استان سرسبز و زیبای گیلان در موقعیت طبیعی و استراتژیکی خاصی قرار گرفته است. با توجه همجواری گیلان با دریای خزر و وجود بندرگاه های مهمی مثل بندر انزلی و آستارا و همین طور گردشگر پذیر بودن این منطقه، لزوم احداث و راه اندازی خط ریلی و اتصال این منطقه به شبکه ریلی کشور احساس می شد. طرح و بحث ساخت راه آهن قزوین-رشت حدودا از ۱۲ سال پیش آغاز شده و مردم گیلان سال ها منتظر پایان پروژه و افتتاح راه آهن قزوین-رشت بودند. با این حال، افتتاح و راه اندازی قطار قزوین-رشت مدت های مدید بود که به تعویق می افتاد. تا این که سرانجام در روز اول آذر امسال، این پروژه با حضور محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهور به طور موقت و آزمایشی افتتاح شد و حالا، قرار است که فردا با حضور رئیس جمهوری جناب آقای حسن روحانی این پروژه بعد از ۱۲ سال رسما افتتاح و راه اندازی شود.

ماکان پدرام، مدیر کل اداره راه و شهرسازی گیلان در گفتگویی که با خبرگزاری مهر داشتند بیان کردند: پروژه ساخت راه آهن قزوین-رشت در سال ۸۵ شروع شده بود که پس از سال ها سرانجام در سال ۹۷ به اتمام رسید. طول این پروژه ۱۶۵ کیلومتر و طول ریل گذاری آن ۱۸۵ کیلومتر است و از ۶ ایستگاه، ۲۸ کیلومتر تونل و ۹ کیلومتر پل تشکیل شده است. ۵۰% این مسیر در دشت، ۱۰% آن در تپه و ۴۰% مابقی در مناطق کوهستانی قرار گرفته اند. پروژه ساخت راه آهن قزوین-رشت از لحاظ محل اجرا و عبور از کوه های البرز و پیچیدگی های مهندسی یک ابر پروژه به حساب می آمد و همین موضوع باعث طولانی شدن روند تکمیل و ساخت آن شده بود.

در مراسم افتتاح آزمایشی راه آهن قزوین-رشت که با حضور نوبخت برگزار شده بود، ایشان طی سخنرانی که در این مراسم داشتند پروژه راه آهن قزوین-رشت را بخشی از طرح بزرگ قزوین تا آستارا دانستند و اظهار امیدواری کردند که بعد از افتتاح این خط، احداث مسیر ریلی از رشت به انزلی ادامه پیدا خواهد کرد. همچنین در همان سخنرانی بیان شد که با حضور رئیس جمهوری در گیلان، کار ساختمانی و زیرساختی قطعه ریلی رشت به آستارا به طور رسمی آغاز می شود و امید است هرچه زودتر به پایان و به مرحله بهره برداری برسد.

در ماه بهمن، سرانجام خبر تکمیل و پایان یافتن پروژه راه آهن قزوین-رشت اعلام شد و معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اعلام کرد که این پروژه تا ۱۰ روز دیگر آماده بهره برداری است. آقای خیرالله خادمی در بازدیدی که از ایستگاه مرکزی راه آهن رشت داشتند از پیشرفت ۲۵ درصدی فاز نخست خط ریلی رشت به انزلی خبر دادند و بیان کردند: پروژه ساخت راه آهن رشت-انزلی در یک مسیر ۴۰ کیلومتری و در دو فاز تعریف شده است که ۲۵% فاز اول تاکنون انجام شده و فاز دوم نیز پیش بینی می شود طی دوره ای ۳۰ ماه به اتمام برسد.

نوشته راه آهن قزوین-رشت پس از ۱۲ سال انتظار، فردا افتتاح می شود! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با غار آویشو در ماسال

گیلان یکی از استان های زیبا و سرسبز در شمال کشور ایران است که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی به سمت آن سفر می کنند و از جمله دلایل علاقمندی مسافران برای سفر به این استان طبیعت و چشم اندازهای بی نظیری است که دارا می باشد. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره غار آویشو در ماسال خدمتتان اطلاعات لازم را ارائه دهیم؛ غار آویشو در ماسال یکی از شگفتی هایی است که شما می توانید در سفر به این منطقه بکر و طبیعی در استان گیلان شاهد آن باشید. در ادامه با ما در سفر به سمت استان همیشه سرسبز ایران، گیلان همراه باشید تا بیشتر با غار آویشو در ماسال طولانی ترین غار کشور آشنا شوید.

مطالب مرتبط:
آبشار ویسادار، سومین آبشار مرتفع در گیلان
ماسوله گیلان، سمبل روستاهای پلکانی ایران
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در گیلان

همانطور که در بالا اشاره کردیم، استان گیلان سالانه هزاران گردشگر برای تماشای طبیعت سرسبز و چشم اندازهای بکری که در این منطقه وجود دارد. غار آویشو در ماسال یکی از غارهای شگفت انگیزی است که در دل کوه های شهر شاندرمن قرار گرفته است و از جمله غارهای دیدنی و زیبایی است که به تازگی کشف شده و در بین گردشگران محبوب شده است. قندیل‌ های فراوان، هفت آبشار، ستون ‌های آهکی از چشم‌اندازها و زیبایی ‌های منحصربه‌ فرد فضای درونی غار است که سفر به سرزمین عجایب را برای گردشگران این منطقه فراهم آورده است و تا مدت ‌ها لذت این سفر در ذهن باقی می‌ ماند. اقامتگاه های متعددی هم در این منطقه وجود دارد که می توانید در صورتی که زمان کافی داشتید آن ها را برای اقامت خودتان اجاره کنید.

شرایط آب و هوایی شهرستان ماسال معتدل و مرطوب است و به دلیل قرار گرفتن در منطقه ی کوهپایه ای دارای آب و هوای سردسیری در مقایسه با سایر نقاط استان نیز برخوردار است. زبانی که مردم منطقه ماسال با آن صحبت می کنند تالشی است و معیشت خودشان را با فعالیت های کشاورزی و دامپروری می گذرانند. از جمله دیگر فعالیت هایی که مردم ماسال به آن ها مشغول هستند نیز زنبورداری، باغداری و تولید صنایع ‌دستی است. برنج، پنیر، عسل طبیعی و مرکبات هم از محصولات این منطقه هست که می‌توان به‌عنوان سوغات نام برد.

در شهرستان ماسال  بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک وجود دارد که از این میان غار آویشو با قندیل های گوناگون و آبشارهای زیبا و ستون های آهکی چشم اندازه فوق العاده را به وجود آورده و همین خود سبب جذب گردشگر به این منطقه گردشگری شده است. این غار با دهانه ‌ای بسیار بزرگ به ارتفاع ۱۹ متر و عرض ۱۴ متر از غارهای بی ‌نظیر استان گیلان است و تاکنون بیش از ۲ هزار متر از عمق غار توسط غارنوردان و کوه‌ نوردان محلی کشف‌ شده و به آن لقب طولانی‌ ترین غار ایران را داده اند. این غار در میان دره ‌ای کم آب قرار دارد و ازجمله غارهای آهکی ایران است که در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. پژوهش‌های زمین‌ شناسی نیز قدمت غار آویشو را در حدود ۷۵ میلیون سال رقم‌ زده‌اند.

ویژگی های غار آویشو در ماسال

از جمله ویژگی هایی که غار آویشو در ماسال دارا می باشد و آن را در مقایسه با دیگر غارهایی که در این منطقه و حتی در ایران متمایز می کند، بقایایی از پوسته اقیانوسی پالتو تنیس است که آثار آن نیز بر روی سنگ هایی در مجاورت غار دیده می شود. از ابتدا تا انتهای غار آویشو در ماسال جریان هایی از آب وجود دارد که از دسته غارهای رودخانه ای محسوب می شود. هر چقدر که بیشتر در عمل غار آویشو در ماسال وارد شوید حجم بیشتری از آب را شاهد خواهید بود. در این غار شگفت انگیز ۷ آبشار و صدها قندیل به همراه ستون هایی آهکی که عظمت بالایی هم دارند نیز وجود دارد که خوردگی دیواره های آن حاصل از جریان آب بر روی سنگ هست که از قرن ها قبل تاکنون شگل گرفته اند و اکنون نمونه ای نادر از آن را در هیچ غاری تاکنون کشف نکرده اند؛ بنابراین بهترین تجربه غارنوردی را در این سفر می ‌توانید به همراه داشته باشید.

معنای کلمه آویشو

کلمه ی آویشو یک واژه تالشی است که مفاهیم زیادی از آن قابل برداشت است، آو: یعنی آب، ویشو: یعنی فرورفتن شاید به این دلیل که آبی که داخل غار می‌شود برای همه قابل ‌رؤیت است و از طرف دیگر در عمق زیاد غار ناپدید می‌ شود از دیدگاه مردم بومی منطقه این نام مناسب ‌تر به نظر می ‌رسید. در مورد ۳ غار منطقه شاندرمن به ویژه آویشو این است که یک غول داخل غار زندگی می کند و مردم منطقه بارها آن را دیده اند و به طور علمی تر صحبت از وجود ۳ عدد مومیایی به دلیل تله گذاری باستانی داخلی غار کسی موفق به کشف آن ها نشده است.

دهکده ی ملل شاندرمن در ماسال

برای اقامت در منطقه گردشگری و بکر ماسال دهکده ای توریستی با نام ملل شاندرمن وجود دارد که اقامتی منحصر به فردی را در دل فضای سرسبز ماسال برایتان فراهم می آورد. این استراحتگاه با توجه به موقعیت مکانی عالی و آب و هوای فوق العاده سبب می شود که مسافران اقامتی بی نظیر را تجربه کنند. لازم به ذکر است که بگوییم این دهکده شامل ۱۱ ویلای کاملاً لوکس و مدرن با کلیه امکانات رفاهی در فضایی کاملاً روستایی و آرام در روستای بیتم در قسمت غربی استان گیلان واقع ‌شده است که طبیعت بکر و کوه ‌های جنگلی پوشیده از درختان سرسبز آن مسافران زیادی را به سمت خود کشانده است.

برای دسترسی به دهمده ی توریستی ملل شاندرمن باید به ۴۰ کیلومتری روستای تاریخی ماسوله خودتان را برسانید و قلعه تاریخی رودخانه، ۳۰ کیلومتری ساحل جنگلی و زیبای گیسوم، ۴۰ کیلومتری بندرانزلی و ۹۵ کیلومتری آستارا برسانید. لازم به ذکر است که امکان رزرو این هتل های به صورت آنلاین هم وجود دارد.

مسیر دسترسی به غار آویشو در ماسال

به منظور دسترسی به غار آویشو در ماسال می بایست از شهرستان ماسال، شهر شاندرمن به سمت روستای سیاه مرد عبور کنید و سپس از سمت جاده چاله سرا به غار آویشو برسید. در کنار پل چاله سرا، جاده خاکی وجود دارد که از کنار بقعه درویش شاه امیر می گذرد و تا غار آویشو حدودا ۳۵ کیلومتر فاصله دارد و تنها راه ماشین رو برای رسیدن به غار آویشوی گیلان است. مسیر دیگری که می توانید انتخاب کنید از جاده تفنگ راه رو به روی جنگل خون ماسال است که در حدود ۳ – ۴ کیلومتر مسیر خاکی دارد ولازم است بدانید که این جاده از لحاظ زیر ساخت مشکلات زیادی دارد.

با توجه به شناخت کمی که مردم ایران از وجود غار آویشو در ماسال دارند و همچنین امکانات کمی که توسط مردم محلی منطقه ارائه می شود این غار به یکی از جاذبه های پر رونق استان گیلان تبدیل شده بنابراین زیبایی های موجود در این منطقه ی گردشگری، چشم اندازها و آب و هوای آن سبب شده تا گردشگران و دوستداران طبیعت بسیاری را به سمت خود جذب کند.

نوشته آویشو، طولانی ترین غار آبی گیلان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

آشنایی با بنادر شمال ایران

محدوده ی دریای خزر از گذشته تا به حال به عنوان یکی از مهمترین مقاصد اقتصادی و گردشگری ایران محسوب می شود. این منطقه به دلیل وسعت آبی گسترده ای که دارد با چندین کشور دنیا دارای مرز مشترک است، که همین موضوع یکی از دلایل اهمیت بالای این منطقه می باشد. با توجه به پیدایش ذخایر نفت و گاز و فروپاشی شوروی اهمیت این منطقه بسیار مورد توجه قدرت های منطقه قرار گرفت. روزانه کشتی های باربری زیادی در این آب های خزر در حال رفت و آمد هستند که همین موضوع خود بسیار نقش این دریا را افزایش می دهد. در حاشیه دریای خزر بنادر زیادی وجود دارد که نقش مهمی در تبادلات تجاری کشورمان ایران دارا هستند، اگرچه بنادر شمالی ایران حجم کمتری نسبت به بنادر جنوبی کشور دارا هستند اما با توجه به حضور روسیه به عنوان یکی از شرکای مهم و اصلی ایران اهمیت این بنادر نیز بالا می رود. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره بنادر شمال ایران صحبت کنیم و تعدادی از آن ها را معرفی کنیم.

بندر انزلی

مطالب مرتبط:
بندر کنگ از قدیمی ترین بندرهای ایران
جاذبه های گردشگری بندر همیشه بهار چابهار
آشنایی با دیدنی های بندر ترکمن

بندر انزلی یکی از مهم ترین شهرهای استان گیلان از نظر گردشگری و اقتصادی است. این شهر را اولین و بزرگترین بندر ایران در سواحل دریای مازندران می دانند. انزلی بعد از شهر رشت که مرکز استان گیلان است، دومین شهر پر جمعیت این استان محسوب می شود. این شهر بندری را که فاصله اش از مرکز استان حدود ۴۰ کیلومتر است، پر بارش ترین شهر ایران از نظر بارش باران می دانند. از لحاظ جغرافیایی این بند از شمال با روسیه و از سمت جنوب با ایران همسایه است، این بندر شمالی سمت غرب با جمهوری آذربایجان و از سمت شرق با جمهوری ترکمنستان و قزاقستان نیز همسایه است. در سواحل دریای خزر بنادری وجود دارد که از معروف ترین و مهمترین آن ها دریای خزر است. موقعیت قرارگیری این بندر در استان گیلان است و از لحاظ گردشگری، اقتصادی و ورزشی بسیار مورد اهمیت است. آب و هوای این منطقه همانند دیگر شهرهای ساحلی ایران معتدل و مرطوب بوده و از شهر پر باران شمال ایران محسوب می شود. این شهر در طول تاریخ همیشه با همین نام شناخته شده و همواره از شهرهای مهم تجاری بین ایران و اروپا بوده، تا جایی که در قدیم به آن دروازه اروپا هم گفته می شده است. این بندر دارای جاذبه های دیدنی بسیاری نظیر تالاب بین المللی انزلی، موج شکن انزلی، بنای حافظیه انزلی، بازدید از کشتی تفریحی میرزا کوچک خان جنگلی، برج ساعت انزلی، موزه نظامی انزلی، بلوار ساحلی و زیبای بندر انزلی و دهکده ساحلی می توانیم اشاره کنیم.

بندر نوشهر

از دیگر بنادر شمال ایران که جز مهمترین بنادر در دریای خزر از لحاظ اقتصادی و تجاری قرار می گیرد نیز بندر نوشهر است. بندر نوشهر از جمله نزدیک ترین بنادر نزدیک به تهرا است که مجهز به خطوط هوایی هم می باشد. در سال ۱۳۱۸ ساخت این بندر به پایان رسید و به بهره برداری نیز رسید. سالانه حدود ۵۰۰ فروند کشتی در بندر نوشهر تردد می کنند و قطعاتی نظیر ماشین آلات کارخانه های ذوب آهن کرج را تخلیه می کنند. از لحاظ جغرافیایی نوشهر حدود ۱۶۳ کیلومتری غرب شهر ساری واقع است. این شهربه دلیل تردد زیاد کشتی های تجاری، از بنادر معتبر شمال ایران است ، همچنین جاذبه های گردشگری زیبایی دارد که سبب می شود این شهر یک شهر توریستی بحساب می آید. جاذبه های گردشگری زیادی در این شهر وجود دارد که اگر بخواهیم به چند مورد از آن ها اشاره کنیم می توانیم بگوییم که قلعه ملک کیومرث که مربوط به دوران تاریخی پس از اسلام است که می توانیم هنگام سفر به این شهر از آن ها دیدن کنید. از دیگر جاذبه های گردشگری در شهر نوشهر پارک جنگلی سی سنگان، که از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های جنگلی ایران است و همچنین دریاچه ممرز که به تالاب ارواح مشهور است و همچنین دهکده کندلوس، تالاب فراخین، دریاچه خضر نبی و دریاچه سد خاکی آویدر اشاره بنماییم.

بندر فریدون کنار

بندر فریدون کنار از دیگر بنادر شمال ایران است که از سال ۱۳۶۹، به عنوان بندر در مجلس شورای اسلامی ایران به تصویب رسید و در طرح از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۱ مراحل ساخت اسکله در این بندر به پایان رسید. این بندر در پایان ۱۳۸۶ پس از بازدید رئیس جمهور به عنوان بنادر اصلی به رسمیت شناخته شد و با طی کردن مراحل قانونی این بندر رسما آغاز به کار نمود. فریدون کنار هم یکی از بنادر دریای خزر به شمار می رود که با توجه به مبادلات بازرگانی که با کشورهای حاشیه دریای خزر دارا بود نیز به عنوان یکی از بنادر اصلی کشور برگزیده شده و در فاصله ی ۱۰۰ کیلومتری اداره کل بنادر و کشتیرانی استان مازندران (بندر نوشهر) تاسیس گردید. به منظور دسترسی به این بندر می بایست از طریق جاده ی هزار و فیروزکوه به مرکز کشور مرتبط و عمده فعالیت با اهداف چند منظوره به ویژه با اولویت در تخلیه و بارگیری غلات وکالاهای عمومی در نظر گرفته شده است.

بندر گز

از دوران قاجار و زمان محمدشاه بندری به نام گز احداث گردید که با احداث یک انبار بزرگ کالا توسط روس ها به عنوان قطب مهم اقتصادی در منطقه استرآباد نیز به شمار آمد. در اوایل حکومت ناصرالدین شاه این شهر با احداث یک اسکله چوبی و یک شعبه بانک استقراضی از یکسو با گرگان، دامغان، شاهرود، مازندران و تهران و از سوی دیگر با باکو و هشترخان آستارا خان روسیه ارتباط برقرار کرد. این بندر در فاصله ۴۲ کیلومتری شهرستان گرگان قرار دارد و از دیگر بنادر شمال ایران محسوب می گردد. بندر گز در غرب استان گلستان واقع است و جزئی از بنادر دریای خزر نیز محسوب می شود. این بندر از بنادر دریای خزر از شمال به خلیج گرگان و جزیره میانکاله، از شرق به کردکوی، از غرب به گلوگاه و بهشهر و از جنوب به نواحی جنگلی کوه‌های جهان مورای رشته کوه البرز محدود شده است.

بندر ترکمن

از دیگر بنادر شمال ایران که بسیار معروف است و همه افراد حداقل یک بار اسم آن به گوششان خورده است، بندر ترکمن است. این بندر یکی از قدیمی ترین بنادر دریای خزر است که در ۱۰ کیلومتری بیابان های ترکمنستان و در ساحل دریا نیز قرار گرفته است. در این بندر جاذبه های دیدنی نظیر جزیره زیبای آشوراده و اسکله تاریخی وجود دارد که از بهترین جلوه های این بندر به شمار می رود. جالب است بدانید که تا قبل از انقلاب، به بندر ترکمن بندر شاه گفته می شد. اگر بخواهیم از دیگر جاذبه های گردشگری در بندر ترکمن بگوییم می توانیم به منطقه شکار ممنوع صوفیکم، دوشنبه بازارهای بندر ترکمن و روستای قره قاشلی هم نیز اشاره کنیم. شهری که بندر ترکمن در آن قرار دارد آن چنان پیشینه تاریخی ندارد و در سال ۱۳۰۶ خورشید به دستور رضاشاه بنیان نهاده شد و جزء اولین شهرهایی بود که خطوط راه آهن در آن کشیده شد. جالب است بدانید که این شهر اولین شهر ایران است که به دست مهندسین ایرانی و بلژیکی و مطابق با اصول شهرسازی ساخته شده و نقشه آن تار عنکبوتی و بسیار منظم است. اگر خواهان چشیدن طعم غذاهای متفاوت هستید، بندر ترکمن یکی از گزینه ها برایتان خواهد بود. جایی که غذاهای خوشمزه ای مثل چکدرمه را پیش رویتان خواهند گذاشت.

بندر امیر آباد

از دیگر بنادر شمال ایران می توان به بندر امیر آباد که در شمال شرقی شهر بهشهر واقع است نیز اشاره کرد. این بندر دارای مساحت ۶۰ هکتاری است که حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ هکتار آن در حال گسترش است و از نظر جغرافیایی دارای وسعت کافی می باشد. البته در صورت تائید و نهایی شدن طرح تبدیل منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد به منطقه آزاد تجاری، این بندر واجد قابلیت های بیشتری خواهد شد. هم اکنون بند امیر آباد یکی از بنادر دریای خزر محسوب می شود و با توجه موقعیت جغرافیایی که دارد از آن به عنوان حلقه ی طلایی کریدور بین المللی ترانزیت از شمال به جنوب نیز یاد می شود. از جمله ویژگی های مهمی که این بندر دارا هست عبارت از دسترسی به بازارهای بزرگ کشورهای آسیای مرکزی، استخراج منابع انرژی، جایگاه ممتاز در عرصه اقتصادی بین المللی و ملی نیز دارا می باشد. همچنین این بندر دارای امتیازات دیگری نظیر اتصال به شبکه ریلی کشور و نزدیکی نسبی به مراکز جمعیتی و بازار مصرف وابسته به آن و نیز امکان دسترسی سریع و آسان از طریق شبکه ریلی به مناطق مرکزی کشور را هم دارا می باشد.

نوشته بنادر معروف در شمال ایران اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

کاروانسرای تی تی | Titi Carvansary

حاضرید تا به اتفاق هم یک ایران گردی در خطه ‌ی گیلان داشته باشیم؟ با این که در فصل باران و کمی هم هوای سرد اما نارنجی، فصل پاییز هستیم اما در هر زمان از سال به این خطه سفر کنیم، کیف مخصوص به خودش را دارد. امروز کوله های ایران گردیمان را جمع می کنیم و به سمت یکی از دیدنی ترین جاذبه های استان گیلان یعنی کاروانسرای تی تی در سیاهکل می رویم. با این که کاروانسرای تی تی امروزه به عنوان یکی از جاذبه های اصلی گیلان محسوب می شود اما در گذشته یکی از مهم ترین موقعیت های استراتژیک را در این منطقه داشته است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، درباره ی کاروانسرای تی تی در سیاهکل بیشتر بدانیم و ببینیم تا برای رفتن به این مکان چه کارهایی باید انجام دهیم.

مطالب مرتبط:
آبشار ویسادار، سومین آبشار مرتفع در گیلان
ماسوله گیلان، سمبل روستاهای پلکانی ایران
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در گیلان

بیایید تا برای معرفی کاروانسرای تی تی در سیاهکل به خیلی قبل ترها برویم. کاروانسرای تی تی را با کمی جا به جایی فعل و فاعل، تی تی کاروانسرا نیز معمولا می شناسند. این کاروانسرا همانطور که در ابتدا گفتیم، در شهرستان سیاهکل قرار گرفته است و از جهت های مختلف در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت و در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه قرار گرفته است. کاروانسرای تی تی در سیاهکل در سال ۱۳۷۵ به شماره ی ۱۷۸۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

البته این کاروانسرا تنها جاذبه ی شهرستان سیاهکل نیست و خودِ سیاهکل خود به تنهایی یک جاذبه ی زیبا در این خطه است. شهرستان سیاهکل با دارا بودن موقعیت جلگه ای در فاصله ی ۱۵ کیلومتری شهر لاهیجان قرار گرفته است و از آن رودخانه ی کوچکی به نام شمرود، دقیقا از وسط آن عبور می کند که بسیار زیبایی خاصی به این منطقه اعطا کرده است.

نام این شهر گیلانی از دو کلمه ی سی و کل تشکیل شده است که واژه ی سی به معنی پای کوه و واژه ی کل به معنای جایگاه است و اشاره به موقعیت توپوگرافی این منطقه دارد که البته این واژه به مرور زمان به سیاهکل تغییر یافته است و همانطور که گفتیم، این شهرستان که در استان گیلان قرار گرفته است در حال حاضر، دارای دو بخش مرکزی و دیلمان می باشد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که کاروانسرای تی تی یعنی کاروانسرای شکوفه زیرا تی تی در زبان گیلکی به معنای شکوفه است و از آن جایی که در زبان گیلکی مانند زبان انگلیسی جای صفت و موصوف بر خلاف زبان فارسی عوض می شود، بنابراین نام اصلی این کاروانسرا، تی تی کاروانسرا می باشد. خاطرتان باشد، کمی بالاتر گفتیم که این کاروانسرا بسیار قبل تر ها اهمیتی استراتژیک داشته است که ما علت آن را به شما می گوییم.

زمانی که این کاروانسرا ساخته می شد آن هم در روزگاری که کاروانسراهای بسیار کمی و انگشت شماری در شمال کشور ساخته می شدند، در این منطقه کاروانسرای تی تی ساخته شد که در ادامه درباره ی آن بیشتر توضیح خواهیم داد. ساخت این کاروانسرا در واقع گوشه ای از اهمیت مسیر عبوری سیاهکل و موقعیت استراتژیک این شهر را نشان می دهد.

البته برای ساخت این کاروانسرا داستان هایی وجود دارد که با نگاهی اجمالی بر آن می توان فهمید که ناقص و حتی تا حدودی تحریف شده است. در اینجا ما دو داستان از ساخت این بنا داریم که برایتان روایت خواهیم کرد.

یکی از این داستان ها می گوید که در روزگاری، تی تی خانم که عمه ی یکی از شاهان سلسله ی صفوی بوده است، تصمیم گرفت که کاروانسرای زیبایی به نام خود در منطقه ی سیاهکل بنا نماید و از این جا بود که اولین قدم ها برای ساخت یکی از قدیمی ترین بناهای سیاهکل گذاشته شد.

داستان دیگری می گوید که این کاروانسرا در زمان حکومت محلی کیایی که در عصر تیموریان بر لاهیجان حکمرانی می کردند، ساخته شد و بعدها توسط حکومت صفویه نابود شدند و آثار به جا مانده از آنان به نام دوره  صفویه به ثبت رسیده است. ساختمان کاروانسرای تی تی در سیاهکل از سنگ و آجر ساخته شده است و البته تاریخ ساخت این بنا به دوران حکومت سلسله ی صفویان باز می گردد.

شاید خیلی ها تا به حال به این کاروانسرا نرفته باشند اما به هر حال باید درباره ی کاروانسرای تی تی در سیاهکل به شما به شما بگوییم که اگر گذارتان به این منطقه بیفتد، می توانید ساختمانی از سنگ رودخانه ای که با آجر و ملات گچ و ساروج ساخته شده است را ببینید که در مسیر اصلی راه کاروانی دیلمان به لاهیجان بر سر دوراهی رودخانه ی باباکوه و میثم ‌رود احداث گردیده است.

این مجموعه ی تاریخی دارای حیاط مرکزی و ورودی هشتی ‌مانند و همچنین دو ایوان در اطراف هشتی آن است. این کاروانسرا، درست در ۱۰ کیلومتری جاده ی سیاهکل به دیلمان و بر پای تپه ای نسبتا بلند و صد البته بسیار سرسبز که در گذشته راه اصلی کاروان رو از مسیر لاهیجان به دیلمان و طالقان بوده است، قرار گرفته است.

اگر بخواهیم از آب و هوای منطقه ای که این کاروانسرا در با توجه به موقعیت جغرافیایی دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است که آب و هوای خنک تر قسمت کوهپایه ای آن را تحت تاثیر قرار می دهد و به همین خاطر زمانی که برای دیدن کاروانسرای تی تی در سیاهکل می روید حتما لباس گرم و بارانی با خود به همراه داشته باشید.

امروزه، نه تنها کاروانسرای تی تی دارای اهمیت بسیار زیادی است بلکه منطقه ی سیاهکل نیز از نظر غنی بودن از نظر چشم اندازهای طبیعی و هم از نظر ارزش تاریخی از نقاط دیدنی استان گیلان به شمار می رود. سیاهکل در واقع سرزمین قوم باستانی دیلم ها است که پس از عبور از این شهر در امتداد مسیر شیم رود تا ارتفاعات کوهستانی دیلمان در این جا به یکجا نشینی روی آوردند و سیاهکل را به وجود آوردند.

از ویژگی های معماری بنای کاروانسرای تی تی در سیاهکل می توان به این موارد اشاره کرد که این کاروانسرا از مدل کاروانسراهای برون شهری است که معماری آن بر اساس دارا بودن ۲ ایوان انجام شده است.

هنگامی که وارد فضای این کاروانسرا شوید، خواهید دید که ورودی بنای این کاروانسرا در ضلع شمالی آن قرار گرفته است. به داخل که وارد می شوید، پس از گذر از فضای ورودی کاروانسرا خواهید دید که فضای هشتی و سپس میانسرا قرار گرفته است.

در ضلع شرقی و غربی فضای هشتی این کاروانسرا از طریق فضاهایی که در وسط ان وجود دارد، به ۲ اتاق با مساحت ۱۷ مترمربع را پیدا خواهید کرد که به اصطلاح به آن فضای میانسرا می گویند. باید ذکر کنیم که مساحت این میانسرا برابر است با ۳۹۸ مترمربع است و در وسط آن نیز حوض کوچکی قرار گرفته است.

در چهار کنج ساختمان کاروانسرای تی تی در سیاهکل اتاق مربع شکلی به مساحت ۱۴ مترمربع قرار گرفته است. پس از این فضا خواهید دید که قبل از ورود به اتاق های این کاروانسرا، با یک فضای نیم هشت مواجه می شویم.

در جبهه جنوبی بنای این کاروانسرا یک فضای شاه نشین و در دو طرف دیگر آن نیز ۲ اتاق همانند قسمت شمالی کاروانسرا قرار گرفته است. در وسط کاروانسرا حوضی کوچک قرار گرفته است و در چهار کنج آن اتاق مربع شکلی به مساحت ۱۴ متر مربع که محل استراحت کاروانیان و حفاظت آنان از راهزنان و حیوانات وحشی بوده، قرار گرفته است.

به صورت کلی اگر از منظر ریاضی و معماری به ساخت و نقشه ی این کاروانسرا نگاه کنیم خواهیم دید که در ساخت کاروانسرای تی تی در سیاهکل اصل تقارن در ساخت آن بسیار رعایت شده است و در یک کلام، بنا دارای محور تقارن در جهت طولی خود می باشد.

از اهمیت کاروانسرای تی تی در سیاهکل باید به شما بگوییم که همانطور که در بالاتر هم اشاره نمودیم، در زمانی که کاروانسراهای بسیار کمی در شمال کشور ساخته می شده است، گوشه ای از اهمیت مسیر عبوری سیاهکل و موقعیت راهبردی این شهر را به آیندگان خود نشان می دهد زیرا در گذشته، شمال کشورمان یکی از مناطق تولید ابریشم اعلا بوده است که این کالا نیز از این مسیر به بخش های مرکزی ایران فرستاده می شده است.

درمورد پیشینه ی ساختمان کاروانسرای تی تی سیاهکل رئیس اداره ی میراث فرهنگی سیاهکل اظهار نموده بوده است که: قدمت این بنا به حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال پیش باز می گردد و همین چندین سال پیش در قرن حاضر، یعنی تا زمانی که راه های ارتباطی فعلی ساخته نشده بودند و وسایل حمل و نقل اسب و قاطر بود و جای خود را به وسایل موتوری و ماشینی نداده بودند، از کاروانسرا استفاده می کرده اند.

به گفته ی وی، ساختمان دارای مالک خصوصی بوده است که در اوایل دهه ی ۱۳۸۰ توسط میراث فرهنگی خریداری شد و از آن زمان تاکنون ۲ بار نیز مرمت شده است و با این که ساختمان کاروانسرای تی تی سیاهکل سرپا است و خطر عمده ای آن را نیز تهدید نمی کند اما قطعا نیاز به مرمت و بازسازی و البته ایمن سازی دارد.

نوشته کاروانسرای تی تی کجاست؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.